Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

Ενα φανταστικο ενυδρειο Μιχαλη :thumbsu:

Η τελευταια φωτο με το φως ημερας πολυ ωραια και το βιντεο καταπληκτικο :thumbsu:

Να'σαι καλα βασιλη μου,ευχαριστω πολυ φιλε!Τωρα που το χαιρομαι ξανα θα βγαλω και μερικες με το φως το ηλιου...αλλα σημερα ειναι κρυμμενος!

 

Αααα και που σε....

Μ

Π

Ρ

Α

Β

ΟΒΑΡΠΜ

Β

Α

Ρ

Π

Μ

Ρεεεεεεεε ρισκαρεις πολυ λεμεεεεεεε :bigemo_harabe_net-196:

Και επειδη τα ξερω πολυ καλα τα μπραβο,γενικα ειμαι πολυ καλος "μπραβος"...μπραβο,μπραβο,μπραβο,μπραβο,μπραβο,μπραβο,μπραβο,μπραβο,μπραβοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο :rockon:  :moved:  :bigemo_harabe_net-78:  :busted_cop:  :bigemo_harabe_net-55:  :crazyyyy:  :helpjim: ..... :innocent:

Α ρε συ υπαρχει και ενας σερ μπραβος στο game of thrones......μπραβο και σε αυτον! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mike σορρυ αλλα δεν θα αντέξω ούτε εγώ..μπράβο ρε φίλε δεν  έχω λόγια..όσο για το βιντεάκι με το hand-feeding όλα τα λεφτά  :bow:  :bow:  :bow:  :money:  :money:  :money:

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
Link to comment
Share on other sites

Mike σορρυ αλλα δεν θα αντέξω ούτε εγώ..μπράβο ρε φίλε δεν  έχω λόγια..όσο για το βιντεάκι με το hand-feeding όλα τα λεφτά  :bow:  :bow:  :bow:  :money:  :money:  :money:

Να'σαι καλα ρε γιαννη μου,χαιρομαι που σου αρεσει φιλε!Του εχω μεγαλη αγαπη  :bigemo_harabe_net-143:

 

να σε ρωτήσω, αντιφως γιατί δεν βάζεις?

Γενικα ολα αυτα τα χρονια που ημουν ΒΒ πανο μου δεν ειχα θεματα με υψηλα φωσφορικα οποτε δεν εβαζα.Ηταν ευκολο να τα διαχειριζομαι.

Τον τελευταιο καιρο που ειχα αμμο σκεφτομουν να βαλω προληπτικα αλλα βγηκαν τα ΑΙΟ pellets που υποτιθεται οτι εχουν μεσα και αντιφως οποτε ειμαι καλυμμενος.

Δεν ξερω αν οντως κανουν δουλεια ομως γιατι ειχα 0 και πριν τα χρησιμοποιησω.Παρα το γεγονως οτι εχω ανεβασει ανα διαστηματα τα ταισματα δεν εχουν ανεβει και τα φωσφορικα οποτε λογικα τα δεσμευουν.Τωρα σε τι βαθμο ακομα δεν ειμαι βεβαιος!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο aquascape με απλετο χωρο για να κολυπμαει ο αρχοντας :bow:
Προσπαθησε οσο μπορεις να το κρατησεις πλεον χωρις αλγες γιατι αυτες ειναι που κυριως βρομιζουν ολο το συστημα με λασπη.
Μαζεμενος εξοπλισμος,πολυ καθαρο και ομορφο το στησιμο ολου του συνολου,μπραβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου,χαιρομαι που σου αρεσει :thumbsu:

Για τον εξολπισμο το μονο σημειο που ειναι μαζεμενος/νοικοκυρεμενος ειναι μεσα στο ενυδρειο!

