Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

DSCN0051_zps9jynhmfq.jpg

ΑΠΛΑ ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΩΩΩΩΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΡΑΛΙ....το καμαρι μου και η αγαπη μου,πραγματικα στη φωτο δεν φαινεται ουτε το 20% απο το χρωμα του.Red planet....και μεγαλωνει σαν τρελλο,ευτυχως.

DSCN0053_zpsrbhjdxrn.jpg

DSCN0055_zpsmvrpvahg.jpg

με αποκοπη,καπου ειναι και η μακρυνη του

RSCN0058_zpsigsy8ang.jpg

DSCN0057_zpsnlhjudxx.jpg

Μια αποκομμενη απο την red planet

RSCN0084_zpssxjcehlz.jpg

DSCN0061_zps8rvgrtio.jpg

DSCN0062_zpsq71nwiyf.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Απλά ενυδρειάρα....φυσάει Μιχάλη, τι φυσάει δηλαδή....τυφώνας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αγοριιιιιιιναααααααααααααααααααααααα  εισαι   ωραιοςςςς!!!! βλεπω πως τα λευκα χρωματα κρατανε τελεια!!!! βλεπω ομως πως εχει ωρεα σχηματα οπως μεγαλονουν!!  για πες πως παιζεις την κυκλοφορια διαβασα κατι σχετικα με το σχημα των acro και την ροη μας!! πως παιζει ρολο και το ψαχνω!!  για πες ΑΠΟΚΑΛΥΨΟΥ!!! :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

DSCN0063_zpsuvm0ryga.jpg

και αυτο ειναι μια διαμανταρα αλλα μεγαλωνει πολυ αργα γμτ....ειναι ετσι εδω και σχεδον 7 μηνες :hot:

Τουλαχιστον εχει ομορφο χρωμα.

RSCN0085_zpsbv0kp4uw.jpg

DSCN0064_zps1acqybum.jpg

DSCN0065_zpspgnizgs8.jpg

DSCN0066_zps7j3aizix.jpg

χαλια φωτο αλλα την ανεβαζω απλα για λογους αναπτυξης κτλ.

DSCN0068_zpsxjxcsywq.jpg

Το ακριανο ειναι μπλε με ροζ ακρες........αλλα που να τα πιασει ο μαγικος φακος μου και οι απιστευτες ικανοτητες μου :hysterical:

DSCN0069_zpsyd3lnobw.jpg

Μια φωτο "καρχαρια" που απο την stag που εδω και κανενα 2μηνο βγαινει εξω απο το νερο

DSCN0070_zpsay4f9dic.jpg

DSCN0071_zpsk7oet6px.jpg

DSCN0072_zpsyfgsnqxs.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μια καλη κοντινη που μονο ο Θεος ξερει πως βγκε ετσι :angel:

DSCN0073_zps4cvea0ip.jpg

DSCN0074_zpsd7uhuyg2.jpg

Και αυτη κανενα 2μηνο ειναι εξω απο το νερο αλλα η ατιμη μεγαλωνει παραλληλα με την επιφανει και κανει κατι σαν μανιταρι.Προσπαθησα να το βγαλω απο πανω αλλ δεν γινεται τιποτα....συνηλθα σαν φωτογραφος,χαχα

DSCN0075_zpsrpc6oakj.jpg

Αυτη τωρα λογικα την εχω ξαναβαλει αλλα τις παω με τη σειρα,σορρυ αν επαναληφθηκε παιδες

DSCN0076_zpsypvsgftx.jpg

Κακη φωτο της aculeus 

DSCN0079_zpsxg3afltk.jpg

λιιιγο καλυτερη απο το πλαι

DSCN0080_zpsdrwbq5et.jpg

Δεν ειναι τα χρωματα αυτα γμτ,βγηκε πολυ κιτρινη η φωτο αλλα τη βαζω για να ευχαριστσω τον νικο(sps4ever) που την ειχε φερει στο swap πριν καποια χρονια και απο τοτε εχουν γεμισει πολλα ενυδρεια με αυτο το σπανιο κοραλι.Να'σαι καλα νικο :thumbsu:

DSCN0081_zpsr9hzj9qg.jpg

Και μια μαλλιαρη stag που την περιμενω πως και πως να μεγαλωσει ακομα περισσοτερο.Μαλλον παιρνει καλυτερη ροη απο τα δεξια και μεγαλωνει προς τα εκει.Ειναι κανονικα μπλε ολη

DSCN0082_zpsjoh7n7j2.jpg

DSCN0086_zpsalwkiegb.jpg

DSCN0087_zpsdjhyrtuj.jpg

 

Αυτα παιδες σορρυ για τις πολλες φωτ.

