Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

το ψυχολογικό μετράει πολύ.. διστυχώς κάποιες φορές την χημεία, οσο και αν θέλουμε να την αποφύγουμε, δεν γίνετε.

 

τις λίγες (ευτυχώς) φορές που έχω ερθει στο αμήν και έχω χρησιμοποιήσει χημικά στο ενυδρείο (chemiclean & algaefix), ακολουθόντας πιστά τις οδηγίες δεν είχα κανένα πρόβλημα. Χωρίς φυσικά να σημαίνει οτι θα ειναι ποτέ η πρώτη αντίδραση σε πρόβλημα

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπραβο ρε Mike.... δωσε πληροφοριες για το algeafix, θελει ανθρακα μετα και μεγαλη αλλαγει;; το σκιμμερ δουλεψε σαν τρελο;;

Link to comment
Share on other sites

το ψυχολογικό μετράει πολύ.. διστυχώς κάποιες φορές την χημεία, οσο και αν θέλουμε να την αποφύγουμε, δεν γίνετε.

 

τις λίγες (ευτυχώς) φορές που έχω ερθει στο αμήν και έχω χρησιμοποιήσει χημικά στο ενυδρείο (chemiclean & algaefix), ακολουθόντας πιστά τις οδηγίες δεν είχα κανένα πρόβλημα. Χωρίς φυσικά να σημαίνει οτι θα ειναι ποτέ η πρώτη αντίδραση σε πρόβλημα

Ναι ρε πανο δεν με εχουν κανει αλλα και αλλα(τυπαρες,λογαριασμοι της δεη,απωλειες κτλ κτλ) να αδιαφορω η' να θελω να σταματησω το ενυδρειο και με εκανε η αλγη.

Βεβαια 5-6 μηνες ταλαιπωριας ειναι πολλοι.Και ειμαι σιγουρος πως αν ειχα απωλειες στα κοραλια θα το σταματαγα σιγουρα.Αλλα ας οψεται το οτι πλατσουριζα συχνα μεσα στο ενυδρειο για να τη ξεφορτωνομαι αλλιως θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα.

Το μονο που φοβαμαι ειναι να μην επειστρεψει με μεγαλυτερες αντοχες στο φαρμακο.Μεχρι στιγμης εχει γινει ο βραχος γυαλι!Μηνες ειχα να τον δω ετσι.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε Mike.... δωσε πληροφοριες για το algeafix, θελει ανθρακα μετα και μεγαλη αλλαγει;; το σκιμμερ δουλεψε σαν τρελο;;

Ρισκαρεις με τα μπραβο αγγελακο μου ρισκαρεις......

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που έκανες Μιχάλη. Περιμένουμε feed back.

Σε ευχαριστω γιωργαρε μου αλλα δεν εκανα τιποτα φοβερο βρε,ενα φαρμακο για το οποιο ειχα ακουσει πολυ καλα λογια χρησιμοποιησα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε πανο δεν με εχουν κανει αλλα και αλλα(τυπαρες,λογαριασμοι της δεη,απωλειες κτλ κτλ) να αδιαφορω η' να θελω να σταματησω το ενυδρειο και με εκανε η αλγη.

Βεβαια 5-6 μηνες ταλαιπωριας ειναι πολλοι.Και ειμαι σιγουρος πως αν ειχα απωλειες στα κοραλια θα το σταματαγα σιγουρα.Αλλα ας οψεται το οτι πλατσουριζα συχνα μεσα στο ενυδρειο για να τη ξεφορτωνομαι αλλιως θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα.

Το μονο που φοβαμαι ειναι να μην επειστρεψει με μεγαλυτερες αντοχες στο φαρμακο.Μεχρι στιγμης εχει γινει ο βραχος γυαλι!Μηνες ειχα να τον δω ετσι.

 

φίλε με το φάρμακο έδιωξες οτι φαίνεται.. τα υπόλοιπα τα ξέρεις καλύτερα απο όλους.  αλλαγες νερού, φρέσκο άνθρακα (για τυχών απομεινάρια του φαρμάκου) και αντιφώς να ξεβράσει ότι έχει τυχών ο βράχος. Το ενυδρείο σου εχει την βιολογία, δε νομίζω οτι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκινησα πριν περιπου 2 εβομαδες.

