Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Που είναι ο Μιχάλης ρε παιδιά? Την έχει πέσει σε καμιά παραλία και τάχει όλα στον αυτόματο??????????

Γεια σου ρε λευτερη μου!

Χαχαχα,μακαρι να την ειχα πεσει σε καμια παραλια φιλε αλλα δυστυχως παω απο τρεξιμο σε τρεξιμο!Αστα!

Ανακαινιση στο σπιτι...απλα,νομιζω δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο :death:

Τις λιγες ωρες που περισσευουν κανω καμια μετρηση στο ενυδρειο,αλλαγη νερου(μικρες πλεον-40 λιτρα- ωστε να εχω τελειωσει σε 20 λεπτα το πολυ) και παιρνω στο χερι μπυρα να δροσιστω απο τη παλιοζεστη κ βλεπω καμια σειρα.

 

 

Καλοριζικος ο Αχιλλέας Μιχάλη να τον χαρείς για παρα πολυ καιρο!!!οσο για το ενυδρειο" διαμάντι" όπως παντα !!!!!

Να 'σαι καλα ρε τασαρε μου,εκτιμω πολυ το οτι σου αρεσει φιλε κ πραγματικα χαιρομαι και για το δικο σου που οχι μονο συνηλθε απο τις στραβες αλλα επανακαμπτει και πολυ γρηγορα :thumbsu:

 

φιλε Μιχαλαρα θα δουμε τιποτα καλο απο την ενυδρειαρα σου. :bbq:

Μανωλαρε μου εχω αλλαξει καποια πραγματακια.

Εβαλα την αντλια της maxspect και πηραμε μια strawberry,για χαρη της οποιας αλλαξα σε πολλα κοραλια θεσεις :hot:

Ηθελα της δωσω ενα πολυ κεντρικο σημειο και αυτο σημαινε παλι να "φυτευω κλαδακια" για να την τοποθετησω εκει κ οπως θελω κτλ

Ασε που μετα επρεπε να βρω ωραιες θεσεις για τα υπολοιπα που μετακομισαν.Τα κακομοιρα ομως ειχαν μεγαλωσει μια χαρα στις θεσεις που ειχαν τοσο καιρο και ααααντε να βρεις ωραια θεση και να κολλαει και στη συνολικη εικονα!

Τεσπα...σε δουλεια να βρισκομαστε..λες κ μου περισσευε χρονος αλλα αυτο το κοραλακι αξιζε την εξτρα κουραση :jig:

 

Μολις "κατσουν" λιγο και δεσει η εικονα θα βαλω κ καμια φωτο!Αλλωστε οτι κ να λεω...χωρις φωτο ειναι σαν να μην εγινε :usd:  :usd:

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη με το καλο να τελειωση η ομορφια που φτιαχνεις και να την χαρεις οσο δεν παει,κοιτα τωρα τι γινετε δυο πραγματα ειναι επιτακτικα τωρα δεν υπαρχουν δικαιολογιες για μπανιο στην θαλασσα και φυσικα δεν υπαρχουν και στις φωτο του ενυδρειου σου ,για αυτο φτιαχνω φραπε και περιμενω...Καλοριζικη η νεα ΚΟΡΑΛΑΡΑ φιλε να την δεις εξω απο το νερο. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα νικο,με τοσο τρεξιμο που επεσε κ εχει να πεσει λιγο ακομα,μονο να το χαρω πρεπει,πρωτα ο Θεος.

 

Πριν κανενα μηνα αλλαξα το αλατι απο reef salt στο προβιοτικο.Εκανα κοντα στο 50-60% αλλαγη νερου για να γινει η μεταβαση γρηγοροτερα αλλα ταυτοχρονα ανακατεψα και την αμμο πριν την αλλαγη για να την "ισιωσω" αφου η ροη της ειχε αλλαξει λιγο το σχημα.Επισης κανωντας τοσο μεγαλη αλλαγη κ θεωρωντας πως αφαιρεσα κ ενα μεγαλος απο το βακτηριακο πληθυσμο εβαλα και την τριπλη σε σχεση με την καθημερινη,δοση βακτηριων.

