Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

Μπράβο Μιχάλη καλορίζικο το καινούργιο ψαράκι. Αυτό είναι? http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+1510&pcatid=1510 Κουκλί σκέτο!! :) Περιμένουμε φωτό για να του βάλουμε σκόρδα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να'σαι καλα νικο μου,με το κινητο τις τραβηξα και μου φαινονται λιγο καλυτερες σε σχεση με τα συνηθισμενα ναυαγια μου. :wacko::usd:

Ναι κριμα λουκα,γιατι ειχε πολυ πιο εντονα τα στοιχεια του λευκοστερνου στον υβριδισμο του και ειχε φοβερα χρωματα.

Τις λιγες φορες που βγηκε και τον ειδα στο φως,ηταν πολυ καλος.

Ο κουασιμοδος οντως μεγαλη μορφη,εχει στραβωσει και το στομα απο ενα χτυπημα οταν τον κυνηγουσε ο ΒΒ και τον κανει ακομα πιο χαζομαγκα.

Αυτος δεν καθεται για φωτο ποτε αλλα σε αυτη ηρθε για photobomb :usd:

Τελικα το δευτερο moorish δεν θα μπει,δυστυχως.

Παρα το οτι εμειναν και τα δυο σχεδον δυο εβδομαδες εκτος του κεντρικου ενυδρειου οταν ξαναμπηκαν επεσε το απιστευτο ξυλο.

Απλα διηρκεσε περισσοτερο και τελικα παλι επικρατησε ο παλαιοτερος.

Ακομα και οταν ο δευτερος ηταν κατω χωρις ανασες τον δαγκωνε,πραγμα που μου εδειχνε οτι απλα θελει να το σκοτωσει και οχι να του δειξει ποιος ειναι το αφεντικο.

Τετοιο μισος ουτε μεταξυ acanthurus δεν εχω δει.

Ευτυχως οταν τον ξαναεβαλα στην καραντινα συνηλθε.

Τωρα ειναι ηρεμος και τρωει προκειμενου να "δεσει" παλι και να παει σε αλλο σπιτι.

Μαλλον ειναι και τα δυο αρσενικα οποτε η συμβιωση αποκλειεται.Ιιιισως αν δεν σταματησω αμεσα τη μικρη καραντινα να ξαναδοκιμασω μηπως πετυχω θηλυκο.

Γενικα το κοπαδι-ζευγαρι σε αυτα τα ψαρια δεν ειναι ευκολο,σε εντιθεση με οτι πιστευευται γενικα(που εχει πιο πολυ βαση σε παλαιοτερες αναφορες και οχι νεοτερες).

Μονο υπο προυποθεσεις.

να'σαι καλα ρε διονυση μου,σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια οπως και τα υπολοιπα παιδια παραπανω :bigemo_harabe_net-162:

Σιγα τον χομπυστα βρε,ολοι το ιδιο ειμαστε και με την ιδια τρελλα/αγαπη γι'αυτο που κανουμε,δεν ξεχωριζει κανεις :thumbsu:

.....εκτος αν ειναι γκουρου η' τραχανας...

Οσο για τα υπολοιπα,προσωπικα αυτα στο οποιο με βοηθαει περισσοτερα απ'ολα το ιντερνετ και το ΑΖ ειναι οταν εχω μια στραβη.

Στις "καλες" δεν εχεις ουτε αγωνια,ουτε αγχος,ουτε ανησυχια....πανε ολα καλα.

Στις στραβες ψαχνεις να πιαστεις απο καπου και να δεις τι μπορεις να κανεις για να διορθωσεις την κατασταση,ειτε αυτη αφορα σε προβληματα με κοραλια ειτε σε ψαρακια.

Οποτε το καλυτερο που εχουμε να κανουμε για να βοηθαμε τους αλλους αλλα και τους εαυτους μας ειναι να μοιραζομαστε τις στραβες μας.