Μεχρι τωρα εχω ριξει 5 δοσεις και πολυ καλα αποτελεσματα ειδα απο την τριτη δοση και μετα.

Στα 700 λιτρα εβαλα 15ml .Λιγοτερα απο αυτα που προτεινει η εταιρια αλλα καλυτερα ασφαλης παρα στεναχωρημενος(που λενε και στο χωριο μου).

εχω μεσα 8 σαλιγκαρια turbo,απειρα bumblebee και 3 αχινους.

Απο αυτα δεν εχασα κανενα ευτυχως,μεχρι στιγμης.

 

Η αλγη μετα την τριτη δοση αρχισε να γινεται γκρι και να μαζευεται σαν σκονη/detritus.

Τα πιο ανθεκτικα κομματια αρχισαν να εχουν αυτη την εικονα μετα την 4η και 5η δοση.

Εχω και καποιες φωτο απο το πριν και το τωρα αλλα δεν εχει μπταρια η φωτ.μηχ.!Θα τις ανεβασω το απογευμα μαλλον.

 

Το θεμα ειναι πως η αλγη που πεθαινει πρεπει να σιφωναρεται αλλιως απελευθερωνει μεσα στο νερο αυτα τα οποια δεσμευει(νιτρικα/φωσφωρικα/οργανικα κτλ)

Και δυστυχως στην περιπτωση μου ηταν πολυ κακο γιατι οι τιμες μου(ειδικα των φωσφορικων) απο το μηδεν,ανεβηκαν πολυ και το πιο σημαντικο....πολυ αποτομα.

Οποτε αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να ξεκινησει stn στα μισα κοραλια.Ευτυχως μετα α[ο μια μεγαλη αλλαγη νερου(200 λιτρα) και μετα την τριτη δοση που ειχε πεθανει το 90% της αλγης και δεν υπηρχει κατι που να αλλοιωνει πλεον τις τιμες μου,τα πραγματα ηρεμησαν και σταματησαν οι νεκρωσεις. :jig:

Αυτο που παρατηρησα ειναι πως την αλγη που πεθαινε την ετρωγαν τα σαλιγκαρια.Δυστυχως εκει εκανα λαθος γιατι πονταρα πανω τους και αμελησα το σιφωναρισμα που εκανα τις πρωτες μερες.

 

Οποτε πρεπει να σιφωναρουμε οπωςσδηποτε την αλγη που νεκρωνει,ειδικα σε περιπτωσεις οπου η τριχοειδης ειναι σε εξαρση.Ειδικα ανα εχουμε σκληρα μεσα στο ενυδρειο.

Δεν εχει αμεση επιδραση το φαρμακο πανω τους αλλα η αλγη που πεθαινει και απελευθερωνει αυτα που ανεφερα παραπανω.

Κατα τ'αλλα ειναι ενα απολυτα ασφαλες φαρμακο,τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση και δεν εχασα πραγματικα απολυτως τιποτα.

Και αν ημου πιο συνεπης δεν θα ειχα ουτε και το stn.

Ισως αν δεν ειχα και μηδενικες τιμες στα ΝΟ3 και ΡΟ4 να την γλυτωνα απλα με ενα καφετισμα...απλα μια σκεψη.

 

Επιτελους τωρα παλι χαιρομαι το ενυδρειο :jig:

Καποια κοραλια επρεπε να τα ξανακοψω στη βαση γιατι εκει ειχε πιασει τριχοειδη και δεν μπορουσα να την αφαιρεσω.

Επι τη ευκαιρια εκανα και αλλαγες στις θεσεις καποιων κοραλιων και μου αρεσουν πολυ οι νεες θεσεις τους ^_^

Μετα απο αυτα καποια κοραλια ειναι πιο πολυ στον αερα και ανοιξαν καποιες θεσεις στο βραχο και σκεφτομαι τωρα.....να παρω 2-3 καινουργια κοραλακια να τις καλυψω η' να τ'αφησω να τα καλυψουν τα παλια κανοντας βαση.Τεσπα θα δουμε ^_^

 

Τωρα πια που καθαρισα απο την αλγη εβαλα ξανα αμμο,πιο λεπτη αυτη τη φορα αλλα οχι "ζαχαρενια",η οποια δεν θα πιασει κοραλινη.

