Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατάλαβε ότι είσαι γέρος ...... Και σου μιλάει στον πληθυντικό :)

Γιάννη μου σε πειράζω :)

 

:hehe  :hehe  :hehe  :hehe  :hehe

Link to comment
Share on other sites

ευχάριστα νέα Μιχαλη,

 

εμένα πάντως στη μετάβαση απο βότκα, τα νιτρικά που ήταν στο 2,5 εχουν πάει στο 5..

εχω το build και το vitality αλλα δεν τα έχω ακόμα χρησιμοποιήσει μιας και θέλω πρώτα να πάω στο 0.

 

Οταν έρθει η ώρα θα πάιξω το vitality με τα aminoacid της ΚΖ και το build με το vitalizer της KZ .. τα προιόντα της kz μου έχουν ξεμίνει απο πρίν τη τούμπα με τα νιτρικά οπότε και τα σταμάτησα. Αφού υπάρχουν λέω να μη τα παιτάξω.

 

αυτό που με μπερδεύει είναι ο ρεάκτορας με το ζεόλιθο. Ειδικά με τη ποσότητα και τη ροή που θέλει το zeovit είναι πολύ αυστηρό και λέει οτι έιναι ο μόνος τρόπος να πάρεις το ενυδρείο στο χέρι.. η AF είναι γενικά πολύ χύμα στη χρήση του ζεόλιθου.

Link to comment
Share on other sites

H AF παντως προτεινει απλα να βαλεις την καταλληλη/απαραιτητη ποσοτητα σε εναν απλο ριακτορα και δεν χρειαζεται καν να τον ανακατευεις.Μαλιστα μπορεις να τα βαλεις ολα μαζι αν χωρανε(ανθρακα κ αντιφως)

Οποτε δεν ειναι τοσο μπερδεμα σε σχεση με τη ζεοβιτ που θελει κ περισσοτερη προσοχη και ειναι κ σχετικα πιο επικινδυνη.

Απλα θελουν αλλαγη στις 4 εβδομαδες.

 

Ναι μωρε πανο καλα θα κανεις,αστε να τελειωσουν πρωτα τα μπουκαλακια κ μετα παιρνεις τ'αλλα.Ειδικα οσον αφορα στα αμινοξεα δεν εχουν κ τρελλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και στη ποσότητα φίλε δεν είναι ξεκάθαρη, και κει στο guide αλλα γράφει, στο περίπου απαντάει και στις ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Πανο μου,οπως τα λεγαμε και στο swap,η εταιρια δινει καποιες οδηγιες ισως πιο γενικες σε σχεση με τη ζεοβιτ αλλα αυτο γιατι η γενικη προσεγγιση της ειναι διαφορετικη κ γενικα καθε ενυδρειο διαφορετικο.

Γενικα ο ζεολιθος θελει λιγο πιο "ψημμενο" χομπυστα να μπορει να διακρινει νωρις το κακο η' το καλο αποτελεσμα απο τη χρηση του.

Γενικα δηλ 100γρ καθε 100 λιτρα κ αλλαγη καθε 4 εβδομαδες.

Κ οπως λεγαμε πολλοι βαζουν κ τα 3 υλικα(ζεολιθο-ανθρακα-αντιφως) σε ενα ριακτορα κ μαλιστα χωρις την αναγκη να αναδευεις το ζεολιθο και προσωπικα αυτο εχει λογικη(προσωπικα παντα) αφου στις 4 εβδομαδες τον αλλαζεις πριν προλαβουν να δημιουργηθουν οι προυποθεσεις για αρνητικα αποτελεσματα...λογω ροης,βακτηριων,απορροφησης κτλ 

 

Ειπαμε τα ιδια δυο φορες αλλα θελεω να αποφυγω τους λουληδες που αν σου ελεγα "τα ειπαμε εμεις" να λενε τις πατατιες τους... :jig:  :jig:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηταν η δευτερη αλλαγη νερου που εκανα με το αλατι της AF.

AN κανω καθε 2 εβδομαδες.Τα λιτρα ειναι παλι 50-60 που αλλαζω.

Μετα κ απο αυτη την αλλαγη οι πολυποδες των κοραλιων ειχαν πολυ μεγαλη προεκταση.

Και γενικα μετα τη χρηση των προιοντων,παρα το γεγονως οτι ο αυτοκρατορας ριχνει που κ που τις τσιμπιες του :dj:

Μετρησεις θα κανω αυριο για να ειναι πιο "σωστη" η εικονα τους.

