Jump to content

Nεο Ξεκινημα .


Recommended Posts

Δημήτρη στην σημερινή ( άσχετα αν δεν την γνωστοποίησα ) βρήκα την αμμωνία στα 0,25ppm , τα νιτρώδη στο 1,0 ppm και τα νιτρικα λίγο σηκωμένα ( δεν θυμάμαι ) :)

Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω μια σταθερότητα. Με την τροφή που έριξες (ανάλογα την ποσότητα βέβαια) εγώ περιμένω να σου ανέβει η αμμωνία. :)

Link to comment
Share on other sites

Σταθερότητα όντως :) . Αλλά μετά από αυτό που έκανα θα αλλάξω αναγκαστικά το πρόγραμμα μου . Δηλαδή την Πέμπτη που θα μας έρθει θα ξαναρίξω τροφή και την Κυριακή 17 του μήνα θα ξαναρίξω βακτήρια .

Μέτρηση θα κάνω την παραπάνω εβδομάδα λοιπόν :)

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, εγώ την τροφή την έβαζα μέσα σε τούλι. Όταν έλιωνε (μετά από κάνα - δυο μέρες) έβγαζα το τούλι με τα υπολείμματα το ξέπλενα και μετά έβαζα φρέσκια. Μέσα εδώ στο φόρουμ το είχα διαβάσει. Νομίζω επειδή δεν κάνουμε αλλαγές νερού κατά το στρώσιμο όταν παραμένει η τροφή στον πυθμένα έχεις περισσότερες πιθανότητες να αναπτυχθούν μύκητες... (Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με...)

Υ.Γ. Και σε μένα το στρώσιμο του ενυδρείου του μονομάχου πήρε παραπάνω από μήνα... Κοντά δίμηνο μας πήρε για να τον βάλουμε...

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, εγώ την τροφή την έβαζα μέσα σε τούλι. Όταν έλιωνε (μετά από κάνα - δυο μέρες) έβγαζα το τούλι με τα υπολείμματα το ξέπλενα και μετά έβαζα φρέσκια. Μέσα εδώ στο φόρουμ το είχα διαβάσει. Νομίζω επειδή δεν κάνουμε αλλαγές νερού κατά το στρώσιμο όταν παραμένει η τροφή στον πυθμένα έχεις περισσότερες πιθανότητες να αναπτυχθούν μύκητες... (Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με...)

Υ.Γ. Και σε μένα το στρώσιμο του ενυδρείου του μονομάχου πήρε παραπάνω από μήνα... Κοντά δίμηνο μας πήρε για να τον βάλουμε...

Πώς και δεν με είπες juwel - guppy πάλι ; Χαχαχαχαχαχαχα :)

Σωστό αυτό που λές , δεν έχω τούλι αλλά έχω δύο απόχες ;) .

Από την επόμενη βέβαια φορά γιατί σήμερα την έριξα έτσι :bigemo_harabe_net-59::bigemo_harabe_net-58:

Link to comment
Share on other sites

Πώ πώ.....Ξεχάστηκα.... :P:D

Δεν ρωτάς την κυρά Γεωργία αν έχει καμιά μπομπονίερα?? Ίσως βρείς τούλι από τα κουφέτα ... (Να μην σου πω για την χρησιμότητα των γυναικείων καλτσών....)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο, ενω το ενυδρειο πηγαινε με μια σταθεροτητα προς την επιτευξη του κυκλου, αλλαξες την μεθοδο;

Link to comment
Share on other sites

Nαι , με δεδομένο ότι τρέχει ένα μήνα θεώρησα σωστό να προσθέσω τροφή για την ταχεία αποίκιση βακτηρίων στα φίλτρα μου :)

Προσπαθώ να βελτιώσω όσο το δυνατόν καλύτερα την βιολογία - απόδοση των φίλτρων μου :)

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνοντας υπόψιν ότι με την αλλαγή νερού διέκοψα τον κύκλο του αζώτου αλλά και ότι από την Κυριακή σαπίζει τροφή στην δεξαμενή μου , οι μετρήσεις που μόλις πήρα δείχνουν σταθερότητα στις τιμές μου . Συγκεκριμένα : Αμμωνία στα 0,25 ppm

Νιτρώδη στα 1,0 ppm

και τέλος τα Νιτρικά στα 10 ppm .

Οπότε αντιλαμβάνομαι ότι ο μήνας που διένυσα δεν πήγε χαμένος . Επίσης πράγματι ( όπως αναφέρει στο κείμενο ) έχω αυτό το μύκητα στα ξύλα μου . Άρα είμαι σε καλό δρόμο αλλά αυτή την φορά δεν πρόκειται να αλλάξω ξανά νερό ή να συμπληρώσω μέχρι το πέρας του κύκλου :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η καφέ άλγη μπορείς να τα καθαρίσεις τα ξύλα και να τα βάλεις ξάνα μέσα....

