Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σου ζήσει Μιχάλη, πραγματικά υπέροχο!

Link to comment
Share on other sites

τα σπάει φιλαράκι! με γειες!

 

να σε ρωτήσω, τα βγάζει απο το plug και τα κολλας στο βράχο, πώς??

 

στο κόλλημα θέλω μαθήματα.. όποτε προσπαθώ φέρνω καταστροφη

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο Μιχάλη πραγματικά!

Να'σαι καλα δημητρη μου,ευχαριστω!

 

Πολύ όμορφο Μιχάλη. Καλορίζικο.

Ευχαριστω λευτερη,αναμνηστικη φωτο εινα πιο πολυ για να εχω να θυμαμαι πως ηταν οταν το πρωτοπηρα :usd:

 

Υπεροχο κοραλακι!!

Ναι μπιλαρε,οντως εχει ιδιαιτερα χρωματα!Κριμα που θα το καφετισω σε μηδενικο χρονο :death:

 

Να σου ζήσει Μιχάλη, πραγματικά υπέροχο!

Ευχαριστω ρε λουκα μου,μακαρι να μπορουσα να το κρατησω ετσι!

 

τα σπάει φιλαράκι! με γειες!

 

να σε ρωτήσω, τα βγάζει απο το plug και τα κολλας στο βράχο, πώς??

 

στο κόλλημα θέλω μαθήματα.. όποτε προσπαθώ φέρνω καταστροφη

Ευχαριστω πανο,ωραια που θα ηταν να εχω ενυδρειο καταλληλο να την βοηθησει να κρατησει τα χρωματα της :blush:

 

Εχω πολλααααααααα χρονια να βαλω μεσα στο ενυδρειο βραχακι απο ακρο και απο κοραλι γενικα.Πρωτιμαω να πεταξω ακομα και το 30/-40% του κοραλιου προκειμενου να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Το κοβω με κοπτακι,λιγο πιο πανω απο εκει που εχει τη βαση του,το ψαχνω πολυ πολυ καλα για τα γνωστα κ πιθανα pest που μπορει να φερει μια ακρο(γιατι πετωντας το βραχο αφαιρω την πιθανοτητα να μου ερθουν κ αλλα καλουδια) κ αν δω κατι που θα με τρομαξει,κανω ενα καλο ντιπ η' αν οντως δω καποιο προβλημα που θα με κανει να νοιωθω πως ρισκαρω παρα το ντιπ,δεν δισταζω να πεταξω κ ολοκληρο το κοραλι.Ευτυχως μου εχει συμβει μια φορα μονο αυτο.Πεταξα καποια λεφτα αλλα διατηρησα την ηρεμια μου!

 

Δεν με νοιαζει οσο και μικρο να ειναι το κομματι που θα κοψω.Κοραλι ειναι και θα ξαναμεγαλωσει.Πρωτα η ασφαλεια :bigemo_harabe_net-78:

Επισης ακομα και να βγει σε δυο η τρια κομματια και να χαλασω καποιο που ειχε ωραια plate αναπτυξη,παλι δεν πειραζει.Τα κολλαω διπλα διπλα και σε λιγο καιρο θα εχουν γινει παλι ενα κοραλι.

 

Προσωπικα πανο μου,ποτε μα ποτε δεν κολλαω μεγαλο κοραλι με εποξικη.Ειναι πολυ βαρυ κ η εποξικη θελει αρκετη ωρα να πετρωσει κ να αντεξει αρχικα το βαρος και στη συνεχεια να κολλησει ομορφα.Αν κιολας δεν κολλησει καλα και ξαναμπεις στη διαδικασια να την ξαναπλασεις τοτε χαθηκες...εγινε το ενυδρειο ενα συννεφο!

Οποτε τα μεγαλα κοραλια με υγρη κολλα.Μικρα με εποξικη η' υγρη παλι,αναλογα το σημειο και το πως εχει κοπει το κοραλι.

Εχω κολλησει ολοκληρα θηρια με ελαχιστη υγρη κολλα.

 

Ενα σαββατο που ειχαν κλεισει τα μαγαζια και ηθελα να κολλησω οπωσδηποτε(εχω κολληματα λεμε) ενα μεγαλο κοραλι που χτυπησα σε αλλαγη νερου με το χερι και ξεκολλησε....κατελληξα στο πρακτικερ....

