Jump to content

Επιτέλους!! Αγοράσαμε Το Νέο Ενυδρείο...


Recommended Posts

Βασίλη δεν έχω δει την cryptocoryne parva από κοντά αλλά είδα κατά τύχη το άλλο γρασιδάκι (η ταμπέλα του έγραφε lilaeopsis) και έμοιαζε καταπληκτικά με αυτό που αγοράσαμε από το ικεα....

Δεν έχω πείρα και γι' αυτό δεν μπορώ να είμαι σίγουρη. Αυτό που πήραμε από το ικεα είχε λεπτό βλαστό και λεπτό φύλλο ενώ στις φωτογραφίες της κρυπτορίνας το φύλλο της μου φαίνεται λίγο πιο φαρδύ.

Οι γνώσεις μου είναι ακόμα σχεδόν ανύπαρκτες όσον αφορά τα φυτά....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O συνδυασμός που επιλέξατε είναι πολύ όμορφος :) .

Υ.Γ. : Εμένα οι ρίζες εδώ και πέντε μέρες δεν έχουν ποτίσει για να κάτσουν .

Link to comment
Share on other sites

μπραβο πολυ ωραιο φενετε και η ριζα ωραια. βαλε και καμια red cherry που λατρευουν τον σκουρο βυθο. και σιγα σιγα βαλε και αλλα κλαδεματα.

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη δεν ξερω αν θα την παλεψει γρασιδι με μικρογεωφαγους και κορυ! Εχω θα λεγα οτι με τα φυτα που εχεις τωρα εισαι μια χαρα και μην ασχοληθεις αλλο! Να δεις και αν εκεινο ειναι υδροβιο ή υδροφιλο και τελος! Αντε και κανα μικροσοριουμ πανω στο ξυλο!

Link to comment
Share on other sites

Θα εχεις και κορυ μεσα Μαιρη?Αν ναι..ξεχαστε το γρασιδι,δεν προκειτε να πιασει ποτε γιατι αυτα τα ατιμα το ξυλωνουν συνεχεια.

Επειδη ειδα μια προταση για γαριδες πιο πανω,αν τις βαλει θα γινουν γευμα απο το τα ram. 100% αυτο τσεκαρισμενο γιατι το δοκιμασε γνωστος μου και δεν εμεινε ουτε μια σε φουλ φυτεμενο ενυδρειο 100 λιτρων.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τα φυτάκια θα πάνε πίσω, μπροστά κάτι σε γρασίδι και λίγη πρασινάδα πάνω στη ρίζα... Την ρίζα την βάλαμε έτσι γιατί έβρισκε παντού και για να έχουν και κρυψώνες τα ψαράκια....

Ένα άλλο θέμα είναι το φίλτρο.... Βάλαμε το δικό του φίλτρο (μέγιστη ροή 700λτ/ώρα) με τον άνθρακα για 3 - 4 ημέρες (να μαζέψει σκόνες και διάφορες ουσίες) και γυρνάει το νερό κανονικά σε όλο το ενυδρείο με φόρα!!! Υπολογίζω ότι ο καθαρός όγκος του νερού είναι 80 λίτρα. Όταν θα το γεμίσουμε με το βιολογικό υλικό θα του κοπεί η φόρα βέβαια....

Από την μία σκέφτομαι μήπως είναι υπερβολή να του βάλουμε δύο φίλτρα. Από την άλλη όμως θα το γεμίσουμε βιολογικό υλικό και με τον καιρό θα πέσει και λίγο η ροή τους και τότε ίσως είναι καλύτερα να έχει 2 φίλτρα αφού έτσι θα έχουμε διπλάσιο βιολογικό υλικό και σίγουρα καλύτερη κίνηση του νερού μέσα στο ενυδρείο.Το δεύτερο φίλτρο θα μπει πίσω από το θερμοστάτη και είναι το fluval U2 που είναι τώρα στον μονομάχο. Εκεί θα μπει ένα μικρότερο στα 200 λίτρα/ώρα.

