Jump to content

Τα Φώτα Των Αφρικάνων .... Αλλάζω Ήπειρο!


Safarpn

Recommended Posts

Πάντως στην πολυκατοικία για μια ακόμη φορά με περνάνε για τρελό. Κάθε φορά που βγαίνω από το σπιτι, κουβαλάω και 2-3 πέτρες από τις προηγούμενες για να τις αφήσω πάλι στη φύση. Κυκλοφορώ μονίμως με κοτρώνες στα χέρια.

:hysterical::hysterical::hysterical:

Δεν σε μαθανε ακομα????

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,οχι οτι και οι θηλυκες δεν θα εκτιμησουν τις φωλιες...Ειδικα οταν ειναι μπουκωμενες θελουν την ησυχια τους και ειναι πιο νωχελικες.Οποτε οπως βλεπεις γινεται ενας ψιλοχαμος με την συγκατοικηκιση στις κιχλιδες και το καλο ειναι οτι θα εχεις να ασχολεισαι...Και εγω εχω γεμισει τα παρτερια τις πολυκατοικιας με πετρες και ο διαχειριστης που ασχολειται με τον καλοπισμο τους με κοιταει καπως!

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα βακτήρια που έριξα η αμμωνία που μέτρησα σήμερα ήταν αν οχι 0, άντε 0,1 - 0,2 (το χρώμα του υγρού με μπέρδεψε λιγάκι). Τα ψαράκια εξακολουθούν να είναι κρυμμένα αλλά που και που δειλα, κόβουν καμιά βόλτα και μια από αυτές απαθανάτησα με τη μηχανή μου για να σας τα δείξω. Το πιο μεγαλόσωμο ψαράκι με άγχωσε λίγο γιατί ενώ είναι κρυμμένο, διακρίνω στην πίσω πλευρά του ραχιαίου πτερυγίου και στην ουρά του αρκετά σε αριθμό λευκά σημαδάκια και λέω μήπως είναι ick (αλλά δεν είναι τόσο μικρά οσο του ick). Παίζει να είναι "από τη μάνα του" που λέμε γιατί παρατηρώντας και τα υπόλοιπα διακρίνω σε άλλα δυο, στα ίδια σημεία, παρόμοια σημαδάκια και σε αυτά φαίνεται οτι δεν είναι ick αλλά ο χρωματισμός των πτερυγίων και της ουράς. Οριστε και μερικά από τα φοβιτσιάρικα ψαράκια μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα ειναι φιλαρακι!!!!!!

Να τα χαιρεσαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλος....τελικά ίσως να είναι από τη μάνα του τα σημαδάκια αν κρίνω από μια φωτογραφία που βρήκα γκουγκλάρωντας.......(η πρώτη)

www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/mbuna_labido14.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως....τα εχει κι εκει....αυτο με τα μαυρα πτερυγια ειναι το αρσενικο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως....τα εχει κι εκει....αυτο με τα μαυρα πτερυγια ειναι το αρσενικο?

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι τα ίδια σημάδια. Κρατάω μια πισινή γιατί κάτι δε μου κολλάει ακόμα. Βέβαια όπως ειπα δε μπορώ να το δω καθαρά γιατί κάθεται και με κοιτάει μέσα από την κρυψώνα του και βλέπω τα σημάδια όπως αυτό κουνάει την ουρά του. όταν σκάει μύτη προς τα έξω και πλησιάζω αργά αργά πιο κοντά στο γυαλί. αυτό ξαναμπαίνει μέσα το ρημάδι.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους φωτογραφίες!!!

Πανέμορφα τα ψαράκια, να σου ζήσουν φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Πάνο!!! Πανέμορφα τα μικράκια! Να τα χαρείς φίλε ! :)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφοι οι πιτσιρικάδες.Να τους χαίρεσαι φίλε μου !!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα βακτήρια που έριξα η αμμωνία που μέτρησα σήμερα ήταν αν οχι 0, άντε 0,1 - 0,2 (το χρώμα του υγρού με μπέρδεψε λιγάκι). Τα ψαράκια εξακολουθούν να είναι κρυμμένα αλλά που και που δειλα, κόβουν καμιά βόλτα και μια από αυτές απαθανάτησα με τη μηχανή μου για να σας τα δείξω. Το πιο μεγαλόσωμο ψαράκι με άγχωσε λίγο γιατί ενώ είναι κρυμμένο, διακρίνω στην πίσω πλευρά του ραχιαίου πτερυγίου και στην ουρά του αρκετά σε αριθμό λευκά σημαδάκια και λέω μήπως είναι ick (αλλά δεν είναι τόσο μικρά οσο του ick). Παίζει να είναι "από τη μάνα του" που λέμε γιατί παρατηρώντας και τα υπόλοιπα διακρίνω σε άλλα δυο, στα ίδια σημεία, παρόμοια σημαδάκια και σε αυτά φαίνεται οτι δεν είναι ick αλλά ο χρωματισμός των πτερυγίων και της ουράς. Οριστε και μερικά από τα φοβιτσιάρικα ψαράκια μου.