Λεω δεν μπορει κατι θα βρω που να με βοηθησει εστω κ προσωρινα...

Τελικα βρηκα μια κολλα τζελ που απο τοτε εχω μονιμα στο ντουλαπακι κ ειναι αρκετα γραμμαρια,κολλαει μια χαρα γρηγορα και δεν μου εχει δημιουργησει θεμα στο ενυδρειο.

Επισης ηταν παμφθηνη....5 ευρω μολις.Ηταν λεω γιατι μετα την ανεβασαν κ σημερα ειναι κοντα στα 8 ευρω :blush:

Ουτε που θυμαμαι ποσο καιρο εχω να παρω ενυδρειακη.

DSCN0377_zpscgbfqnqi.jpg

Με 'γειά Μιχάλη μου το κοράλι..

Να'σαι καλα τ5ατε πλεον τυπε :P

Μακαρι να καταφερω να κρατησει εστω λιγο απο την ομορφια του!

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να έρθεις μια μέρα να μου κάνεις μαθήματα φίλε! 

 

για τα.. τσιμέντα και όχι βραχάκια εχεις απόλυτο δίκιο.. μεγάλος κίνδυνος για τα ενυδρεία μας.. διστυχώς ποτέ δεν είχα τη δικιά σου ενυδρειακή ωριμότητα και λυπόμουν να "χαλάσω" τα κοράλια .. βλακείες που κατα καιρούς τις έχω πληρώσει.

 

εγω καποια που προσπάθησα μικρά βέβαια είχα καλά αποτελέσματα με DD και κυανοκρυλική της ecotech .. ακριβή ωστόσο

 

καθε φορά παντως που βάζω χέρι να κολλήσω έρχεται καταστροφή, οπότε απλα προτιμάω να ντιπάρω και να ακουμπήσω το βραχάκι μέσα..

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να έρθεις μια μέρα να μου κάνεις μαθήματα φίλε! 

 

για τα.. τσιμέντα και όχι βραχάκια εχεις απόλυτο δίκιο.. μεγάλος κίνδυνος για τα ενυδρεία μας.. διστυχώς ποτέ δεν είχα τη δικιά σου ενυδρειακή ωριμότητα και λυπόμουν να "χαλάσω" τα κοράλια .. βλακείες που κατα καιρούς τις έχω πληρώσει.

 

εγω καποια που προσπάθησα μικρά βέβαια είχα καλά αποτελέσματα με DD και κυανοκρυλική της ecotech .. ακριβή ωστόσο

 

καθε φορά παντως που βάζω χέρι να κολλήσω έρχεται καταστροφή, οπότε απλα προτιμάω να ντιπάρω και να ακουμπήσω το βραχάκι μέσα..

 

Πανο δεν ειναι τιποτα,μολις σφάξεις τα πρώτα 1-2 κοράλλια απο την βαση πίστεψε με δεν θα υπάρχει γυρισμός στο να μπαίνουν στο ενυδρειο αυτούσια

Link to comment
Share on other sites

Καλή η φάση του να κόβεις τα κοράλλια από το βράχο,αλλά τι γίνεται αν έχει μεγάλη βάση;

Τα περισσότερα κοράλλια που έρχονται είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η φάση του να κόβεις τα κοράλλια από το βράχο,αλλά τι γίνεται αν έχει μεγάλη βάση;

Τα περισσότερα κοράλλια που έρχονται είναι έτσι.

 

Maik προσωπικά σχεδόν πάντα θυσιάζω την βάση ανεξαρτήτως μεγέθους...

Ξερω οτι μπορεί σε κάποια παιδιά να ακουστεί καπως αλλα αν θέλουμε να έχουμε τον απόλυτο έλεγχο στο scape που φτιάχνουμε και στην μελλοντική του εικόνα στα μάτια μου φαντάζει ως η καλύτερη δυνατή επιλογή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Maik προσωπικά σχεδόν πάντα θυσιάζω την βάση ανεξαρτήτως μεγέθους...