Δυστυχως ειναι πολυ minimal το ενυδρειο και φαινεται πολυ αδειο χωρις αμμο.Και ετσι οπως ειναι ολα στον αερα τωρα δειχνουν και πολυ πιο ομορφα οταν κανουν σκιες απο το φως στην αμμο.

Θα κανω αλλη μια λλαγη νερου το σκ και θα ανεβασω και φωτο παιδες. :thumbsu:

Μην περιμενετε και τιποτα σπουδαιο βεβαια,εγω ειμαι απλα ενθουσιασμενος γιατι μετα απο καιρο βλεπω το ενυδρειο χωρις αλγη και δεν χρειαζεται να πλατσουριζω εκει μεσα καθε 2η-3η μερα :hot:

 

Link to comment
Share on other sites

φίλε με το φάρμακο έδιωξες οτι φαίνεται.. τα υπόλοιπα τα ξέρεις καλύτερα απο όλους.  αλλαγες νερού, φρέσκο άνθρακα (για τυχών απομεινάρια του φαρμάκου) και αντιφώς να ξεβράσει ότι έχει τυχών ο βράχος. Το ενυδρείο σου εχει την βιολογία, δε νομίζω οτι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα

Ευχαριστω πανο μου και εγω αυτο ελπιζω!

Ελπιζω να μην ξαναερθει πιο ανθεκτικη.

Ισως να κρατησω μια εβδομαδιαια προληπτικη δοση σε περιπτωση που δω οτι εχω ξανα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

καλά έκανες με την άμμο φίλε, σίγουρα βελτιώνει το αισθητικό τουλάχιστον κομμάτι! αντε περιμένουμε φώτος!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

καλά έκανες με την άμμο φίλε, σίγουρα βελτιώνει το αισθητικό τουλάχιστον κομμάτι! αντε περιμένουμε φώτος!

 

:)

Θα βαλω πανο μου :bigemo_harabe_net-162:

 

Μπράβο!!!!

Και ρισκαρεις να τ'ακουσεις και ριχνεις το επιπεδο στο θεμα μου τιποτενιε/ανιδεε/αδιαβαστε/ασχετε χομπυστα....εεεεε σορρυ.....χομπυστακο :bigemo_harabe_net-163:

Σε παρακαλω το επομενο ποστ σου να αφορα την ζωη στους υφαλους και να κανεις και ενα αρθρο για το τι λενε επιτελους οι φαλαινες οταν "σφυριζουν"...δεν θα δεχτω τιποτα λιγοτερο :devil:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα ξηγηθηκες Μιχαλη που εβαλες το φαρμακο στο ειχα γραψει και παρελθον το εχω δουλεψει εκπληκτικο χωρις κανενα θεμα μαλιστα ουτε ασπρισματα ειχα τοτε παρολλο που δεν σιφοναριζα.Δεν εχει επιστροφη σκοτωνει και το σπορο.Δουλεψα ολο το μπουκαλι .Βεβαια καταλαβαινω οτι πηγαινες με διαφορους τροπους πριν το βαλεις και μαλιστα ποιο φυσικους αλλα η κουραση και το πεισαμα τις ρουφιανας σε στελνει,τελος παντων τελος καλο ολα καλα.Επισεις το οτι εβαλες αμμο σωστα εκανες (ξερεις την γνωμη μου ?χαχαχαχαχα.Μπραβο που ξεμπερδεψες και τωρα βουρ στα ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και την δική μου εμπειρία από το algaefix.....κάποια στιγμή το ενυδρείο έβγαλε άλγη του γένους dictyotas, πολύ ανθεκτική και με ταχύτατη εξάπλωση....ψάχνοντας βρήκα κάποιους αμερικάνους που το είχαν δοκιμάσει με επιτυχία...

Το δοκίμασα και εγώ, 6-7 δόδεις ήταν αρκετές χωρίς εμφανείς παρενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕ!! Ήρθε το απόγευμα και πέρασε. Που είναι οι φωτό???

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕ!! Ήρθε το απόγευμα και πέρασε. Που είναι οι φωτό???