 

Ειναι παρα παρα πολυ νωρις για να πω καλα λογια η' αρνητικα,για τα προιοντα.Αυτο που βλεπωσιγουρα κ μπακαλιστικα με το ματι απλα,ειναι αυτο που ανεφερα οσον αφορα στους πολυποδες.

Οι μετρησεις σε ολα ειναι ιδιες ενω πιο συγκεκριμενα τα νιτρικα απο "καρφωμενο" 25 ειναι πλεον αναμεσα στο 10 με 25 και υπολειπεται κ η αυριανη μετρηση.

Το σκιμμερ βγαζει πιο πολυ βρωμα,λογικο οπως με καθε προβιοτικη μεθοδο.

Καποια κοραλια εχουν δειξει μια μικρη/ελαχιστη βελτιωση κ καποια ειναι ακριβως στα ιδια.

 

Αλλα πραγματα που μπορει να εχουν επιρρεασει το ενυδρειο τις τελευταιες ημερες(2-3) κ την εικονα των κοραλιων ειναι η ανοδος της θερμοκρασιας(28 προς το παρων) και η προσθηκη 300 γραμ ανθρακα σε ριακτορα,που αυτη τη φορα δεν μου εχει δημιουργησει κανενα θεμα,αφου το νερο ειχε γινει πιο διαυγες απο τις πρωτες ημερες.

Κατι αρνητικο δεν εχω να πω....μεχρι στιγμης τουλαχιστον...

 

Εδω θελω να σημειωσω για τρολλ.γκουρου,κοριτσαρους,δασκαλους που θα ασχοληθουν με τις αποψεις/γραπτα μου...πως τα παραπανω ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ Κ ΘΕΣΕΙΣ  :thumbsu:  :thumbsu:

Αυτα που δουλευουν η' οχι σε μενα μπορει να εχουν ακριβως το αντιθετο αποτελεσμα σε καποιου αλλου φιλου(η' βλαξ) το ενυδρειο.

 

Ολα αυτα τα μοιραζομαι γιατι με αναγκασε η εταιρια :holloween:

Γιατι μου εδωσαν ποσοστα απο πωλησεις :holloween:

Γιατι εχω μετοχες της :holloween:

Για να δειξω πως ειμαι γμτς χομπυστας :holloween:

Γιατι παιρνω τσαμπα τα προιοντα προκειμενου να τα διαφημισω και να μπω στην τσεπη σας μαζι με την εταιρια :holloween:

Αλλωστε ποιος μισησε τη δοξα,τη φημη και τα χρηματα...ανθρωπος ειμαι κ εγω κ εχω αδυναμια κ στα τρια αυτα διαολακια :holloween:

 

Εβγαλα κ μερικες φωτο απλα για να δουμε μηπως κ εαν υπαρχουν διαφορες στα χρωματα των κοραλιων,εστω σε αυτες τις μολις δυο εβδομαδες.

Προσωπικα θεωρω πως ειναι νωρις κ μετα το μηνα που θα εχει "τρεξει" το ενυδρειο αρκετο καιρο με τα προιοντα ωστε να αποτελουν την καρδια του,θα ειναι πιο βεβαια αυτα που βλεπω-αν δω κατι-.

 

Θα βαλω μερικες φωτο(εννοειται πειραγμενες με 4-5 διαφορετικα προγραμματα) και εννοειται απο αλλο ενυδρειο :wub:

Τα κοραλια φυσικα ειναι καινουργια,χαρισμενα απο την εταιρια κτλ κτλ

 

 

DSCN0354_zpsnl3nwhys.jpg 

DSCN0431_zpsy0zfoarp.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

DSCN0356_zpsu3dctxsq.jpg

DSCN0441_zpsgv0t6nxw.jpg

 

Το τελευταιο κοραλι που ειχε μπει.Του αλλαξα θεση...εκανα παλι "branching" :usd:

Εκει που λεω δεν υπαρχει αλλη θεση...βρισκεται!

DSCN0363_zps9twf14fy.jpg

DSCN0399_zpsmhhhd9vo.jpg

Κροπαρισμενη η δευτερη φωτο

RSCN0545_zpsks5nuviv.jpg

 

Τα ιδια

DSCN0355_zpsghkh8gsv.jpg

DSCN0434_zpsruztyi5h.jpg

DSCN0435_zpsxpcuwzme.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτα παιδες οι διαφορες ειναι πολυ μικρες ακομα κ εγω πολυ κακος φωτογραφος για να τις αναδειξω :hot:  :hot:

 

Οποτε τωρα θα βαλω αρκετες σημερινες φωτο που εβγαλα μαζι....σορρυ.....θα κουρασω,ειναι πολλες..