Οποτε βρεθηκα με ενα ωραιοτατο bacterial bloom το οποιο ευτυχως δεν κοστισε.Δεν χαθηκε ευτυχως κοραλι,απλα 2-3 στρεσσριστηκαν.Αυτο μεταφραζεται σε μια σχετικη απωλεια χρωματος(οχι πως ειχα καλα χρωματα ποτε) κ μικροτερη προεκταση στους πολυποδες.

Ταισα παραπανω(ψαρια και τροφες κοραλιων),χαμηλωσα το σκιμμερ και ολα εγιναν παλι φυσιολογικα σταδιακα,μεσα σε δυο μερες.

DSCN0067_zpsz47umolh.jpg

 

Ηρθε και το κοραλι,οποτε φτιαχτηκαν δυο θεσεις γι'αυτο και αυτο μοιραια σημαινε μετακινηση/μετακομιση για 2-3.

Ειδικα η στυλοφορα εκει που ηταν πισω απο κατι stag δεν ειχα παρει χαμπαρι ποσο ειχε μεγαλωσει.Αυτο το καταλαβα οταν ειδα ποσο χωρο ηθελε απο το δεξι πλεον νησι.

Τεσπα μερικες φωτο

DSCN0069201_zps9rfko9cx.jpg

RSCN0089_zpsqmmc4dv4.jpg

DSCN0076%201_zpsvrch5yo1.jpg

 

Και το ενυδρειο ειναι καπως ετσι

DSCN0102_zpsphuftsow.jpg

DSCN0103_zpsumiz8byt.jpg

DSCN0108_zps5cvkc5yx.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθει να εχει πολυ δρομο και κοπο μπροστα του αλλα τι να κανεις...κοροιδευω τον εαυτο μου οτι το ταξιδι ειναι καλυτερο απο τον προορισμο και συνεχιζω να περιμενω :usd:  :usd:  :usd:

 

Θα βγαλω μερικες ακομα φωτο την κυριακη που θα κανω αλλαγη νερου :thumbsu:

Τα νιτρικα εχουν πεσει στο 5 πλεον και γενικα θα επικεντρωθω τωρα που εχω μια σχετικα πιο σταθερη ρουτινα,να ζωντανεψουν λιγο τα χρωματα :hot:

Link to comment
Share on other sites

Αμαν τα ......ματια εξω Μιχαλη καλοριζικη η φραουλα ,σκοτωνει τι να πω αγαπημενο κοραλι,Τωρα το ενυδρειο οσο ψηλωνει η....ομορφια μεγαλωνει,[το εκανα συνθημα] χαχαχαχαχα,μονο που θελω να ρωτησω ειναι στο βακτηρια μπλουμ ,γιατι χαμηλωσες το σκιμερ και οχι να το δυναμωσεις ενω βαρυνες το χερι σου?Να το χαρεις οσο δεν παει ,δωστου ,τα χρωματα ειναι θεμα χρονου να επανελθουν.

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο οπως παντα το ενυδρειο σου Μιχαλη.Καλοριζικη η Φραουλιτσα!

Link to comment
Share on other sites

Αμαν τα ......ματια εξω Μιχαλη καλοριζικη η φραουλα ,σκοτωνει τι να πω αγαπημενο κοραλι,Τωρα το ενυδρειο οσο ψηλωνει η....ομορφια μεγαλωνει,[το εκανα συνθημα] χαχαχαχαχα,μονο που θελω να ρωτησω ειναι στο βακτηρια μπλουμ ,γιατι χαμηλωσες το σκιμερ και οχι να το δυναμωσεις ενω βαρυνες το χερι σου?Να το χαρεις οσο δεν παει ,δωστου ,τα χρωματα ειναι θεμα χρονου να επανελθουν.

Να'σαι καλα ρε νικο μου,ευχαριστω!

Ναι οντως ειναι πολυ ομορφο κοραλι και πολυ ευκολο.Δυστυχως ομως αυτη η ευκολια στη συντηρηση του και τα πανεμορφα χρωματα του το κανουν στο τελος πανακριβο.

Χαχαχαχα,ωραιο το συνθηματακι σου :thumbsu:

 

Το σκιμμερ το χαμηλωσα για να μην αφαιρω εστω κ την ελαχιστη διαθεσιμη "τροφη" για τα κοραλια.

