Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι όμορφο που είναι το ενυδρείο σου ρε Μιχάλη!!!

Να'σαι καλα ρε δημητρη μου,χαιρομαι που σου αρεσει φιλε!

Δυστυχως εχει πολυ δρομο ακομα.Θελω να μεγαλωσουν τα κοραλακαια αλλα κυριως να παρουν χρωμα ξανα σιγα σιγα.

Το μονο που μου αρεσει πολυ ειναι το στησιμο γιατι πραγματικα περιμενω πως και πως να μεγαλωσουν και να τα βλεπω στο αερα.

Ολα τα υπολοιπα θελουν πολλους μηνες δυστυχως :hot:

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειακι σου Μιχαλη δεν λεει και πολλα εδω που τα λεμε.

παρολα αυτα διακρινω μια φιλοτιμη προσπαθεια που ισως,λεω ισως,

καποια στιγμη δωσει ενα υποφερτο αποτελεσμα.

εσυ μην απελπιζεσαι βεβαια,και να μην τα καταφερεις τουλαχιστον θα εχεις

προσπαθησει. :bigemo_harabe_net-75:

 

υγ.με τον αραγονιτη εχει δειξει πολυ καλυτερα.

ο ψαρης απιστευτος,κανονικο πετ.

το αερατο στησιμο ειναι ολα τα λεφτα. :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

keep reefing mate που λεμε και στην Λουτσα.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο Μιχάλη!!!Πιστεύω ότι με καλύτερες φωτογραφίες θα φαίνεται τελείως διαφορετικό.Ο ψαρης σου απίστευτος!Κατοικίδιο με τα όλα του!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες οσον αφορα στην αλγη μερικες φωτο για να δειτε το πριν και το μετα.

Τις "στραβες" μου προτιμαω να τις μοιραζομαι μηπως και βοηθησω καποιον φιλο συνχομπυστα και οχι να τις κανω "γαργαρα"( :poster_oops:  :whistling: ) για να το παιζω γκουρου :ChristmasTree:

 

Πριν να ξεκινησω την πρωτη δοση του algeafix πρωτα μαζεψα 5 ταπερακια απο αυτα...

DSCN1719_zps6zp47mca.jpg

DSCN1718_zpsgtnqs8u6.jpg

Οπως φαινεται στη φωτο εχει μερικα απο αυτα ειχαν μεσα και κοραλια τα οποια αναγκαστικα εκοβα γιατι ειχε ξεκινησει σε καποια σημεια να τα "πνιγει" η αλγη.

 

Αφου εβαλα χερι ο βραχος ηταν καπως ετσι

DSCN1715_zpsa0k2o735.jpg

Και στο πλαι που ειχα επισης αλγη καπως ετσι

DSCN1716_zpscncabbni.jpg

 

Σημερα δοξα τω Θεο τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα.Απλα αναγκαστηκα π.χ να κοψω τη mille γιατι ειχε ξεκινησει το stn που ανεφερα πιο πριν και να την κολλησω πιο πισω και δεξια.Στη θεση της μπηκε μια αλλη απο το δεξι νησι.....σε δουλεια να βρισκομαστε

DSCN1793_zpshilnrfik.jpg

Αυτα και για την αλγη παιδες :thumbup:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα ρε δημητρη μου,χαιρομαι που σου αρεσει φιλε!

Δυστυχως εχει πολυ δρομο ακομα.Θελω να μεγαλωσουν τα κοραλακαια αλλα κυριως να παρουν χρωμα ξανα σιγα σιγα.

Το μονο που μου αρεσει πολυ ειναι το στησιμο γιατι πραγματικα περιμενω πως και πως να μεγαλωσουν και να τα βλεπω στο αερα.

Ολα τα υπολοιπα θελουν πολλους μηνες δυστυχως :hot:

 

Προσωπικά αυτό το στήσιμο το θεωρώ ιδανικό και το ξαναλέω ιδανικό......έτσι θα ήθελα να είναι το επόμενο ενυδρείο μου...συμφωνώ μαζί σου ότι έχει δρόμο ακόμα, όταν όμως μεγαλώσουν τα κοράλια θα γίνει απλά εξωπραγματικό.....ανυπομονώ πραγματικά και εγώ να δω την εξέλιξη του....

