Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να'σαι καλα πετρααααν :buttrock:

Χαιρομαι που σου αρεσει φιλε!

Οκ χαιρόμαστε που χαίρεσε θα βαλεις τωρα καμία φωτογραφια να ανοίξει το ματι;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που ψιλοχαθηκα αλλα δυστυχως αυτη την εβδομαδα εφυγε ο ΒΒ.

Δεν μπορω να πω οτι στεναχωρηθηκα γιατι αυτο το ψαρι 18 μηνες(παρα δυο μερες) ηταν μια ταλαιπωρια,και για εκεινο κ για εμενα.

Συνεχως προβληματα....ειτε με ick,ειτε κυστες,ειτε νευρικη συμπεριφορα το οποιο ηταν κατι σχεδον μονιμο κτλ κτλ...γενικοτερα ολο κατι ειχε.

Το αποκορυφωμα ηταν ενα "καρουμπαλακι"-ογκος το οποιο ειχε αναπτυξει τους τελευταιους 2 μηνες.

Συνεχως μεγαλωνε και ωσπου μια μερα εκανε μια λευκη κουκιδα και εσπασε αυτη η εσωτερικη κυστη που ειχε,γιατι τελικα πιθανοτητες για καρκινο υπαρχουν μετα την 10ετια.

Το θεμα ειναι οτι αφου ανοιξε αλλαξε η συμπεριφορα του στο πολυ πολυ πολυ ηρεμο που ισως τελικα να ηταν αυτο που το ταλαιπωρουσε τοσους μηνες.

 

Εκει αντιμετωπισα το διλημμα να τον αφησω να το ξεπερασει μεσα στο ενυδρειο η να κανω καραντινα ωστε να προλαβω καποια μολυνση της πληγης που ειχε.

Δυστυχως δεν ειχα και cleaner που σε αυτη τη περιπτωση θα βοηθουσε πολυ.Την τελαυταια την ειχε γευματισει ο κουασιμοσος αλλα τι να κανεις,δεν μπορεις να τα εχεις ολα.

Τελικα αφου ειδα οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις το αποτελεσμα ηταν η μολυνση ειπα να του κανω καραντινα.

Οποτε στηθηκε η καραντινα(μπηκαν pvc,εσωτερικο φιλτρο,θερμοσταστης λιγο special blend και νερο απο το ενυδρειο).

Την επομενη μερα βγηκαν τα βραχια εξω και επιασα το ψαρι και μαζι και τον κουασιμοδο καθως ηταν ευκαιρια(στην πορεια) να κανω και μια μικρης διαρκειας θεραπεια με χαλκο για ν'αποδυναμωσω λιγο το ick αλλα και να μπει μαζι το moorish που πηρα γιατι θα εφερνε σιγουρα νεο στελεχος αυτης της παλιο ασθενειας.

 

Οποτε ξεκινησε η θεραπεια με furan 2(ευχαριστω το θαναση γι'αυτο και το λυκουργο για την καραντινα) το οποιο φαινοταν να εχει πολυ καλα αποτελεσματα.

Οι φωτο ειναι αφου ειχαν περασει μερικες ημερες και ειχε ανοιξει αυτο το εξωγκομα που ειχε το οποιο πριν σπασει ειχε γινει πολυ μεγαλο

DSCN1868_zps2qv3tinh.jpg

DSCN1875_zpsvyswhosz.jpg

 

Την επομενη μερα αρκετο απο αυτο που ειχε μεσα ειχε βγει

DSCN1878_zps1kz0ht5n.jpg

DSCN1879_zps9qc9baoo.jpg

 

Και προς το τελος της θεραπειας ειχε εκπληκτικα αποτελεσματα.Η πληγη ειχε σχεδον κλεισει και το πολυ καλο ηταν οτι το ψαρι ηταν πεντακαθαρο απο ick.

DSCN1893_zpsxgb6bou3.jpg

DSCN1911_zpsbjubsljz.jpg

 

μετα απο δυο μερες η τρυπα ειχε σχεδον κλεισει και εκει δυστυχως πηρα την αποφαση να βαλω το moorish......