Η εξαρση του βακτηριακου πληθυσμου ηδη αφαιρουσε την υπαρχουσα και αυτο φανηκε κ απο την αποτομη μειωση στα νιτρικα μου.

Τα "εξτρα" βακτηρια τα οποια πολλαπλασιαζοντουσαν καποια στιγμη θα πεθαιναν γιατι υπηρχε πλεον μεγαλος ανταγωνισμος για τροφη,η οποια ωρα με την ωρα μειωνοταν αφου την καταναλωναν τα βακτηρια.

Οταν ειδα οτι αρχισε να καθαριζει το νερο,το οποιο σημαινε κ το θανατο των "εξτρα"/υπερπληθυσμου βακτηριων,ανεβασα παλι την αποδοση του προκειμενου να με βοηθησει με τα οργανικα τα οποια θα εμφανιζονουσαν με το θανατο των βακτηριων αυτων.

Ταιζωντας παραπανω ψαρια κ κυριως κοραλια μειωνα την ψαλιδα που θα δημιουργουνταν απο αυτη την αποτομη μειωση στην διαθεσιμη τροφη,απο τα βακτηρια.Φυσικα αυτο ειχε σαν παρενεργεια την μικρη παραταση του bloom αλλα καλυτερα αυτο παρα να ξεκινησει rtn στα κοραλια απο την αποτομη αλλαγη.

 

Απλα επειδη τοσα βακτηρια χρειαζονται κ οξυγονο(το οποιο ισως να στερουσαν απο τα ψαρια) και παρα το γεγονος οτι εχω μονο δυο ψαρακια,οποτε κ οι αναγκη γι'αυτο πολυ μικροτερη σε σχεση με το να ειχα 10-20,εβαλα μια αεραντλια η οποια θα μου εδινε το απαραιτητο οξυγονο χωρις ομως να εχει ταυτοχρονα τα αποτελεσματα του σκιμμερ(skimmate,οποτε αφαιρεση οργανικων,διαθεσιμης τροφης κτλ)

 

Για τα χρωματα,δυστυχως εχω ακομα πολυ δρομο αλλα τι να κανουμε....ειπαμε υπομονη!!!

 

Εεεε ρεεεεε ψαλίδι που θέλεις!!!

Χαχαχαχαχαχα :P

χαχα,ολα στο προγραμμα ειναι πετραν :usd:

 

Πανεμορφο οπως παντα το ενυδρειο σου Μιχαλη.Καλοριζικη η Φραουλιτσα!

Να'σαι καλα ρε γιωργο!χαιρομαι που σου αρεσει αλλα θελει πολυ πολυ πολυ δρομο ακομα ρε γμτ.Μ'αυτα κ μ'αυτα εχει παγωσει λιγο η αναπτυξη τους και ολο παει πισω αυτο το ονειρο που εχω,να δω το ενυδρειο "σκασμενο",πηγμενο απο αυτα τα κοραλια.

Τεσπα,χαλαρα κ με υπομονη κ ισως μια μερα να γινει :death:

Έγινε επεξεργασία - mad23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλορίζικη Μιχάλη η φράουλα, είναι πραγματικά υπέροχη. Όπως βέβαια και όλο το ενυδρείο. Το gyre είναι το maxpect ή το jebao; Για πες εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

φιλε το ενυδρειο ειναι τοσο μινιμαλ οσο και τεραστιο(οπτικα και ποιοτικα) ταυτοχρονα.

το κοραλακι επισης υπεροχο.ευχομαι να το καμαρωσεις δεντρο ολοκληρο

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη στο εχω ξαναπεί εισαι άρχοντας τέλος ενυδρειαρα να το χαίρεσαι μαζί με σένα και εμεις !!!!οσο για την φράουλα έρχομαι να στην κλέψω χαχαχα!!!

0F72BEE1-719D-4300-9BA6-F939525AFF74_zps

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως πάντα πανέμορφο !

Να'σαι καλα διονυσαρε!

