Jump to content

Reef Kesabaran By Digital Reason


Digital Reason

Recommended Posts

Επειδη στο δικο μου νανο εχω χωρο μονο για ακομη ενα κοραλι, και ενω ειχα καταληξει σε favites ειδα αυτο σε εσενα http://www.aquazone.gr/forums/uploads/monthly_01_2014/post-57606-0-12596100-1389999959.jpg και μου αρεσε πολυ, αλλα δεν καταλαβαινω πιο ειναι, μπορεις να με βοηθησεις?

Με έχεις ξανά ρωτήσει νομίζω και ζητώ συγνώμη που δεν σου απάντησα.

Αν σου πω ότι δεν ξέρω...απλά έχει φυτρώσει ανάμεσα σε ένα μπουκέτο από zoanthus.

Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

post-57606-0-71268100-1390430100_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με έχεις ξανά ρωτήσει νομίζω και ζητώ συγνώμη που δεν σου απάντησα.

Αν σου πω ότι δεν ξέρω...απλά έχει φυτρώσει ανάμεσα σε ένα μπουκέτο από zoanthus.

Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

attachicon.gifzoas.JPG

Δεν πειραζει, μαλλον ο "μπαμπας " της αποικιας θα ειναι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Protopalythoa mutuki είναι για την ακρίβεια! ;)

Protopalythoa heliodiscus ειναι νομιζω.Τα mutuki εχουν πιο μακρυες "τριχες" να το πω :D

Αν θυμαμαι καλα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα! Λόγο φόρτου εργασίας δεν εχω προλάβει να κάνω ενημέρωση! Ο ύφαλος πάει τέλεια! Τα κοράλια είναι υγειεστατα και η ανάπτυξή τους σταθερή! Τα ψάρια μου πλέον είναι 3, Royal gramma basslet, Blue tang, Amphiprion melanopus και σε αυτά θα παραμείνω! Θα ανεβάσω σύντομα φωτογραφίες! Να σημειώσω μόνο ότι συνεχίζω τις εβδομαδιες αλλαγες νερού στο 60% και βλέπω ότι οι εφίλιες, καταλαφίλια και γενικά όλα τα κοράλια πάνε τέλεια! Νομίζω πως βοηθάει!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο γιωργο παντα ετσι σου ευχομαι!εκτος απο το update για πες καποια αλλαγη..προσθηκη εχεις σκεφτει?

κατι που να το εχεις απωθημενο βρε αδελφε!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο γιωργο παντα ετσι σου ευχομαι!εκτος απο το update για πες καποια αλλαγη..προσθηκη εχεις σκεφτει?

κατι που να το εχεις απωθημενο βρε αδελφε!

Το απωθημένο, καλέ μου φίλε είναι να δώσω χρώμα στον ύφαλο μου.

Θέλω να κάνω μία προσθήκη σε πολύχρωμες ακανθάστρεες με έντονα χρώματα!

Έχω ψάξει σε κάποια online stores από Ευρώπη για να κάνω κάποια παραγγελία αλλά τα μεταφορικά που

πρέπει να πληρώσω για 4-5 κομμάτια είναι πάνω από 70 ευρώ.

Π.χ. σε αυτό το site από Γερμανία που έχει ακανθέστρεες με φοβερά χρώματα:

http://www.whitecorals.com/shop/en/New-corals-/Acanthastrea-.html

Γενικά πάντως δεν έχω σκοπό να βάλω sps corals γιατί οι απαιτήσεις τους είναι παραπάνω από αυτές των soft/lps.

Το λέω αυτό γιατί ο χρόνος μου είναι περιορισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Οντως εχει πολυ ομορφα κομματια εκει αλλα πολλα τα μεταφορικα..αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να βρεις παρομοια σε ελληνικα μαγαζια!οσο για τα sps ειναι παρεξηγημενα δεν χρειαζονται τοσο χρονο οσο σταθερες τιμες και καθαρο νερο!θα μπορουσα να σου δωσω καποιο ευκολο σχετικα sps frag να εκανες δοκιμη!

Έγινε επεξεργασία - reefkeeper
Link to comment
Share on other sites

Επίσης στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε και ένα video που έχω ανεβάσει:

http://kesabaranreef.tumblr.com/post/74638150201/26-january-2014-video-with-my-new-additions

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο!!!!!μπραβο σου!!!!!!!!!!!!!!!!

Λυκούργο σε ευχαριστώ πολύ!

Υπάρχει κάποια παρατήρηση ή σύσταση που θα ήθελες να κάνεις?

Κάποια πρόταση ίσως...?

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Οντως εχει πολυ ομορφα κομματια εκει αλλα πολλα τα μεταφορικα..αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να βρεις παρομοια σε ελληνικα μαγαζια!οσο για τα sps ειναι παρεξηγημενα δεν χρειαζονται τοσο χρονο οσο σταθερες τιμες και καθαρο νερο!θα μπορουσα να σου δωσω καποιο ευκολο σχετικα sps frag να εκανες δοκιμη!

Σε ευχαριστώ πολύ! Ειλικρινά.

Όπως θα είδες στις φωτογραφίες έχω ένα sps (hystrix) το οποίο μου χάρισε συν-χομπίστας.

Απλά θα ήθελα να δώσω περισσότερο χρόνο στον ύφαλο και να να βάλω κι άλλα sps (εάν βάλω...) μετά το καλοκαίρι.

Θέλω να δω πως θα πάει το ενυδρείο τους καλοκαιρινούς μήνες, με ζέστη, διακοπές δικές μου...καταλαβαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο....του καλοκαιρινους μηνες ολοι κοιταμε πως θα την βγαλουμε καθαρη, ετοιμασου με καποιο συστημα ψυξης, ετοιμοτητα για αλλαγη νερου, ανθρωπο εμπιστοσυνης ή και χομπυστα ακομα καλητερα για τις διακοπες...

Καποια σκληρα απ οσο μαθαινω και εγω θελουν καλε τιμες και λιγο χρονο παρατηρισεις και καθολου χερι οσο γινεται για να τραβιξουν, 2-3 ειδοι ευκολα τα εχεις συγουρα κατα την γνωμη μου :)

Απο ψαρακια τελειωσες ή θα βαλεις και κατι ακομα;

Link to comment
Share on other sites

Από ψαράκια τέλος.

Όταν θα έρθει η ώρα να δώσω το blue tang, θα το αντικαταστήσω με κάποιο yellow tang. Θα δω...

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα σήμερα και λίγο στα κλεφτά τα updates στο ριφάκι του φίλου μας του Ακρίδα και η αλήθεια είναι ότι διαπίστωσα πως έχω κι εγώ 4 από δαύτες! Απλά για να είμαι σίγουρος 100% θέλω μία επιβεβαίωση! Είναι manjano?

post-57606-0-75137100-1392663465_thumb.jpg

post-57606-0-43214000-1392663477_thumb.jpg

post-57606-0-49166200-1392663487_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...