 

DSCN1912_zpsr2tewsgs.jpg

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ´οπως λες και εσυ αυτα εχει το χόμπι δεν μασάς δέκα χρονια που εισαι στα αλάτια εχεις δει πολλα και εχεις μάθει πολλα! Ειμαι σίγουρος ο επόμενος θα ειναι πολυ τυχερός γιατι δεν θα πέσει στα χέρια ενός reefα αλλα στα χέρια ενός που το χόμπι ειναι ο Αχιλλέας! Οποτε πάμε για....τωρα για το idol τι να πω!!! Τρομερή προσθήκη να το δεις θεριό μαζι με εναν Αχιλλέα!

Τωρα ομως βαλε φωτογραφιες απο τα κοραλια!!! Πρεπει τωρα που μεγαλώνουν να γινεται διαστημικό!

Link to comment
Share on other sites

......ο νεος συγκατοικος ειχε πανω του ick οποτε βγηκε και μπηκε σε ενα πολυ μικρο ενυδρειο για θεραπεια με χαλκο.

Φυσικα σε αυτο επαιξε ρολο και το ξυλο που το εριξε ο ΒΒ και γενικα οποτε πηγαινε να δοκιμασει κατι και να ξεκινησει να τρωει του τις εριχνε και ηταν ηδη πολυ αδυνατος.

 

Οποτε στηθηκε μια καραντινα που χωρις το θερμοστατη καταναλωνει 5w!!!!

Παιδια γι'αυτη τη καταναλωση δεν αξιζει να μην κανεις καραντινα γενικα...ακομα και μονιμα να υπαρχει.Ο θερμοσατης ηταν στα 50w  αλλα στα 10 λιτρα που ειναι το ενυδρειο ανετα βαζεις και 25αρη για να μειωθει το κοστος

 

εδω η καραντινα

DSCN1913_zpsday4izpi.jpg

DSCN1914_zpseojbvidr.jpg

 

Σε τοσο μικρο ενυδρειο ειναι σχεδον αδυνατο να μη φαει το ψαρακι και χωρις κανεναν να το ενοχλει οποτε στη δευτερη μερα ξεκινησε να τρωει prime reef δειλα και οσο περναγαν οι μερες ετρωγε μανιωδως. :jig:  :jig:

Χαλκο επαιξα στο 0,25 και εκανα αλλαγη νερου 30% καθε δευτερη μερα γιατι σε τοσο λιγα λιτρα ολα αλλαζουν πολυ γρηγορα.

Ευτυχως η αλλαγη νερου σε αυτα τα λιτρα ειναι παιχνιδακι και το αλατι που χρειαζεται,αστειο σε κοστος!

Οποτε αυτος στην καραντινα καθαρισε που συντομα απο το ick.

 

ΔΥστυχως ομως το συντομο περασμα του απο την καραντινα αφησε κυστες με αποτελεσμα ο ΒΒ να βγαλει ick 

Οποτε αναγκαστικα επρεπε να βαλω χαλκο αφου ηταν νεο στελεχος και θα ηταν πολυ δυνατο και ισως να δημιουργουσε μεγαλα προβληματα.

 

Και εκει εκανα την ΠΑΤΑΤΙΑ μου!

Εκανα αλλαγη νερου 70%

Λαθος νουμερο 1.....γιατι αλλαξα σε πολυ μεγαλο βαθμο τις συνθηκες στο ενυδρειο και αποτομα....

Λαθος νουμερο 2 δεν εβαλα ανθρακα να τραβηξει το furan 2 καθως θεωρησα οτι αλλαγη τετοιου μεγεθους θα ειχε βγαλει πολυ απο την ποσοτητα του...

Καθαρισε και το νερο παρα πολυ μετα την αλλαγη αφου πριν ηταν κατακιτρινο λογω του furan.

 

Aυτα τα δυο φαρμακα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αναμυγνειονται καθως ο χαλκος ειναι που ειναι δηλητηριο σε συνδυασμο και μετο αλλο κανεις ενα ωραιοτατο δολοφονικο περιβαλλον.