 

ε?!?!?!? :jig:

Σορρυ παιδες που σας πουλησα αλλα "αλητευα" ολη τη μερα χθες και γυρισα αργα :jig:

Θα βαλω λιγο πιο μετα...εχει παλι αλλαγη νερου,καθαρισμο sump και εξοπλισμου :hot:

Οποτε με το που τελειωσω θα βγαλω καμια φωτο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ παιδες που σας πουλησα αλλα "αλητευα" ολη τη μερα χθες και γυρισα αργα :jig:

Θα βαλω λιγο πιο μετα...εχει παλι αλλαγη νερου,καθαρισμο sump και εξοπλισμου :hot:

Οποτε με το που τελειωσω θα βγαλω καμια φωτο :thumbsu:

 

Δώσε φώτο στον λαό......

:bigemo_harabe_net-101::bigemo_harabe_net-161:

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκινησα πριν περιπου 2 εβομαδες.

Μεχρι τωρα εχω ριξει 5 δοσεις και πολυ καλα αποτελεσματα ειδα απο την τριτη δοση και μετα.

Στα 700 λιτρα εβαλα 15ml .Λιγοτερα απο αυτα που προτεινει η εταιρια αλλα καλυτερα ασφαλης παρα στεναχωρημενος(που λενε και στο χωριο μου).

εχω μεσα 8 σαλιγκαρια turbo,απειρα bumblebee και 3 αχινους.

Απο αυτα δεν εχασα κανενα ευτυχως,μεχρι στιγμης.

Η αλγη μετα την τριτη δοση αρχισε να γινεται γκρι και να μαζευεται σαν σκονη/detritus.

Τα πιο ανθεκτικα κομματια αρχισαν να εχουν αυτη την εικονα μετα την 4η και 5η δοση.

Εχω και καποιες φωτο απο το πριν και το τωρα αλλα δεν εχει μπταρια η φωτ.μηχ.!Θα τις ανεβασω το απογευμα μαλλον.

Το θεμα ειναι πως η αλγη που πεθαινει πρεπει να σιφωναρεται αλλιως απελευθερωνει μεσα στο νερο αυτα τα οποια δεσμευει(νιτρικα/φωσφωρικα/οργανικα κτλ)

Και δυστυχως στην περιπτωση μου ηταν πολυ κακο γιατι οι τιμες μου(ειδικα των φωσφορικων) απο το μηδεν,ανεβηκαν πολυ και το πιο σημαντικο....πολυ αποτομα.

Οποτε αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να ξεκινησει stn στα μισα κοραλια.Ευτυχως μετα α[ο μια μεγαλη αλλαγη νερου(200 λιτρα) και μετα την τριτη δοση που ειχε πεθανει το 90% της αλγης και δεν υπηρχει κατι που να αλλοιωνει πλεον τις τιμες μου,τα πραγματα ηρεμησαν και σταματησαν οι νεκρωσεις. :jig:

Αυτο που παρατηρησα ειναι πως την αλγη που πεθαινε την ετρωγαν τα σαλιγκαρια.Δυστυχως εκει εκανα λαθος γιατι πονταρα πανω τους και αμελησα το σιφωναρισμα που εκανα τις πρωτες μερες.

Οποτε πρεπει να σιφωναρουμε οπωςσδηποτε την αλγη που νεκρωνει,ειδικα σε περιπτωσεις οπου η τριχοειδης ειναι σε εξαρση.Ειδικα ανα εχουμε σκληρα μεσα στο ενυδρειο.

Δεν εχει αμεση επιδραση το φαρμακο πανω τους αλλα η αλγη που πεθαινει και απελευθερωνει αυτα που ανεφερα παραπανω.

Κατα τ'αλλα ειναι ενα απολυτα ασφαλες φαρμακο,τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση και δεν εχασα πραγματικα απολυτως τιποτα.

Και αν ημου πιο συνεπης δεν θα ειχα ουτε και το stn.

Ισως αν δεν ειχα και μηδενικες τιμες στα ΝΟ3 και ΡΟ4 να την γλυτωνα απλα με ενα καφετισμα...απλα μια σκεψη.

Επιτελους τωρα παλι χαιρομαι το ενυδρειο :jig:

Καποια κοραλια επρεπε να τα ξανακοψω στη βαση γιατι εκει ειχε πιασει τριχοειδη και δεν μπορουσα να την αφαιρεσω.