Τωρα οποιος γκουρου δεν τις μοιραζεται για να μην χαλασει την εικονα του ειναι....μαγκας...μεγαλος κιολας :thumbsu:

Ξαφνικα απλα εξαφανιζονται για να αποφυγουν το ρεζιλικι :bling:

Κανουν γαργαρα τις στραβες/ατυχιες/μλκς τους και νομιζουν πως ειναι υπερχομπυστες.

Δεν δειχνω κανενα δρομο πιστεψε με,ολοι οι χομπυστες αυτη τη στιγμη στην ελλαδα που με ολα αυτα τα προβληματα(με ολα αυτα που αντιμετωπιοζουμε και ακουμε,καθημερινα) εχουν ενυδρεια ζωντανα,ειναι αυτοι που δειχνουν τα περισσοτερα :thumbsu:

Να'σαι καλα πετραν μου!

Και γενικα σας ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια.

Το ΑΖ παντα ειχε πολυ καλα παιδια και καλους χομπυστες,απλα τον τελευταιο καιρο ειναι πιο οικογενειακο-φιλικο απο ποτε και εχει και τα καλυτερα παιδια/χαρακτηρες απο ποτε :thumbsu:

Δεν πολυστεναχωριεμαι απλα ειναι η φαση με το κολλημα που εχω γι'αυτο το ψαρακι,θα "φτιαξω" σε λιγο καιρο που θα ξαναβαλω!

Προς το παρων μπηκε και ενα πολυ πολυ μικρο tennenti tang μεχρι να ερθει η ωρα για αχιλλεα.

Τον ονομασα "φλουδα" γιατι ειναι μεγαλος βλακας :jig:

Πηγαινε κοντα στα αλλα για να τους κανει ντου,αλλα αλλες φορες πηγαινε για να τον καθαρισουν(ειχε λιγο ick που περασε) και οι αλλοι τον δαγκωναν ενω αυτος νομιζε πως τον καθαριζαν :death: Ειδικα ο chtenochaetus του αφηνε κ σημαδια.

Μετα το ψιλοκαταλαβε και παει μονο για να τους ενοχλησει και να το παιξει ιστοριας.Συνηθως οι αλλοι τον γραφουν και μονο σπανια τον κυνηγανε :jig:

Αν μου αρεσει και τον κρατησω στο μελλον θα παρω εναν μεσαιου μεγεθους αχιλλεα(αντι για μικρο που μου αρεσει περισσοτερο) ωστε να μην εχουμε θεματα,αφου τον βλεπω αυτον να γινεται ο "ιστοριας" του ενυδρειου.

Τεσπα,αυτα παιδες και μη ξεχναμε τη κυριακη εχει swap :jig:

Την κυριακη θα περασουμε καλααααα!!!αλλα και στην ετοιμασια!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν πείρα ζει mad προχωρά ακάθεκτος εχεις παρά πολυ όμορφο Ενυδρειο και αυτά με τα ψαρια συμβενουν .Παμε για επόμενο

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψαράκι Μιχάλη μην στεναχωριέσαι έκανες οτι μπορούσες ....καλορίζικο το ψαράκι όπως και τα moorish κρίμα που δεν μπορείς να τα βάλεις μαζί .σε εύχομαι καλή συνέχεια και κάποια στιγμή να αποκτήσεις έναν ΒΒ και να τον χαρείς παρα μα παρα πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 Παιδια χιλια συγνωμη για τις υπερ-αργοπορημενες απαντησεις αλλα δεν εχω καθολου χρονο και τωρα που ζεσατνε ο καιρος,μενω σπιτι ελαχιστο χρονο για να ανοιξω υπολογιστη :geek:

 

υπεροχο!                                             !

Να'σαι καλα φιλε μου,σε ευχαριστω που μπηκες στο κοπο να πεις κατι :bigemo_harabe_net-162:

 

Μπράβο Μιχάλη καλορίζικο το καινούργιο ψαράκι. Αυτό είναι? http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+1510&pcatid=1510 Κουκλί σκέτο!! :) Περιμένουμε φωτό για να του βάλουμε σκόρδα!