Και απ'οτι φαινεται δεν παιζει καθολου ρολο εαν ειναι λιγη η ποσοτητα του furan.

Ετσι την κυριακη και μετα απο μολις μια ημερα μετα την αλλαγη νερου ο ΒΒ δεν εφαγε για πρωτη φορα μετα απο 18 μηνες.....

Ανησυχησα αλλα το εριξα στο χαλκο που ουτως η' αλλως κανει τα ψαρια νωχελικα...

Οταν γυριασα απο τη βολτα(αν δεν ειχα παει ισως να τον ειχα γλυτωσει) τον ειδα να κοπανιεται στο ενυδρειο δεξια και αριστερα :(  :(

Αμεσως τον πηρα και τον εβαλα πανω στο ενυδρειο.

Ηταν χαλια και ακουμπουσε στον πατω του ενυδρειου.Οχι ξαπλωμενος αλλα κανονικα.

Ειχε αντιδρασεις που παραπεμπουν σε swim bladder.

 

Μετα απο καμια ωριτσα εδειχνε να συνερχεται αλλα παλι δεν ειχε αρμονια στο κολπυμπι του και το βραδυ το περασε παλι καθισμενος στην αμμο.

Το πρωι τα ιδια ωσπου το απογευμα παρεδωσε.... :rip:

 

Υπαρχουν τοσα πολλα αν ειχα κανει εκεινο η' δεν ειχα κανει εκεινο που πραγματικα δεν θελω να το σκεφτομαι γιατι ειναι μεγαλη παγιδα.

Οπως αυτο που σε τρωει παντα με την κραντινα...αν ειχα κανει θα την ειχε γλυτωσει(αν εχει πεθανει το ψαρακι) αν ειχα κανει θα ειχε πεθανει(σε περιπτωση που τη γλυτωσε στο ενυδρειο)...γενικα αυτα των εκ των υστερων ειναι αρρωστια....

Link to comment
Share on other sites

Το μονο καλο ειναι οτι τα κοραλια πανε παρα αρα πολυ καλα με ρυθμους αναπτυξης που πραγματικα ειχα καιρο να δω.

Εαν η απωλεια του ΒΒ συνεπεφτε με τα προηγουμενα θεματα ευκολα σταματαγα το ενυδρειο αλλα το οτι μεγαλωνουν και αρχιζει να "δειχνει" το aquascape με κρατησε.

 

Τωρα στο ενυδρειο ειναι ο κουασιμοδος,το moorish,ενας maculiceps που επειδη γινεται μεγαλο γαιδουρι μεγαλωνοντας θα μεινει για πολυ λιγο μεσα στο ενυδρειο-τουλαχιστον μεχρι να ξεκινησει να "παντοφλευει" και ενας chtenochaetus.

To πλανο ειναι να μπει αλλο ενα moorish  ωστε να ειναι ζευγαρι και καποια στιγμη να μπει ξανα ενας αχιλλεας.

 

Τα κοραλια καθε μερα εχουν μεγαλωσει τη βαση τους και εχουν νεες "ακρες".

Μερικες φωτο

DSCN1951_zpshuhbexeb.jpg

DSCN1950_zpspnfr5p9l.jpg

DSCN1947_zpsy19bdskm.jpg

DSCN1941_zpsrjlst4rf.jpg

DSCN1939_zpsx8sccquc.jpg

DSCN1937_zpshtvsqlv0.jpg

DSCN1932_zpsosfh0h8h.jpg

 

Ηθελα να βγαλω παρα παρα πολλες φωτο κοντινες κτλ αλλα πραγματικα δεν εχω πια ενδιαφερον.

Το ενυδρειο ουτε που το πλησιαζω εκτος απο τις δυο φορες που ταιζω.

Θα βαλω και μια αυτοματη ταιστρα ωστε να μην πεινανε και τα ψαρακια τωρα που δεν θα ασχολουμαι κ πολυ.