Λειπουν καμια 15αρια+ κοραλια που θα τα βαλω την επομενη φορα :thumbsu:

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Απλά ενυδρειάρα....φυσάει Μιχάλη, τι φυσάει δηλαδή....τυφώνας!!!!!!

χαχα,να'σαι καλα μητσαρα μου!Ευχαριστω πολυ φιλε :thumbsu:

Εχει δρομο ομως ακομα δυστυχως.Ωραιο να ξεκινας με μικρα κοραλια και φραγκακια αλλα θελει χρονο το ατιμο μετα για να προκοψει!

 

αγοριιιιιιιναααααααααααααααααααααααα  εισαι   ωραιοςςςς!!!! βλεπω πως τα λευκα χρωματα κρατανε τελεια!!!! βλεπω ομως πως εχει ωρεα σχηματα οπως μεγαλονουν!!  για πες πως παιζεις την κυκλοφορια διαβασα κατι σχετικα με το σχημα των acro και την ροη μας!! πως παιζει ρολο και το ψαχνω!!  για πες ΑΠΟΚΑΛΥΨΟΥ!!! :bigemo_harabe_net-122:

Ευχαριστω πετραν,χαιρομαι που σου αρεσει φιλε!

Εχω μεσα 3 κυκλοφορητες και την επιστροφη.Γενικα προσπαθω να εχω δυνατη και οσο πιο τυχαια ροη γινεται ωστε να "παιρνουν νερο" απο οσο το δυνατον περισσοτερες πλευρες.

Οταν ειναι τυχαια η ροη μεγαλωνουν ομοιομορφα τα κοραλια(αναλογα και το ειδος φυσικα) αντι να παιρνουν "κατευθυνσεις".

Η ροη γενικοτερα ειναι πιο σημαντικη ακομα και σε σχεση με το φως.

Θελει χρονο δυστυχως και κοπο να βρεις την ιδανικη και κυριως μονιμη ροη.

 

 

!!!! 

 

Σουπερ ενυδρειο!!!  

 

Το πράσινο κοράλλι (μαλλων ακροπόρα) πάει να βγεί εκτός νερού απο το ύψος!) 

Να'σαι καλα ρε ευγενειε μου,ευχαριστω φιλε :thumbsu:

Εχει δρομο δυστυχως για να γινει σουπερ αλλα αν συνεχισουν ετσι τα πραγματα μεχρι το πασχα θα ειναι πιο κοντα σε αυτο που ονειρευομαι.

 

:jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop:

:bigemo_harabe_net-162:

Εχει δρομο ακομα για να ριχνει σαγονια καλε μου φιλε αλλα σε ευχαριστω παρα παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη καταπληκτικό φίλε το ενυδρείο σου είναι αστέρι.Με τι kh παιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Φτου σκορδα φιλε σουπερ!!!!!!!!

Θανασαρε μου δεν πιστευω καθολου στο ματι φιλε αλλα σε ευχαριστω πολυ :bigemo_harabe_net-162:

Χιλια ευχαριστω φιλε!

 

Μιχάλη καταπληκτικό φίλε το ενυδρείο σου είναι αστέρι.Με τι kh παιζεις?

Να'σαι καλα μακαρε μου,χαιρομαι που σου αρεσει!

Παιζω χαμηλα 6,3-6,7.

 

Μιχάλη μας τρέλανες βραδιάτικα.. :bigemo_harabe_net-137:

 

Υπέροχο ενυδρείο. 

Να'σαι καλα ρε τεο μου,ευχαριστω πολυ φιλε :thumbsu:

"Τρελλοι" ειμαστε ολοι μας που εχουμε ενυδρεια τετοιες εποχες!

Link to comment
Share on other sites

Για ερασιτέχνης καλά τα πας δεν είσαι και γκουρού φυσικά! αλλά οκ καλό είναι!!