Βαγγέλη την ρίζα την είχαμε σε νερό τουλάχιστον για καμιά 10 - 15αριά μέρες στο νερό με την μία πέτρα να την κρατά στο βυθό....

Σίγουρα θα δεθεί κάποιο φυτάκι στη ρίζα.... Και ελπίζουμε να γεμίσουμε το ενυδρείο με τα κλαδέματα που θα προκύψουν από αυτά που υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο....Τώρα αν τα ραμ αρχίζουν να ξηλώνουν το γρασίδι τότε θα τα μετακομίσουμε στον μονομάχο...

Προς το παρόν θα μπουν πρώτα τα glowlight tetra και μετά από 2 - 3 εβδομάδες ίσως το ζευγαράκι ραμ (όχι όλα μαζί...)

Καμιά γνώμη για τα φίλτρα?

Link to comment
Share on other sites

Δύο φίλτρα σημαίνει καλύτερη φίλτρανση - ποιότητα νερού . Θα μπορούσατε όμως να επιλέξετε ένα εξωτερικό από την αρχή , βλ fluval 106 . Ξέρω ότι το budget θα ανέβαινε αρκετά βέβαια . Δύο φίλτρα όμως μήπως στο κάνουν πλυντήριο ;

Υ.Γ. : Τις κρατώ βυθισμένες με πέτρες και εγώ .

Link to comment
Share on other sites

Δύο φίλτρα σημαίνει καλύτερη φίλτρανση - ποιότητα νερού . Θα μπορούσατε όμως να επιλέξετε ένα εξωτερικό από την αρχή , βλ fluval 106 . Ξέρω ότι το budget θα ανέβαινε αρκετά βέβαια . Δύο φίλτρα όμως μήπως στο κάνουν πλυντήριο ;

Υ.Γ. : Τις κρατώ βυθισμένες με πέτρες και εγώ .

Αυτο δεν ειναι στανταρ,αν ενα ενυδρειο εχει 2 μικρα εσωτερικα φιλτρα που δεν χωρανε πολυ βιολογικο υλικο δεν θα εχει καλυτερη φιλτρανση απο ενα ενυδρειο που εχει 1 μεγαλυτερο εσωτερικο φουλ στο βιολογικο.

Μαιρη,καλυτερα να κοιταξετε για κανενα εξωτερικο φιλτρο,θα εχετε μεγαλητερη ευκολα καθαρισμου,περισσοτερο βιολογικο υλικο και εξηκονομηση χωρου μεσα στο ενυδρειο.

Επειδη ξερω οτι θα μου πεις για τα χρηματα,να ριχνετε καμια ματια στις αγγελιες.:P

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη την ρίζα την είχαμε σε νερό τουλάχιστον για καμιά 10 - 15αριά μέρες στο νερό με την μία πέτρα να την κρατά στο βυθό....

Σίγουρα θα δεθεί κάποιο φυτάκι στη ρίζα.... Και ελπίζουμε να γεμίσουμε το ενυδρείο με τα κλαδέματα που θα προκύψουν από αυτά που υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο....Τώρα αν τα ραμ αρχίζουν να ξηλώνουν το γρασίδι τότε θα τα μετακομίσουμε στον μονομάχο...

Προς το παρόν θα μπουν πρώτα τα glowlight tetra και μετά από 2 - 3 εβδομάδες ίσως το ζευγαράκι ραμ (όχι όλα μαζί...)

Καμιά γνώμη για τα φίλτρα?

Τα ram θα τσίμπανε γαρίδες και τα cory το γρασίδι. . . ;)

Θα εχεις και κορυ μεσα Μαιρη?Αν ναι..ξεχαστε το γρασιδι,δεν προκειτε να πιασει ποτε γιατι αυτα τα ατιμα το ξυλωνουν συνεχεια.