 

Αυτο που θα πως τα παιδια που με ξερω καταλαβαινουν πως το λεω...οσο για τις κυριες και τους γκουρου...αντε εσκασε δουλιτσα και χαρα παλι κοριτασροι..... :bigemo_harabe_net-131: ... :w00t: .. :bigemo_harabe_net-94: ... :phone:  :phone:

Βασικα εμενα παιδια αυτο που με ιντριγκαρει απιστευτα στο χομπυ ειναι αυτο το ψαρακι...οχι γιατι ειναι σπανιο,οχι γιατι ειναι ακριβο,οχι γιατι σου δινει το δικαιωμα να το παιζεις τσαμπα μαγκας,γενικα οχι για το θεαθηναι.....αλλα για το ΓΟΥΣΤΑΡΩ,ΤΟ ΑΓΑΠΑΩ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΩ!!

Δεν υποτιμαω ολα τα υπολοιπα διαμαντια της θαλασσας αλλα εμενα αυτο ειναι το ιερο δισκοποτηρο μου και ειναι τιμη μου οταν το εχω στο ενυδρειο μου.

Πραγματικα αρρωσταινω να το βλεπω να τρωει καθε μερα οταν το ταιζω,να μεγαλωνει το "δακρυ" του κτλ κτλ...δεν θα πω παραπανω,αρκετη χαρα εδωσα στις μανταμιτσες :thumbsu:

Οποτε παιδες σας ζητω προκαταβολικα συγνωμη εαν δεν ειμαι τοσο ενεργος.Δεν θα ειναι απο αδιαφορια η' ιντριγκες που θα χρεωνουν οι κουτσομπολες :bigemo_harabe_net-131: ,θα ειναι επειδη πραγματικα το χομπυ μου ειναι το να εχω τη χαρα/τιμη να εχω αυτο το ψαρακι και χωρις αυτο απλα δεν εχω την ιδια ορεξη/διαθεση και ενδιαφερον για το ενυδρειο μου!

Ειναι σαν να εχω αμαξι χωρις ροδες :usd: ...που να παω :usd:

Ευχαριστω για την κατανοηση φιλαρακια :bigemo_harabe_net-162:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κρίμα για την απώλεια φιλαράκι.. σε καταλαβαίνω απόλυτα και η στεναχώρια σου είναι δικαιολογημένη…

Ελπίζω σύντομα να ξαναβάλεις αυτό το ψάρι στο ενυδρείο σου και να το χαρείς για πολλά- πολλά χρόνια.

 

Το ενυδρείο σου είναι στολίδι πραγματικό και ελπίζω παρά την απογοήτευση σου να μας δίνεις τη χαρά να το χαζεύουμε αλλα και να συνεχίζεις να συμμετέχεις τόσο ενεργά στο forum γιατι οι γνώσεις σου και οι συμβουλές σου είναι πολύτιμες για όλους μας

 

Τα καλύτερα είναι μπροστά, η όποια στραβή μόνο πιο έμπειρους και πιο δυνατούς μας κάνει φίλε!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη εύχομαι όχι άλλες απώλειες και όλα να πάνε καλά χωρίς ασθένειες να σε ταλαιπωρούν.

Όπως και να'χει το ενυδρείο σου είναι αληθινό διαμάντι και όπως είπε παραπάνω ο Πάνος χαιρόμαστε να το θαυμάζουμε. Όπως επίσης χαιρόμαστε την ενεργή συμμετοχή σου στο φόρουμ. Ειδικά σε μας τους αρχάριους η συμμετοχή παιδιών σαν εσένα μας δίνει χαρά εμπειρία και γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη θα πρεπει να βγαλεις απο την σκεψη σου (οπως πολυ σωστα ειπες) τα εαν ισως κλπ γιατι το μονο που σου μεταφερουν ειναι επιπλεον ανχος νευρα στεναχωρια και στρε.Ναι εκανες αυτο αυτα που επρεπε η αυτα που θεωρησες σωστα.Ξερεις οτι το ενυδρειο ειναι ενα εργοστασιο που στηριζετε στην χημεια του νερου αρα ενα ριμαδι λαθος η κινηση που περιμενουμε να βγει και τελικα δεν βγαινει.Να εισαι καλα και συντομα με την αγαπη και τρελα που εχεις ειναι θεμα χρονου να τον ξαναβαλεις.Να χαιρεσε το idol και ολη την ψαροπαρεα την νεα.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη συνεχισε γερα :thumbsu:

 

Πολυ χρησιμα τα ποστ σου, μαθαινουμε!