RSCN0531_zpsuy7zdnib.jpg

Αφου δεν πας προς τα εκει που θελω branch κολλημα,κοψιμο ενα κομματακι και κολλημα εκει :dj:

DSCN0525_zpscoylmcem.jpg

 

Ακομα μια ξεχασμενη βαση που παει να γινει κοραλι

DSCN0524_zpsi57cd0gi.jpg

DSCN0506_zpsaopy5nxt.jpg

RSCN0533_zpsgbahjswr.jpg

 

DSCN0505_zpslaji14me.jpg

DSCN0499_zpsujxmz1bk.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

DSCN0409_zpsuwzewii7.jpg

Κροπαρισμενη φωτο απο το πιο αγαπημενο κοραλι που εχω στο ενυδρειο :wub:

Πολυ κριμα που δεν βγηκε καλη γμτ

RSCN0546_zpsrjuqvsht.jpg

RSCN0548_zpstytoxvgl.jpg

RSCN0547_zps4wxqm3l5.jpg

:wub:  :wub:  :wub:

DSCN0389_zpsimtweoco.jpg

 

DSCN0387_zpszaiwqvzm.jpg

 

Εδω βελτιωθηκε λιγο

DSCN0272_zpsu21kd7ae.jpgDSCN0386_zps59hsfkht.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

DSCN0385_zpsumko2czd.jpg

DSCN0383_zpsawxzvffv.jpg

DSCN0381_zps8uzs7dac.jpg

DSCN0527_zpsp0g7hrpp.jpg

 

Αυτα παιδες,συγνωμη για τον βομβαρδισμο αλλα τις βαζω πιο πολυ για αρχειο κ επειδη θα αργησω να ξαναβαλω λογω του καλοκαιριου κ του λιγου χρονου που θα αραζω στον υπολογιστη :usd:  :usd:  :usd:

Καληνυσταααααα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια Μιχαλη..

Χιλια μπραβο σου φιλε μου..

Μου εκανε εντυπωση αυτο που ειπες παραπανω για 25 νιτρικα.

Ποσες μερες τα sps αντεχουν σε τοσο υψηλο νουμερο?

Περιμενουμε τις μετρησεις αυριο..

Α πες και στην εταιρια οτι εθελοντικα θυσιαζω κι εγω το ενυδρειο μου να δοκιμασω-παρουσιασω τα προιοντα αρκει ξερεις, να τα παρω τσαμπα..

Πες μια καλη κουβεντα..

Καληνυχτα..

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη στα δικα μου ματια σε καποια η διαφορα φαινετε στο ανοιγμα των χρωματων και στη φωτεινοτητα τους.Αυτο βεβαια ειναι σε συνδυασμο των aquaforest και τις πτωσεις των νιτρικων.Βεβαια χρειαστικα ντραμαμινη σε καποιες,μαζι με φακο αλλα την βρηκα την λυση,χαχαχαχαχαχα :hehe :hehe :heheΚαλο θα ηταν να ελεγες ποιες ειναι πριν και μετα,γιατι μπερδευτηκα.Εχεις εκπληκτικα κομματια ειδικα αυτη που δεν βγηκε καθαρη............Ξερεις τη μυριζομαι 28 βαθμοι μαζι με τα μπουκαλακια ,ετομασου για spawning :bigemo_harabe_net-62: 

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε φιλε Μιχαλη  :bigemo_harabe_net-193:  :bigemo_harabe_net-193: εισαι σε τελικη ευθεια πριν απογειωθει να σαι καλα να το χαιρεσαι και μακρια απο στραβες. :bigemo_harabe_net-117:  :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να σου πω ότι μας κακομαθενεις τώρα τελευταία και θα πάθουμε στερητικό σύνδρομο το καλοκαίρι !

Φίλε χωρίς να ξέρω τις ονομασίες τους ..... Είναι όλα υπέροχα !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μιχάλη,να το χαίρεσε!!

Να σκάσουν και οι οχτροί !!! :hehe

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μιχάλη!!!Αν και όχι τόσο "σκληρός" όσο εσύ μου αρέσει πολύ το όλο αποτέλεσμα!!!

 

Να το χαίρεσαι όσο δεν πάει!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ολα φοβερα...και μια ολοσωμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...