Jump to content

Reef Kesabaran By Digital Reason


Digital Reason

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

post-57606-0-00055800-1390001349_thumb.jpg

Η ευφίλια μου παραμένει για τρίτη μέρα μαζεμένη.

Οι μετρήσεις μου είναι:

1025 - αλατότητα

0 - αμμωνία

0 - νιτρικά

7 - kH

Λέτε να έχει στρεσσαριστεί από κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου δείτε όλες τις φωτογραφίες του ύφαλου μου εδώ:

http://kesabaranreef.tumblr.com/archive

Περιμένω τα σχόλια σας, τις παρατηρήσεις σας αλλά και τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο επειδη ειμαι "ξινος" :P πρωτα θα σε μαλωσω για τις φωτο!!!

Βρε συ βαζε τες κατευθειαν εδω να μη παιδευομαστε με τα Link! :thumbsu:

Μεγεια τα ζωντανα γιωργο!

Ειναι ολα ενα και ενα....!Φτου φτου φτου!

Εχει αρχισει να "στολιζεται" το ενυδρειο :jig:

Και το φωτιστικο φαινεται πολυ καλο!

Για την eyphyllia η' ενοχληθηκε(προσαρμοζεται) απο την αλλαγη στο φωτισμο η' απο τη ροη η' απο τα μηδενικα no3(γενικοτερη ελλειψη θρεπτικων).

Τσεκαρε κατι απο αυτα.

Η αλγη στο σαλιγκαρακι ειναι Ulva.Δεν ειναι κατι ανησυχητικο αφου αν ειναι σωστες οι συνθηκες η' θα την ανταγωνιστουν ευκολα αλλες αλγες η' μπορεις να την ξεφορτωθεις ευκολα και εσυ χειροκινητα.Τρομερος "μεζες" για tang αλλα(δυστυχως) σε αυτα τα λιτρα ειπαμε...

Aν δεις και σε ταλαιπωρησει βαζεις και ενα mithrax οπως ειπε ο teo,που λογικα θα την φαει.

Το λευκο στα βραχια ειναι βακτηρια που τα αποικουν.

Αν ριχνεις καποιο σκευασμα προσεχε με τις ποσοτητες που ριχνεις γιωργο μη σε παει σε bacterial bloom.

Αν και σε καποιες φωτο μοιαζει και με τριχοειδη που νεκρωνει.Αν εχεις καλυτερες φωτο για το συγκεκριμενο θα βοηθησουν. :thumbsu:

Η τελευταια ειναι(οπως ειπε πολυ σωστα και πρωτος ο φιλος teoxan) chaeto.

Οι τιμες ειναι πολυ καλες!

Πολυ χαιρομαι για το ενυδρειο σου γιωργο...ειναι σε παρα πολυ καλο δρομο και ειμαι σιγουρος πως και ετσι θα συνεχισει!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα όλα, βλέπω με την φορα και την όρεξη που έχεις να γινετε στολίδι, αυτό τι κοραλι είναι;

Επειδή και εγώ εχασα πολύ πρόσφατα όλα τα ψαρακια μου, με εσένα τι έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Η εφίλια χρειάζεται θρεπτικά!Επίσης αυτό που παρατηρώ εγώ με τις δικές μου είναι πως θέλουν το μαγνήσιο να είναι σε καλά επίπεδα και γενικά τις τιμές να είναι όσο το δυνατόν πιο σταθερές.Πρόσεχε την γιατί ο ιστός επάνω στο ''κόκκαλο'' δεν είναι μεγάλος και μπορεί να έχεις θέμα....(χτύπα ξύλο-κουνήσου από την θέση σου-κατάπιε την γλώσσα σου)....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά!

Όπως υποσχέθηκα, θα ενημερώσω για την ολική απώλεια που είχα στα ψάρια μου εξαιτίας ενός blue tang που αγόρασα (24€) σε πάρα πολύ κακή κατάσταση και γεμάτο αρρώστιες (lateral disease και άλλα).

Το λάθος ήταν δικό μου που, πρώτον δεν έπρεπε να βάλω tang σε ένα ενυδρείο 70 λίτρων και δεύτερον που η βιασύνη μου με οδήγησε ντε και καλά εκείνη την μέρα να πάρω tang! Δυστυχώς υπέπεσα σε λάθος και δεν έκανα υπομονή.

Τελικά αυτό που φωνάζουν οι παλιοί εδώ στο φόρουμ δεν είναι καθόλου τυχαίο! Υπομονή και προσεχτικές κινήσεις.

Και προπάντων προσοχή στο τι αγοράζουμε και από που!!!

Ήταν λοιπόν 14 Δεκεμβρίου 2013, ημέρα Σάββατο όταν αγόρασα το συγκεκριμένο ψαράκι.