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη λυπαμαι ρε φιλε για το ψάρι σου. Δεν πρέπει να ξενερωνεις ρε φιλε γιατί ειναι κατι που φτιάχνει. Χωρίς να σε ξέρω απο κοντά έχω καταλάβει τι άνθρωπος (διαμάντι ) είσαι και μακάρι να βρεθούμε κάποια στιγμή να τα πούμε και από κοντά . Έχω περάσει και εγώ απο τέτοιες καταστάσεις και ειναι πίκρα αλλά μου περνάει φιλε μου. Πάντως σε θέλουμε ενεργό μέλος γιατί έχουμε μάθει πολλά από εσένα. Α και για το ενυδρείο δεν έχω λόγια ειναι καταπληκτικό.

Έγινε επεξεργασία - baggos777777
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη απλα keep reefing!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε συ Μιχάλη για το ψάρι....τελικά όντως είναι κάποια ψάρια,που όσο προσεκτικός και να είσαι,όση αγάπη και να έχεις η μοίρα τους είναι γραμμένη στα ενυδρεία...

Link to comment
Share on other sites

Θα επανέλθεις δριμύτερος.....είμαι σίγουρος για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη καλησπερα κριμα που τα πραγματα δεν ηρθαν οπως τα ηθελες,αλλα προσπαθησες για το καλητερο πολες φορες στη ζωη μας δεν ερχοντε οπως τα θελουμε αλλα δεν το βαζουμε κατω.Ανθρωπους σαν και εσενα τους εχουμε αναγκη οχι μονο για τις γνωσεις τους αλλα και γιατι ειναι ωραιο να εχει καποιος παρεα και φιλους τις δικη σου αξιας.Να εισαι παντα καλα και το μικροβιο δεν φευγει και θα γινουν ολα καλητερωτερα

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη μην στεναχωριέσαι , περιμένω μια απάντηση για να τον αναπληρώσουμε με δύο άλλους μεσαίου μεγέθους.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες οτι ήταν ανθρωπινός δυνατό για αυτό το ψαρι,ξέρω απο πρώτο χέρι τους αγώνες που έδωσες πολλές φορές μιας και απο την αρχή ηταν πολυ πολυ δύστροπος φιλε όπως και ξερω και την τρελή αγάπη που τρέφεις γενικα για αυτο το είδος ψαριου αλλα δυστυχώς φτάνουμε σε ενα σημείο που οι προσπάθειες μας εξαντλούνται και ολα παίζονται σε μια ζαριά που την συγκεκριμένη φορά έφερε αυτο το άσκημο αποτέλεσμα για τον ΒΒ...Ξερω οτι δεν το βάζεις κατω και σου εύχομαι ολόψυχα ο επόμενος A.Achilles να είναι αυτός των ονείρων σου η απλα ενα ονειρεμένο ψάρι...

 

Αδερφέ είμαστε διπλά σου...

Link to comment
Share on other sites

Κριμα Μιχαλη για τον BB, πραγματικα ειναι ενα απ τα πιο ομορφα ψαρακια και θελει δυνατο χομπυστα για να μηνει υγειες και δυνατο...

Τα κοραλλια οντως εχουν παρει τα πανω τους!!

Υπομονη φιλαρακι :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι να πω τωρα....σας ευχαριστω πολυ για τη κατανοηση και τα καλα σας λογια :bigemo_harabe_net-162:

Σε γενικες γραμμες δεν εχω στεναχωρηθει τοσο πολυ απλα ειναι αυτο που ανεφερα παραπανω οτι τωρα κατι λειπει απο το ενυδρειο και το χομπυ μου.