attachicon.gifIMG_9716.jpg

attachicon.gifIMG_9709.jpg

attachicon.gifIMG_9712.jpg

Το ψαρι στην πρωτη φωτογραφια δειχνει μπουκωμενο

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τρωει,αν και το θελει και κανει κινηση,η αν τσιμπαει πολυ πολυ λιγο,ετοιμασου για γεννητουρια

Link to comment
Share on other sites

Δε ταίζω ακόμα κανονικά για να παρατηρήσω κάτι τέτοιο. Τρία τέσσερα flakes που ρίχνω κάθε 2 μέρες, τα προλαβαίνει το πιο μεγαλόσωμο και αν προλάβει και κανένα από τα αλλά. Αυτό είναι την περισσότερη ώρα κρυμμένο. Πρέπει να είναι όντως μπουκωμενο. Αναπνέει με το στόμα του ανοιχτό και από κάτω έχει φουσκώσει. Στη φωτο δε φαίνεται όπως είναι πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα Πανο! Κι εμενα μπουκωμενο μου φανηκε!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μπουκωμενο κ παρατηρησεις πολυ προσεκτικα θα δεις ασπρα αυγα με διαμετρο περιπου 3 χιλιοστα.Σε καμια δεκαρια μερες που εκολαπτοντε τα αυγα και σχηματιζοντε τα ματια αν ειναι μπουκωμενη θα αρχισουν σιγα σιγα να μαυριζουν τα προγουλια της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα..!!

Όπως κάθε βράδυ έτσι και σήμερα πριν ξαπλώσω για να χαλαρώσω πήρα το laptop στα γόνατα άναψα το τελευταίο τσιγάρο της μέρας και είπα να ρίξω μια ματιά στο φόρουμ μιας και πολύ σύντομα ετοιμάζω ενυδρείο υπερπαραγωγή με αφρικάνες.. Ξεκίνησα να διαβάζω το θέμα σου φίλε Πάνο λίγο μετά τη μια το βράδυ.. Ξαφνικά τα μάτια σταμάτησαν να είναι βαριά, το κρασάκι μπήκε και το δεύτερο τσιγάρο άναψε.. Κάτι ωραίο ετοιμάζει ο φίλος σκέφτηκα..Κάτι ίδιο με αυτό που θέλω να κάνω, για να δούμε..!! Πολλά ρωτάει ευτυχώς για μένα σκέφτηκα γιατί θα μου λυθούν πολλές απορίες. Ωραίες ερωτήσεις εμπεριστατωμένες απαντήσεις.. ευτυχώς που τα διαβάζω για να μην ρωτήσω σε λίγες μέρες τα ίδια.. Χωρίς να το καταλάβω η ώρα ήταν 3 και γω να περιμένω να το δω με τις πέτρες του βουνού.. Ήξερα ότι αν πάω στο τέλος θα δω και ψάρια. Δεν ήθελα όμως.. ήθελα να δω τι θα γίνει με τις πέτρες για πιο λόγο θα τις αλλάξεις, με τι θα τις αντικαταστήσεις και κατά πόσο θα τις κρατήσεις.. Μετά τα ψάρια... Ρε τα άτιμα που κρύβονταν 4 σχεδόν μέρες.. Τελικά έφαγαν δεν έφαγαν η ώρα έφτασε σχεδόν 5 και γω εκεί να μην θέλω να πάω στο τέλος.. σηκώνομαι αδειάζω το τασάκι βάζω τον φελλό στο μπουκάλι και επιστρέφω να διαβάσω την τελευταία σελίδα.. Είναι μπουκωμένο το ένα λέει κάποιο έμπειρο μάτι... Μαγεία. Απλά.