Ξερω οτι μπορεί σε κάποια παιδιά να ακουστεί καπως αλλα αν θέλουμε να έχουμε τον απόλυτο έλεγχο στο scape που φτιάχνουμε και στην μελλοντική του εικόνα στα μάτια μου φαντάζει ως η καλύτερη δυνατή επιλογή...

Θανάση το κοράλλι το κολλάς μέσα στο νερό? Και με τι κόλλα? 

Link to comment
Share on other sites

Θανάση το κοράλλι το κολλάς μέσα στο νερό? Και με τι κόλλα? 

 

Την κολα την βάζω πάντα εκτος νερού στην κομμένη βαση του κοραλιου.Χρησιμοποιώ ειτε τo gel της two little fishies για sps και για lps την epoxy της dd...

Link to comment
Share on other sites

Την κολα την βάζω πάντα εκτος νερού στην κομμένη βαση του κοραλιου.Χρησιμοποιώ ειτε τo gel της two little fishies για sps και για lps την epoxy της dd...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Την κολα την βάζω πάντα εκτος νερού στην κομμένη βαση του κοραλιου.Χρησιμοποιώ ειτε τo gel της two little fishies για sps και για lps την epoxy της dd...

 

δηλαδή θανάση κολλάς με gel τα sps ανεξαρτήτως μεγέθους?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή θανάση κολλάς με gel τα sps ανεξαρτήτως μεγέθους?

 

Ναι Πανουλη ολα τα μεγέθη με πολυ καλα αποτελεσματα....

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη κάνα νέο από την πρεβιοτική της aquaforest? Έχεις ένδειξη προς το καλύτερο με τα νιτρικά?

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Λευτερη μου ολα καλα πανε προς το παρων.

Δεν εχω δει κατι θεαματικο και ουτως η' αλλως χρονικα,περιμενω να δω ικανοποιητικες διαφορες(αν δω τελικα ) πανω στο μηνα.

Συνεχιζω τις ρουτινες που ειχα αναφερει,απλα ανεστησα τον ριακτορα μου και εβαλα μεσα ανθρακα της εταιριας.Ετσι αλα για να ακομα πιο διαυγες το νερο.Αυτη τη φορα πιστευω να μην εχω τα θεματα που ειχα την προηγουμενη φορα.Θεωρω πως οχι γιατι με την μεθοδο και μετα την μεγαλη αλλαγη νερου που ειχα κανει,το νερο ηδη ειναι αρκετα καθαρο,οποτε δεν ξεκιναει απο το μηδεν οπως την φορα που την πατησα.

 

Πολυποδες βλεπω σιγουρα με μεγαλυτερη προεκταση και το σκιμμερ να βγαζει πολυ περισσοτερη βρωμα.Τωρα στα χρωματα κατι γινεται αλλα ισως να ειναι η ιδεα μου.

Τη δευτερα που ειναι η ημερα της αλλαγης νερου(καθε δυο εβδομαδες) θα τραβηξω φωτο οποτε θα εχουμε καποια συγκριση με τις προηγουμενες.Θεωρω παντως πως δεν θα δουμε κατι απιστευτο λευτερη μου...μπορει να ειναι νωρις...μπορει να ειναι κ ποτε.... :hehe  :hehe

 

Νιτρικα θα μετρησω αυριο τωρα που το ανεφερς,ευχαριστω κιολας :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη ξεκίνησα και εγώ την μέθοδο και επειδή την δουλεύεις κάνα 15νθήμερο γιαυτό σε ρώτησα. Σίγουρα είναι νωρίς για να δούμε κάτι αλλά είπα μπας και είχες κάποια ένδειξη προς το καλύτερο όσον αφορά τα νιτρικά. Περιμένω νέα σου μετά την μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Λευτερη μου μετρησα σημερα και ειμαι αναμεσα στο 10 κ στο 25 ενω στην προηγουμενη μετρηση(την προηγουμενη δευτερα,αν δεν κανω λαθος,πριν την αλλαγη) ημουν ξεκαθαρα στο 25.

Πιο πολυ περιμενω να σου πω την αληθεια την αλλαγη της δευτερας οπου θα μπορω παλι να τραβηξω μερικες φωτο απο πανω ωστε να μπορω να τις συγκρινω με τις προηγουμενες.