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειακι σου Μιχαλη δεν λεει και πολλα εδω που τα λεμε.

παρολα αυτα διακρινω μια φιλοτιμη προσπαθεια που ισως,λεω ισως,

καποια στιγμη δωσει ενα υποφερτο αποτελεσμα.

εσυ μην απελπιζεσαι βεβαια,και να μην τα καταφερεις τουλαχιστον θα εχεις

προσπαθησει. :bigemo_harabe_net-75:

 

υγ.με τον αραγονιτη εχει δειξει πολυ καλυτερα.

ο ψαρης απιστευτος,κανονικο πετ.

το αερατο στησιμο ειναι ολα τα λεφτα. :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

keep reefing mate που λεμε και στην Λουτσα.

Χαχα,να'σαι καλα κωσταρα μου!

Μακαρι να το καταφερω γιατι αυτο το στησιμο ειναι απο αυτα που εχω γουσταρει περισσοτερο απ'ολα και θελω να το δω να γεμιζει.

Οντως φιλε το τοσο minimal σχεδον τον εχει αναγκη τον αραγωνιτη!

 

Ρε συ και εμεις στο τυμπακι ετσι λεγαμε :usd:  :usd:  :usd:

 

Πολύ όμορφο ενυδρείο Μιχάλη!!!Πιστεύω ότι με καλύτερες φωτογραφίες θα φαίνεται τελείως διαφορετικό.Ο ψαρης σου απίστευτος!Κατοικίδιο με τα όλα του!!!

Να'σαι καλα γιωργο μου!Ευχαριστω φιλε!

Δυστυχως εχει πολυ δρομο ακομα αλλα ελπζω καποια στιγμη να τον διανυσω και να τα καταφερω να το δω ετσι οπως το εχω στο μυαλο μου!

Καλα οταν θα τραβηξω εγω καλυτερες φωτο μαλλον θα ερθει και το τελος του κοσμου η θα γινει κανενας σεισμος.....οποτε ουταν γινει αυτο πειτε στους ανθρωπους σας οτι τους αγαπατε η' μπειτε κατω απο κανενα τραπεζι....γιατι σιγουρα θα γινει κατι απο τα δυο :usd:  :usd:

 

Τωρα για τον ΒΒ τι να πω.....ειμαι πολλα πραγματα και θα γινω και γραφικος αν αρχισω να μιλαω για το ψαρακι αυτο και τη λατρεια που του εχω :bigemo_harabe_net-143:  :bigemo_harabe_net-143:

Ευχαριστω και παλι φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αυτό το στήσιμο το θεωρώ ιδανικό και το ξαναλέω ιδανικό......έτσι θα ήθελα να είναι το επόμενο ενυδρείο μου...συμφωνώ μαζί σου ότι έχει δρόμο ακόμα, όταν όμως μεγαλώσουν τα κοράλια θα γίνει απλά εξωπραγματικό.....ανυπομονώ πραγματικά και εγώ να δω την εξέλιξη του....

Να'σαι καλα ρε δημητρη μου!

Μακαρι να το καταφερω!

Πολλες φορες σκεφτομαι μηπως παω να παρω μερικα κοραλια για να επισπευσω λιγο τη διαδικασια αλλα κρατιεμαι!Που θα παει θα μεγαλωσουν ξανα!

 

Τετοιου τυπου στησιματα εχουν πολλα καλα σε πολλους τομεις και ανυπομονω και εγω για το επομενο σου ενυδρειο φιλε :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το ενυδρείο Μιχάλη μου όμορφο όπως πάντα για τα γούστα μου ότι πρέπει ...αερατο τα 2 νησάκια τρέλα έβαλες και άμμο ζήλεψα τώρα(λες να βάλω και εγώ ) χαχαχα κάτσε να μεγαλώσουν και τα κοραλια θα γίνει υπέροχο!!ο Αχιλλέας όλα τα λεφτά φτου,φτου!!να το χαίρεσαι και πάλη και μαζί με σένα και εμείς !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εκανε δουλεια Μιχαλη ,εγω θα το συνεχιζα λιγο ακομη [γνωμη μου] τουλαχιστον ξεμπερδεψες σχεδον τελειως,εχεις αντιφωσφωρο?Τωρα σιγα σιγα θα αρχισει η ανοδος που θεωρω οτι θα χρειαστει κανα μηνα ηρεμιας του συστηματος.Δωστους :thumbsu: τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που εκανε δουλεια και σ'εσενα γιωργο μου :thumbsu:

Εμενα αυτο το πρασινο το "κανονιζουν" τα σαλιγκαρια και οι αχινοι που εχω μεσα!