Επειδη ειδα μια προταση για γαριδες πιο πανω,αν τις βαλει θα γινουν γευμα απο το τα ram. 100% αυτο τσεκαρισμενο γιατι το δοκιμασε γνωστος μου και δεν εμεινε ουτε μια σε φουλ φυτεμενο ενυδρειο 100 λιτρων.

Link to comment
Share on other sites

Σύν ότι τα fluval έχουν και δυνατότητα ρύθμισης της ροής .

Αν οχι ολα,σχεδον ολα τα εξωτερικα φιλτρα εχουν ρυθμιση ροης,οχι μονο τα fluval.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια εχουνε προβλημα με τον χωρο γιαυτο και δεν μπηκε εξωτερικο!

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια εχουνε προβλημα με τον χωρο γιαυτο και δεν μπηκε εξωτερικο!

+1

Λοιπόν υπάρχει και η παρακάτω επιλογή:

Να γεμίσουμε το φίλτρο (με την μεγάλη ροή) με όσο το δυνατόν περισσότερο βιολογικό υλικό χωράει και να ξεκινήσουμε το στρώσιμο με βακτήρια. Όταν ο μονομάχος είναι εντάξει θα πάρουμε μπολι από το φίλτρο του και θα το βάλουμε στο μικρό φίλτρο (200λίτρα/ώρα) το οποίο θα το βάλουμε να τρέχει μαζί με το άλλο. Το μεγάλο θα έχει το spray bar ενώ στο μικρό θα έχουμε την εισαγωγή του αέρα (νομίζω λειτουργει σαν αεραντλία). Με αυτό τον τρόπο θα έχουμε αρκετό βιολογικό υλικό και δεν θα το κάνουμε πλυντήριο....

Έχει χρησιμοποιήσει κανεί το seachem stabilty? Συμφωνα με μία απάντηση της εταιρείας που βρήκα στο διαδύκτιο ρίχνεις τα βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες για 7 ημέρες. Την όγδοη ημέρα βάζεις τα ψάρια. Επειδή δεν αποκλείεται η εμφάνιση ΝΗ4 και ΝΟ2 συστήνεται η χρήση prime κάθε 48 ώρες εώς ότου ολοκληρωθεί ο κύκλος για να μην εκτεθούν τα ψάρια στα τοξικά απόβλητα... Χαρακτηριστικά αναφέρουν ότι με αυτό τον τρόπο έστησαν τα ενυδρεία τους στα νέα γραφεία τους προκειμένουν να προλάβουν τα εγκαίνειά τους... (το λινκ το έχω σέ άλλο υπολογιστή, θα σας το παραθέσω αργότερα....)

Link to comment
Share on other sites

+1

Λοιπόν υπάρχει και η παρακάτω επιλογή:

Να γεμίσουμε το φίλτρο (με την μεγάλη ροή) με όσο το δυνατόν περισσότερο βιολογικό υλικό χωράει και να ξεκινήσουμε το στρώσιμο με βακτήρια. Όταν ο μονομάχος είναι εντάξει θα πάρουμε μπολι από το φίλτρο του και θα το βάλουμε στο μικρό φίλτρο (200λίτρα/ώρα) το οποίο θα το βάλουμε να τρέχει μαζί με το άλλο. Το μεγάλο θα έχει το spray bar ενώ στο μικρό θα έχουμε την εισαγωγή του αέρα (νομίζω λειτουργει σαν αεραντλία). Με αυτό τον τρόπο θα έχουμε αρκετό βιολογικό υλικό και δεν θα το κάνουμε πλυντήριο....