Αν δεις απο κατω τι γινεται θα γελας η' θα κλαις για μερες :hysterical:

Μπερδεμενα,σκονισμενα και χυμα καλωδια :bye2:

Ολο λεω πως θα αφιερωσω λιγο χρονο να τα συμμαζεψω αλλα παντα τελικα το χερι παει μεσα στο ενυδρειο και οχι στα καλωδια :D

Να'σαι καλα για τα καλα σου λογια!

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη πολλα συγχαρητηρια για το ενυδρειο που φαινεται να εχει ξεπερασει το προβλημα με τις αλγες και πολυ περισσοτερα για το στολιδι του!!!

:bigemo_harabe_net-122:  :bigemo_harabe_net-122:  :bigemo_harabe_net-122:

 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Μιχαλη και συγχαρητηρια για το υπεροχο αποτελεσμα.

Να'σαι καλα ρε γιωργο μου,χαιρομαι που σου αρεσει!

 

Μιχαλη πολλα συγχαρητηρια για το ενυδρειο που φαινεται να εχει ξεπερασει το προβλημα με τις αλγες και πολυ περισσοτερα για το στολιδι του!!!

:bigemo_harabe_net-122:  :bigemo_harabe_net-122:  :bigemo_harabe_net-122:

Να'σαι καλα ρε πασχαλη μου,χαιρομαι πολυ που σου αρεσει!

Ναι απηυδησα φιλε με την αλγη αλλα ελπιζω οτι καθαρισα!

Εχει δρομο ακομα το ενυδρειο ομως δυστυχως αλλα βελτιωνονται σιγα σιγα τα πραγματα!

 

Αλλαξα και skimmer(ati 200is),εβγαλα και τα aio για ν'αφησω τις τιμες ν'ανεβουν και μετα θα τα ξαναβαλω ωστε να δω και τι δουλεια κανουν και σε τι βαθμο.

Αυτο που με προβληματισε ειναι οτι τα κοραλια εδειξαν μια θετικη αντιδραση σε αυτο εδω και 5-6 μερες που τα εχω αφαιρεσει και μαζευεται και λιγοτερη βρωμα στο sump :blink:

Ισως βεβαια να ειναι προσωρινο/τυχαιο,θα δω την πορεια τους.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Πιο ωραιο απο ποτε!!!

μην ξαναβγαλεις τον αραγωνιτη δειχνει τρομερα

Για το βιντεακι οτι και να πω ειναι λιγο

τελικα αυτο που ελεγες με την ουρα του δεν εγινε?

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα παυλακο,χαιρομαι που σου αρεσει!

Οχι δεν μεγαλωσε τελικα,εμεινε οσο ηταν και απλα κανει ακομα μια μικρη καμπυλη!

Τωρα που μεγαλωσε δεν νομιζω να προχωρησει αλλο,αλλα δεν πειραζει,τον αγαπαω κ'ετσι :usd:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που σου αρεσει ρε ευγενειε μου,να'σαι καλα!

Εχει πολλα χιλιομετρα ακομα γμτ,αντε να δω ποτε θα τα κανει :hot:

 

Τουλαχιστον βελτιωνονται τα πραγματα σιγα σιγα!

 

Ειναι στα 600+  λιτρα περιπου το κεντρικο ενυδρειο και περιπου 30-40 το sump.

 

Τα κλαδικια ειναι branches,κλαδια-κορμοι απο νεκρα κοραλια δηλαδη και τα ενωνω με υγρη κολλα,η οποια κολλαει απιιιιιστευτα καλα και δυνατα/αποτελεσματικα :jig:

Ειναι αγαπημενη συνηθεια και παντα ψαχνω ενα σημειο που να κολλαει ενα,ωστε να βαλω κοραλι και να φαινεται στον αερα :wub:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχα,τα λιτρα ποτε δεν ειναι αρκετα ρε ευγενειε μου...ξερεις το γνωστο "οσο πιο πολλα εχεις τοσο πιο πολλα θελεις"!