 

 

 

Παιδες μερικες τραγικες φωτο!

Εκανα φιλοτιμες προσπαθειες να τις επεξεργαστω απο το photobucket αλλα τιποτα :hot:

Οποτε τις ανεβαζω "μαμισιες" και παρακαλω να με συγχωρεσετε :usd:

DSCN1789_zpssanry2jx.jpg

DSCN1788_zpsrribfk4t.jpg

DSCN1787_zpseov62mln.jpg

DSCN1786_zps5yyuqt1w.jpg

Και μια χθεσινη που με το φως της ημερας πισω αναγκασε την καμερα να βγαλει μια σχετικα πιο κοντινη στα χρωματα φωτο,καθως οι πρωτες φαινονται πολυ μπλε σε σχεση με την πραγματικοτητα.

DSCN1774_zpspsdurwad.jpg

 

Η μεγαλη guttatus που ηταν δεξια επιανε πολυ χωρο για το ποσο μου αρεσε το κοραλι οποτε πηγε σε πολυ καλα χερια αδερφου!Μαλιστα του την πηγα μεσα σε κουβα....χωρις νερο!Εμεινε εκτος νερου για 10+ λεπτα και φυσικα δεν επαθε τιποτα....σιγα να μην αβγαζα και 10 λιτρα για να σου φερω το κοραλακι bro :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  :usd:

Στη θεση της φυσικα μπηκε ενα ωραιο(για τα γουστα μου) κομματακι απο branches που εφτιαξα και απλα περιμενω να μεγαλωσουν τα κοραλια που τους αλλαξα θεση να μεγαλωσουν εκει.

Φυσικα απο χρωματα...δεν υπαρχουν και γενικα το ενυδρειο ακομα εχει πολλα χρονια για να γινει της προκοπης αλλα δεν πειραζει......η διαδρομη ειναι πιο ωραια απο το αποτελεσμα....αυτο λεω στον εαυτο μου για να με αποτρεψω να αδειασω τις τσεπες μου :money:

 

Και ενα βιντεο(επισης κακο) απο την αγαπη μου

 

 

Σας παρακαλω να μην πειτε μπραβο γιατι θα ριξετε το επιπεδο στο θεμα μου :bigemo_harabe_net-162:

Να γραψετε ομως κατι γιατι θ'αρχισω να σας στελνω π.μ η' να χτυπανε τηλεφωνα :bigemo_harabe_net-115:

 

Μιχαλη ο κουκλος τα σπαει και επειδη εγω πιστευω στο ματι φτου φτου και ξανα φτου,Μπραβο σου να τον χαιρεσε τον μαγκα,τρομερο βιντεο. :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122:

 

Link to comment
Share on other sites

Mου αρεσει το ριγέ φοντο του ενυδρειου... :P

Σαν στησιμο μου αρεσει, που δεν ειναι γεμάτο με αυτον το βραχο...

Τωρα για τα αλλα δεν εχω ιδεα να σου πω.. :)

Link to comment
Share on other sites

ασε μας ρε Μιχάλη με το απλό σου ενυδρείο ! ! ! ! :ranting2:

άλλαξε το τίτλο και καντο " ένα απλά Γ Α Μ Α Τ Ο ενυδρείο" ! ! ! :angylaw:

 

πλακα μας κάνεις.. :bigemo_harabe_net-90::bigemo_harabe_net-69:

 

ο ψάρις σου είναι μεγάλος έρωτας ρε φίλε.. :love: :love: :love:

 

υ.γ. : και όπως λέει μια ψυχή.. ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας !! :bow:

