Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

με αυτο!

εχει δηλητηριο οχι δυνατο εαν μπορεις βγαλτο και οχι με γυμνα χερια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά καμιά ιδέα τι μπορεί να εχει?ειναι Κανά 4 μέρες έτσι το άλλαξα θέση το μπας και το ενοχλούσε ο φωτισμός /ροη... το κΗ 8,0 CA 410

post-51870-0-01255400-1401313232_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Στα bubble δεν αρεσει το πολυ δυνατο φως και η εντονη ροη.

Ισως να ειναι κατι απο αυτα τα δυο.Δες πως θα παει τωρα που του αλαξες θεση και ενημερωσε μας παλι φιλε τασο :thumbsu:

Να σου πω την αληθεια οταν παλαιοτερα ειχα bubble δεν του αρεσε επισης και οταν η τιμη του Kh επεφτε κατω απο το 9-8,7.

Mπορει να ηταν τελειως τυχαιο αλλα το ειχα παντα σαν μια ενδειξη για το kh μου και παντα αντιδρουσε ετσι οταν επεφτε παρακατω.

Οπως ειπα ομως μπορει να ηταν κατι τυχαιο :wacko:

Εσυ εισαι μονιμα στο 8?

Απο νιτρικα και φωσφορικα,πως εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη παίζω 8 με 9 ,φωσφορικά τελευταία φορά που μέτρησα ήταν 20 Φεβρουαρίου και είχα 0,04... νιτρικά πάνω από χρόνο έχω να μετρήσω

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

μήπως ειναι η ώρα να μετρήσεις; :)

+100000
Link to comment
Share on other sites

μέτρησα φωσφορικά με Hanna phosphorus 3 φορές πρώτη με έβγαλε 0,3 δεύτερη 0,09 και τρίτη 0,05 και ΚΗ 22 του μήνα που μέτρησα 8,0 και σήμερα 8,7 τώρα με έμειναν τα νιτρικά... επίσης καμιά καλή τροφή για lps τι προτείνετε?

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Πως παει το bubble μετα την αλλαγη θεσης τασο?

Οσον αφορα στις τροφες,προσωπικα εχω δει καλα αποτελεσματα με το reef fuel Της seachem.Ειναι σχετικα φθηνο και εχει και αρκετα αλλα σαν συστατικα εκτος απο αμινοξεα.

Οι σειρες της red sea δεν με ξετρελλαναν ποτε,αλλα φυσικα καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

Αρκετα καλα ειναι και το reef plus,cyclops,reef snow της brightwell κτλ

Αν μπορεις να βρεις και το oyster feast θα εισαι σουπερ. :thumbsu:

Μην πλακωθεις να γεμισεις κανενα καροτσι ομως.Παρε ενα δυο μπουκαλακια που περιεχουν διαφορετικα πραγματα και θα εισαι παραπανω απο ok,τασο μου.

Δες και τα νιτρικα σου πρωτα ομως :thumbsu:

Σαν αποκλιση δεν ειναι μεγαλη η τιμη του Kh αλλα αν γινεται καθε μερα αυτο,ισως να στρεσαρει σε ενα βαθμο τα κοραλια.

Αν επαιζες πιο σταθερα η' με λιγοτερες αποκλισεις,θα το εκτιμησουν τα ζωντανα σου τασο.

Link to comment
Share on other sites

Πως παει το bubble μετα την αλλαγη θεσης τασο?

Οσον αφορα στις τροφες,προσωπικα εχω δει καλα αποτελεσματα με το reef fuel Της seachem.Ειναι σχετικα φθηνο και εχει και αρκετα αλλα σαν συστατικα εκτος απο αμινοξεα.