Έχει χρησιμοποιήσει κανεί το seachem stabilty? Συμφωνα με μία απάντηση της εταιρείας που βρήκα στο διαδύκτιο ρίχνεις τα βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες για 7 ημέρες. Την όγδοη ημέρα βάζεις τα ψάρια. Επειδή δεν αποκλείεται η εμφάνιση ΝΗ4 και ΝΟ2 συστήνεται η χρήση prime κάθε 48 ώρες εώς ότου ολοκληρωθεί ο κύκλος για να μην εκτεθούν τα ψάρια στα τοξικά απόβλητα... Χαρακτηριστικά αναφέρουν ότι με αυτό τον τρόπο έστησαν τα ενυδρεία τους στα νέα γραφεία τους προκειμένουν να προλάβουν τα εγκαίνειά τους... (το λινκ το έχω σέ άλλο υπολογιστή, θα σας το παραθέσω αργότερα....)

Σημασια δεν εχει μονο ποσα λιτρα γυρναει αλλα και ποσο βιολογικο χωραει!

Αφου εχεις μπολι γιατι να το στρωσει με βακτηρια;

Βαλε το μπολι και τα βακτηρια και την αλλη μερα τα ψαρια και τελος! Απλα προσοχη στο ταισμα!

Link to comment
Share on other sites

Σημασια δεν εχει μονο ποσα λιτρα γυρναει αλλα και ποσο βιολογικο χωραει!

Αφου εχεις μπολι γιατι να το στρωσει με βακτηρια;

Βαλε το μπολι και τα βακτηρια και την αλλη μερα τα ψαρια και τελος! Απλα προσοχη στο ταισμα!

Μια καλή επιλογή ώστε να μην περιμένεις !

Link to comment
Share on other sites

Tην seachem δεν την γνωρίζω . Την microbe lift ( specail blend ) γνωρίζω και χρησιμοποιώ η οποία λέει χορήγηση δόσης τέσσερις φορές τον μήνα σε ενυδρεία άστρωτα και μία κάθε δεκαπέντε μέρες για συντήρηση .

Link to comment
Share on other sites

Tην seachem δεν την γνωρίζω . Την microbe lift ( specail blend ) γνωρίζω και χρησιμοποιώ η οποία λέει χορήγηση δόσης τέσσερις φορές τον μήνα σε ενυδρεία άστρωτα και μία κάθε δεκαπέντε μέρες για συντήρηση .

Ενα ωριμο ενυδρειο δεν χρειαζεται ετοιμα βακτηρια,ειναι περιττο εξοδο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεία!!! Μόλις απέκτησα ξανά σύνδεση (άμα σου χαλάνε τα μηχανάκια και λείπει και ο ειδικός αυτά παθαίνεις!!!)

Αλάξαμε τις ροζ πέτρες (ξέρω... επιτέλους) και βάλαμε τα πρώτα ψαράκια... Ανακάλυψα όμως ότι μάλλον μου ανέβαζαν το ph (αν και δεν είναι ασβεστολιθικές) οπότε θα ξηλώσουμε το μισό ενυδρείο για να βγάλουμε και την κρυμμένη (θα μπεί μαύρη πέτρα λάβας). Με την ευκαιρία θα καθαρίσουμε και την ρίζα από την καφέ άλγη... Έχει γεμίσει το ενυδρειο (φυτά και τζάμι από αυτό..)

Ξέρει κανείς αν τα glowlight tetra τρώνε την άλγη? Προσπάθησα να τα ταίσω με φυλαράκια και την αγνοούν!!! Τσίμπησαν ένα φιλαράκι και φύγανε!!! Από την άλλη τσιμπάνε το ξύλο πάνε πάνω κάτω πάνω στο τζάμι και κόβουν βόλτες παντού στο ενυδρείο από την μεσαία ζώνη και κάτω. Μάλλον έχει αρκετή ροή η επιφάνεια και δεν ανεβαίνουν.

Τί να κάνω για να φάνε? Φωτογραφίες αύριο το βράδυ μετά τις εργασίες....

