Jump to content

Hailea F60


carvefish21

Recommended Posts

Χα.. χα...!!!

Τελικά έχει πλάκα να βλέπουμε παλιές φωτογραφίες από τα ενυδρεία μας όταν δεν ξέραμε την τύφλα μας!

Όχι οτι τώρα ξέρουμε.. αλλά 5-10 πραγματάκια μάθαμε κ εμείς... για παράδειγμα αν με ρωτήσουν για την λάμπα μου δεν θα απαντήσω "είναι μία μακρυά, χοντρή που πιάνει όλο το καπάκι"!

Δική μου η ατάκα.. αναρτημένη στο φόρουμ!!!

Τελικά ένα θέμα με το πριν και το μετά από τα ενυδρεία μας θα είχε πολύ ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Χα.. χα...!!!

Τελικά έχει πλάκα να βλέπουμε παλιές φωτογραφίες από τα ενυδρεία μας όταν δεν ξέραμε την τύφλα μας!

Όχι οτι τώρα ξέρουμε.. αλλά 5-10 πραγματάκια μάθαμε κ εμείς... για παράδειγμα αν με ρωτήσουν για την λάμπα μου δεν θα απαντήσω "είναι μία μακρυά, χοντρή που πιάνει όλο το καπάκι"!

Δική μου η ατάκα.. αναρτημένη στο φόρουμ!!!

Τελικά ένα θέμα με το πριν και το μετά από τα ενυδρεία μας θα είχε πολύ ενδιαφέρον!

Θα είχε πλάκα, μέχρι και ο πιο έμπειρος εδώ μέσα σίγουρα θα είχε τα ''θεματάκια'' του στο πρώτο του ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Θα είχε πλάκα, μέχρι και ο πιο έμπειρος εδώ μέσα σίγουρα θα είχε τα ''θεματάκια'' του στο πρώτο του ενυδρείο...

Nα είστε σίγουροι πως ο πιο έμπειρος έχει περισσότερα θεματάκια από τον νέο γιατί ορισμένες φορές δεν δίνει

την απαιτούμενη προσοχή η πειραματίζεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Nα είστε σίγουροι πως ο πιο έμπειρος έχει περισσότερα θεματάκια από τον νέο γιατί ορισμένες φορές δεν δίνει

την απαιτούμενη προσοχή η πειραματίζεται ;)

Αλλά αν συμβεί κάτι ξέρει πάνω κάτω τι να κάνει, δεν τρέχει πανικόβλητος σε ένα φόρουμ να βρει απαντήσεις... :usd:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έγιναν μερικές αλλαγές στο ενυδρείο, έβγαλα τα cpd και έβαλα ζωοτόκα, πλάτυ για την ακρίβεια. Πήρα ένα χαρέμι λοιπόν, το οποία, πως μου ξέφυγε, το ένα θηλυκό προέκυψε αρσενικό :bigemo_harabe_net-107:(αλλαγή φύλλου? το έπαιζε θηλυκό? ποιος ξέρει.... ) και επειδή δεν θέλω να το βγάλω, δέθηκα μαζί του, θα βάλω άλλες 2 θηλυκές. Όταν με το καλό θα έχω γέννες, που θα είναι πολύ σύντομα, πόσα μπορώ να κρατήσω? Φίλτρο έχω δυνατό, αλλά δεν θέλω να το παρακάνω στα 60l, θα δίνω φυσικά τα περισσότερα...

Νάτα τα γλυκούλια!!post-49235-0-55101300-1392564316_thumb.jpgpost-49235-0-92735700-1392564324_thumb.jpgpost-49235-0-62393500-1392564332_thumb.jpgpost-49235-0-88281500-1392564342_thumb.jpgpost-49235-0-20265700-1392564352_thumb.jpgpost-49235-0-76614600-1392564360_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε καποια στιγμη θα τιγκαρει και θα το καταλαβεις! :D

Το τιγκάρει είναι πολλές φορές υποκειμενικό... Για κάποιους μπορεί ήδη να έχει τιγκάρει, για άλλους μπορεί να θεωρείται τίγκα με 10 ψάρια ακόμα που λέει ο λόγος.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει, εχεις δικο! Αν ολα παν καλα σε κανα 3μηνο θα χεις καμια 30αρια ψαρια!!