Ναι λουκα μου,αυτο ΗΤΑΝ  :usd:  :usd:

Και αυτος και το pyroferus πηγαν σε σπιτι πολυ φιλου που σιγουρα θα τα αγαπησει και θα ασχοληθει πιο πολυ απο μενα.

Στη θεση τους μπηκε ενας λευκοστερνος  κατηγοριας φτερου(οταν τον χτυπαει ο ηλιος ειναι σαν ακτινογραφια,δεν εχω κανταφερει ακομα να βγαλω φωτο,εχει πολυ πλακα) που εχει μπει σε εντατικο προγραμμα παχυνσης.

Και τ'αλλα tang(maculiceps-pyroferus-tennenti)εκαναν συντομα περασματα απο το ενυδρειο αλλα αυτον τον κακομοιρη θα τον κρατησω σιγουρα μεχρι να "φρατζολιασει" :usd:

Και μετα βλεπουμε ^_^

 

Την κυριακη θα περασουμε καλααααα!!!αλλα και στην ετοιμασια!!!

Ολα καλα ηταν :jig:

Και πολυς κοσμος και πολλα κοραλια και πολυ χομπυ γενικοτερα!

Δεν πείρα ζει mad προχωρά ακάθεκτος εχεις παρά πολυ όμορφο Ενυδρειο και αυτά με τα ψαρια συμβενουν .Παμε για επόμενο

Να'σαι καλα σπυρο μου,χαιρομαι που σου αρεσει φιθλε αλλα δυστυχως εχει πολυ δρομο μπροστα ακομα.

Εχεις δικιο,ολα ειναι μεσα στο προγραμμα

 

Κρίμα για το ψαράκι Μιχάλη μην στεναχωριέσαι έκανες οτι μπορούσες ....καλορίζικο το ψαράκι όπως και τα moorish κρίμα που δεν μπορείς να τα βάλεις μαζί .σε εύχομαι καλή συνέχεια και κάποια στιγμή να αποκτήσεις έναν ΒΒ και να τον χαρείς παρα μα παρα πολυ!!!!

Να'σαι καλα τασαρε μου για τη συμπαρασταση!

Ισως τελικα εκανα παραπανω απ'οσα μπορουσα γμτ και δεν επρεπε να βαλω κολλητα το χαλκο η' τοσο μεγαλη αλλαγη νερου.Τεσπα παθημα-μαθημα.

Ναι με το moorish χαλαστηκα και εγω πολυ γιατι με δυσκολεψε πολυ να μαθει να φαει και οταν ξεκινησε να τρωει σαν τρελλος το απολαμβανα.

Δυστυχως ο jax(ετσι λεω το παλιο) δεν τον ηθελε για παρεα...θελει μονο θυληκα :usd:  :usd:

Ειχα σκοπο να κανω αλλη μια προσπαθεια για 2ο αλλα δεν ασχολουμαι καθολου με το ενυδρειο και συν τις αλλοις εκλεισα την καραντινα και βαριεμαι αφανταστα να την ξαναστηνω. :wacko:

 

Και εγω περιμενω τον επομενο ΒΒ μπας και ανανεωθει το ενδιαφερον μου για το ενυδρειο :blush:

Τεσπα,θα ερθει η ωρα κ γι'αυτο.

 

Ευχαριστω κ παλι παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα στην κατασταση του ενυδρειου...

 

Μετα το algeafix εβγαλε cyano το ενυδρειο.Με 1-2 εβδομαδες διαφορα

Ξεκινησε σταδιακα με μερικα σημεια,στα οποια το παραδοξο ειναι πως ειχαν πολυ ροη και μετα σταδιακα δυναμωνε :jig:

Ισως να παιζει ρολο το AF ισως και οχι.Εχω δει ενυδρεια να εχουν το ιδιο αποτελεσμα(εξου και οι ενστασεις για τη χρηση φαρμακων σε αλγη και κυανο) αλλα εχω δει και ενυδρεια να μην εχουν συνεπειες η' εμφανιση κυανο.