Επι τη ευκαιρια εκανα και αλλαγες στις θεσεις καποιων κοραλιων και μου αρεσουν πολυ οι νεες θεσεις τους ^_^

Μετα απο αυτα καποια κοραλια ειναι πιο πολυ στον αερα και ανοιξαν καποιες θεσεις στο βραχο και σκεφτομαι τωρα.....να παρω 2-3 καινουργια κοραλακια να τις καλυψω η' να τ'αφησω να τα καλυψουν τα παλια κανοντας βαση.Τεσπα θα δουμε ^_^

Τωρα πια που καθαρισα απο την αλγη εβαλα ξανα αμμο,πιο λεπτη αυτη τη φορα αλλα οχι "ζαχαρενια",η οποια δεν θα πιασει κοραλινη.

Δυστυχως ειναι πολυ minimal το ενυδρειο και φαινεται πολυ αδειο χωρις αμμο.Και ετσι οπως ειναι ολα στον αερα τωρα δειχνουν και πολυ πιο ομορφα οταν κανουν σκιες απο το φως στην αμμο.

Θα κανω αλλη μια λλαγη νερου το σκ και θα ανεβασω και φωτο παιδες. :thumbsu:

Μην περιμενετε και τιποτα σπουδαιο βεβαια,εγω ειμαι απλα ενθουσιασμενος γιατι μετα απο καιρο βλεπω το ενυδρειο χωρις αλγη και δεν χρειαζεται να πλατσουριζω εκει μεσα καθε 2η-3η μερα :hot:

Φιλε Μιχαλη καλημερα!

Αυτο το feed back περιμενα για την χρηση του φαρμακου.

Σημαντικη η πληροφορια για το σιφωναρισμα.

Εβαλες αμμο τελικα ε?

Οτι και να κανεις ρε φιλε παλι πανεμορφο θα ειναι αυτο το "Απλό Ενυδρείο"!!!

Και μη ξεχνιομαστε....Φωτογραφιες Μιχαληηηηηηηη! Φωτογραφιες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα τα νέα Μιχάλη μπράβο !! Τόσο που σε κούρασε τουλάχιστον θα ηρεμισεις τώρα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μιχάλη φιλε και εγω το εχω δουλέψει στο παρελθόν και ειναι φοβερό φάρμακο. Ειμαι σίγουρος οτι θα πανε ολα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα ξηγηθηκες Μιχαλη που εβαλες το φαρμακο στο ειχα γραψει και παρελθον το εχω δουλεψει εκπληκτικο χωρις κανενα θεμα μαλιστα ουτε ασπρισματα ειχα τοτε παρολλο που δεν σιφοναριζα.Δεν εχει επιστροφη σκοτωνει και το σπορο.Δουλεψα ολο το μπουκαλι .Βεβαια καταλαβαινω οτι πηγαινες με διαφορους τροπους πριν το βαλεις και μαλιστα ποιο φυσικους αλλα η κουραση και το πεισαμα τις ρουφιανας σε στελνει,τελος παντων τελος καλο ολα καλα.Επισεις το οτι εβαλες αμμο σωστα εκανες (ξερεις την γνωμη μου ?χαχαχαχαχα.Μπραβο που ξεμπερδεψες και τωρα βουρ στα ψηλα.

Μακαρι ρε νικο να σκοτωνει και το σπορο,δεν θελω να την ξαναδω την ****αλγη....λυγισα!

Εβαλα και την 6η δοση και το σταματησα.Εφυγε ολη η αλγη και ο βραχος πεντακαθαρος.Τωρα αν ξεκινησει να ξαναβγαινει μαλλον θα καθιερωσω καποια δοση συντηρησης αλλα ελπιζω να μην τη ξαναδω :hot:

χαχαχα αφου εισαι γνωστος "αμμολατρης" :usd:  :usd:

Ναι ειναι πολυ λιγος ο βραχος και το να μην εχω αμμο κανει το ενυδρειο να φαινεται αδειο,οποτε μπλουμ ξανα μεσα η αμμος.

 

Να προσθέσω και την δική μου εμπειρία από το algaefix.....κάποια στιγμή το ενυδρείο έβγαλε άλγη του γένους dictyotas, πολύ ανθεκτική και με ταχύτατη εξάπλωση....ψάχνοντας βρήκα κάποιους αμερικάνους που το είχαν δοκιμάσει με επιτυχία...