Οι σειρες της red sea δεν με ξετρελλαναν ποτε,αλλα φυσικα καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

Αρκετα καλα ειναι και το reef plus,cyclops,reef snow της brightwell κτλ

Αν μπορεις να βρεις και το oyster feast θα εισαι σουπερ. :thumbsu:

Μην πλακωθεις να γεμισεις κανενα καροτσι ομως.Παρε ενα δυο μπουκαλακια που περιεχουν διαφορετικα πραγματα και θα εισαι παραπανω απο ok,τασο μου.

Δες και τα νιτρικα σου πρωτα ομως :thumbsu:

Σαν αποκλιση δεν ειναι μεγαλη η τιμη του Kh αλλα αν γινεται καθε μερα αυτο,ισως να στρεσαρει σε ενα βαθμο τα κοραλια.

Αν επαιζες πιο σταθερα η' με λιγοτερες αποκλισεις,θα το εκτιμησουν τα ζωντανα σου τασο.

να σαι καλά φίλε Μιχάλη για της πληροφορίες!!! λιπών το fuel for reefs το χρησιμοποιώ είδη και είμαι ευχαριστημένος ,επίσης και το ρεεφ snow!!. Το oyster feast αυτό είναι καλό όπως και το ανέφερες πιστεύω να το βρω άνετα! για το ΚΗ χρησιμοποιώ την μέθοδο που έβγαλε ο Alexpsycho -Διττανθρακική σόδα(NaHCO3) 80γρ στο 1 λίτρο εδω και χρόνο, και μπορώ να πω ότι άλλες φορές ήμουν σταθερά ίσως και καμιά φορά 1 μονάδα + - , τώρα τελευταία λίγο μεγαλύτερες ίσως να οφείλετε στην ανάπτυξη που βλέπω να έχουν τα sps + που πρόσθεσα κάποια κοράλλια sps και έτσι αλλάζουν η απαιτήσεις με αποτελέσματα να αλλάζουν και οι δοσολογίες και να είμαι πάλι στο ψάξιμο και αυτήν την στιγμή από 75μλ ημερήσιος που ήμουν το κατέβασα στα 70μλ ...τωρα βλέποντας και κάνοντας!! το bubble παραμενει οπως ηταν μονο το βραδακι το βλεπω λιγο πιο ζωντανο αυτα...σε ευχαριστώ και πάλη να σαι καλά!!

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

...και γενικα ενα ευχαριστω σε ολα τα παδια για της απαντησεις τους νασται καλα! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αν το βραδάκι το βλέπεις κάπως καλύτερα τότε κατά 70-80% φταίει ο φωτισμός σου. μετακίνησε το σε φουλ σκιερό μέρος και παρατήρησε του για μερικές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλά φίλε Μιχάλη για της πληροφορίες!!! λιπών το fuel for reefs το χρησιμοποιώ είδη και είμαι ευχαριστημένος ,επίσης και το ρεεφ snow!!. Το oyster feast αυτό είναι καλό όπως και το ανέφερες πιστεύω να το βρω άνετα! για το ΚΗ χρησιμοποιώ την μέθοδο που έβγαλε ο Alexpsycho -Διττανθρακική σόδα(NaHCO3) 80γρ στο 1 λίτρο εδω και χρόνο, και μπορώ να πω ότι άλλες φορές ήμουν σταθερά ίσως και καμιά φορά 1 μονάδα + - , τώρα τελευταία λίγο μεγαλύτερες ίσως να οφείλετε στην ανάπτυξη που βλέπω να έχουν τα sps + που πρόσθεσα κάποια κοράλλια sps και έτσι αλλάζουν η απαιτήσεις με αποτελέσματα να αλλάζουν και οι δοσολογίες και να είμαι πάλι στο ψάξιμο και αυτήν την στιγμή από 75μλ ημερήσιος που ήμουν το κατέβασα στα 70μλ ...τωρα βλέποντας και κάνοντας!! το bubble παραμενει οπως ηταν μονο το βραδακι το βλεπω λιγο πιο ζωντανο αυτα...σε ευχαριστώ και πάλη να σαι καλά!!