Επειδη διανυω μια περιοδο οπου πραγματικα μπορει καν να μην ταισως η' να καθαρισω το καπακι του skimmer,δεν υπηρχε περιπτωση να βαλω μεσα χρι και να σιφωναρω η' να κανω αλλαγες νερου κτλ,ολα αυτα που εκανα παλαιοτερα σε αντιστοιχη περιπτωση....ειπα να χρησιμοποιησω φαρμακο αυτη τη φορα για το cyano :hysterical:

Φυσικα ειχε φτασει σε επιπεδα εξαρσης αφου το παραμελουσα και δεν ειχα αλλη λυση.

Μπορει να μην ασχολουμαι αλλα ψιλολυπηθηκα τα κοραλια που τα επνιγε και ειναι κριμα.

Τα οποια κοραλια με το cyano απογειωσαν την αναπτξη τους,λες και τρεφονται απο αυτο η' αυτα που υπαρχουν στη στηλη του νερου και τρεφουν το cyano  :mellow:

Ακομα και τα χρωματα ειναι καλυτερα!

 

 

Οποτε εβαλα τη συνιστομενη δοση anti red της aquamedic.

Το νερο θολωσε και το skimmer τρελλαθηκε.Το τελευταιο αναγκαστηκα να το βαλω να δουλεψει με τον λιγοτερο δυνατο αερα για να μην υπερχειλιζει.

Τα στρωματα που αποκολωντουσαν τα σιφωναρα γιατι ειναι τοξικα και κατα τη διαλυση τους θα αλλοιωναν την ποιοτητα του νερου με δυσαρεστα αποοτελεσματα κυριως στα ψαρακια.

Ειπαμε δεν ασχολουμαι αλλα δεν θελω να τα δολοφονησω κιολας :usd:

Την επομενη μερα ειχα μια εικονα στο ενυδρειο σαν bacterial bloom και στο νερο απειρα ΑΠΕΙΡΑ ομως αιωρουμενα σωματιδια σαν μικρες μικρες τριχες.

Αυτο εγινε πριν τρεις μερες.Μτεα το νερο αρχισε να καθαριζει αλλα χθες ξαναειδα λιγο κυανο(παλι ομως σαν τριχες στα σημεια που επιανε.) οποτε εβαλα ξανα οπως λεει και η εταιρια.

Ολα τα κοραλια δεν ειχαν προβλημα εκτος απο μια mille που εφυγε ολη ο ζωοξανθελη απο μεσα αλλα εβλεπα ακομα τους πολυποδες  :wacko:  :wacko:

Απο την εικονα που βλεπω τωρα μονο με θαυμα γυρναει,οποτε το θεωρω νεκρο(ισως ενας γκουρου να μπορει να το αναστησει).Ειναι ομως η μονη απωλεια ευτυχως.

Αυτη ειναι το πρωτο κοραλι που χτυπαει το νερο οταν επιστρεφει απο το sump οποτε ισως να επεσε το φαρμακο πανω της χωρις να εχει προλαβει να διαλυθει σε βαθμο που θα ηταν ακινδυνο.

Ευτυχως ηταν μια που εμοιαζε πολυ με την κοκκινη που εχω ηδη οποτε μικρο το κακο :usd:

 

Τωρα τι θα γινει μετα απο αυτο ενας Θεος ξερει!

Μπορει στο ενυδρειο να βγει ανεμοβλογια,dinos,το kraken,κανενας λοιμος,αιμοροιδες και εγω δεν ξερω τι αλλο :hysterical:

Εκει που πραγματικα εβαλα τα γελια ηταν οταν χθες το βραδυ, οι δυο πρωτες λαμπες που ανοιγουν στο φωτιστικο αρχισαν να κλεινουν και να ανοιγουν μονες τους :hysterical:  :hysterical:  :hysterical:

Μετα απο 18 μηνες εβαλα καινουργιες και ισως να μην τις κουμπωσα καλα η' να εχουν προβλημα.Θα δειξει αργοτερα.Ο χρονοδιακοπτης δουλευει μια χαρα.