Link to comment
Share on other sites

γιαυτό λέω... Να κρατάω καμιά 15αριά με τι προυπόθεσω ότι θα δίνω γονείς και κρατάω μικρά, κάτι τέτοιο? 20? Μπα πολλά είναι :P

Link to comment
Share on other sites

γιαυτό λέω... Να κρατάω καμιά 15αριά με τι προυπόθεσω ότι θα δίνω γονείς και κρατάω μικρά, κάτι τέτοιο? 20? Μπα πολλά είναι :P

Μη σου πω και 10 :)

Link to comment
Share on other sites

Μη σου πω και 10 :)

Οπότε θα διατηρώ τον πληθυσμό στα 10-12 ψάρια συνολικά, με πλειοψηφία μικρά.. Κάπως έτσι. 'Αντε να γεννήσουμε, ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις συνειδητοποίησα ότι για κάποιο λόγο έχει κιτρινίσει η λάμπα που έβαλα (κινέζικη από ebay 6500k)... Και την έχω από τα Χριστούγεννα!! Για πείτε μου τη γνώμη σας... Μάλλον πρέπει να ψάξω για καμιά επώνυμη...

Η πρώτη photo είναι μόλις τη πρωτοέβαλα και η δεύτερη σημερινή....

post-49235-0-65158200-1392586134_thumb.jpgpost-49235-0-24003700-1392586174_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες νέες προσθήκες ψαριών...

2 θηλυκά, ένα κιτρινόμαυρο και ένας mickey!

post-49235-0-87025300-1392827507_thumb.jpgpost-49235-0-41210900-1392827513_thumb.jpgpost-49235-0-40002900-1392827523_thumb.jpgpost-49235-0-45033500-1392827529_thumb.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=FmfYXICl_rY

Link to comment
Share on other sites

Συνολο ποσα και σε τι αναλογια;

κοίτα αρχικά πήγαινα για χαρεμάκι αλλά κατά λάθος πήρα 2 αρσενικά, 2 θηλυκά. Anyway άργησα να το καταλάβω, πήρα άλλα 2 θηλυκά οπότε γίνανε 2-4 αναλογία. Το 1 αρσενικό για κάποιο λόγο δεν έχει κυνηγήσει ποτέ θηλυκό. (ανησυχητικό?) Αν δω ότι δεν έχω πολλά κυνηγητά τα αφήνω όπως έχει αλλιώς ή βάζω και άλλη θηλυκιά αλλά κρατώντας ελάχιστες γέννες ή βγάζω το 1 αρσενικό. Θα εξαρτηθεί από τη συμπεριφορά τους βασικά, βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Το πρόβλημα είναι με το mickey που είναι λίγο στραβό. Δεν ξέρω αν είναι από αρρώστια ή εκγενετής, αν είναι εκγενετής πάντως δεν με νοιάζει ιδιαίτερα...

Link to comment
Share on other sites

το τρικολόρ στη πρώτη και στη τέταρτη photo που ανέβασα πιο πάνω. Αν δεις έχει ένα mickey στην ουρά του κυριολεκτικά!! :P

Ένα παιδί που έχει platy μου το είπε αν και είχα προσέξει μόνος μου ότι το σχήμα του είναι κάπως διαφορετικό από τα άλλα σαν ναναι πιο... ''σωληνωτό'' να το πω? Δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, το ψαρακι εχει αρχισει και σκευρωνει! Βιταμινες δινεις;

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Βασικά ποτέ δεν έχω δώσει βιταμίνες. Μάλλον πρέπει να αρχίσω. Γενικά δηλαδή, ανεξάρτητα με αυτό το ψαράκι. Έχεις καμιά προτεινόμενη?

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι εχει θεμα οπως και πολλα ζωοτοκα! Ξεκινα βιταμινες μια φορα την εβδομαδα! Εγω χρησιμοποιω της sera την fishtamin αλλα ολες οι εταιρειες εχουν! Και η seachem και η waterlife κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι εχει θεμα οπως και πολλα ζωοτοκα! Ξεκινα βιταμινες μια φορα την εβδομαδα! Εγω χρησιμοποιω της sera την fishtamin αλλα ολες οι εταιρειες εχουν! Και η seachem και η waterlife κτλ!

οκ! Θα ξεκινήσω... Πάντως μάλλον για εκγενετής πρόβλημα το κόβω... Μου είχε γεννηθεί και ένα στραβό guppy σε παλιό ενυδρείο. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο συνηθως ειναι σημαδι ελλειψης βιταμηνων! Ακομη και εκ γεννετης λογω των συνεχων αναπαραγωγων!

Παντως το ψαρακι δεν μου φαινεται και πολυ καλα!

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε μήπως στρώσει λιγάκι γιατί μόλις τα έβαλα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...