Τεσπα αρκετα με αυτο,παει περασε :bigemo_harabe_net-117:

 

Μπηκε και το δευτερο moorish αλλα το ξυλο που επεσε δεν λεγεται :kfu:  :kfu:

Ο παλιος περιελαβε τον καινουργιο και οι φαπες συνεχιζοντουσαν ακομα και με κλειστα τα φωτα :wacko:

 

Οποτε ο παλιος μπηκε στο sump για να "ξεπαλιωσει¨ και να παρει το μαθηματακι του,ενω ο δευτερος στη μικρη καραντινα ωστε να γινει λιγο πιο επιθετικος στο φαγητο αφου δεν εδειχνε πολυ ενδιαφερον.

Ειχα πονταρει πως θα τον επιρρεαζε στο φαγητο ο πρωτος αλλα αυτος προτιμησε να του μαθει φαπες.

Οποτε ωριστηκανε και ετσι θα μεινουν για καμια εβδομαδα+

Στην καραντινα ο καινουργιος εχει γινει λιγο πιο ορεξατος στο φαι ενω ο αλλος στο sump ειναι σαν να μην τρεχει τιποτα και τρωει κανονικοτατα :jig:

 

Επειδη θελω ενα tang μεσα να βοηθαει με τις αλγες βρηκα ενα υπεροχο(απο τα πιο ομορφα που εχω δει,ακομα και απο αυτο που ειχα παλιοτερα) υβριδιο λευκοστερνου και γλαυκοπαριου.

Δυστυχως ομως ηρθε χτυπημενος και λογικα πιασμενος δυσκολα/περιεργα οποτε ειχε αυτα τα σημαδια

20150524_191416_zpsoisywncv.jpg

Ειπα πως θα τη σκαπουλαρε αλλα δεν εφαγε ποτε στην καραντινα αλλα ουτε και στο ενυδρειο,πραγμα που ποτε δεν ειναι καλο σημαδι.Για 5-6 μερες εμεινε σταθερος σε αυτο το σημειο που εβγαλα τη φωτο και στη συνεχεια χωρις να εχει γρηγορες αναπνοες η' σημαδια απο ick η' κατι αλλο εκτος απο τα χτυπηματα(που ηταν και στην αλλη πλευρα τα ιδια) απλα ξαπλωσε και σταματησε ν'αναπνεει.

Ο maculiceps βγηκε πιο συντομα απ'οτι περιμενα για να μπει το υβριδιο.Δεν ειναι το ενυδρειο μου για περισσοτερα απο ενα tang και ειδικα αυτο που γινεται υποβρυχιο :usd:

 

Και ο κουσιμοδος σε photo bomb  :usd:  :usd:

abb96437-06cf-4a3e-a3ee-29c67e805271_zps

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλα Μιχαλη το φωτορεπορταζ τα σπαει.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψάρι, ο Κουασιμόδος όμως είναι όλα τα λεφτά! Μεγάλη φάτσα! Υπομονή να μπούνε τα δύο moorish μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πω αν σε σέβομαι σαν χομπιστα γιατί αυτό το ξέρεις ήδη!

 

Λυπηθηκα για τον Αχιλλεα γιατι ειναι απο τα πιο όμορφα ψαράκια και όνειρο πολλών, μαζί και εγώ!

 

Αυτο που με εντυπωσιάζει ομως ειναι η αγάπη σου και ο ακομπλεξαριστος τρόπος που διαχειριζεσαι τις δυσκολίες και τα προβλήματα που προκύπτουν! 

 

Ακόμα και η παραδοχή σου οτι το ψάρι ειναι το κίνητρο και οχι το κοράλλι για πολλούς απο εμάς ειναι ταμπού!

 

Απλά θα σε ευχαριστήσω που δείχνεις τον δρόμο και μακάρι να ειχα την ενυδρείακη ωριμότητα να τον ακολουθήσω!

 

 

 

Πολύ βαθυστόχαστο ακούστηκε το τελευταίο και δεν μου πάει! Οπότε παω να spamaro κανέναν άλλο :spam: !!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμε για το ψαρακι mad!!και αυτο μεσα στο προγραμμα ειναι ομως☺ περιμενω την επομενη προσθηκη σου...!!! Μην στεναχωριεσε αγορινα μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα Μιχαλη το φωτορεπορταζ τα σπαει.