 

Εδω και καιρο σκεφτομαι να κανω καινουργιο ενυδρειο οποτε μετα απο τις τελευταιες "γιορτες" που περασα,το πηρα αποφαση.

Θελω να δοκιμασω κατι διαφορετικο αλλα ακομα δεν εχω καταληξει στις διαστασεις.

Οταν καταληξω και ξεκινησει το νεο ενυδρειο θα σας ενημερωσω παιδες :bigemo_harabe_net-95:

 

Μεχρι τοτε καλο καλοκαιρι και πολλες πολλες βουτιες φιλοι μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλο καλοκαιρι  Μιχαλη :thumbsu:

 

Ειμαι σιγουρος οτι θα επανελθεις δυναμικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό καλοκαίρι Μιχάλη και να σε καλά. Α και μου αρέσει η ιδέα να κανεις άλλο ενυδρείο το ίδιο θα κανω και εγώ σε λίγους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Που ήσουν Μιχάλη μας έλειψες στο swap!! Καλό καλοκαίρι και καλή επάνοδο! :)

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, έχω δυο ερωτησούλες φίλε.

Τι ακριβώς κάνεις με τον λευκοστερνο στο εντατικο προγραμμα παχυνσης. Τί ακριβώς ταίζεις και πόσο?

Επίσης με το κυανό, αντιφώσφορο είχες? Αν όχι, δεν θα βοηθουσε αν έβαζες?

Ευχαριστώ..

 

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη άρχοντα καλό καλοκαίρι ναχεις με το καλό στο μεγαλύτερο και να το χαρείς όσο δεν πάει !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό καλοκαίρι Mike! Ε ρε γλέντια άντε με το καλό στο καινούριο ενυδρείο..έτσι για να γουστάρουμε  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλο καλοκαιρι  Μιχαλη :thumbsu:

 

Ειμαι σιγουρος οτι θα επανελθεις δυναμικα!!!

Να'σαι καλα ρε βασιλαρε,μια χαρα καλοκαιρι ειναι αν εξαιρεσεις λιγο τα πολιτικα αλλα τεσπα,αλλη κουβεντα.

Το νεο ενυδρειο θα παει προς τα χριστουγεννα τελικα,μιας και θα γινει μετακομιση.Μην τα κανω 2 φορες τα ιδια πραγματα.

Εχω δυο διαφορετικα πραγματα στο μυαλο μου και θα παρω το χρονο μου να αποφασισω τι απο τα δυο θα κανω.

 

Καλό καλοκαίρι Μιχάλη και να σε καλά. Α και μου αρέσει η ιδέα να κανεις άλλο ενυδρείο το ίδιο θα κανω και εγώ σε λίγους μήνες.

Να'σαι καλα βαγγελαρα καλη αρχη και στο δικο σου φιλε!

Ελπιζω αυτο να μας το παρουσιασεις βρε απατεωνααααα :usd:  :usd:  :usd:

 

Που ήσουν Μιχάλη μας έλειψες στο swap!! Καλό καλοκαίρι και καλή επάνοδο! :)

Και εμενα ρε φιλε.Στεναχωρηθηκα που δεν σας ειδα αλλα και επειδη εχασα τον γκουρου κ ηθελα να τον ρωτησω δυο τρια πραγματακια,να παρω λιγη απο τη σοφια του μπας και κανω ενυδρειο της προκοπης σαν το δικο του :hysterical:  :hysterical:  :hysterical: Α ρε γκουρου/νεμεσιτα,γελια που χαριζεις να ξερες :bigemo_harabe_net-122:

Ευχαριστω ρε φιλε,εχει μεινει ακομα καλοκαιρακι να χαρουμε και να τη σκαπουλατρουν τα ενυδρεια μας,τωρα που πιανουν οι καλες οι ζεστες.

 

Μιχάλη, έχω δυο ερωτησούλες φίλε.

Τι ακριβώς κάνεις με τον λευκοστερνο στο εντατικο προγραμμα παχυνσης. Τί ακριβώς ταίζεις και πόσο?

