Jump to content

Hailea F60


carvefish21

Recommended Posts

Μωρέ τα φυτάκια σκέφτομαι... Ήδη οι βαλισνέριες κλαδάκι κλαδάκι αρχίζουν και χαλάνε.... Που να μην έβαζα και ταμπλέτες. Μπορεί βέβαια να φταίει και ο φωτισμός μου. Άντε να έρθει η καινούργια λάμπα να δούμε...

Για τη τσόχα το μόνο πρόβλημα ότι αύριο διοργανώνω χαρτάκι σπίτι μου αλλά εντάξει έχω κιάλλη.... :xmas_laugh:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σου ειπα οτι το εκανα στο δικο μου ενυδρειο και δεν ειχα κανενα προβλημα και ειχα και μετρια φυτα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σου ειπα οτι το εκανα στο δικο μου ενυδρειο και δεν ειχα κανενα προβλημα και ειχα και μετρια φυτα μεσα.

+1

Link to comment
Share on other sites

+1

Εγώ την είχα πατήσει μια φορά... Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την είχα πατήσει μια φορά... Για να δούμε.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

Τελείωσα τη συσκότιση, δεν υπάρχει ίχνος κυανίου ούτε νεκρού να επιπλέει κτλ όπως είχα διαβάσει κάπου (βέβαια το είχα καθαρίσει πριν τη ξεκινήσω). Όσο αναφορά τα φυτά, έχω κάποια κίτρινα φύλλα βαλισνέριας που πρέπει να αφαιρέσω (κάποια επιπλέουν κιόλας) και λίγα κίτρινα φύλλα στη βάση της hydrofilias και 1-2 κομένα από την anubia αλλά εντάξει, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

Αύριο θα κάνω ένα καθαρισμό/σκούπα και μια αλλαγή νερού και βλέπουμε... Ελπίζω να τελείωσε το θέμα.

Το ''πρόβλημα'' (και καλά πρόβλημα, λέμε τώρα) είναι ότι δεν θέλω να κρατήσω τον δεύτερο κυκλοφορητή γιατί λόγω μικρού ενυδρείου δεν κρύβεται με τίποτα εκτός αν τον βάλω δίπλα στο φίλτρο αλλά με 2 μπάρες ψεκασμού από την ίδια πλευρά δεν θα είναι πλυντήριο το ενυδρείο? Δεν με χαλάει εν μέρει αλλά τα cpd δεν τη παλεύουν σε δυνατά ρεύματα...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι φταίει η συσκότιση για τα χαλασμένα φύλλα. Από πριν πρέπει να είχαν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι φταίει η συσκότιση για τα χαλασμένα φύλλα. Από πριν πρέπει να είχαν θέμα.

Παίζει να ήταν στα ''τελευταία'' τους και αυτό να ήταν το κερασάκι στη τούρτα...

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι δεν εκανες σκουπα,αλλαγη νερου και καθαρισμου φιλτρου αμεσως..Αν εχουν μεινει σπορια μεσα στο φιλτρο θα εχεις παλι προβλημα.Γι αυτο σου εγραψα αναλυτικα τα βηματα πιο πανω..

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι δεν εκανες σκουπα,αλλαγη νερου και καθαρισμου φιλτρου αμεσως..Αν εχουν μεινει σπορια μεσα στο φιλτρο θα εχεις παλι προβλημα.Γι αυτο σου εγραψα αναλυτικα τα βηματα πιο πανω..

Ok ok. Μολις εκαναελαφρια σκουπα και καθαρισα τα σφουγγαρια φιλτρου... για να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως ο καινούριος χρόνος σε βρήκε με καθαρό το ενυδρείο σου!

Εγώ θέλω να σε γυρίσω λίγο πιο πίσω και να σου πω πολλά πολλά μπράβο για το πριν και μετά του ενυδρείου σου!

Δεν έχει καμία σχέση με πριν..! Είναι πανέμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως ο καινούριος χρόνος σε βρήκε με καθαρό το ενυδρείο σου!

Εγώ θέλω να σε γυρίσω λίγο πιο πίσω και να σου πω πολλά πολλά μπράβο για το πριν και μετά του ενυδρείου σου!

Δεν έχει καμία σχέση με πριν..! Είναι πανέμορφο!

Ευχαριστω!! Ελπιζω να το διατηρησω, παντα τα φυτεμενα με δυσκολευαν... ελπιζω με τη νεα λαμπα που περιμενω να παει καλα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!! Ελπιζω να το διατηρησω, παντα τα φυτεμενα με δυσκολευαν... ελπιζω με τη νεα λαμπα που περιμενω να παει καλα...

Προς το παρόν δεν έχει εμφανιστεί κυάνιο κάτι αλλά εντάξει σιγά μην ξαναεμφανιζόταν σε 1 μέρα... Λογικά αν περάσει το σαββατοκύριακο και δεν εμφανιστεί ξανά θα έπιασε η συσκότιση. Η θέλει παραπάνω χρόνο για να είμαστε σίγουροι?

