Jump to content

Τα Φώτα Των Αφρικάνων .... Αλλάζω Ήπειρο!


Safarpn

Recommended Posts

Φτου φτου φτου...Με καλα μαντατα ξεκιναει το ενυδρειο σου.Η χαρα του αφρικανικου!Δεν ξερω,στα φυτεμενα ειναι συχνες οι γεννες στα συνηθοι φιλοξενουμενα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου φτου...Με καλα μαντατα ξεκιναει το ενυδρειο σου.Η χαρα του αφρικανικου!Δεν ξερω,στα φυτεμενα ειναι συχνες οι γεννες στα συνηθοι φιλοξενουμενα ψαρια?

Είχα ένα ζευγάρι apistogramma και είχα τρεις γέννες σε τρεις μήνες. Από την πρώτη γέννα έβγαλα 9 μικρά τα οποία μεγάλωσαν τώρα τα έχουν φίλοι, από τις υπόλοιπες δεν επέζησε κανένα γιατι κι εγω δε το κυνήγησα όπως την πρώτη φορά. Καλά πάμε πάντως....πάντα τέτοια !
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος johnbaggios μου έστειλε λοιπόν τα 5 Acei του και τώρα τα ψαράκια χαίρονται το ένα την παρουσία του άλλου κόβοντας βόλτες από κοινού σε όλο το ενυδρείο. Τα Labido πλέον με την παρουσία των νέων φίλων έχουν ξεθαρρέψει και χαίρομαι ιδιαίτερα που κάθε φορά που πλησιάζω το τζάμι, έρχονται ολα μαζί μπροστά και με ακολουθούν όπου πάω περιμένοντας φαγητό. Θα γίνω κακός όμως και δε θα ανεβάσω φωτογραφίες καθόσον σε λίγες μέρες σκοπεύω να πάρω και τα Maingano και τότε θα κάνω μια αναλυτική παρουσίαση το ενυδρείου ανοίγοντας άλλο θέμα στην ανάλογη κατηγορία και αν βάζω εδώ συνέχεια φωτογραφίες, εκεί τι θα δείτε;..............

ΤΑ ΕΤΟΙΜΑ;;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κακος ανθρωπος που εισαι!!!!!! :crazysmile:

Καλοριζικα τα νεα ψαρακια!!!Να τα χαιρεσαι!!! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα εμενα επρεπε να μου ειχες στειλει πμ με φωτογραφιες και βιντεο του ενυδρειου! :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα εμενα επρεπε να μου ειχες στειλει πμ με φωτογραφιες και βιντεο του ενυδρειου! :xmas_smile:

Σιγά μη σου στείλω και το ενυδρειο με μεταφορική να το δεις από κοντά.....κι αν είσαι και παππας, με την αράδα σου θα πας. Γίνομαι "κακός" απέναντι σε όλους, δε κανω εξαιρέσεις!

Θα περιμένετε την παρουσίαση κύριε Θοδωρή. Κανονικά θα ζητούσα να κλείσει το παρόν θέμα αλλα το αφήνω ανοιχτό μήπως και θελήσω να ρωτήσω/μάθω τίποτα άλλο. Σε αυτή την περίπτωση θα πετάξω μια φωτογραφία για να φανώ καλός και θα ζητήσω την πληροφορία που θέλω!

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη σου στείλω και το ενυδρειο με μεταφορική να το δεις από κοντά.....κι αν είσαι και παππας, με την αράδα σου θα πας. Γίνομαι "κακός" απέναντι σε όλους, δε κανω εξαιρέσεις!

Θα περιμένετε την παρουσίαση κύριε Θοδωρή. Κανονικά θα ζητούσα να κλείσει το παρόν θέμα αλλα το αφήνω ανοιχτό μήπως και θελήσω να ρωτήσω/μάθω τίποτα άλλο. Σε αυτή την περίπτωση θα πετάξω μια φωτογραφία για να φανώ καλός και θα ζητήσω την πληροφορία που θέλω!