Επίσης με το κυανό, αντιφώσφορο είχες? Αν όχι, δεν θα βοηθουσε αν έβαζες?

Ευχαριστώ..

Πετραααααααν,πολυ φαγητο ρε φιλε(ποικιλια,6-7 διαφορετικες τροφες) και πολλα ταισματα μεσα στην ημερα(ισως και 6 φορες).

 

Μιχαλαρα δεν μασάς άντε και στο μεγαλύτερο!

Ναι ρε,μια χαρα παει το ενυδρειο δοξα τω Θεο.

Βεβαια εχω επαφες με τον γκουρου στο 6969-γκουρου-6969-yperpappoustoureef-6969 και εχει αλλαξει εικονα ολο το ενυδρειο ρε,μεγαλωνουν κοραλια και στις κοντρες :lmao:

μεχρι και μεσα στο καπακι του σκιμμερ καταφερε ο αθεοφοβος και μου μεγαλωσε κοραλι...μεγας ο τυπος!

Αλλα δεν σε αφηνει να του μιλησεις...πατας μονο κουμπια για πιθανες ερωτησεις,οποτε παιρνεις και απαντησεις αυτοματα.

 

Ναι και εγω αυτο περιμενω πως και πως.Ειναι αρκετα χρονια αυτο και θελω την αλλαγη.

 

Μιχάλη άρχοντα καλό καλοκαίρι ναχεις με το καλό στο μεγαλύτερο και να το χαρείς όσο δεν πάει !!!

Να'σαι καλα τασο μου,εχει μεινει ακομα αρκετο καλοκαιρι να πλατσουρισουμε και μετα να ασχοληθω με το νεο που θελω να κανω καποια πραγματακια καινουργια(τουλαχιστον για εμενα γιατι ο γκουρου τα εκανε κ πριν τον τσακ νορις και τη γεννηση του χομπυ)

 

Καλό καλοκαίρι Mike! Ε ρε γλέντια άντε με το καλό στο καινούριο ενυδρείο..έτσι για να γουστάρουμε  :thumbsu:

Να'σαι ακαλα γιαναρε :bigemo_harabe_net-95:

Εχω ενθουσιαστει πολυ με την προοπτικη του νεου ενυδρειου!

Ελπιζω να τα καταφερω!

 

Τλμ παλι παιδες :bigemo_harabe_net-183:  :bigemo_harabe_net-183:

Link to comment
Share on other sites

Πετραν τωρα ειδα και την αλλη ερωτηση γμτ :hot:

Οχι δεν χρησιμοποιω αντιφως και δεν θα με βοηθουσε με το κυανο,αν εβαζα :usd:  :usd:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια σου αξιζουν για την υπομονη σου με την χρηση καραντινας.
Παρα πολυ ομορφο ενυδρειο και καλο ειναι να τα περναμε ολα απο καραντινα με προληπτικη θεραπεια εχουν δεν εχουν προβλημα.
Μονο ετσι δεν θα εισαχθει ποτε σεναν υφαλο ick,εντερικα παρασιτα και τοσα πολλα αλλα.
Ενδεικτικα αναφερω θεραπεια
με χαλκο(cupramine) για πρωτοζωα οπως το ick
με μπανια σε φορμαλδευδη για σκληρα πρωτοζωα οπως το Amyloodinium.
με ακριφλαβινη και πρασινο μαλαχιτη για μυκλητες,
με λεβαμιζολη και πραζικενταλη(tremazol) για παρασιτα.

Κι ολες αυτες οι θεραπειες προληπτικα υπαρχουν δεν υπαρχουν προβληματα.
Και τελος μην ξεχναμε το μεγαλο θεμα της καραντινας στα κοραλλια!!!

Ειλικρινα ο υφαλος σου ειναι απο τους ελαχιστους στην Ελλαδα που χρησιμοποιει καραντινα.
Αν το ακολουθησεις αυτο σε ολους ανεξαιρετως τους οργανισμους που εισαγεις τοτε το ενυδριεο σου θα εχει πολυ μεγαλη διαρκεια στα χρονια που θα ρθουν και θα δουμε εναν φοβερο πολυετη υφαλο με κοραλια που θα σχηματιζουν βραχο στα κατωτερα στρωματα.