Θεωρω ομως πως ολα τα λιτρα εχουν την ομορφια τους αν τα χειριστεις καταλληλα!Εχω ζηλεψει ενυδρεια που εχουν το 1/10 απο τα λιτρα μου και ηταν 10 φορες πιο ομορφο απο το ταπεινο δικο μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

                                                                                                                                        Προειδοποιηση ασχετου post 

 

Μιλωντας στον αερα θα ηθελα εκτος ενυδρειακου περιεχομενου,ν'αναφερω μερικα πραγματακια για τη γνωστη νεμεσις η' αλλιως nemesis.

Ετσι απλα....στον αερα :skydive: 

 

Η θεα αυτη εμφανιζοταν συμφωνα με τη μυθολογια και απεδιδε διακιοσυνη αλλα και τιμωρουσε του ανθρωπους οταν αυτοι διεπραταν υβρεις κτλ

Η εννοια ομως αυτη,εχει αντικειμενικη αξια και οχι υποκειμενικη οποτε δεν μπορει κανεις να παρει τη θεση της....οποτε μικρε γιγαντα και γκουρου ασε να απονειμει μονη της δικαιοσυνη και μη το παιζεις θεα(εκτος αν σου αρεσουν τα φουστανια) στη θεση της.Αλλωστε δεν μπορεις να εισαι δικαιος γιατι λειτουργεις με βαση τη δικη σου υπεροψια και θεματακια,οχι αντικειμενικα οπως εκεινη!

Αααασε που οποτε εκανε την εμφανιση της...το εκανε η ιδια αυτοπροσωπως και δεν επαιρνε αλλες μορφες για να ξεγελασει τους κοινους θνητους η' να κρυψει το πραγματικο της εαυτο.

Κοινως η νεμεσις ειχε περισσοτερα μπαλακια απο εσενα...οποτε φυτρωσε/φυτεψε και εσυ ενα ζευγαρι απο αυτα και αν θες να να αποδωσεις δικαιοσυνη(κατ'εσενα) η' να βγαλεις ολα τα κομπλεξ σου,να τιμωρησεις οσους τολμησαν να διαπραξουν υβρεις στη θεικη ενυδρειακη οντοτητα σου,κτλ κτλ(κατ'εμενα).....κοιτα να το κανεις με τ'ονομα σου....αντρικα και ανοιχτα,να δουν ολοι τι εισαι και ποιος,αλλα και τι εισαι ικανος να κανεις... :angel: 

 

Αντε καλες "τιμωριες" και επειδη εμενα δεν μου αρεσουν τα φουστανια και να το παιζω θεα,θα σου πω απλα....οτι σπειρεις θεριζεις :ninja: 

 

Ασχετο παιδες,μην δωσετε σημασια λογια του αερα :jig: 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα στο ενυδρειο παιδια το οτι θα εβγαζα τα pellet και θα εβλεπα τοσο θεαματικη αλλαγη στην εικονα των κοραλιων δεν το περιμενα!

Φυσικα μιλαω για τη δικη μου περιπτωση αφου το ενυδρειο με μονο δυο ψαρακια δεν ειναι και το ιδανικο περιβαλλον για τη χρηση τους.

Τα χρησιμοποιησα αρκετο καιρο για να εχω μεγαλυτερα περιθωρια να ταιζω οσο θελω αλλα τελικα το ενυδρειο με μονο δυο ψαρια και πλεον με το πολυ καλο ati skimmer μπορει να διαχειριστει το βαρυ χερι μου,με ανεση.

Ισως να τα ξαναβαλω πανω,εαν στο μελλον βαλω πιο πολλα ψαρακια!

 

Ισως τελικα να ειχαν σχεση και με την αλγη που  με ταλαιπωρουσε :blush: 

Και αυτο αφορα περισσοτερο στα aio.

 

Αυτα λοιπον ειναι πολυ ιδιαιτερη περιπτωση γιατι εκτος απο το πολυμερες υλικο περιεχουν και αντιφως.