Το αγόρασα όπως ακριβώς το βλέπετε στις φωτογραφίες, με φαγομένα πτερύγια και σε ένα μαύρο χάλι.

post-57606-0-45172900-1390085203_thumb.jpg

post-57606-0-81464300-1390085233_thumb.jpg

Το πήρα γιατί ήταν πολύ μικρό και με σκοπό να του καλυτέρευε η κατάσταση του!

Μόλις μεγάλωνε θα το χάριζα σε φίλους χομπίστες.

Θες από επιπολαιότητα, απειρία, αφέλεια, μ....κία??? Ότι απ' όλα....!!!

Μετά από τρεις μέρες και ενώ το blue tang βρισκόταν στο ενυδρείο, έχασα τα ίχνη του Yellow Watchman μου!

Δεν το ξαναείδα το ψαράκι. Μετά από αυτό χάνω και το Jester Court Goby. Άφαντο και αυτό.

Το Σάββατο 20 Δεκεμβρίου 2013, τα κλόουν μου, η Kesa και ο Baran ξεκινάνε μία περίεργη συμπεριφορά και σταδιακά εκείνο το βράδυ καθόντουσαν στο βυθό πλαγιαστά και σχεδόν τουμπαρισμένα.

Το blue tang είχε και αυτό περίπου τα ίδια συμπτώματα.

Κάνω τις μετρήσεις μου και όλα φυσιολογικά. Νερό από όσμωση, αμμωνίες μηδέν, αλατότητα 1025, όλα τέλεια!

Μην τα πολυλογώ τα ψάρια τα έχασα όλα μέχρι το επόμενο πρωί της Κυριακής.

Αυτή τη στιγμή και για τις επόμενες 15 μέρες θα είμαι χωρίς ψάρια μέχρι ο ιός να μη βρίσκει ξενιστή και να εξαλειφθεί!

Έχω τα σαλιγκάρια μου και μία γαρίδα peppermint (δεν έχει αφήσει όρθια απταίσια για απταίσια, τις έχει εξαφανίσει όλες!!!)

Η ειρωνεία είναι ότι λίγες μέρες πριν χάσω τα κλόουν και το blue tang διάβαζα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του

Husky_Jim - Με λένε Δημήτρη και σκοτώνω ψάρια (link) και σκεφτόμουν διάφορα....

Καλό βράδυ φίλοι μου!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο επειδη ειμαι "ξινος" :P πρωτα θα σε μαλωσω για τις φωτο!!!

Βρε συ βαζε τες κατευθειαν εδω να μη παιδευομαστε με τα Link! :thumbsu:

Μεγεια τα ζωντανα γιωργο!

Ειναι ολα ενα και ενα....!Φτου φτου φτου!

Εχει αρχισει να "στολιζεται" το ενυδρειο :jig:

Και το φωτιστικο φαινεται πολυ καλο!

Για την eyphyllia η' ενοχληθηκε(προσαρμοζεται) απο την αλλαγη στο φωτισμο η' απο τη ροη η' απο τα μηδενικα no3(γενικοτερη ελλειψη θρεπτικων).

Τσεκαρε κατι απο αυτα.

Η αλγη στο σαλιγκαρακι ειναι Ulva.Δεν ειναι κατι ανησυχητικο αφου αν ειναι σωστες οι συνθηκες η' θα την ανταγωνιστουν ευκολα αλλες αλγες η' μπορεις να την ξεφορτωθεις ευκολα και εσυ χειροκινητα.Τρομερος "μεζες" για tang αλλα(δυστυχως) σε αυτα τα λιτρα ειπαμε...

Aν δεις και σε ταλαιπωρησει βαζεις και ενα mithrax οπως ειπε ο teo,που λογικα θα την φαει.

Το λευκο στα βραχια ειναι βακτηρια που τα αποικουν.

Αν ριχνεις καποιο σκευασμα προσεχε με τις ποσοτητες που ριχνεις γιωργο μη σε παει σε bacterial bloom.

Αν και σε καποιες φωτο μοιαζει και με τριχοειδη που νεκρωνει.Αν εχεις καλυτερες φωτο για το συγκεκριμενο θα βοηθησουν. :thumbsu:

Η τελευταια ειναι(οπως ειπε πολυ σωστα και πρωτος ο φιλος teoxan) chaeto.

Οι τιμες ειναι πολυ καλες!

Πολυ χαιρομαι για το ενυδρειο σου γιωργο...ειναι σε παρα πολυ καλο δρομο και ειμαι σιγουρος πως και ετσι θα συνεχισει!

Μιχάλη μου sorry που σας παιδεύω αλλά δεν μπορούσα να ανεβάσω τις φωτογραφίες εδώ γιατί μου τις έκοβε λόγω χωριτηκότητας.

Θα προσπαθήσω να τις ανεβάζω με μικρότερη ανάλυση.

Για το aquascape δε θα με μαλώσεις...? χαχαχαχαχαχαχα!!!!

Φίλε σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν πολυ λυπαμε για τις απώλειες σου αλλα όλα ειναι στο προγραμμα ειδικά στην αρχη που βρίσκεσαι τωρα εξάλλου απο τα λάθη μας μαθαίνουμε!