Ρε χαζουλη ο γκουρου ειχε τετοιο ενυδρειο οταν ηταν 5 χρονων και αν το εχω ετσι τωρα να ξερεις ειναι επειδη ακολουθω τις "μαγικες" συμβουλες του :jig:

Να'ναι καλα η νεμεσιτα που με εχει στον αφρο!Και γενικα που υπαρχει και μας προσφερει και στιγμες γελιου,χαρας κτλ

 

Ασε που μην ενθουσιαζεσαι και πολυ,οι φωτο ειναι πειραγμενες με φιλτρα,photoshop και οοοοοτι αλλο μπορεις να φανταστεις.

Τα κοραλια τα εβαλα μολις σημερα και τα ψαρια ειναι "φυτευτα",οποτε μη νομιζεις πως αυτο που βλεπεις ειναι και η πραγματικοτητα. :usd:

Απιστευτο το ενυδρειο σου Μιχαλη!!!!Να το χαιρεσαι φιλε!!!

Να'σαι καλα ρε γιωργαρε μου,ευχαριστω πολυ!

Καλα να ειμαστε να χαιρομαστε τις γυαλες μας που μας χαλαρωνουν!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φτου,φτου μπράβο Μιχάλη πολυ με αρέσει φίλε αρκετά ταλαιπωρήθηκες με της αλγες ,το ενυδρειο ειναι σκέτο διαμάντι !!! Σκέφτεσαι να το αφήσεις ββ?

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Μιχάλη έχεις ακόμα πολλά να μάθεις από τον γκουρού για να σταματήσεις να ανεβάζεις "πειραγμένες" φωτογραφίες και επιτέλους να κάνεις ενυδρείο αυτή τη "γυάλα" με τα κλαδάκια που έχεις εκεί. :lolu:

Λοιπόν Μιχάλη πέρα από την πλάκα έχεις ένα από τα αγαπημένα μου ενυδρεία στο φόρουμ. Μακάρι να έβλεπα και το δικό μου έστω και στο μισό σαν αυτό. Έιναι υπέροχο!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να αυτοσαρκαστώ τώρα το ενυδρείο σου είναι για πολλά "παλαμάκια'' φίλε !!!!! 

 

:bigemo_harabe_net-193:  :bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο σου είναι έμπνευση Μιχάλη.. απλά καταπληκτικό!

 

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φτου,φτου μπράβο Μιχάλη πολυ με αρέσει φίλε αρκετά ταλαιπωρήθηκες με της αλγες ,το ενυδρειο ειναι σκέτο διαμάντι !!! Σκέφτεσαι να το αφήσεις ββ?

Να'σαι καλα αδερφε μου χαιρομαι πολυ που σου αρεσει,εχει δρομο ακομα δυστυχως αλλα ελπιζω να φτασει εκει.

Ναι αυτες οι αλγες με λυγισαν.

Δεν ξερω,μου αρεσει ετσι προς το παρων και με αυτο το στησιμο οταν μεγαλωσουν τα κοραλια πιστευω πως δεν θα φαινεται πολυ ο πατος αλλα θα δουμε.

Κατι σκεφτομουν να κανω με αμμο σε κομματια,ξερεις σαν παζλ,αλλα προς το παρων ακομα ψαχνω να δω αν θα δουλεψουν αυτα που σκεφτομαι.

Για αρκετο καιρο ομως θα το αφησω ετσι!

 

Αχ βρε Μιχάλη έχεις ακόμα πολλά να μάθεις από τον γκουρού για να σταματήσεις να ανεβάζεις "πειραγμένες" φωτογραφίες και επιτέλους να κάνεις ενυδρείο αυτή τη "γυάλα" με τα κλαδάκια που έχεις εκεί. :lolu:

Λοιπόν Μιχάλη πέρα από την πλάκα έχεις ένα από τα αγαπημένα μου ενυδρεία στο φόρουμ. Μακάρι να έβλεπα και το δικό μου έστω και στο μισό σαν αυτό. Έιναι υπέροχο!!!