Δεν υπάρχει λόγος να κλείσει φίλε μου. Όπως είπες; και εσύ, ότι απορίες και γενικά οτι θες να συζητήσεις σε σχέση με το ενυδρείο σου μπορείς να το κάνεις εδώ, για να μην χαλάς την παρουσίαση σου. ;)

Επίσης όταν κάνεις μια αναβάθμιση/ανανέωση στο ενυδρείο σου, εδώ μπορείς να πετάς το λινκ της παρουσίασης λέγοντας οτι έχει γίνει ανανέωση, για να μην ξεφύγει από κανέναν αφρικάνο. :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δε θα κλείσει. Σκωπτικά το είπα. Μόνο που δε μπορω να βρω μέχρι στιγμής τα Maingano οπότε η παρουσίαση θα περιμένει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ,πονεμενη ιστορια αυτη με το χαλασμα μιας παρουσιασης...Χαχαχα,πλακα κανω.Ειδες φιλος οτι τα ψαρια που σου εσειλα ειναι εκπαιδευμενα κ εχουν τροπους.Απο μικρα τα εμαθα πως μολις ερχεται ο ιδικτητης τους θα πρεπει να βγαινουν κ να τον προυπαντουν στο τζαμι!

Link to comment
Share on other sites

Αχ,πονεμενη ιστορια αυτη με το χαλασμα μιας παρουσιασης...Χαχαχα,πλακα κανω.Ειδες φιλος οτι τα ψαρια που σου εσειλα ειναι εκπαιδευμενα κ εχουν τροπους.Απο μικρα τα εμαθα πως μολις ερχεται ο ιδικτητης τους θα πρεπει να βγαινουν κ να τον προυπαντουν στο τζαμι!

Πλακα στην πλακα τα ψαρια σου που ειναι ξεψαρωμενα ισως να βοηθησουν και τα ψαρια του Πανου να ξεψαρωσουν και αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή μου έβαλα τα acei μέσα, τα λαμπίντο έγιναν αλλά ψάρια. Πλέον κινούνται στο ενυδρειο σα να βρίσκονται εκεί χρόνια. Μου αρέσει που κολυμπούν όλα μαζί σα παρέα. Τράβηξα χθες ένα βίντεο που βάζω το χέρι μου στο τζάμι και όλα τα ψάρια έρχονται εκεί. Αλλάζω θέση συνέχεια κι εκείνα ακολουθούν το χέρι μου. Αλλο πράμα σου λέω, τα χαίρομαι πολύ πραγματικά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το να κολυμπαν σαν ομαδα υπαρχει περιπτωση να γινεται επειδη δεν εχουν προσαρμοστει ακομα στο ενυδρειο. Να μαθουν τα περασματα και τις σπηλιες. Το αναφερω γιατι εχει ξαναπατηρηθει. Οσο για το οτι καποια "ξεψαρωμενα" ψαρια βοηθαν τα ντροπαλα ειναι γεγονος. Στο εξωτερικο τα λενε dither fish και συνηθως(οι κιχλιδαδες κυριως) βαζουν καποια τετρα που απτη φυση τους ειναι κινητικα, να τραβηξουν τα υπολοιπα εξω. Εγω με την σειρα μου να ευχηθω καλες γεννες και να τα χαρεις οσο μπορεις! :)

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Ισως επειδη δεν χρησιμοποιω πολλες πετρες κ ειναι συνιθισμενα να περιφεροντε να βοηθεισε.Επισης το οτι τα ειχα θεονυστικα γιανα μην αφοδευσουν κατα τη μεταφορα ισως τα παροτρεινε να βγουν για α αζητηση τροφης.παντως τα ασει ειναι ξεχωριστα στην συμπεριφορα τους απ τα υπολοιπα μπουνα.ειναι πολυ λιγοτερο επιθετικα (δεν εχω δει σε αλλο ειδος,ειδικα τα αρσενικα,να κινουντε το ενα διπλα στο αλλο χωρις να "τσαμπουκαλευοντε") κ θα τολμουσα να πω οτι κολυμπον κοπαδιαστα!σιγουρα παντως κ Πανος τους προσφερει κ τις καταλληλες συνθηκες.εδω εμεις προσπαθουσαμε μηηηνες να παρουμε γεννα κ ο κυριος μπουκωθηκε σε δεκα μερες.τι να λεμε τωρα!προβλεπω να εξελισετε σε λαμπρο μελος των αφρικανων...

