Jump to content

Ψαροσύνθεση Για 280 Λίτρα!


Recommended Posts

Για πληροφορίες κοίτα εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/scalar.htm και εδώ http://www.seriouslyfish.com/species/pterophyllum-scalare/ και αν ενδιαφερθείς για γέννες στο μέλλον δες το πολύ ωραίο κείμενο του κύριου Χρήστου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13671

Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει κόλλημα με το όσκαρ παιδιά...

Όσοι θα διαβάζεται το θέμα από την αρχή σίγουρα έχετε μπερδευτεί εντελώς...

Σαν όγκος τα λίτρα μια χαρά δεν είναι για ένα?χρειάζεται 1,50 μέτρο μαξ?

Όσα ψάρια έχουμε πει δεν μου αρέσουν σχετικά και δεν με ελκύουν πως να το πω... :bigemo_harabe_net-126:

Θέλω ένα μεγάλο ψάρι στο ενυδρείο...και τα όσκαρ από τι έχω δει είναι σαν ΄΄κατοικίδια''!

:bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Θες να πας Aμερική αναγκαστικά? Γιατί δεν κοιτάς και Αφρική μεριά? :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσουν καθόλου οι αφρικάνες...! :bigemo_harabe_net-126:

Χάνεις, αλλά είναι γούστο του καθενός.

Επειδή μπερδεύτηκα, σε τι ενυδρείο καταστάλαξες?

:)

Link to comment
Share on other sites

1 μέτρο μήκος...47 πλάτος...60 ύψος!280 λίτρα!

Για όσκαρ forget it, λόγω μήκους, οπότε πάμε σε άλλες προτάσεις!

Ένα βιοτοπικό Αμαζονίου με ένα κοπάδι σκαλάρια και καρδινάλιους θα ήταν πανέμορφο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμερική θέλω!σκαλάρια και αυτά μου αρέσουν αλλά εδώ και καιρό θέλω ένα μεγάλο ψάρι...!! :ph34r:

Εγω πιστεύω πως θα είναι εντάξει το όσκαρ μόνο του!!

Link to comment
Share on other sites

Αμερική θέλω!σκαλάρια και αυτά μου αρέσουν αλλά εδώ και καιρό θέλω ένα μεγάλο ψάρι...!! :ph34r:

Εγω πιστεύω πως θα είναι εντάξει το όσκαρ μόνο του!!

Μπορεί να νομίζεις ότι χωράει τώρα, ειδικά αν το πάρεις και μικρό, όταν όμως γίνει μπράσκα και θα πρέπει ή να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο (λίγο impossible) ή να το αποχωριστείς (ακόμα πιο δύσκολο, μιας και όπως είπες είναι σαν κατοικίδιο και το αγαπάς!), εκεί θέλω να σε δω!

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το σκέφτομαι όσο θα είναι μικρό...και όταν θα μεγαλώσει!

Εγώ λέω να το επιχειρήσω!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το σκέφτομαι όσο θα είναι μικρό...και όταν θα μεγαλώσει!

Εγώ λέω να το επιχειρήσω!!

:)

Δικό σου το ενυδρείο, δικιά σου η επιλογή! ;)

Απλά η άποψη μου για τα γλυκού νερού ενυδρεία είναι να προσπαθούμε να προσομοιάσουμε όσο γίνεται τον φυσικό βιότοπο των ψαριών που έχουμε!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω! :) θα μπουν 2-3 μικρά ξύλα από αυτά των 15 εκατοστών μόνο με ανουμπιες!Τιποτα άλλο!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω! :) θα μπουν 2-3 μικρά ξύλα από αυτά των 15 εκατοστών μόνο με ανουμπιες!Τιποτα άλλο!!

( Δεν παραδίδω έτσι εύκολα τα όπλα :D )

Κάτι που επίσης θα πρέπει να σκεφτείς είναι πως από την στιγμή που θα είναι μόνο του, θα είναι και πιο επιθετικό σαν χαρακτήρας και πολύ πιθανόν να προσπαθεί να εκτονωθεί στο χέρι σου όταν το βάζεις μέσα!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Δικό σου το ενυδρείο, δικιά σου η επιλογή! ;)

Απλά η άποψη μου για τα γλυκού νερού ενυδρεία είναι να προσπαθούμε να προσομοιάσουμε όσο γίνεται τον φυσικό βιότοπο των ψαριών που έχουμε!!

:)

συν οτι θα προσθερουμε το καλητερο για τα ψαρακια

:)

Βεβαια εμεις το λεμε για το καλο των ψαριων

τωρα εσυ αποφασιζεις

Link to comment
Share on other sites

Α θα βαλεις και ανουμπιες και ξυλα;;; Γιωργο τωρα σιγουρα θα σε δειρω!!! :bigemo_harabe_net-72::bigemo_harabe_net-72::bigemo_harabe_net-86::bigemo_harabe_net-86::bigemo_harabe_net-86::ph34r::ph34r::ph34r::ph34r::ph34r:

Περα απ την πλακα επειδη μαλλον το λινκ δεν το ειδες σου παραθετω απο κατω λιγους απ τους λογους που δεν μπορεις να βαλεις Οσκαρ!!!