Έγινε επεξεργασία - DIMITROS2013
Link to comment
Share on other sites

το καλοκαιράκι ειναι ιδανικό για να γεμίσουν οι μπαταρίες και να καθησεις να σκεφτείς πως θα ειναι το μελλοντικό Ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια σου αξιζουν για την υπομονη σου με την χρηση καραντινας.

Παρα πολυ ομορφο ενυδρειο και καλο ειναι να τα περναμε ολα απο καραντινα με προληπτικη θεραπεια εχουν δεν εχουν προβλημα.

Μονο ετσι δεν θα εισαχθει ποτε σεναν υφαλο ick,εντερικα παρασιτα και τοσα πολλα αλλα.

Ενδεικτικα αναφερω θεραπεια

με χαλκο(cupramine) για πρωτοζωα οπως το ick

με μπανια σε φορμαλδευδη για σκληρα πρωτοζωα οπως το Amyloodinium.

με ακριφλαβινη και πρασινο μαλαχιτη για μυκλητες,

με λεβαμιζολη και πραζικενταλη(tremazol) για παρασιτα.

Κι ολες αυτες οι θεραπειες προληπτικα υπαρχουν δεν υπαρχουν προβληματα.

Και τελος μην ξεχναμε το μεγαλο θεμα της καραντινας στα κοραλλια!!!

Ειλικρινα ο υφαλος σου ειναι απο τους ελαχιστους στην Ελλαδα που χρησιμοποιει καραντινα.

Αν το ακολουθησεις αυτο σε ολους ανεξαιρετως τους οργανισμους που εισαγεις τοτε το ενυδριεο σου θα εχει πολυ μεγαλη διαρκεια στα χρονια που θα ρθουν και θα δουμε εναν φοβερο πολυετη υφαλο με κοραλια που θα σχηματιζουν βραχο στα κατωτερα στρωματα.

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου,χαιρομαι που σου αρεσει!

Εχει δρομο πολυ ακομα ομως γμτ αλλα καλα να ειμαστε και πιστευω πως θα προλαβω να το δω "γεματο" μεχρι να παω στο καινουργιο,ειδικα τωρα που πηγε μερικους μηνες πιο πισω το πλανο.

Δοξα τω Θεο τα κοραλια μεγαλωνουν με πολυ καλο ρυθμο!

 

Εχεις πολυ δικιο,η καραντινα ειναι μεγαλο κεφαλαιο και πραγματικα δεν εχει το κοστος που νομιζουμε,ειδικα αν μιλαμε για λιτρα οπως αυτη που ειχα το moorish κτλ,που ηταν μολις 10 λιτρα.

Εχει μια μεγαλυτερη δυσκολια γιατι θελει πολυ προσοχη,αφου οι παραμετροι αλλαζουν με ενα φτερνισμα αλλα απο θεμα κοστους και καταναλωσης ειναι αστεια.

Οσον αφορα στα κοραλια απλα θα πω οτι εχω διαλυσει δυο φορες ενυδρειο απο aefw...μετα φυσας οχι το γιαουρτι....αλλα και το λαστιχακι που δενουμε τη σακουλα.

 

Σε ευχαριστω και παλι.

 

το καλοκαιράκι ειναι ιδανικό για να γεμίσουν οι μπαταρίες και να καθησεις να σκεφτείς πως θα ειναι το μελλοντικό Ενυδρειο.