χαχα,ναι λουκα μου εχει πολυυυυυυ γνωση να προσφερει η μογγολοpedia και εγω θελω να ρουφηξω οτι πληροφορια εχει να προσφερει.Αλλωστε οτι και να λεμε εμεις το ενυδρειο του μιλαει απο μονο του :hysterical:

Φυσικα εχει μιλησει 2-3-4 φορες που το εχει ξαναγεμισει αλλα τι να κανεις...στο προγραμμα ειναι,απλα με το επιπεδο που εχει ο διαστημανθρωπος θα περιμενε κανεις πως μεχρι τωρα θα ειχαν γινει τοοοοσο μεγαλα τα κοραλια που θα αναγκαζοταν να κανει αναβαθμιση :bigemo_harabe_net-101:

 

Για να αυτοσαρκαστώ τώρα το ενυδρείο σου είναι για πολλά "παλαμάκια'' φίλε !!!!! 

 

:bigemo_harabe_net-193:  :bigemo_harabe_net-193:

χαχα,να'σαι καλα πανο!Χαιρομαι που σου αρεσει,το εκτιμω φιλε!Θελει δουλιτσα ακομα ομως και υπομονη.

 

το ενυδρείο σου είναι έμπνευση Μιχάλη.. απλά καταπληκτικό!

 

:bowdown:

Ευχαριστω ρε πανο μου για τα ομορφα σου λογια.Ολα τα ενυδρεια της παρεας μας ειναι εμπνευση και το καθενα προσφερει και αλλη ομορφια και αξιοζηλευτα πραγματα :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι μου το ενυδρείο εχει ξεφύγει απο ανάπτυξη πραγματικά αγνώριστο με συγκριση πριν απο λίγους μηνες...

Όπως και το χρώμα αρχίζει και κανει έντονη την παρουσία του άλλα δεν θα περίμενα τίποτα λιγότερο απο εσένα....

Link to comment
Share on other sites

Θανασαρε μου δεν πιστευω καθολου στο ματι φιλε αλλα σε ευχαριστω πολυ :bigemo_harabe_net-162:

Χιλια ευχαριστω φιλε!

 

Να'σαι καλα μακαρε μου,χαιρομαι που σου αρεσει!

Παιζω χαμηλα 6,3-6,7.

 

Να'σαι καλα ρε τεο μου,ευχαριστω πολυ φιλε :thumbsu:

"Τρελλοι" ειμαστε ολοι μας που εχουμε ενυδρεια τετοιες εποχες!

Μιχαλη γιατι παιζεις σε τοσο χαμηλο kh?Ισχυει οτι βγαζουν καλυτερα χρωματα σε χαμηλο kh τα κοραλλια?Εγω το ειδα αυτο καποια στιγμη που ειχα καιρο να μετρησω και εφθασε 6,5 το kh αλλα φοβηθηκα μην τα χασω και το ανεβασα

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζεσαι εσύ ρεε!!!

Ξαναεβγαλες τον αραγωνιτη, έβγαλες τα lps

Η ανάπτυξη στα κοραλια είναι αισθητή

Όσο για την Red planet , την έβλεπα σε ενυδρεία του εξωτερικού και πραγματικά αυτή η acropora μου έχει μείνει

δεν περίμενα να την έχει κάποιος εδώ

Συγχαρητήρια φιλαράκι

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη γιατι παιζεις σε τοσο χαμηλο kh?Ισχυει οτι βγαζουν καλυτερα χρωματα σε χαμηλο kh τα κοραλλια?Εγω το ειδα αυτο καποια στιγμη που ειχα καιρο να μετρησω και εφθασε 6,5 το kh αλλα φοβηθηκα μην τα χασω και το ανεβασα

 

ωραίο το θέμα με τις τιμές :)

 

απο προσωπική πήρα έχω καταλήξει οτι δεν χρειάζεται να κρατά ψηλές τιμές στα ενυδρεία μας του τύπου.. 10kh, 450ca κτλ..

 

όντως νομίζω οτι τα καλύτερα χρώματα τα παίρνουμε σε πιο φυσιολογικές "θαλασσινές" τιμες..

 

Κh γύρω στο 7 δίνοντας απλά ένα περιθώριο στατιστικού λάθους του τέστ και ασβέστιο γύρω στο 400 νομίζω τελικά είναι ιδανικές τιμές

 

άλλωστε οι ανάτυξη νομιζω είναι περισσότερο θέμα χαμηλών θρεπτικών και κατάλληλου φωτισμού παρά υψηλών τιμών σε ιχνοστοιχεία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...