Έγινε επεξεργασία - panozzz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη καλα σου λεει ο Πανος τι απλο ενυδρειο και τριχες . Ειναι σουπερ ειναι τελειο ειναι φανταστικο σου ευχομαι να το δεις γρηγορα οπως το θελεις . Αν χρειαστεις φαρμακο αχρειαστω να ειναι εχω να σου δωσω μην πας και αγωρασεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μιχάλη δεν είναι ένα απλό ενυδρείο. Είναι ένα ΥΠΕΡΟΧΟ ενυδρείο!!! Φανταστικό! Να το χαίρεσαι :bow: :bow: :bow:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου μ αρέσει πολύ το στήσιμο του βράχου όσο για των Αχιλλέα είναι από τα αγαπημένα μου ψάρια αλλά είδη έχω 3 tang και δεν μπορώ για άλλο

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο φιλε και χρησιμη κινηση αυτη με την αλγη και μπραβο που τη ποσταρεις. Περαν αυτου η κουρτινιτσα ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το ενυδρείο Μιχάλη μου όμορφο όπως πάντα για τα γούστα μου ότι πρέπει ...αερατο τα 2 νησάκια τρέλα έβαλες και άμμο ζήλεψα τώρα(λες να βάλω και εγώ ) χαχαχα κάτσε να μεγαλώσουν και τα κοραλια θα γίνει υπέροχο!!ο Αχιλλέας όλα τα λεφτά φτου,φτου!!να το χαίρεσαι και πάλη και μαζί με σένα και εμείς !!!!

Να'σαι καλα χαιρομαι που σου αρεσει φιλε!

Χαχα ναι τασο μου η αμμος ειναι παντα ενα θεμα που σε τρωει οταν εισαι ΒΒ :usd:

Πραγματικα δυσκολη αποφαση!Ομορφο το ενα,πρακτικο το αλλο.

 

Εκανε δουλεια Μιχαλη ,εγω θα το συνεχιζα λιγο ακομη [γνωμη μου] τουλαχιστον ξεμπερδεψες σχεδον τελειως,εχεις αντιφωσφωρο?Τωρα σιγα σιγα θα αρχισει η ανοδος που θεωρω οτι θα χρειαστει κανα μηνα ηρεμιας του συστηματος.Δωστους :thumbsu: τωρα.

Ναι οντως νικο,το εκανε γυαλι :jig:

Αν οντως δεν μου βγαλει καποιο προβλημα στην πορεια τελικα τσαμπα το φοβομουν και ξοδευα τοσο καιρο και τοσες ωρες να βγαζω αλγη :hot:

Καλα λες,ισως να βαλω μια δοση ακομα.Οχι αντιφως δεν χρησιμοποιω ποτε.

Κ εγω ελπιζω να ξεκινησει η ανοδος συντομα.

 

Μιχαλη ο κουκλος τα σπαει και επειδη εγω πιστευω στο ματι φτου φτου και ξανα φτου,Μπραβο σου να τον χαιρεσε τον μαγκα,τρομερο βιντεο. :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122:

 

χαχα,οχι ρε νικο μου εγω δεν πιστευω ρε φιλε!Αν ηταν ετσι μερικα κοριτσια θα ειχαν φροντισει να μην μπορω να εχω ουτε γυαλα χωρις νερο!Θα ξεκολλαγαν οι σιλικονες :hysterical:  :hysterical:

Θελει πολλη μαγκια να καταστρεψεις κατι απλα κοιτωντας το :ph34r:

Το ματι εφευρεθηκε για να δικαιολογουν μερικοι γκουρου τα λαθη/αστοχιες/κτλ ωστε να μην αναγκαστουν να πεσουν στα ματια των υπολοιπων.

Καταλαβαινω ομως τι λες και σ'ευχαριστω πολυ νιιιιικ :thumbsu:

 

ωραιος βρε Μιχαλαρα τα σπαει η γυαλα σου!!!!!!!φτου φτου φτου...........................................

Να'σαι καλα σεφ :jig:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Ενα φανταστικο ενυδρειο Μιχαλη :thumbsu:

Η τελευταια φωτο με το φως ημερας πολυ ωραια και το βιντεο καταπληκτικο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Mου αρεσει το ριγέ φοντο του ενυδρειου... :P

Σαν στησιμο μου αρεσει, που δεν ειναι γεμάτο με αυτον το βραχο...

Τωρα για τα αλλα δεν εχω ιδεα να σου πω.. :)

Να'σαι καλα νικ,χαιρομαι που σου αρεσει!

