Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

Φτου φτου φτου τασο μου!

Υπεροχο ρε φιλε και οσο περναει ο καιρος και μεηαλωνουν θα γινεται ακομα καλυτερο;-)

Το θεμα με τα lps συνεχιζεται;

Νασαι καλά Μιχάλη μακάρι να πάνε όλα καλά και να το δω όπως το φαντάζομαι χωρίς ατυχίες άλλο...με τα LPS που έχω πρόβλημα είναι στάσιμα, δεν βλέπω να χειροτερεύουν επίσης πήρα κιάλι τροφή σε σκόνη calanus zooplankton και τα δίνω μια την εβδομάδα βλέπω θετικά αποτελέσματα μακάρι να ειναι όσο εδω και να καλυτερέψουν τα πραγματα.Εχθες έβαλα " μπρως" και την χαετο και βλέπω στην πορεία...

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Τασσο το ενυδρειο ειναι σουπερ ,μπραβο σου να το χαιρεσε,βλεπω οτι και με το κλαμακι ολα οκ

νασαι καλα Νικο ..ναι το κλαμακι εχει κωλυσει στον βραχω και περνα μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φιλε

Πολύ αρέσει το στήσιμο

του βράχου

Με τις plate λογικά όταν μεγαλώσουν

περισσοτερο , θα έχεις πρόβλημα

με τα διπλανά κοραλια

να σαι καλα φιλε μου!!με τα plate θα πεσει κλαδεμα!!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο βιντεο Τασο που δειχνει την καλη αναπτυξη του ενυδρειου σου..

Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλά Μιχάλη μακάρι να πάνε όλα καλά και να το δω όπως το φαντάζομαι χωρίς ατυχίες άλλο...με τα LPS που έχω πρόβλημα είναι στάσιμα, δεν βλέπω να χειροτερεύουν επίσης πήρα κιάλι τροφή σε σκόνη calanus zooplankton και τα δίνω μια την εβδομάδα βλέπω θετικά αποτελέσματα μακάρι να ειναι όσο εδω και να καλυτερέψουν τα πραγματα.Εχθες έβαλα " μπρως" και την χαετο και βλέπω στην πορεία...

Ολα θα πανε καλυτερα τασο μου τωρα με το παραπανω φαγητο/τροφη!;-)
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει το μινιμαλ που εχεις στο ενυδρειο σου. Λιτό στήσιμο βράχου και bare bottom. Πολυ της μόδας τελευταία και αυτο με υπέροχα αποτελέσματα και διαφορετικό look.

Τα lps θέλουν λιγο παραπανω "βρωμιτσα" απο οσο σου επιτρέπει το μινιμαλ στήσιμο σου. Οποτε θες παραπανω τροφουλες, θα σε ταλαιπωρήσει λιγο αλλα άμα τα θέλεις θα δεις οτι αξίζει.

Ωραίο στήσιμο που θα σου δωσει τα μέγιστα οταν μεγαλώσουν τα κοραλακια σου. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο βιντεο Τασο που δειχνει την καλη αναπτυξη του ενυδρειου σου..

ευχαριστω φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει το μινιμαλ που εχεις στο ενυδρειο σου. Λιτό στήσιμο βράχου και bare bottom. Πολυ της μόδας τελευταία και αυτο με υπέροχα αποτελέσματα και διαφορετικό look.

Τα lps θέλουν λιγο παραπανω "βρωμιτσα" απο οσο σου επιτρέπει το μινιμαλ στήσιμο σου. Οποτε θες παραπανω τροφουλες, θα σε ταλαιπωρήσει λιγο αλλα άμα τα θέλεις θα δεις οτι αξίζει.

Ωραίο στήσιμο που θα σου δωσει τα μέγιστα οταν μεγαλώσουν τα κοραλακια σου. :)

ναι αρχισα να ριχνω παραπανω τροφη,για να δουμε...νασαι καλα σε ευχαριστω φιλε μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια μια ερωτηση το moonlight τη ωρες πρεπει να ειναι ανοιχτω?εγω το εχω ολη την διαρκεια της νυχτας η δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω

Αλλά εγώ το αφήνω 1-2 ώρες έξτρα

μετά τον κανονικό φωτισμό

είχε τύχει να μην τα σβήνω καθόλου

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση το moonlight τη ωρες πρεπει να ειναι ανοιχτω?εγω το εχω ολη την διαρκεια της νυχτας η δεν χρειαζεται.

Εγώ το έχω 1 ώρα πριν σβήσουν τα φώτα και 3 ώρες μετά.....

Link to comment
Share on other sites

Εδω,μονο για 2,5 ωριτσες αφου κλεισουν τα φωτα. :thumbsu:

Κατα την ταπεινη μου αποψη ισως να ειναι καλο να μενουν τελειως κλειστα τα φωτα εστω για λιγες ωρες τασο.

Πως παει το ενυδρειο γενικοτερα?

Σταματησαν τα προβληματα με τα lps?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά!!Μιχάλη τα lps μερικά χειροτερεύουν κάποια παραμένουν όπως ήταν ούτε καλύτερα αλλά ούτε χειρότερα και κάποια μόλις όρχησαν να περνούν τον κάτω δρόμο αλλά τα sps μια χαρά το clam μια χαρά!!και εδω έχω τα κοράλλια που δεν τα βλέπω στα καλά τους :growl:

post-51870-0-19254800-1405559967_thumb.jpg

post-51870-0-45336600-1405559985_thumb.jpg

post-51870-0-46562400-1405560004_thumb.jpg

post-51870-0-54451300-1405560022_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Ααχ αυτα τα lps... Το ενα τους ξινηζει το αλλο τους βρωμαει....