Ωραιος ο τασος :thumbsu:

Ακριβως οπως τα λες ειναι,φιλε μου.

Ελπιζω αργοτερα να εχεις καλα νεα για το Bubble :jig:

Link to comment
Share on other sites

το bubble συνεχίζει στα χάλια που είναι δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να έχει όλα τα αλλά τα κοράλλια να είναι μια χαρά και αυτό να είναι μαύρο χάλι μέτρησα επίσης και νιτρικά 0,2

post-51870-0-77867600-1401645684_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

και εχθες πήρα και το πρώτο μου clam παιδιά τη πρέπει να προσέξω? για τροφή ρώτησα και με έδωσε ζωντανό φυτομπλακτον δεν ξέρω άμα έκανα καλά απλά ο μαγαζάτορας με είπε 1 φορά την εβδομάδα δωστο από αυτό και είσαι εντάξει και πήρα για αρχή 250μλ δεν ξέρω το πόσο καλό θα είναι και αν επιβαρύνω το ενυδρείο με φωσφορικά.

post-51870-0-22105300-1401646294_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

και εχθες πήρα και το πρώτο μου clam παιδιά τη πρέπει να προσέξω? για τροφή ρώτησα και με έδωσε ζωντανό φυτομπλακτον δεν ξέρω άμα έκανα καλά απλά ο μαγαζάτορας με είπε 1 φορά την εβδομάδα δωστο από αυτό και είσαι εντάξει και πήρα για αρχή 250μλ δεν ξέρω το πόσο καλό θα είναι και αν επιβαρύνω το ενυδρείο με φωσφορικά.

εκπληκτικη αγορα ακου οτι ριχνεις για τα υπολοιπα και δεν εχει αναγκη τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο το clamάκι! Μεγειές φτου φτου! Τώρα για το bubble τι να πω.... Μήπως να του έκανες ένα dip; Απλά παίζεις πολύ άσχημα το ενδεχόμενο να το στείλεις για τα καλά..... Από την άλλη αν είναι παράσιτο, μπορεί και να το γλυτώσεις!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο το clamάκι! Μεγειές φτου φτου! Τώρα για το bubble τι να πω.... Μήπως να του έκανες ένα dip; Απλά παίζεις πολύ άσχημα το ενδεχόμενο να το στείλεις για τα καλά..... Από την άλλη αν είναι παράσιτο, μπορεί και να το γλυτώσεις!

να σαι καλά φίλε μου!!! το είχα στο πλάνο να Πάρο ένα εδω και καιρό, τώρα για το bubble με τρελαίνει που δεν μπορώ να Κάνο τίποτα τόσο αγάπη για το χόμπι και όταν βλέπω τέτοια με τρελαίνει ολες η μετρήσεις είναι μια χαρά μέχρι και κοράλλινη αναπτύσσετε σφαίρα εύχομαι να στρώση!

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Τασο μου παντα,μα παντα,μα παντα θα υπαρχει μεσα στο ενυδρειο ενα κοραλι που δεν θα πηγαινει και δεν θα μπορεις να καταλαβεις του του φταιει του σκασμενου!

Μετα πας να φτιαξεις/αλλαξεις τα πραγματα για να φερεις στα ισια του αυτο το κοραλι και δημιουργεις προβληματα και στα υπολοιπα και αντε να σπανε ακομα πιο πολυ τα νευρα σου.

Απ'οτι ειδα οι τιμες σου ειναι μια χαρα οποτε θεωρω με μια τυχερη "μαντεψια" πως δεν φταιει το νερο σου.

Το ενδεχομενο να πειναει ειναι εκτος.

Ισως να ειναι κατι απο αυτα που ειπες στην αρχη....φως η' ροη.