Το πώς ξεκίνησε όλο αυτό και που κατέληξε(και ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα μέχρι να βάλεις και τα άλλα 2 χαρέμια) είναι σαν ταινία.. Μέσα από το thread σου μου λύθηκαν πολλές απορίες που είχα καθώς επίσης πήρα και πολλές ιδέες για το δικό μου..

Keep going με πολλές φωτογραφίες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O cayman έχει απόλυτο δίκιο! Παρακολουθούμε την εξέλιξη ενός ενυδρείου σαν να βλέπουμε ταινία..! Κ αυτό με το ξενύχτι νομίζω πως το έχουμε ζήσει σχεδόν όλοι στο φόρουμ!

Πάνο τα ψαράκια σου είναι γλύκες! Αλλά για φυτά εγώ θα έβαζα βαλισνέριες γιατί μου κάνουν λίγο σε πιο "άγριο" από τις ανούμπιες που θυμίζουν φυτό εσωτερικού χώρου σε γλάστρα!

Αλλά εσύ θα το βλέπεις και σημασία έχει να αρέσει σε σένα..!

Περιμένουμε και άλλες φωτογραφίες..

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως θα βάλω και βαλισνέριες!!! Τι νομίζεις, έτσι απλά ξεχνάω το φυτέψει που άφησα πίσω; Την πρασινάδα φιλενάδα δεν την αποχωρίζομαι.....τώρα αν θα επιβιώσουν οι βαλισνέριες είναι άλλο θέμα :)

Καλά βρε cayman, 4 ώρες το δικό μου θέμα διάβαζες νυχτιάτικα; (πέρα από την πλάκα, έχεις καμία σχέση με συγγραφή μυθιστορημάτων; ) Εσύ τι έκανες με ενυδρειο και το λευκό επιπλο που εψαχνες;

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις απαντήσεις που πήρα, τη σκέψη για λευκό ενυδρείο την έχω αφήσει στην άκρη. Θα μείνω στο χρώμα που εξαρχής έχω αποφασίσει (μαύρο) και όταν με το καλό μου έρθει θα το δω στο σαλόνι μου και βλέπουμε.. Πήγα χαρούμενος και φορτωμένος προχθές στο κατάστημα να το αγοράσω και μου είπαν ότι έχει εξαντληθεί από την κεντρική αποθήκη και από 8/1 παραλαμβάνουν. Φαντάσου τη φάτσα μου όταν το άκουσα. Την άδειά μου λοιπόν ενώ ήθελα να την περάσω ανεβοκατεβαίνοντας κι εγώ στο βουνό, την περνάω τρώγοντας μελομακάρονα και διαβάζοντας εδώ μέσα τα κόλπα σας.. Δεν γράφω επαγγελματικά μυθιστορήματα αλλά για χόμπυ.. Τις προάλλες έγραψα ένα ωραίο που είχα πάει με την παρέα Πάολα-Παντελίδη και με πέτυχε η καλή μου την ώρα που ξεκίναγε για δουλειά στην είσοδο του σπιτιού μας..!!

Παναγιώτη (επί ευκαιρία Κωνσταντίνος) έχω κάποιες ερωτήσεις...Όταν μεγαλώσουν τα ψάρια θα χωράνε να κρυφτούνε στις σχισμές των βράχων; θα χρειάζεται η το κάνουμε τώρα που είναι μικρά; Επειδή προσανατολίζομαι γι αρχή κι εγώ στα ίδια ψάρια με τα δικά σου τα βρήκες εύκολα;

Από τη μέρα που έβαλες το νερό και έθεσες το φίλτρο σε λειτουργία μετά από πόσες μέρες μπήκαν οι πρώτοι κάτοικοι;