Το θεμα ειναι πως τα δυο αυτα υλικα δεν λιωνουν με τον ιδιο ρυθμο με αποτελεσμα οσο περναει ο καιρος και απο την τριβη/ροη να λιωνει το πρωτο και να μενει ατοφιο το αντιφως.

Το κακο ειναι λοιπον οτι μενεις μετα απο λιγο καιρο απο pellet με τον αρχικο τους σκοπο(μειωση νιτρικων) και μενει το αντιφωσφωρο.Αυτο δυστυχως γινεται και γρηγοροτερα σε σχεση με τα απλα np αφου η ποσοτητα του πολυμερους υλικου ειναι μικροτερη στα aio ενω η μαζα/ογκοςμεγεθος των pellet ειναι η ιδια . 

Οποτε οταν πας να ξαναγεμισεις τον ριακτορα βαζεις ακομα περισσοτερη ποσοτητα αντιφωσφωρου,ενω το πολυμερες θα χρειαστει παλι μερικες εβδομαδες να αποικιστει παλι,αφου ξεκιναει απο το μηδεν,επειδη το προηγουμενο εκανε τη δουλεια του και ελιωσε,οποτε δεν υπαρχει καθολου για να "μπολιασει" το νεο.

Οποτε ισως ανεβουν παλι τα νιτρικα.

Το θεμα ειναι πως βαζωντας περισσοτερο αντιφως μπορει να κανεις κακο στο ενυδρειο(κοραλια) αφου θα διπλασιαστει(αναλογα την ποσοτητα βεβαια-προσωπικα παντα αφηνα να λιωσουν τα μισα και μετα τ'αντικαθιστουσα) και ο ρυθμος αφαιρεσης  των φωφορικων.Ειναι γνωστο πως αποτομη μεταβολη του ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω,στρεσαρει τους οργανισμους σε πολυ μεγαλο βαθμο,προκαλοντας ακομα και stn η' απωλεια στα χρωματα κτλ κτλ

 

Αρχικα προβληματιστηκα γιατι πλεον τα λιγοστα detritus που μαζευονταν στο sump ειχα αντι για γκρι χρωμα καφε,στην αποχρωση των aio.

Εκει που πραγματικα επιβεβαιωθηκαν οι υποψιες μου ηταν σε σε ενα πειραμα που εκανα.

Οταν εκανα την αλλαγη απο τα np στα aio,εβαλα τα πρωτα σε ενα κουτακι χωρις να στεγνωσουν η' να τα ξεπλυνω.

Οταν το ανοιξα μετα απο μερικες εβδομαδες η βρωμα που αναδυοταν απο μεσα ηταν απιστευτη.Σαν χαλασμενο αυγο.

Αιτια φυσικα ολα αυτα τα νεκρα βακτηρια τα οποια ειχα ν αποικισει τα np.

Αντιθετως τα aio,ενω τα εχω βγαλει εδω και μια εβδομαδα(ισως και παραπανω) το κουτακι στο οποιο τα εχω κλεισει για να κανω συγκριση....δεν μυριζει καθολου.

Αρα τα aio pellets μου δεν ειχαν πανω καθολου βακτηρια.

Γενικα θεωρω πως δεν ειναι τοσο ευχρηστα οσο τα αρχικα np και σε καποιες περιπτωσεις μπορει να αποδειχθουν και πιο επικινδυνα.

Ειδικα εαν υπερβαλουμε στα ml(αφορα περισσοτερο το αντιφως αυτη η παρατηρηση) η' εχουμε βαρια στοκαρισμενο σε ψαρακια το ενυδρειο μας και μεινουμε απο πολυμερες υλικο.

 

Θα αφησω να περασει λιγος καιρος(ετσι απο περιεργια να δω τι αντιδραση θα εχει γενικα το ενυδρειο αλλα και σε συναρτηση με τις βασικες τιμες του νερου) και μετα θα ξαναβαλω μια μικρη ποσοτητα απο τα np.