Link to comment
Share on other sites

video.. διαβάζω;;

video.. δεν βλέπω..

Πού είναι το video;

Link to comment
Share on other sites

Οτι ψαρια βγαζει ο johnbaggios ειναι ενα & ενα!!!!!!!!!!!!!!!Ολα ελεγμενα!!Εγκεκριμενα απο την πανΑφρικανικη ενωση παραδοσιακον προιοντων, με προστατευομενη ονομασια προελευσης :bigemo_harabe_net-163: !!!!!!!!!!!!!!!!!!Θες saulosi????Θες white snow socolofi????Θες acei(εκπαιδευμενα)????Θες iodotropheus????Θες borley????Θες ahli????Πραγματικα R E S P E C T!! :bow:

Link to comment
Share on other sites

video.. διαβάζω;;

video.. δεν βλέπω..

Πού είναι το video;

.....και ούτε πρόκειται να δεις πριν την παρουσίαση που θα κανω. Αν όλα πανε όπως τα υπολογίζω, την Παρασκευή θα έχω και τα Maingano μου οπότε θα ξεκινήσω σιγά σιγά από ερχόμενη Δευτέρα ......καθόσον θα πάω πάλι εκδρομούλα το Σαββατοκύριακο, να φτιάχνω την παρουσιάση με πολλές φωτογραφίες και κανά βιντεάκι. Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο γίνεται!!!! Άντε καλά να περάσεις και αναμένουμε....

Link to comment
Share on other sites

.....και ούτε πρόκειται να δεις πριν την παρουσίαση που θα κανω. Αν όλα πανε όπως τα υπολογίζω, την Παρασκευή θα έχω και τα Maingano μου οπότε θα ξεκινήσω σιγά σιγά από ερχόμενη Δευτέρα ......καθόσον θα πάω πάλι εκδρομούλα το Σαββατοκύριακο, να φτιάχνω την παρουσιάση με πολλές φωτογραφίες και κανά βιντεάκι.

Καλα εσυ ολο εκδρομες πας; :glare: Και μετα κλαιγοσουνα για τον κινεζο! :bigemo_harabe_net-97:

Link to comment
Share on other sites

Καλα εσυ ολο εκδρομες πας; :glare: Και μετα κλαιγοσουνα για τον κινεζο! :bigemo_harabe_net-97:

.....εκδρομούλα στους γονείς μου για να τους δώ :) (τσάμπα θα μείνω, δε πληρώνω)
Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμεεεεε....παρατηρώντας σήμερα τα ψάρια μου είδα οτι το θηλυκό Labidochromis (που ήταν μπουκωμένο και γέννησε), έχει την ουρά της φαγωμένη όπως και τα δύο μπροστινά κάτω πτερύγια. Τα μπροστινά ίδια πτερύγια, έχει "φαγωμένα" και το δεύτερο πιο μεγαλόσωμο (αρσενικό μάλλον) από τα Acei. Τσακωμούς, κυνηγητά κτλ δεν έχω δει αν και κοιτάω συνέχεια το ενυδρείο. Μπορώ να πω με σιγουριά οτι ο κυρίαρχος μέσα στο ενυδερείο είναι το αρσενκό Labido. Δεν ενοχλεί τα υπόλοιπα αλλά η μαγκιά του φαίνεται κάποιες στιγμές. Σήμερα π.χ. έκανα αλλαγή νερού και όλα τους ψαρώσανε και από το μεσημέρι κρύβονται συνέχεια αλλά μόνο ο αρσενικός Labido είναι έξω κάποιες στιγμές ή στο φαγητό που είναι πιο άρπαγας και οταν πλησιάζει τροφή που τη διεκδικούν αλλά δυο τρία, την πιάνει αυτός και τα υπόλοιπα κάνουν τουμπεκί και σταματπανε τη διεκδίκηση όταν τον βλέπουν να έρχεται.

i1331.photobucket.com/albums/w584/panosafarikas/IMG_9836_zps525e5b04.jpg

i1331.photobucket.com/albums/w584/panosafarikas/IMG_9837_zpsc4588c53.jpg

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...