Δοκιμασε να το βαλεις σε ενα πιο σκιερο μερος και με ακομα πιο λιγη ροη.Αν δεν εισαι σιγουρος για τη ροη αν ειναι δυνατη δοκιμασε να βαλεις και το χερι κοντα του να δεις αν ερχονται δυνατα ρευματα που δεν μπορεις να δεις με το ματι.

Εχεις κανενα καβουρακι που να υπαρχει περιπτωση να το χτυπαει?(η αλλο οργανισμο?)

Επισης αν ηταν δικο μου το ενυδρειο θα δοκιμαζα να αφησω το Kh να πεσει παλι στο 8 για να δω αν θα εχει καποια αντιδραση.

Αλλα δεν ειναι δικο μου και δεν θελω να σε επιρρεασω,απλα ριχνω μια ιδεα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τασο μου παντα,μα παντα,μα παντα θα υπαρχει μεσα στο ενυδρειο ενα κοραλι που δεν θα πηγαινει και δεν θα μπορεις να καταλαβεις του του φταιει του σκασμενου!

Μετα πας να φτιαξεις/αλλαξεις τα πραγματα για να φερεις στα ισια του αυτο το κοραλι και δημιουργεις προβληματα και στα υπολοιπα και αντε να σπανε ακομα πιο πολυ τα νευρα σου.

Απ'οτι ειδα οι τιμες σου ειναι μια χαρα οποτε θεωρω με μια τυχερη "μαντεψια" πως δεν φταιει το νερο σου.

Το ενδεχομενο να πειναει ειναι εκτος.

Ισως να ειναι κατι απο αυτα που ειπες στην αρχη....φως η' ροη.

Δοκιμασε να το βαλεις σε ενα πιο σκιερο μερος και με ακομα πιο λιγη ροη.Αν δεν εισαι σιγουρος για τη ροη αν ειναι δυνατη δοκιμασε να βαλεις και το χερι κοντα του να δεις αν ερχονται δυνατα ρευματα που δεν μπορεις να δεις με το ματι.

Εχεις κανενα καβουρακι που να υπαρχει περιπτωση να το χτυπαει?(η αλλο οργανισμο?)

Επισης αν ηταν δικο μου το ενυδρειο θα δοκιμαζα να αφησω το Kh να πεσει παλι στο 8 για να δω αν θα εχει καποια αντιδραση.

Αλλα δεν ειναι δικο μου και δεν θελω να σε επιρρεασω,απλα ριχνω μια ιδεα :thumbsu:

θα το δοκιμάσω με την ροη και σε πιο σκιερό σημείο Μιχάλη να δω τι θα παίξει αν και πιστεύω πως θα το χάσω το στόμα του το βλέπω συνέχεια ανοιχτό, από καβουράκι δεν έχει πάρει τίποτα το μάτι μου μόνο αυτά τα bristle wormς που έχω τα έχω δει κάτω από λπσ να κρύβονται από βραχάκια όπως και εχθες είδα ένα και ήταν δίπλα από το clam προσπαθούσε να πάει κάτω δεν ξέρω, δεν ξέρω κιόλας αν μπορεί να χωθεί και τρελάθηκα μόλις το είδα ευτυχώς το τσάκωσα και το έκανα χίλια κομμάτια.... ίσως μπορεί να φταίνε αυτά τα ανεβοκατεβάσματα οποτε έχω με το ΚΗ και επειδή το άνοιξα θέμα τώρα κάθε 15 μέρες που Κάνο αλλαγές νερού το πρόβλημα μου δεν είναι στο 15ημερο αλά όταν Κάνο την αλλαγή νερού και προσθέσω το νερό στο ενυδρείο εκεί βλέπω τα ανεβοκατεβάσματα θα ήθελα αν γίνεται να με πεις πως θα καταφέρω και τι πρέπει να προσέξω με το που Κάνο τις αλλαγές να έχω τις ίδιες τιμές που είχα και πριν...σορυ άμα σε ζάλισα

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Τασο παρε το clam και βαλτο επανω σε ενα βραχο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...