Εχει πολυ δρομο αποσταση ακομα να διανυσει αλλα τι να κανεις,ας ειναι ζωντανα και καποια στιγμη ισως να τα καταφερει!

 

Kαλορίζικη Μιχάλη η φράουλα, είναι πραγματικά υπέροχη. Όπως βέβαια και όλο το ενυδρείο. Το gyre είναι το maxpect ή το jebao; Για πες εντυπώσεις;

Να'σαι καλα λουκα μου,ειναι οντως απο τα ομορφα κοραλια κ ειδη.

 

Της maxspect ειναι.

Κινεζια θα παρω ξανα μονο για back up.Στο καλο :bigemo_harabe_net-87:

Τσαμπα τα λεφτα.

Δυο κυκλοφορητες σταματαγαν να δουλεουν ετσι απλα κ η επιστροφη τα ειχε παιξει πριν απο μερικους μηνες,οπως ειχα αναφερει κ για τα τρια.

 

Το μηχανημα τα σπαει :love:

Εχει καποια καλα κ καποια ελαχιστα κακα.

 

Ειδικα στη δικη μου περιπτωση που εχω πολυ πλατος(85+ εκ) ειναι ιδανικη η ροη που βγαζει.

Ευκολη στη χρηση αλλα και στη τοποθετηση.Πολυ δυναμη,ειναι η 150αρα και χωρις υπερβολικα πολλα βαττ.Να φανταστεις τη δουλευω στη δευτερη απο τις 12 σκαλες γιατι μου το κανει μυλο μεσα.

Εχω κρατησει φυσικα κ τη μια απο τις δυο βορτεκ να δουλευει μαζι της.

 

Θα μπορουσε να εχει μερικα ακομα προγραμματα για να εχει μεγαλυτερη ποικιλια.

Πραγματικα δινει ροη σε σημεια που οσο και να προσπαθουσα δεν μπορουσα να φτασω παρα το οτι ειναι πολυ ανοιχτο το στησιμο.

Θα αναφερω περισσοτερα στο μελλον γιατι ακομα τη δουλευω πολυ λιγο και δεν θελω να παρασυρω καποιο παιδι.

 

φιλε το ενυδρειο ειναι τοσο μινιμαλ οσο και τεραστιο(οπτικα και ποιοτικα) ταυτοχρονα.

το κοραλακι επισης υπεροχο.ευχομαι να το καμαρωσεις δεντρο ολοκληρο

 

Να'σαι καλα ρε στραταρε!Καταλαβαινω ακριβως τι θες να πεις κ σε ευχαριστω ρε φιλε :bigemo_harabe_net-162:

Εχει πολυ κοπο ακομα αλλα ελπιζω να γινει!

Ναι το κοραλακι ειναι πολυ ομορφο και μακαρι να εχει το γρηγορο ρυθμο αναπτυξης που δειχνει οτι εχει.

Το εχω τοποθετησει μαλιστα σε δυο σημεια,παρα το οτι το σιχαινομαι αυτο :usd:

Φαντασου ποσο πολυ το γουταρω!

Μιχάλη στο εχω ξαναπεί εισαι άρχοντας τέλος ενυδρειαρα να το χαίρεσαι μαζί με σένα και εμεις !!!!οσο για την φράουλα έρχομαι να στην κλέψω χαχαχα!!!

0F72BEE1-719D-4300-9BA6-F939525AFF74_zps

Οχι βρε τασαρε μου,σιγα τον αρχοντα!

Κοροιδο ειμαι που τρεχω πισω απο το ενυδρειο :usd:

Αλλωστε εδω(κ σε αλλα φορουμ) εχουμε παιδια που εχουν 1000 φορες καλυτερα ενυδρεια!

