Jump to content

Hailea F60


carvefish21

Recommended Posts

Όντως! Σαν να συγκρίνεις παλιά TV με καινούργια led... :ninja:

Τελικά τι να κάνω, να δοκιμάσω άλλη μια συσκότιση ή να πάω για αντιβίωση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα να σου πω για το κυανοβακτύριο.. δεν έχω τέτοια πείρα.. ευτυχώς!

Αλλά μπορώ να πω πως δεν χορταίνω να βλέπω το ενυδρείο σου.. και ας εχει εκείνη την τσόντα την μος μεσα στην μέση!

Με την καινούρια λάμπα έδειξε ακόμα πιο ωραίο!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις ακριβως τι βηματα εκανες στην προηγουμενη συσκοτηση?

Ταισα, το σκεπασα αρκετα καλα με 2 κυκλοφορητες και αεραντλια, μετα απο 4 μερες ξεσκεπασα, καθαρισα λιγο το βυθο, το φιλτρο ,αλλαξα το βαμβακι του φιλτρου και μια μικρη αλλαγη νερου

Δεν έχω ιδέα να σου πω για το κυανοβακτύριο.. δεν έχω τέτοια πείρα.. ευτυχώς!

Αλλά μπορώ να πω πως δεν χορταίνω να βλέπω το ενυδρείο σου.. και ας εχει εκείνη την τσόντα την μος μεσα στην μέση!

Με την καινούρια λάμπα έδειξε ακόμα πιο ωραίο!

Ευχαριστω! Σκεφτομαι μηπως τη βγαλω τη moss, ολο βρωμιζει πανω πανω. Θα δουμε...
Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να κανεις τουλαχιστον 50% αλλαγη νερου.

Σιφοναρισες καλα το κυανο απο το βυθο?

Μηπως ειχε και αλλου και δεν το ειδες?

Καπου εμειναν σπορια του κυανο γι αυτο σου ξαναβγηκε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα 1/3 αλλαγη εκανα και αλλο 1/3 μετα απο 2 μερες που επεσε σκ. Τωρα αν εμεινε κανα σπορι.... οτι εβλεπα καθαριστηκε

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εμεινε,το κακο ειναι οτι μπορει τα σπορια να ειναι και κατω απο την αμμο οπωτε εκει ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα...

Κανε αλλη μια συσκοτιση και αν ξαναβγει πηγαινε σε θεραπεια αναγκαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κανω. Αν ειναι κατω απο την αμμο δεν θα επρεπε να ''πεθανουν'' αφου δεν δεχονται φως;

Link to comment
Share on other sites

Εκει ειναι δυσκολα τα πραγματα...Τωρα που θα ξανακανεις συσκοτιση,μολις τελειωσεις κανε καπακι καλη αλλαγη νερου και υπολοιπα βηματα,μη το ανοιξεις και τα κανεις την επομενη μερα γιατι το χασες το παιγνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ

Link to comment
Share on other sites

Οκ

Δεν έχω κάνει συσκότιση ακόμα, είπα να το αφήσω λίγες μέρες να δω αν θα χειροτερεύσει, μη κάνω και στα καπάκια συσκότιση, αλλά συνέβη το εξής. Τη προηγούμενη εβδομάδα ξέστησε ένας φίλος μου το ενυδρείο του και μου έδωσε ένα borneo sucker. Βασικά το ψάρι δεν το θέλω μιας που έχω διαβάσει όλα όσα αναφέρονται, ότι δεν πρέπει γενικά να μπαίνει σε ενυδρείο, φουλ ροή κτλ και είναι σίγουρο ότι δεν θα αντέξει πολύ στους 24-25 βαθμούς που έχω αλλά από το να το δώσει σε petshopa το πήρα... Μπορεί να το βάλω αγγελία σε κανέναν που έχει κρύο νερό. Anyway από τότε που μπήκε, το βλέπω συχνά πάνω στο κυάνιο (που δεν είμαι σίγουρος αν είναι όντως κυάνιο, είναι πολύ αχνό, καμιά σχέση με πριν) και μάλλον το τρώει γιατί εξαφανίζεται. Παίζει κάτι τέτοιο? Καταρχάς ξέρω ότι είναι βλαβερό και τα ψάρια γενικά το αποφεύγουν...

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο λεω μηπως και δεν ειναι και ειναι απλα καποιου τυπου αλγης... δεν ξερω τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο λεω μηπως και δεν ειναι και ειναι απλα καποιου τυπου αλγης... δεν ξερω τι να πω...

Έκανα την εβδομαδιαία αλλαγή συν σκούπα, το καθάρισα όσο είχε μείνει αλλά δεν ήταν σε μορφή φιλμ όπως πριν τη συσκότιση ήταν απλά καφέ-μαύρη άμμος και πολύ αχνά, όχι έντονα. Το παρακολουθώ και βλέπουμε. Υπάρχει τέτοια άλγη που να βγαίνει στην άμμο, γιατί αυτές οι άλγες συνήθως βγαίνουν στο τζάμι... Πάντως στο κάτω μέρος του τζαμιού κοντά στην άμμο, έχω κάποιες μικρές καφέ βούλες άλγης...