Το δοκίμασα και εγώ, 6-7 δόδεις ήταν αρκετές χωρίς εμφανείς παρενέργειες.

Σε ευχαριστω δημητρη που μοιραστηκες την εμπειρια σου φιλε :thumbsu:

Και εγω στην 6η δοση σταματησα και δεν εχασα κατι(τουλαχιστον μεχρι στιγμης) απο σαλιγκαρια κτλ

Οντως εκανε πολυ καλη δουλεια κ στη δικη μου περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε φώτο στον λαό......

:bigemo_harabe_net-101::bigemo_harabe_net-161:

Θα εβγαζα χθες αλλα ξερεις που ημουν και τι με απασχολουσε :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  :bigemo_harabe_net-162:

 

Φιλε Μιχαλη καλημερα!

Αυτο το feed back περιμενα για την χρηση του φαρμακου.

Σημαντικη η πληροφορια για το σιφωναρισμα.

Εβαλες αμμο τελικα ε?

Οτι και να κανεις ρε φιλε παλι πανεμορφο θα ειναι αυτο το "Απλό Ενυδρείο"!!!

Και μη ξεχνιομαστε....Φωτογραφιες Μιχαληηηηηηηη! Φωτογραφιες!!!

Ειχα σκοπο να βγαλω εχθες αλλα προεκυψε πολυ σοβαρη δουλεια :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  και γυρισα πολυυυυυυ αργα γιωργαρε!

Ναι ρε συ εβαλα ξανα αμμο,πολυ λιγος ο βραχος για να ειμαι χωρις,το κανει να μοιαζει πολυ αδειο.

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!

 

Και κατι αλλο σε σχεση με  το φαρμακο,που παρατηρησα μετα τις μετρησεις που κανω παντα μετα την αλλαγη νερου.

Ολο αυτο το θεμα με την αποτομη ανοδο στα ΝΟ3 και ΡΟ4 σταματησε την αναπτυξη των κοραλιων και αυτο οδηγησε στο να ανεβει το kh στο 9,6 απο το 7 που ειμαι κανονικα και το ασβεστιο στο 470-480 απο το 420-430.

Τα κοραλια δεν καταναλωναν αλλα οι δοσομετρικες συνεχισαν να ριχνουν τις φυσιολογικες(πριν) ποσοτητες

Τωρα εριξα τα ml ωστε να ερθουν παλι στα επιθυμητα ορια.

Αυτη τη στιγμη πραγματικα χαιρομαι που εχω τα κοραλια ολα αυτα τα χρονια γιατι με τοσες αλλαγες και σκαμπανεβασματα και μαλιστα αποτομα,ειμαι σιγουρος πως εαν ηταν λιγοτερο καιρο μεσα στο ενυδρειο,δεν θα μου συγχωρουσαν ολα αυτες τις ατυχιες και λαθη.

 

 

Ευχάριστα τα νέα Μιχάλη μπράβο !! Τόσο που σε κούρασε τουλάχιστον θα ηρεμισεις τώρα!!

Ναι τασο μου,εκανα και την αλλαγη νερου το σαββατο οπου καθαρισα τα παντα μεσα στο ενυδρειο και στο sump(κοντα στις 3 ωρες εφαγα μαζι με κατι αλλα ευτραπελα) και τωρα θα κανω πολυ καιρο να ξανα ασχοληθω μαζι του.

 

Καλημέρα Μιχάλη φιλε και εγω το εχω δουλέψει στο παρελθόν και ειναι φοβερό φάρμακο. Ειμαι σίγουρος οτι θα πανε ολα καλά.

Καλησπερα βαγγελη μου,ευχαριστω ρε φιλε που μοιραστηκες την εμπειρια σου και με καθησυχασες και εσυ :bigemo_harabe_net-162:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Δεν είχα κανένα πρόβλημα με το algaefix.Τώρα έχει μείνει μόνο το πράσινο χρώμα στον βράχο να μου θυμίζει την τριχοειδή που είχα.Αλήθεια αυτό πως φεύγει?Όσο και αν το τριβω με την οδοντόβουρτσα δεν βλέπω να φεύγει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...