να'σαι καλα νικο μου,με το κινητο τις τραβηξα και μου φαινονται λιγο καλυτερες σε σχεση με τα συνηθισμενα ναυαγια μου. :wacko:  :usd:

 

Κρίμα για το ψάρι, ο Κουασιμόδος όμως είναι όλα τα λεφτά! Μεγάλη φάτσα! Υπομονή να μπούνε τα δύο moorish μέσα.

Ναι κριμα λουκα,γιατι ειχε πολυ πιο εντονα τα στοιχεια του λευκοστερνου στον υβριδισμο του και ειχε φοβερα χρωματα.

Τις λιγες φορες που βγηκε και τον ειδα στο φως,ηταν πολυ καλος.

Ο κουασιμοδος οντως μεγαλη μορφη,εχει στραβωσει και το στομα απο ενα χτυπημα οταν τον κυνηγουσε ο ΒΒ και τον κανει ακομα πιο χαζομαγκα.

Αυτος δεν καθεται για φωτο ποτε αλλα σε αυτη ηρθε για photobomb :usd:

 

Τελικα το δευτερο moorish δεν θα μπει,δυστυχως.

Παρα το οτι εμειναν και τα δυο σχεδον δυο εβδομαδες εκτος του κεντρικου ενυδρειου οταν ξαναμπηκαν επεσε το απιστευτο ξυλο.

Απλα διηρκεσε περισσοτερο και τελικα παλι επικρατησε ο παλαιοτερος.

Ακομα και οταν ο δευτερος ηταν κατω χωρις ανασες τον δαγκωνε,πραγμα που μου εδειχνε οτι απλα θελει να το σκοτωσει και οχι να του δειξει ποιος ειναι το αφεντικο.

Τετοιο μισος ουτε μεταξυ acanthurus δεν εχω δει.

Ευτυχως οταν τον ξαναεβαλα στην καραντινα συνηλθε.

Τωρα ειναι ηρεμος και τρωει προκειμενου να "δεσει" παλι και να παει σε αλλο σπιτι.

Μαλλον ειναι και τα δυο αρσενικα οποτε η συμβιωση αποκλειεται.Ιιιισως αν δεν σταματησω αμεσα τη μικρη καραντινα να ξαναδοκιμασω μηπως πετυχω θηλυκο.

Γενικα το κοπαδι-ζευγαρι σε αυτα τα ψαρια δεν ειναι ευκολο,σε εντιθεση με οτι πιστευευται γενικα(που εχει πιο πολυ βαση σε παλαιοτερες αναφορες και οχι νεοτερες).

Μονο υπο προυποθεσεις.

 

Δεν θα σου πω αν σε σέβομαι σαν χομπιστα γιατί αυτό το ξέρεις ήδη!

 

Λυπηθηκα για τον Αχιλλεα γιατι ειναι απο τα πιο όμορφα ψαράκια και όνειρο πολλών, μαζί και εγώ!

 

Αυτο που με εντυπωσιάζει ομως ειναι η αγάπη σου και ο ακομπλεξαριστος τρόπος που διαχειριζεσαι τις δυσκολίες και τα προβλήματα που προκύπτουν! 

 

Ακόμα και η παραδοχή σου οτι το ψάρι ειναι το κίνητρο και οχι το κοράλλι για πολλούς απο εμάς ειναι ταμπού!

 

Απλά θα σε ευχαριστήσω που δείχνεις τον δρόμο και μακάρι να ειχα την ενυδρείακη ωριμότητα να τον ακολουθήσω!

 

 

 

Πολύ βαθυστόχαστο ακούστηκε το τελευταίο και δεν μου πάει! Οπότε παω να spamaro κανέναν άλλο :spam: !!!!