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, μετα την συσκοτιση το φιλτρο το καθαρισες;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, μετα την συσκοτιση το φιλτρο το καθαρισες;

Ναι και άλλαξα και το βαμβάκι...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι μπουκωμενο το φιλτρο και να μην ρουφαει με αποτελεσμα να συσσωρευεται μπιχλα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι μπουκωμενο το φιλτρο και να μην ρουφαει με αποτελεσμα να συσσωρευεται μπιχλα;

Μπουκωμένο από μπίχλα κτλ δεν είναι, εννοείς μπουκωμένο από υλικά φίλτρου, σφουγγάρια κτλ? Δεν είχα σκεφτεί ποτέ κάτι τέτοιο. Η αλήθεια είναι ότι είναι παραγεμισμένο το φίλτροκούτι, λες να μου έχει ελαττώσει τη ροή?

Στο φίλτρο έχω τούλι, λες να κόβει και αυτό?

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Μπουκωμένο από μπίχλα κτλ δεν είναι, εννοείς μπουκωμένο από υλικά φίλτρου, σφουγγάρια κτλ? Δεν είχα σκεφτεί ποτέ κάτι τέτοιο. Η αλήθεια είναι ότι είναι παραγεμισμένο το φίλτροκούτι, λες να μου έχει ελαττώσει τη ροή?

Στο φίλτρο έχω τούλι, λες να κόβει και αυτό?

Λοιπόν ότι και να ήταν εξαφανίστηκε. Δεν έχω κάποια ένδειξη κυανοβακτηρίου ή κάτι άλλο στην άμμο, πέρα από απειροελάχιστη καφέ άλγη στο τζάμι που είναι φυσιολογικό και που τη καθαρίζω έτσι κιαλλιώς. Ελπίζω να ξεπεράστρηκαν τα προβλήματα ενός νεοστημένου ενθδρείου και πάμε γερά... :P (θα παίζει σίγουρα το ρόλο του και ο έξτρα κυκλοφορητης)

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν θα γίνουν κάποιες αλλαγές στη ψαροσύνθεση. Φεύγουν τα cpd (ωραία ψαράκια αλλά θέλω πιο πολύ κίνηση μέσα στο ενυδρείο και γέννες) και θα βάλω 1 χαρέμι πλάτυ όπου θα είναι και μοναδικό ψάρι μέσα για να κρατάω και καμιά γέννα. Έχω βρει κάτι ωραία μπλε και τα κλασικά κίτρινα/πορτοκαλί. Εχουν άλλη αίσθηση τα ζωοτόκα. Τα cpd θα τα πάρει ένα παιδί σε 200λιτρο οπότε θα κάνουν ζωάρα!

Έβαλα και κάποια led στο ενυδρείο, για πριν και μετά της φωτοπεριόδου καθώς και πιο οριζόντια τη ρίζα (βασικά αυτό μόνο του έγινε, μούλιασε τελείως μάλλον και ''έκατσε'', αλλά μαρέσει πιο πολύ έτσι)

https://www.youtube.com/watch?v=uiP1VvrAy-4

post-49235-0-10980600-1391463759_thumb.jpgpost-49235-0-16372500-1391463769_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πω.. πω..!!! Όσο το θυμάμαι πως ήταν στην αρχή όταν το παρουσίασες..

Δεν έχει καμία σχέση με τότε!

Μεγάλωσαν και οι βαλισνέριες και έδειξε πολύ ωραία η πλάτη!!!

Link to comment
Share on other sites

Πω.. πω..!!! Όσο το θυμάμαι πως ήταν στην αρχή όταν το παρουσίασες..

Δεν έχει καμία σχέση με τότε!

Μεγάλωσαν και οι βαλισνέριες και έδειξε πολύ ωραία η πλάτη!!!

Γιαυτό ναναι καλά ο rastafian που μου πρότεινε να αλλάξω λάμπα... Με την 6500k όντως πάνε καλύτερα τα φυτά...

Αν σκεφτείς ότι η πρώτη μου προσπάθεια πριν από 2-3 χρόνια ήταν αυτή στη photo παρακάτω, έχω σημειώσει μεγάλη πρόοδο... :bigemo_harabe_net-82:

post-49235-0-16858400-1391505604_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφου στο ειπα,ειχες λαθος λαμπα και ηταν λογικο τα φυτα σου να μην μεγαλωναν οπως πρεπει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφου στο ειπα,ειχες λαθος λαμπα και ηταν λογικο τα φυτα σου να μην μεγαλωναν οπως πρεπει. ;)

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...