Link to comment
Share on other sites

Ενα ένα λοιπόν. Το δικό μου ενυδρειο όπως και το έπιπλό του βγαίνουν σε λευκό πάντως και σε μεγαλύτερες διαστάσεις (450 λίτρα αν δεν κάνω λάθος). Δεύτερον, τα μυθιστορήματα που γράφεις τα γράφω κι εγώ (όπως όταν είπα στη γυναίκα μου ότι το ενυδρειο μου το έφερε ο πραγματικός Αγιος Βασίλης.....δε με πίστεψε, μάλλον δε κάνω για τέτοια δουλειά). Οσο αφορά τις κρυψώνες τις χρειάζονται και ενήλικα φυσικά τόσο τα αρσενικά όταν θα βρουν το ταίρι τους όσο και τα θηλυκά όταν απειληθούν ή κυνηγηθούν από ψάρια του ίδιου είδους ή και από άλλα ψάρια. Αν έχεις περισσότερα από ένα είδη μέσα στο ενυδρειο, οι λόγοι αυξάνονται. Τις πέτρες τις έβαλα έτσι ώστε να χωράνε και μεγάλα οταν γίνουν και αυτός ήταν ένας λόγος που έβγαλα τις πρώτες που είχα βάλει καθόσον ήταν ελαφρώς κοφτερες αλλά και "κούμπωναν" μεταξύ τους μη αφήνοντας ικανοποιητικά κενά. Από και και πέρα αν δε χωράνε, σίγουρα εκεί που οι πέτρες συναντούν τον βυθό, εκείνα θα σκάψουν έτσι κι αλλιώς και θα μεγαλώσουν τα κενά, τη λύση τη βρίσκουν πάντα, να είσαι σίγουρος γι' αυτό. Τα ψάρια τα έβαλα μια μέρα αφού έριξα μέσα τα βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος. Θα σου πρότεινα να βάλεις μπολι όμως, εγώ δεν έβαλα γιατί εδώ που είμαι δεν υπάρχει χομπίστας στα 100 χιλιόμετρα ακτίνα να μου δώσει. Αν το κάνεις με βακτήρια δε θα βάλεις όλα τα ψάρια με τη μια την άλλη μέρα αλλά έναν μικρό αριθμό και θα ταίζεις ελάχιστα κάθε 2-3 μέρες. Τα υπόλοιπα θα μπαίνουν σταδιακά και ανάλογα τις μετρήσεις. Τα ψάρια που έχω τα βρίσκεις εύκολα. Τα λαμπίντο τα βρήκα από κατάστημα και τα acei από χομπίστα εδώ μέσα αλλά θα τα πάρω πολύ σύντομα, ακόμα δε τα έχω. Τα Maingano τα έχει επίσης κατάστημα και θα τα πάρω από εκεί όταν έρθει η ωρα. Στις αγγελίες του φόρουμ θα βρεις πολλά είδη, τώρα αν εσύ θέλεις κάτι πιο σπάνιο, μιλάς με κατάστημα για να σου φέρει.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Μμμ κατάλαβα.. Όλα είναι μελετημένα.. οι επιλογές έχεις κάνει αρέσουν πολύ! Η αλήθεια είναι ότι μου έκανε καλό που η αγορά ενυδρείου με πήγε πίσω γιατί θα μπορέσω να το στήσω σωστά εξ αρχής αλλά θα μπορέσω και να μαζέψω χρήματα όταν έρθει η ώρα να είμαι άνετος..

Έχω φάει τον κόσμο να βρω λευκό ενυδρείο όχι μεγαλύτερο από 1.60m μήκος και βάθος τουλάχιστον 50cm αλλά δεν βρίσκω πουθενά!! Το ιδανικό ενυδρείο για μένα θα ήταν 1.60*0.60 αλλά άντε βρες το! Μόνο αν μου το φτιάξει κανείς αλλά εκεί φοβάμαι ότι θα πάει ο κούκος αηδόνι.. Ούτε εγώ ο ίδιος δεν θα μπορώ μετά να με πείσω με το μυθιστόρημα μου..Το μόνο που με περιορίζει είναι το μήκος αφού θα μπει σε τοίχο 1.70 που είναι ανάμεσα από παράθυρα συνεπώς δεν μπορώ να τον φάω όλον τον τοίχο με το ενυδρείο γιατί χρειάζομαι 10cm (5cm απ την μια και 5cm απ την άλλη) για να κατεβαίνουν οι ρόμαν κουρτίνες! τρομάρα μας!

Δυστυχώς αυτές τις σκέψεις-προβληματισμούς μόνο σε σας εδώ μπορώ να τις εξωτερικεύσω γιατί αν πάρει πρέφα η γυναίκα τα διλήμματα μου θα μου προτείνει να πάρω το Juwel Rio 180 σε λευκό και κει θα ψάξω έναν ώμο να κλάψω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πανο στην πρωτη σελιδα των αγγελιων γλυκου νερου χομπιστας απ το Κιλκις με nickname mpouf πουλαει maigano και μαλιστα f1-f2!Απο μεγεθος νομιζω οτι ειναι οκ.Σπευσε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...