Εμένα το μοπάνι ακόμα βγάζει, αλλά ευτυχώς μειώνεται με τις αλλαγές νερού. Ελπίζω σε λίγο καιρό να καθαρίσει τελείως....

Υπομονή κοντεύεις....

Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνοντας υπόψιν ότι με την αλλαγή νερού διέκοψα τον κύκλο του αζώτου αλλά και ότι από την Κυριακή σαπίζει τροφή στην δεξαμενή μου , οι μετρήσεις που μόλις πήρα δείχνουν σταθερότητα στις τιμές μου . Συγκεκριμένα : Αμμωνία στα 0,25 ppm

Νιτρώδη στα 1,0 ppm

και τέλος τα Νιτρικά στα 10 ppm .

Οπότε αντιλαμβάνομαι ότι ο μήνας που διένυσα δεν πήγε χαμένος . Επίσης πράγματι ( όπως αναφέρει στο κείμενο ) έχω αυτό το μύκητα στα ξύλα μου . Άρα είμαι σε καλό δρόμο αλλά αυτή την φορά δεν πρόκειται να αλλάξω ξανά νερό ή να συμπληρώσω μέχρι το πέρας του κύκλου :)

Εννοεις τον ασπρο μυκητα που βγαζει το ξυλο; Αστο, θα κανει τον κυκλο του!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η καφέ άλγη μπορείς να τα καθαρίσεις τα ξύλα και να τα βάλεις ξάνα μέσα....

Εμένα το μοπάνι ακόμα βγάζει, αλλά ευτυχώς μειώνεται με τις αλλαγές νερού. Ελπίζω σε λίγο καιρό να καθαρίσει τελείως....

Υπομονή κοντεύεις....

Δεν είναι άλγη Μαίρη , είναι ένας αραχνούφαντος λευκός μύκητας που εμφανίζεται στα ξύλα την δεύτερη εβδομάδα στρωσίματος :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις τον ασπρο μυκητα που βγαζει το ξυλο; Αστο, θα κανει τον κυκλο του!

Αυτόν ενοοώ ναί :)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μπορώ να πώ ότι είμαι στρωμένος . Μηδενικές οι μετρήσεις :wootwoot: . Θα το αφήσω όμως μέχρι τέλος του μήνα να τρέξει άδειο το ενυδρείο :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!!! Αντε με το καλο να μπουν και τα ψαρακια.....

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη αν εχεις μηδενικες μετρησεις ριξε βακτηρια και την επομενη ψαρια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει ακόμα τα ψάρια μέσα ( μάλλον σε shubunkin θα καταλήξω ) , αλλά αυτό που με απασχολεί τώρα είναι ο αριθμός των λαθρεπιβατών . Όχι έχουν πολλαπλασιαστεί απλά αλλά μέχρι τώρα έχω μετρήσει γύρω στα είκοσι . Σήκωσα το καπάκι μου αλλά το θέμα είναι ότι δεν βλέπω για να τα απομακρύνω καθώς τα περισσότερα βρίσκονται στο χαλίκι μου .

Πρόθεση μου είναι να αφήσω ένα - δύο από τα μεγαλύτερα θεωρώντας ότι και αυτά έχουν σκοπό και λόγω ύπαρξης στο ενυδρείο συν ότι έχουν ωραίο χρωματισμό στο καβούκι τους .

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος απομάκρυνσης τους ; Ίσως κάποια παγίδα ; Αν υπάρχει παγίδα πώς χρησιμοποιείται ;

Σημειωτέον ότι δεν τα είχα αλλά τα κονόμησα από το κερατόφυλλο ως συνήθως δηλαδή από φυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Πώς το εννοείς αυτό Δημήτρη ; Τι να κάνω δλδ ; Πώς να το τοποθετήσω ;

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις μια φετούλα μέσα στο ενυδρείο και τα σαλιγκάρια μαζεύονται εκεί. Μαζί με το αγγουράκι μαζεύεις και στα σαλιγκάρια. :)

Link to comment
Share on other sites

Η φέτα αγγουριού δεν επιπλέει στο νερό ; Υπάρχει κάποιος χρόνος που πρέπει να το αφήσω μέσα ή πρέπει να είμαι από πάνω ώστε με το που μαζευτούν αυτά να το αφαιρέσω ;

Με τις τιμές του νερού ; Επηρεάζει καθόλου το αγγούρι τις τιμές ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...