Εστω και κατι να εχει αλλαξει θα φανει.Να σου πω την αληθεια εγω παντως θελω αλλες δυο εβδομαδες(κοντα στο μηνα δηλ) για να ειναι πιο "δουλεμενα" γιατι τωρα ακομα θεωρω πως ειναι σε μεταβατικο σταδιο.

Link to comment
Share on other sites

Άρα κάτι πρέπει να γίνετε έστω και νωρίς υπάρχει θετική ένδειξη. Ευχαριστώ Μιχάλη.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το ενυδρειο σας,ποια προιοντα της aquaforest χρησιμοποιητε? 

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το ενυδρειο σας,ποια προιοντα της aquaforest χρησιμοποιητε?

Κατάλαβε ότι είσαι γέρος ...... Και σου μιλάει στον πληθυντικό :)

Γιάννη μου σε πειράζω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα κάτι πρέπει να γίνετε έστω και νωρίς υπάρχει θετική ένδειξη. Ευχαριστώ Μιχάλη.

Τι ευχαριστεις βρε,εγω ευχαριστω που ενδιαφερεσαι και μπαινεις στο κοπο να ρωτας λευτερη :thumbsu:

Ακομα ειμαι πολυ επιφυλακτικος,εχω δοκιμασει τοσα μανζτουνια που δεν δουλεψαν(τουλαχιστον στο δικο μου ενυδρειο) που μεχρι να αποδειχτει το αντιθετο,παντα ειμαι σκεπτικος.

 

πολυ καλο το ενυδρειο σας,ποια προιοντα της aquaforest χρησιμοποιητε? 

Χαιρομαι που σου αρεσει γιαννη,εχει δρομο ακομα αλλα υπαρχουν κ πολυ καλυτερα και πολλα ενυδρεια στην παρεα μας!

 

Ρε συ τι,"σας" και πληθυντικος? :hehe

Δινεις και δικαιωματα στον σατυρο απο κατω να με λεει γερο και να λεει αστειακια :wacko:  :wacko:

Ενικο γιαννη,μια ηλικια εχουμε ολοι εδω μεσα :D

 

Χρησιμοποιω τα εξης απο 4 σταγονες για τα λιτρα μου.Ισως να επρεπε να ειναι 5 η' 6 αλλα καλυτερα ασφαλης παρα λυπημενος,τουλαχιστον για την αρχη.

 

-Micro E 

-Amino

-Energy

-Vitality

-Build

-Np pro

-Pro bio S

 

Εβαλα και τον ανθρακα της εταιριας ο οποιος εννοειται πως ειναι σαν ολους τους αλλους αλλα το θετικο οτι η τιμη του 1 λιτρου ειναι πολυ καλη και οικονομικη.

Παιδια ειναι πολυ καλο και το fish v.Δεν ειναι για να απαλλαξει ενα ψαρακι απο ασθενειες κτλ αλλα ειδικα του αχιλλεα το "δερμα" εχει γινει γυαλιστερο.Δεν λεω πως ειναι κατι μαγικο,λογικα οποιεσδηποτε βιταμινες κ να εριχνα θα ειχαν καποιο αποτελεσμα.

 

Κατάλαβε ότι είσαι γέρος ...... Και σου μιλάει στον πληθυντικό :)

Γιάννη μου σε πειράζω :)

 Θειο ξερω που μενεις ε :bigemo_harabe_net-128:  :bigemo_harabe_net-128:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, ο άνθρακας αυτός στο πλύσιμο τί λέει?

Βγάζει πολύ πράμα ή φυσιολογικά?

Link to comment
Share on other sites

Τον ξεπλυνα με ζεστο νερο οσμωσης(για πρωτη φορα ολα αυτα τα χρονια,τις λιγες φορες που ειχα χρησιμοποιησει) και εβγαλε πολυ λιγο πετρο!

Τον εβαλα στον ριακτορα.

Ενταξει μωρε πανω κατω σαν ολους τους υπολοιπους ειναι απλα εμενα μου αρεσε πολυ η τιμη του.

 

Ακομα δουλεια εισαι?Μηπως να το κανουμε 11 αντι για 10? :zoro:  :zoro:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...