Για να αλλάξουμε την πέτρα θα χρειαστεί να βγάλουμε αρκετό από το νερό και την ρίζα ... Τα ψάρια να τα αφήσουμε μέσα ή να τα βγάλουμε έξω στο δοχείο με το νερό και το φίλτρο και να τα ξαναβάλουμε μέσα όταν θα τελειώσουμε με τις εργασίες?

Link to comment
Share on other sites

Κανατε καλη προσαρμογη; Τα φωτα τα αφησατε κλειστα;

Μουλιασε τα φυλλαρακια που τους δινεις ετσι ωστε να πανε σε ολο το ενυδρειο! Τα glowlight εκει κολυμπανε, μεση και κατω!

Ρωτα τον καταστηματαρχη τι τα ταιζε και δωσε την ιδια τροφη!

Καλυτερα να μην κανετε εργασιες τωρα που τα ψαρια ειναι ακομη στρεσσαρισμενα απο την μετακινηση!

Αλλα γιατι πρεπει να βγαλετε νερο και ξυλο και το μισο ενυδρειο; Αν σηκωσεις λιγο το ξυλο δεν βγαινει η πετρα;

Υ.Γ. Αυτα παθαινεις αν βαζεις ροζ πετρες στο ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι κάναμε προσαρμογή... Τη σακούλα στο νερό για να πάρει θερμοκρασία, μετα προσθήκη νερού από το ενυδρείο μέσα στη σακούλα (περίπου στο διπλάσιο) και μετά βάλαμε τα ψαράκια (με απόχη χωρίς το νερό της σακούλας). Τα φώτα έμειναν κλειστά κοντά 24ωρο. Την τροφή που πήρα μου την έδωσε ο καταστηματάρχης. Αν δεν φάνε και αύριο θα ρωτήσω ποιά τροφή τους έδινε για να τα ταίσω...

Εντάξει ίσως να μην χρειάζεται να αδειάσουμε το μισό ενυδρείο (το ένα τρίτο σίγουρα) αλλά για να βγεί η πέτρα πρέπει να βγεί η ρίζα για να μπεί η άλλη στη θέση της.

Μήπως να καθυστερήσουμε την εισαγωγή των επόμενων ψαριών και να κάνουμε την αλλαγή το επόμενο Σ/Κ?

Τα ψαράκια πάντως δεν μας φοβούνται ιδιαίτερα και έρχονται μπροστά όταν τους μιλάμε....

ΥΓ. Αμάν... Λυσσάξατε με τις ρόζ πέτρες ... Μου τις ματιάσατε.. :kookoo:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να καθυστερήσουμε την εισαγωγή των επόμενων ψαριών και να κάνουμε την αλλαγή το επόμενο Σ/Κ?

Καλησπερα! :)

Καντο ετσι καλυτερα.....

Ποσο ph εχεις τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Το ph είναι 7,8. Κάναμε σήμερα ένα πείραμα. Σε εμφιαλωμένο νερό με ph 7,1 έβαλα μία ροζ πέτρα και αυτό εκτινάχθηκε στο 7,8 - 7,9.....

Στο τεστ aqua forte δεν άφρισε καθόλου...

ΥΓ. Τώρα που τα λέμε μήπως έπρεπε να μετρηθεί και το εμφιαλωμένο νερό? Βασίστηκα στην ετικέτα και τώρα έχω αμφιβολίες... Πάντως την πέτρα θα την αλλάξω όπως και να έχει.

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Ψηλο ειναι το ph.....γιατι ετσι ομως,περιεργο αφου οπως λες ειχες τσεκαρει τις πετρες με ακουαφορτε και δεν αφρισανε......

Τι αλλο να το ανεβαζει?

Το χαλικι?

Απο την αρχη που το στησατε τοσο ητανε,ή τωρα ανεβηκε?

Το εμφιαλωμενο μπορει οντως να μην ειχε το ph που αναγραφει.....ξανακανε το τεστ ετσι απο περιεργεια και μετρα πριν και μετα!

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...