Να'σαι καλα θανασαρε μου!Ειδικα φετος εχω ενα απο τα πιο ξεκουραστα καλοκαιρια και το χαιρομαι :jig:

Το μελλοντικο ενυδρειο πραγματικα το σκεφτομαι συνεχεια,ειδικα το κομματι του aquascape που θα ειναι προκληση λογο των διαστασεων,αλλα βεβαια μεχρι τοτε εχουμε καιρο...πολυ καιρο :usd:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εσείς οι 2 τα φιλαράκια, αφήστε αυτα που ξέρετε και σηκώστε φωτος και videos!! Θελω πολυ πραμα, μας εχετε αφήσει χαρμανιδες καιρο!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις φοβαμαι τον γκουρου ρε γμτ :cold:

Θα λεει πως αγορασα καινουργια κοραλια,οτι πειραζω φωτογραφιες,οτι δεν ειναι κοραλια αυτα αλλα νεκροι σκελετοι που τους εχω βαψει,οτι δεν του αρεσει το υψος του ενυδρειου,η διευθυνση μου,ο οροφος κτλ κτλ.....κατι θα βρει ο υπεργκουρου να δει στραβο....και μετα θα κλαιω με μαυρο δακρυ και δεν θα ξαναευχαριστηθω το χομπυ....μπορει να κανω και να παω τουαλετα για 5 μερες :thumbsd:

 

Αλλα απο την αλλη αν δεις την κατασταση του ενυδρειου που δεν θα του αρεσει μπορει επιτελους να δει λιγο χαρα στη μιζερη ζωη του και επιτελους να αφησει για λιγο το χομπυ ησυχο και να σταματησει να πιανει στο στομα του ολο το κοσμο και τα ενυδρεια του!Βρες λες να της προσφερω γαληνη της νεμεσιτας?

Θα τραβηξω καμια απο αυτες τις φοβερες φωτο μου με photoshop(υπερβλαξ υπαρχει προγραμμα που δειχνει αν ειναι επεξεργασμενες οι φωτο,τοσα λεφτα εχεις δωσει μιζερε,αγορασε και αυτο για να μη κατηγορεις και στεναχωρεις αδικα αλλα παιδια που δεν σου φταινε σε τιποτα) και ενα "κανονι" της ΝΑΣΑ  :death:

 

Εχω αλλαγη νερου αυτη την εβδομαδα οποτε μολις σκαπουλαρω λιγο απο το τρεξιμο θα βγαλω καμια φωτο παιδες

Μην περιμενετε και τιποτα σπουδαιο βεβαια....σαν της νεμεσιτας δεν θα ειναι....αυτη εχει παει σε αλλο επιπεδο το ενυδρειο της.

Και την αγγελια την εχει βαλει να συμπληρωσει λεφτα για να διοργανωσει ενα σεμιναριο που θα ειναι ομιλητης αυτος και θα μας ξεστραβωσει ολους...μην το χασετε :angylaw:

Ε ρε αρκουδιτσα πλακα που εχεις....

 

Εχω αλλαξει και θεση στα νησια και νομιζω πως μου αρεσει πιο παλι ετσι,οπως ηταν και παλια,που το ψευτομπονζαι ηταν δεξια.

Εχουν μπει και αλλα ψαρακια εδω και κανενα 5-4μηνο,ετσι να αλλαξω λιγο απο τον αχιλλεα αλλα παλι και παντα θα μου λειπει αυτο το ψαρι γμτ.....ισως τελικα δεν περιμενω να βαλω στο νεο ενυδρειο(πρωτα ο Θεος) και να βαλω ξανα εδω,αλλα θα δουμε.Τα καινουργια ψαρακια ειναι "καλουλικα" γμτ

Τεσπα τα υπολοιπα με φωτο γιατι πηγε αργα και εχουμε ξυπνημα λεμεεεεε,καληνυστα παιδες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα ρε βασιλαρε μου,χαιρομαι που σου αρεσει φιλε,τραβηξα και μερικες κοντινες τωρα που φορτισαν οι μπαταριες.Ηθελα να βγαλω ολα τα κοραλια αλλα με μιση ωρα δεν πηραν πολυ οι μπαταριες.

Θα τις ανεβασω σε λιγο.

Δυστυχως ομως το ενυδρειο εχει ακομα πολυ πολυ δρομο αλλα σιγα σιγα θα φτασει εκει που φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...