Εχω και εγω φιλε θεμα και δεν μπορω να καταλαβω γιατι, για την ωρα λεω οτι θεμα ροης, περιμενω εναν jebao μπας και λυσω το θεμα...

Για να καταλαβεις εχω δυο εφυλιες διπλα διπλα, η μια παει τρενο και η χανει κεφαλια καθε μηνα.... Μεχρι στιγμη εχω αλλαξει σε ολα θεση και πανε καλητερα, γενικοτερα θελουν χαμηλη ροη, εχεις κανει τιποτα αλλεγς στις θεσης να δεις μηπως πανε καλητερα;

Link to comment
Share on other sites

Ααχ αυτα τα lps... Το ενα τους ξινηζει το αλλο τους βρωμαει....

Εχω και εγω φιλε θεμα και δεν μπορω να καταλαβω γιατι, για την ωρα λεω οτι θεμα ροης, περιμενω εναν jebao μπας και λυσω το θεμα...

Για να καταλαβεις εχω δυο εφυλιες διπλα διπλα, η μια παει τρενο και η χανει κεφαλια καθε μηνα.... Μεχρι στιγμη εχω αλλαξει σε ολα θεση και πανε καλητερα, γενικοτερα θελουν χαμηλη ροη, εχεις κανει τιποτα αλλεγς στις θεσης να δεις μηπως πανε καλητερα;

ναι τα εχω αλαξη αλλα τιποτα τη στον" κορακα" θελουν δεν μπωρο να καταλαβω

Link to comment
Share on other sites

Σορυ που ξαναρωταω, ειμαι συγουρος οτι εχεις απαντησει πολλες φορες, αλλα με τοσα ρηφ δεν θυμαμαι πολλα πραγματα για το καθενα....

Τι κυκλοφορια εχεις;; Και πως ειναι τοποθετημενοι οι κυκλοφοριτες...

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι τιμες του νερου σου και πια ειναι η συντήρηση που κανεις στο ενυδρειο σου; Πιστευω θα μας βοηθήσει να βρούμε τι παίζει με τα lps σου :)

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι τιμες του νερου σου και πια ειναι η συντήρηση που κανεις στο ενυδρειο σου; Πιστευω θα μας βοηθήσει να βρούμε τι παίζει με τα lps σου :)

Double post. Παρακαλώ να σβηστή αυτο.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα τα "τσακαλακια" σου τασο μου!

Παντα θα ειναι μεσα στα ψαρακια που πρεπει να εχεις σε ενα θαλασσινο ενυδρειο :jig:

Να σου πω την αληθεια,τουλαχιστον απο αυτες τις φωτο εγω δεν βλεπω να πηγαινει κατι στραβα με τα συγκεκριμενα κοραλια.

Μου φαινονται υγειεστατα.

Εσυ τι διακρινεις και δεν σου αρεσει η εικονα τους?

Ειναι σαν ξεθωριασμενα τα χρωματα τους?Γιατι μονο αυτο ισως να φαινεται στις φωτο αλλα αυτο μπορει να οφειλεται στο οτι ειναι θολες και να μην ειναι ετσι στην πραγματικοτητα.

Αν ειναι οντως "ξεθωριασμενα" αυτο μπορει να οφειλεται σε δυο παραγοντες

-Να μην εχουν αρκετο φως.Πραγμα που δεν το νομιζω με βαση αυτον που εχεις τωρα.Εκτος αν δεν ηταν αρκετος πριν που ειχες μονο το ενα φωτιστικο και θα αρχισουν να επανερχονται τωρα που ανεβηκες

-Να μην εχουν αρκετη τροφη,πραγμα που ειναι πιθανο αφου δεν εχεις πολλα ψαρακια και εισαι και bare bottom και απ'οτι βλεπω στις φωτο ειναι και πεντακαθαρος ο πατος απο detritus κτλ

Εδω εχει πολυ δικιο ο μαριος σε αυτο που λεει για τις τιμες.Κανε ενα κοπο ρε τασο μου και κανε παλι μερικες μετρησεις στα βασικα :thumbsu:

Εχεις αυξησει καθολου το ταισμα?

Link to comment
Share on other sites

Σορυ που ξαναρωταω, ειμαι συγουρος οτι εχεις απαντησει πολλες φορες, αλλα με τοσα ρηφ δεν θυμαμαι πολλα πραγματα για το καθενα....

Τι κυκλοφορια εχεις;; Και πως ειναι τοποθετημενοι οι κυκλοφοριτες...

λιπών έχω 2 κοραλια (3) πίσω πλάτη ένα αριστερά πάνω και το άλλο κάτω δεξιά μετά ένα tunze 6045 πάνω δεξιά στην μέση και ένα ξανά tunze 6015 κάτω αριστερά πλάτη να χτυπά πλαγίως και στα μπροστά!!

post-51870-0-25779700-1405628221_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Η Fungia σίγουρα απο την photo δεν πάει καλα οπως και η catala δείχνει αρκετά μαζεμένη..

Την catalaphyllia ποσο καιρό την εχεις Τασο στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...