για τις φωτογραφιες πολυ εύκολα και γρήγορα και σε μεγάλη ανάλυση photobucket και όλα μια χαρά! δοκίμασε και θα δεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα...τι να σου πω βρε γιωργο...τερμα τα λογια...αν ξαναπειραξει εστω και ενα βραχακι τοτε σειρα εχουν οι χειροπεδες!!!

Μονο ετσι δεν θα ξαναβαλεις χερι στο aquascape!

Πολυ χαιρομαι που η peppermint σου εκανε δουλεια με τις aptaisia :thumbsu:

Προσεχε την σαν τα ματια σου τωρα γιατι αν για καποιο λογο δεν ειναι μεσα στο ενυδρειο θα σε ξαναεπισκεφθουν οι τελευταιες.

Μπραβο που μοιραζεσαι την ιστορια σου εστω και αν εχει μεσα απωλειες!

Τα παθηματα σου ειναι μαθηματα για εμας τους υπολοιπους.

Σε καταλαβαινω απολυτα με ποιο σκεπτικο μπηκες στη διαδικασια να παρεις ενα blue tang(που δεν ειναι γι'αυτα τα λιτρα) και μαλιστα σε κακη κατασταση...αλλα γιωργο μου αν προσπαθεις να σωσεις καθε αρρωστο ψαρακι που βλεπεις σε οποιοδηποτε petshop τοτε θα εχεις καθε φορα τα ιδια.

Και την πληρωνουν και τα υπολοιπα που εχεις ηδη και ειναι υγιη....λυπασαι ενα και καταληγεις να λυπασαι μετα για την απωλεια αλλων Χ ψαριων.

Και παλι μπραβο που μοιραστηκες μαζι μας τα "μαθηματα" σου φιλε :thumbsu:

Αλλωστε ποιος ειναι αυτος που δεν εχει "σκοτωσει" ψαρια οπως λεει και ο δημητρης(husky).

Ξερω ειναι δυσκολο να μεινεις χωρις ψαρακια αλλα προσπαθησε να το αφησεις για παραπανω απο 15 μερες χωρις να βαλεις κατι.

Και παλι μπραβο για το ενυδρειο σου και ολα θα πανε καλα,ειναι σε πολυ καλο δρομο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, μέχρι και σήμερα μετράω ήδη 31 μέρες (από τις 20 Δεκεμβρίου 2013) και έχω σκοπό να μείνω χωρίς ψάρια για ακόμα 15 μέρες. Αυτό εννοούσα.

Ελπίζω να είναι αρκετός ο καιρός. Τι λες ή τι λέτε και τα υπόλοιπα μέλη-παθόντες?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, μέχρι και σήμερα μετράω ήδη 31 μέρες (από τις 20 Δεκεμβρίου 2013) και έχω σκοπό να μείνω χωρίς ψάρια για ακόμα 15 μέρες. Αυτό εννοούσα.

Ελπίζω να είναι αρκετός ο καιρός. Τι λες ή τι λέτε και τα υπόλοιπα μέλη-παθόντες?

Επειδη και εγω εχασα προσφατα τα ψαρακια μου http://www.aquazone.gr/forums/topic/91901-adhueaaea-oeaneui/, η απαντηση στην ερωτηση σου ειναι αναλογα το παρασιτο και το κυκλο ζωης του....Στην δικια μου περιπτωση που το παρασιτο ηταν Cryptocaryon irritans saltwatre ich, η περιοδος αυτη ειδα οτι κυμαινεται απο 4 εβδοαμαδες εως και 12! Και αυτο γιατι αν δεις και στο λινκ που εβαλα στις 6 εβδομαδες εχεις πιθανοτητες να εχεις καθαρισει 95%, στις 9 99,6% και στις 12 100%....Εγω αν αντεξω λεω να περιμενω 9 εβδομαδες( ειμαι στην 7μερα :wacko: ....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη στο δικο μου νανο εχω χωρο μονο για ακομη ενα κοραλι, και ενω ειχα καταληξει σε favites ειδα αυτο σε εσενα http://www.aquazone.gr/forums/uploads/monthly_01_2014/post-57606-0-12596100-1389999959.jpg και μου αρεσε πολυ, αλλα δεν καταλαβαινω πιο ειναι, μπορεις να με βοηθησεις?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ενημερώσω ότι έχω να κάνω αλλαγή νερού (50%) εδώ και 12 μέρες.

Βέβαια συμπληρώνω σήμερα 33 μέρες χωρίς ψάρια.

Παρόλα αυτά οι σημερινές μετρήσεις μου είναι:

NH4 = 0

NO3 = 0

PO4 = 0 (Χωρίς ποτέ έως και σήμερα να έχω βάλει αντιφώσφορο)

kH = 6.7 (θέλει λίγο ανέβασμα)

Αλατότητα = 1025

Πλέον πρέπει να ξεκινήσω μετρήσεις και στα Mg / Ca (???)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...