Να'σαι καλα ρε συ...να ερθεις να τη κλεψεις για να τα πουμε κ απο κοντα!Και που ξερεις στο τελος μπορει να μη χρειαστει να βαλεις γαντια,κουκουλες κτλ :hysterical:

Τρομερη η εικονιτσα :bigemo_harabe_net-95:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιχάλη το ενυδρείο απλά τα ΣΠΑΕΙ οσο για το κοράλι απλά ΕΡΩΤΑΣ!!!!!!! :bigemo_harabe_net-143:

 

ρε φίλε, bacteria bloom με την aquaforest πως το κατάφερες?!? ολο το μπουκάλι κόντεψα να γυρίσω μέσα και τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Που έχεις χαθεί πάλι εσυ;ακόμα διακοπάρεις; Πως πάει το στολίδι σου ;

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Μιχαλη πολυ μου αρεσει το ενυδρειο σου

Να'σαι καλα θανασαρε μου!Εχει ακομα δρομο ομως.Τα κοραλια πιο πολυ γιατι δρομος του ενυδρειου σιγα σιγα τελειωνει και θα κανω αλλο,οπου θα μπουν ολα οπως ειναι.

 

Μιχάλη το ενυδρείο απλά τα ΣΠΑΕΙ οσο για το κοράλι απλά ΕΡΩΤΑΣ!!!!!!! :bigemo_harabe_net-143:

 

ρε φίλε, bacteria bloom με την aquaforest πως το κατάφερες?!? ολο το μπουκάλι κόντεψα να γυρίσω μέσα και τίποτα!!!

Να'σαι καλα ρε πανο,χαιρομαι που σου αρεσει!Εκανα κ κατι μεςτακομισεις κυριως στις stag γιατι ειχα αρχισει να μεγαλωνουν πολυ και να κανουν σκια στα κατω,οποτε κατεβηκαν αυτες κατω και ανεβηκαν τα πιο μικρα κοραλια.

Γεμισε αμεσως στο μεσαιο υψος του και φαινεται πιο φυσικο.

Ναι το κοραλι ειναι πανεμορφο!Ευχαριστω ρε

 

Απλα χρειαστηκαν τα βηματα που ανεφερα πριν :hehe  :hehe

Αν τα ακολουθησεις πιστα θα εχεις κ εσυ τα ιδια,χαχαχα

Δεν ξερω ρε πανο μου,εμενα παντως δουλευουν μια χαρα σε ολους τους τομεις.

Ισως να αλλοιωθηκε η ποιοτητα τους αν δεν τα ειχες βαλει στο ψυγειο κ εφαγαν καλη ζεστη τωρα το καλοκαιρι?Ισως να μην ειχες φαγητο γι'αυτα στη στηλη του νερου σου?Ισως να ηθελε μεγαλυτερη δοση απο αυτη που ερχιχνες απο το np pro?

Δεν ξερω πραγματικα τι μπορει να εγινε στην περιπτωση σου.Ηθελα να σε ρωτησω κ αλλα πραφγματακια μηπως βγαλουμε ακρη αλλα θα φυγω σε λιγο κ δεν προλαβαινω. :hot:

Ευχαριστω κ παλι φιλε

 

Που έχεις χαθεί πάλι εσυ;ακόμα διακοπάρεις; Πως πάει το στολίδι σου ;

Δεν εχω χαθει πανο μου....εχω σιχαθει φιλε...σιχαμα ομως....

Διακποπες τιποτα ρε γμτ.Με ολο αυτο το τρεξιμο του σπιτιου,ενα μπανιο εκανα ολο κ ολο,αστα :hot:

Μια χαρα ολα δοξα τω θεο!Προχωραει σιγα σιγα.Ισως βαλω και καποια καινουργια ψαρακια τωρα που θα μπορω παλι να στησω τη καραντινα.

Οποτε λογικα θα μπουν στο καινουργιο.

 

Επειδη πρεπει να φυγω σε λιγο,θα πω περισσοτερα για τις κουφαλες οταν γυρισω κ μετα γαληνη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σταματα την γκρίνια !

Αφού σου αρέσει !

ΕΣΥ διάλεξες τα πάντα !!! Από το κουρτινακι του μπάνιου μέχρι το μπορντοκοκκινο μαξιλαράκι του καναπέ :)

Διακοσμητά μου εσυ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

χαχα,διονυση απο ενα σημειο και μετα μονο ,ναι ωραιο ειναι, ελεγα!!!

Ολα μου φαινοντουσαν ιδια ρε φιλε...που να βγαλεις ακρη :hot:

Μονο στο σαλονι εβαλα βασεις που θα χυνομαι την περισσοτερη ωρα :jig:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...