Να και μία σημερινή photo, αν εξαιρέσεις κάποια κίτρινα φύλλα στις valisneries δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές...post-49235-0-10400600-1388692166_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν υπάρχουν διαφορές ; Δεν βλέπω το κυανό ! :)

Ο κυκλοφορητής που σε ενοχλεί, φαίνεται στη φωτογραφία ;

Link to comment
Share on other sites

Χα χα! Ο κυκλοφορητης ειναι στη πλατη του ενυδρειου πισω απο το φιλτρο. Βαραει προς την επιφανεια και το φιλτρο διαγωνια προς τα κατω (εχω κανει και αλλες τρυπες). Ηθελα να τον βαλω αριστερα για να εχω καλυτερη κυκλοφορια αλλα με χαλαγε πολυ... παντως μεχρι και οι anubies και οι βαλισνεριες αριστερα ''κουνιουνται'' οποτε υπαρχει καλη ροη... :)

Link to comment
Share on other sites

Χα χα! Ο κυκλοφορητης ειναι στη πλατη του ενυδρειου πισω απο το φιλτρο. Βαραει προς την επιφανεια και το φιλτρο διαγωνια προς τα κατω (εχω κανει και αλλες τρυπες). Ηθελα να τον βαλω αριστερα για να εχω καλυτερη κυκλοφορια αλλα με χαλαγε πολυ... παντως μεχρι και οι anubies και οι βαλισνεριες αριστερα ''κουνιουνται'' οποτε υπαρχει καλη ροη... :)

Ρε παιδιά, αυγά δεν έιναι αυτά? Αλλά από τι? Σαλιγκάρι ή ψάρι?post-49235-0-17887800-1388916483_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τα Zebra nerite είναι. Δε θα εκκολαφθούν σε γλυκό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Από τα Zebra nerite είναι. Δε θα εκκολαφθούν σε γλυκό νερό.

Ε καλυτερα... εχω αρκετα σαλιγκαρια, δενχρειαζομαι αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Ε καλυτερα... εχω αρκετα σαλιγκαρια, δενχρειαζομαι αλλα....

Μου ηρθε η λαμπα, η αληθεια είναι οτι μαρεσει πιο πολυ αυτή η απόχρωση... Φαίνονται πιο αληθινά χρώματα. Τωρα συνητοποιήσα ότι ηταν πολύ ''κίτρινο'' με τη λάμπα 4000k.

H πρώτη photo είναι με τη παλιά λάμπα 4000k και η δεύτερη με τη καινούργια 6500k.

H τρίτη μπαίνει για άλλο λόγο, επιστροφή κυανοβακτηρίου είναι αυτό, η απλά κιτρίνισμα άμμου?

post-49235-0-90087200-1389197404_thumb.jpgpost-49235-0-69461400-1389197414_thumb.jpgpost-49235-0-67708800-1389197420_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτικες και παλι...για την τριτη φωτο λεω..

γιουπιιιιι

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε η λαμπα, η αληθεια είναι οτι μαρεσει πιο πολυ αυτή η απόχρωση... Φαίνονται πιο αληθινά χρώματα. Τωρα συνητοποιήσα ότι ηταν πολύ ''κίτρινο'' με τη λάμπα 4000k.

H πρώτη photo είναι με τη παλιά λάμπα 4000k και η δεύτερη με τη καινούργια 6500k.

H τρίτη μπαίνει για άλλο λόγο, επιστροφή κυανοβακτηρίου είναι αυτό, η απλά κιτρίνισμα άμμου?

attachicon.gif20131222_192333.jpgattachicon.gif20140108_180235.jpgattachicon.gif20140108_180919.jpg

Φιλε μου τι λαμπα πηρες; Επειδη εχω το ιδιο ενυδρειο και η λαμπα που ειχε απο την μανα του ηταν λευκο-μπλε την αλλαξα αλλα με μια 3400Κ και ψαχνω για περισσοτερα Κ και δεν βρισκω εδω Ελλαδα! Αν μπορεις στειλε μου ενα πμ τι πηρες και απο που!

Μπομπα το ενυδρειο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Kαμία σχεση ο φωτισμός !!

Δείχνει άλλο ενυδρείο !!

Όντως! Σαν να συγκρίνεις παλιά TV με καινούργια led... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τι λαμπα πηρες; Επειδη εχω το ιδιο ενυδρειο και η λαμπα που ειχε απο την μανα του ηταν λευκο-μπλε την αλλαξα αλλα με μια 3400Κ και ψαχνω για περισσοτερα Κ και δεν βρισκω εδω Ελλαδα! Αν μπορεις στειλε μου ενα πμ τι πηρες και απο που!

Μπομπα το ενυδρειο σου :)

Είσαι πολύ τυχερός γιατί πήρα 2. Σου στέλνω pm...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ τυχερός γιατί πήρα 2. Σου στέλνω pm...

Ευχαριστώ κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...