Διακόσμηση ενυδρείου: Στον εγγενή βιότοπο τους τα Oscars συναντώνται σε ποταμούς αργής ροής κοντά σε σημεία όπου υπάρχει πολύ βαριά υδρόβια βλάστηση. Σημαντικό για αυτά τα ψάρια είναι ο άφθονος χώρος για κολύμπι. Σε μικρά ενυδρεία ο διάκοσμος δεν θα τα ευχαριστήσει, ενώ αντίθετα σε μεγάλα ενυδρεία θα μπορέσουν να δεχτούν μέχρι και φυτά, όπου σε γενικές γραμμές αναφέρεται πως δεν μπορούν να συνυπάρξουν μαζί με τα όσκαρ, καθότι τα ξεριζώνουν. Επειδή είναι πολύ καλοί άλτες το ενυδρείο πρέπει να έχει καπάκι. Η πολύ καλή φίλτρανση, αλλά και η χαμηλή σχετικά ροή νερού, είναι απαραίτητα στοιχεία που πρέπει να έχει το ενυδρείο τους.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: Έως 18 χρόνια

Γενικές πληροφορίες: Πρόκειται για ιδιαίτερα όμορφα αλλά και ενδιαφέροντα (από θέμα συμπεριφοράς) ψάρια. Βέβαια η ιδιότητά τους να είναι κυνηγοί αλλά κυρίως το τελικό τους μέγεθος, δημιουργεί την απαίτηση για πολλά λίτρα, οπότε δεν είναι εύκολα "προσβάσιμα" ψάρια για πολλούς χομπίστες. Σημαντικό επίσης είναι να γνωρίζουμε ότι τα πρώτα 20 εκατοστά του μήκους τους τα παίρνουν μέσα σε διάρκεια ενός ή και λιγότερου χρόνου, οπότε η λογική πως θα τα βάλουμε σε μικρό ενυδρείο και όταν μεγαλώσουν θα τα δώσουμε απορρίπτεται, καθότι μεγαλώνουν πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Θοδωρή!

Εννοείτε πως το διάβασα αλλά θα είναι ένα ψάρι!

Εντάξει με 1-2 ξύλα θα είναι σκέτα...

δεν νομίζω ότι το ενυδρείο είναι ''μικρό'' για ένα όσκαρ! :bigemo_harabe_net-126:

Υ.Γ:Τα λέμε το μεσημέρι γιατί έχω σχολείο :P

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ αν το ψαρι φτασει 35-40 εκ πως θα κολυμπαει και πως θα στριβει σε ενα ενυδρειο που εχει το μηκος του σε πλατος και αλλο τοσο σε μηκος;;;;

Link to comment
Share on other sites

θα φτάσει 35-40 εκατοστά σε αυτό το ενυδρείο?? :bigemo_harabe_net-126:

Εγω πιστεύω μέχρι 30 θα φτάσει... :bigemo_harabe_net-126:

Τα λίτρα δεν περιορίζουν την ανάπτυξη του Όσκαρ.. :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε Γιώργο. Μπήκες στο φόρουμ για να μάθεις πέντε πράγματα. Τα παιδιά παραπάνω σου εξήγησαν αναλυτικότατα για ποιους λόγους δε μπορείς να βάλεις Oscar στο ενυδρειο σου. Ναι, έχεις αρκετούτσικα λίτρα αλλα όχι για Οσκαρ, πως να το κάνουμε. Αν επιμένεις και θέλεις να βάλεις Όσκαρ, τι να σου πω, σταματά τη κουβέντα εδώ μέσα και καν' το. Έχεις λίτρα με τα οποία μπορείς να κάνεις πολλα πράγματα, μη κολλάς σε εκείνα που δε πρέπει. Κι εμένα μου αρέσουν τα σκαλάρια αλλα στο ενυδρειο μου δε μπορούν να μπουν. Σε ρίσκαρα να βάλω ούτε παράκουσα τις συμβουλές των φίλων οταν τις ζήτησα. Φιλικά όλα αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε Γιώργο. Μπήκες στο φόρουμ για να μάθεις πέντε πράγματα. Τα παιδιά παραπάνω σου εξήγησαν αναλυτικότατα για ποιους λόγους δε μπορείς να βάλεις Oscar στο ενυδρειο σου. Ναι, έχεις αρκετούτσικα λίτρα αλλα όχι για Οσκαρ, πως να το κάνουμε. Αν επιμένεις και θέλεις να βάλεις Όσκαρ, τι να σου πω, σταματά τη κουβέντα εδώ μέσα και καν' το. Έχεις λίτρα με τα οποία μπορείς να κάνεις πολλα πράγματα, μη κολλάς σε εκείνα που δε πρέπει. Κι εμένα μου αρέσουν τα σκαλάρια αλλα στο ενυδρειο μου δε μπορούν να μπουν. Σε ρίσκαρα να βάλω ούτε παράκουσα τις συμβουλές των φίλων οταν τις ζήτησα. Φιλικά όλα αυτά.

+1!

Link to comment
Share on other sites

Τότε πάω σε jack dempsey και τελειώνει το θέμα..ένα μόνο του θα είναι εντάξει μιας και το λιγότερο είναι τα 200 λίτρα που μπαίνει...!

:)

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...