να'σαι καλα ρε διονυση μου,σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια οπως και τα υπολοιπα παιδια παραπανω :bigemo_harabe_net-162:

Σιγα τον χομπυστα βρε,ολοι το ιδιο ειμαστε και με την ιδια τρελλα/αγαπη γι'αυτο που κανουμε,δεν ξεχωριζει κανεις :thumbsu:

.....εκτος αν ειναι γκουρου η' τραχανας...

 

Οσο για τα υπολοιπα,προσωπικα αυτα στο οποιο με βοηθαει περισσοτερα απ'ολα το ιντερνετ και το ΑΖ ειναι οταν εχω μια στραβη.

Στις "καλες" δεν εχεις ουτε αγωνια,ουτε αγχος,ουτε ανησυχια....πανε ολα καλα.

Στις στραβες ψαχνεις να πιαστεις απο καπου και να δεις τι μπορεις να κανεις για να διορθωσεις την κατασταση,ειτε αυτη αφορα σε προβληματα με κοραλια ειτε σε ψαρακια.

Οποτε το καλυτερο που εχουμε να κανουμε για να βοηθαμε τους αλλους αλλα και τους εαυτους μας ειναι να μοιραζομαστε τις στραβες μας.

Τωρα οποιος γκουρου δεν τις μοιραζεται για να μην χαλασει την εικονα του ειναι....μαγκας...μεγαλος κιολας :thumbsu:

Ξαφνικα απλα εξαφανιζονται για να αποφυγουν το ρεζιλικι :bling:

Κανουν γαργαρα τις στραβες/ατυχιες/μλκς τους και νομιζουν πως ειναι υπερχομπυστες.

 

Δεν δειχνω κανενα δρομο πιστεψε με,ολοι οι χομπυστες αυτη τη στιγμη στην ελλαδα που με ολα αυτα τα προβληματα(με ολα αυτα που αντιμετωπιοζουμε και ακουμε,καθημερινα) εχουν ενυδρεια ζωντανα,ειναι αυτοι που δειχνουν τα περισσοτερα :thumbsu:

 

Λυπαμε για το ψαρακι mad!!και αυτο μεσα στο προγραμμα ειναι ομως☺ περιμενω την επομενη προσθηκη σου...!!! Μην στεναχωριεσε αγορινα μου!!!!!

Να'σαι καλα πετραν μου!

Και γενικα σας ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια.

Το ΑΖ παντα ειχε πολυ καλα παιδια και καλους χομπυστες,απλα τον τελευταιο καιρο ειναι πιο οικογενειακο-φιλικο απο ποτε και εχει και τα καλυτερα παιδια/χαρακτηρες απο ποτε :thumbsu:

Δεν πολυστεναχωριεμαι απλα ειναι η φαση με το κολλημα που εχω γι'αυτο το ψαρακι,θα "φτιαξω" σε λιγο καιρο που θα ξαναβαλω!

 

Προς το παρων μπηκε και ενα πολυ πολυ μικρο tennenti tang μεχρι να ερθει η ωρα για αχιλλεα.

Τον ονομασα "φλουδα" γιατι ειναι μεγαλος βλακας :jig:

Πηγαινε κοντα στα αλλα για να τους κανει ντου,αλλα αλλες φορες πηγαινε για να τον καθαρισουν(ειχε λιγο ick που περασε) και οι αλλοι τον δαγκωναν ενω αυτος νομιζε πως τον καθαριζαν :death: Ειδικα ο chtenochaetus του αφηνε κ σημαδια.

Μετα το ψιλοκαταλαβε και παει μονο για να τους ενοχλησει και να το παιξει ιστοριας.Συνηθως οι αλλοι τον γραφουν και μονο σπανια τον κυνηγανε :jig:

Αν μου αρεσει και τον κρατησω στο μελλον θα παρω εναν μεσαιου μεγεθους αχιλλεα(αντι για μικρο που μου αρεσει περισσοτερο) ωστε να μην εχουμε θεματα,αφου τον βλεπω αυτον να γινεται ο "ιστοριας" του ενυδρειου.

 

Τεσπα,αυτα παιδες και μη ξεχναμε τη κυριακη εχει swap :jig:

Link to comment
Share on other sites

υπεροχο!                                             !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...