Θελω να δω πως θα πει το ενυδρειο εαν το ξαναγυρισω στην απλη λειτουργια του!

Δηλαδη μπομπα σκιμμερ,καλο φως,λιγο siporax για να καλυψω το λιγο βραχο που εχω και το κενο που αφησε ο ριακτορας,αλλαγες νερου καθε 20 μερες και πολυ φαγητο!

 

Αυτα που λετε και θα βαλω φωτο συντομα γιατι μερικα κοραλια ξεκινησαν παλι να μεγαλωνουν με πολυ καλους ρυθμους!

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα θανο μου,χαιρομαι που σου αρεσει!Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια αλλα δυστυχως εχει ακομα αρκετο δρομο,να μεγαλωσουν παλι τα κοραλια και γενικα να δειξει παλι "παλιο".

Τι να κανεις,υπομονη...αναποσπαστο κομματι του χομπυ :death:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη πως παει το ενυδρειο τωρα χωρις πελετ; Μετρήσεις; Ανάπτυξη;

Παραδοξως παει πολυ καλυτερα λυκο :wacko:

Δοξα τω Θεο εχω αλγη μονο στα τζαμια(την οποια ειχα να δω παρα πολυ καιρο).Πριν καθαριζα τα τζαμια μια φορα την εβδομαδα,ισως και παραπανω.

Τωρα καθε τριτη μερα περιπου.

Μετρησεις ολα μηδεν ακομα αλλα εχω βγαλει μονο δυο εβδομαδες τα pellet και την προηγουμενη εκανα αλλαγη νερου οποτε ειναι λογικο να μην εχω καποια ανοδο.

Μονο την δοσολογια σε kh,ca αυξησα παλι γιατι τωρα που ξεκινησαν παλι καλους ρυθμους αναπτυξης δεσμευουν και περισσοτερο.

 

Χαλιααααααα απαράδεκτος!!τη βλακεία την έκανες θεωρώ που έγραψες ενα απλό ενυδρειο!!! :) :)

χαχα,να 'σαι καλα βρε βησσαριωνα!

Χαιρομαι που σου αρεσει φιλε!

Μα πραγματικα ειναι ενα απλο ενυδρειο και στην εικονα αλλα και στην λειτουργια του,ειδικα τωρα που εβγαλα και τα pellet.

Μονο φως,αντλιες και skimmer εχω πανω να δουλευουν,οποτε ειναι πολυ απλο στο πρακτικο κομματι.

Ακομα και τα ζουμια κομμενα,μετα την φαση με την αλγη ασχολουμαι ελαχιστα πλεον.

Τωρα προσωπικα το θεωρω και στην εμφανιση ενα απλο ενυδρειο,χωρις πολλα πολλα.

Ισως οταν μεγαλωσουν τα κοραλια να γινει πιο "πολυπλοκο" και ωραιο αλλα μεχρι τοτε εεεεεεχουμε φελλους(2-3 ξερω σιγουρα :usd:  :usd: ) να πεταμε.

Θελει χρονο ακομα δυστυχως :death:

 

Ωστοσο μετα τα αναγκαστικα φραγαρισματα για να σωσω καποια απο τα κοραλια που ταλαιπωρουσε η αλγη μικρυναν πολυ καποια οποτε επειδη η ζωη ειναι πολυ μικρη για re-frags,εβαλα 3 καινουργια κοραλακια να "γεμισουν" λιγο καποια σημεια που αδειασαν/μικρυναν :jig:

Τιποτα σπουδαιο βεβαια,θα βαλω φωτο συντομα :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παλικάρι εχεις πει για κατι φωτογραφιες τι εγινε άνοιξε και το δικό σου ενυδρειο η σου ράγισε ο φακός τις ψηφιακής;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...