Τωρα για το ριγε φοντο εχεις ενα δικιο :usd:

 

παρα πολύ καλο και  από aquascape και από sps αλλα και από αχιλλεα φτου φτου

 

Ευχαριστω μανωλη μου!Ελπιζω να "στουμπωσει" και το δικο μου μια μερα οπως το δικο σου φιλε :bigemo_harabe_net-162:

ασε μας ρε Μιχάλη με το απλό σου ενυδρείο ! ! ! ! :ranting2:

άλλαξε το τίτλο και καντο " ένα απλά Γ Α Μ Α Τ Ο ενυδρείο" ! ! ! :angylaw:

 

πλακα μας κάνεις.. :bigemo_harabe_net-90::bigemo_harabe_net-69:

 

ο ψάρις σου είναι μεγάλος έρωτας ρε φίλε.. :love:

 

υ.γ. : και όπως λέει μια ψυχή.. ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας !! :bow:

χαχαχα,να'σαι καλα πανο μου!Ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια φιλε!

Ειναι ομως ενα απλο ενυδρειο γενικα και σε φιλοσοφια αλλα και σε σχεση με ολα τα υπολοιπα πραγματικα φοβερα ενυδρεια που υπαρχουν στο φορουμ!

 

Αστα για τον ΒΒ καλυτερα να μην αρχισω να μιλαω :bigemo_harabe_net-158:  

 

Οταν το 50% του χομπυ ειναι να το μοιραζεσαι πως μπορεις να μην το κανεις?Ετσι το χαιρεσαι πιο πολυ και μαθαινουμε κατι παντα ο ενας στον αλλο :bigemo_harabe_net-95:

Γλυτωνεις χρηματα απο λαθος αγορες,κανεις φιλους,εχεις μερικους ανθρωπους να σου δωσουν κατι που σου χαλασε κτλ κτλ

 

Μιχαλη καλα σου λεει ο Πανος τι απλο ενυδρειο και τριχες . Ειναι σουπερ ειναι τελειο ειναι φανταστικο σου ευχομαι να το δεις γρηγορα οπως το θελεις . Αν χρειαστεις φαρμακο αχρειαστω να ειναι εχω να σου δωσω μην πας και αγωρασεις

Να σαι καλα θαναση μου και για τα καλα σου λογια αλλα και για την προσφορα σου φιλε(γι'αυτα ακριβως μιλαγα παραπανω πανο μου ^_^

Εχω ακομα αρκετο,τελικα χρησιμοποιησα σχεδον το μισο,ισως και λιγοτερο!

Ευχαριστω πολυ και παλι :bow:

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μιχάλη δεν είναι ένα απλό ενυδρείο. Είναι ένα ΥΠΕΡΟΧΟ ενυδρείο!!! Φανταστικό! Να το χαίρεσαι :bow: :bow: :bow:

Ευχαριστω πολυ λουκα μου,εχει πολυ δρομο ακομα και ελπιζω να τον διανυσω :jig:

Να χαιρομαστε ολοι τα "βασανακια" μας!

 

Όμορφο το ενυδρείο σου μ αρέσει πολύ το στήσιμο του βράχου όσο για των Αχιλλέα είναι από τα αγαπημένα μου ψάρια αλλά είδη έχω 3 tang και δεν μπορώ για άλλο

Να'σαι καλα ρε λουκα,ευχαριστω πολυ!

Κ εμενα το στησιμο ειναι το μονο πραγμα για το οποιο μπορω να πω οτι μου αρεσει πολυ στο ενυδρειο και μακαρι να το δω ετσι οπως το φανταζομαι :unsure:

 

Πολυ ωραιο φιλε και χρησιμη κινηση αυτη με την αλγη και μπραβο που τη ποσταρεις. Περαν αυτου η κουρτινιτσα ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! χαχαχαχαχαχα

χαχα,γιατι ρε συ εγω σε ολες τις υποβρυχιες φωτο που βλεπω εχει μια ριγε κουρτινα απο πισω :hysterical:

Ειπα να το πω για το φαρμακο μηπως και γλυτωσει καποιο παιδι απο το ματαιο χρονο που περασα να την καταπολεμησω με φυσικες μεθοδους(στην περιπτωση μου παντα).Μακαρι να μην τη ξαναδω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...