Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

εχθες το απόγευμα που έβαλα το κλαμ στο βράχο σήμερα το πρωί κοιτάζω και το κλαμ είχε πέσει κάτω και ήταν πλαγίως το σηκώνω και βλέπω ένα ξεχωριστό κομμάτι άσπρο με μαύρο στην μια την μεριά... είναι το πόδι του αυτό?

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

+1,αν μπορεις βαλε φωτο τασο.

Λογικα ομως ετσι οπως το περιγραφεις αυτο πρεπει να ειναι.Μαλλον προσπαθουσε να κανει βαση παλι.

Για το αλατι βρες καποιο που να δινει τιμες που να ειναι πολυ κοντα με αυτες που "τρεχεις" το ενυδρειο σου ωστε να μην εχεις μεγαλες αποκλισεις μετα την αλλαγη νερου.

Τι τιμες εχεις γενικοτερα?

Και δεν ζαλιζεις καθολου και κανεναν φιλε μου,μη το ξαναπεις αυτο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

από ότι έχω διαβάσει δεν πρέπει να είναι το πόδι του, το κομμάτι που κόπηκε λέγετε byssal threads όπως και αναπαράγετε και φαίνετε έτσι....να ρωτήσω είναι απαραίτητο να το βάλω σε βράχο και γιατί φοβάμαι να μην κάνη βουτιά πάλι. Το κλαμ τώρα που το βλέπω φαίνετε υγιέστατο με το χρώμα του και αντιδρά πλήρες!!!

post-51870-0-40538200-1401913681_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

από ότι έχω διαβάσει δεν πρέπει να είναι το πόδι του, το κομμάτι που κόπηκε λέγετε byssal threads όπως και αναπαράγετε και φαίνετε έτσι....να ρωτήσω είναι απαραίτητο να το βάλω σε βράχο και γιατί φοβάμαι να μην κάνη βουτιά πάλι. Το κλαμ τώρα που το βλέπω φαίνετε υγιέστατο με το χρώμα του και αντιδρά πλήρες!!!

αααααααα δεν τρεχει κανενα κινδυνο ,δες το θεμα μου το ιδιο θεμα ειχα,αστο στην αμμο ,γιατι οπως λεει και ο TAN πηγε στη δυσικη του θεση.

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο ακριβώς! ευτυχώς με έφυγε ένα βάρος ...το ενυδρείο είναι bare bottom είναι θετικό για το κλαμ η καλύτερα με άμμο και μια Φώτο οπως είναι τώρα !!!

post-51870-0-64831500-1401918045_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

+1,αν μπορεις βαλε φωτο τασο.

Λογικα ομως ετσι οπως το περιγραφεις αυτο πρεπει να ειναι.Μαλλον προσπαθουσε να κανει βαση παλι.

Για το αλατι βρες καποιο που να δινει τιμες που να ειναι πολυ κοντα με αυτες που "τρεχεις" το ενυδρειο σου ωστε να μην εχεις μεγαλες αποκλισεις μετα την αλλαγη νερου.

Τι τιμες εχεις γενικοτερα?

Και δεν ζαλιζεις καθολου και κανεναν φιλε μου,μη το ξαναπεις αυτο :thumbsu:

λιπών 29 Μαΐου είχα 8,7dKH.. 1 Ιουνίου έκανα την αλλαγή πήγε στα 9,5 dΚΗ και σήμερα τα ίδια στα 9,5 χρησιμοποιώ το αλάτι της red sea pro εδω και 6 μήνες ,και στο ασβεστιο παίζω από 410 με 430 μαγνήσιο 1380-1400 αυτά περί τιμών!να σαι καλα Μηχαλη θα κιταξω για κανενα άλλο αλατι

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιεις αυτο το αλατι τασο,ειναι πολυ λογικο να εχεις αυτες τις μεγαλες αποκλισεις μετα την αλλαγη.

Το Pro εχει πολυ υψηλες τιμες.

Αν θυμαμαι καλα δινει πανω απο 12kh και οι υπολοιπες τιμες ειναι σχετικα υψηλοτερα σε σχεση με τ'αλλα αλατια.

Δοκιμασε το απλο της red sea αν θες να μην αλλαξεις τελειως εταιρια :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Παντως για το bubble, επειδη εχω το ιδιο, να ξερεις οτι πολυ συχνά βγάζει κάποια "μαστίγια", ιδιως τη νύχτα στο δικό μου κλείνει τις φούσκες και βγάζει δεκάδες "μαστίγια"

Θα έλεγα επίσης, να το απομακρύνεις απο την εφυλία. οταν καμια φορά το δικό μου το πλησιάζει το σαρκόφυτο, κλείνει.

Βάλτο κάπου μονο του σε λιγο φως και σε οσο το δυνατον λιγότερη ροή.

Να φανταστείς στο δικό μου οι φούσκες ισα-ισα που κουνιουνται, σαν να λικνίζονται μονο.

Για τροφή το ταίζω μια-δυο φορές την εβδομάδα με mysis και brine shrimp και παθαίνει αμοκ.

Μην το εγκαταλείψεις, ειναι πολυ όμορφο κοράλι.

Link to comment
Share on other sites

Παντως για το bubble, επειδη εχω το ιδιο, να ξερεις οτι πολυ συχνά βγάζει κάποια "μαστίγια", ιδιως τη νύχτα στο δικό μου κλείνει τις φούσκες και βγάζει δεκάδες "μαστίγια"

Θα έλεγα επίσης, να το απομακρύνεις απο την εφυλία. οταν καμια φορά το δικό μου το πλησιάζει το σαρκόφυτο, κλείνει.

Βάλτο κάπου μονο του σε λιγο φως και σε οσο το δυνατον λιγότερη ροή.

Να φανταστείς στο δικό μου οι φούσκες ισα-ισα που κουνιουνται, σαν να λικνίζονται μονο.

Για τροφή το ταίζω μια-δυο φορές την εβδομάδα με mysis και brine shrimp και παθαίνει αμοκ.

Μην το εγκαταλείψεις, ειναι πολυ όμορφο κοράλι.

να σαι καλά φίλε μου σίγουρα δεν θέλω να το εγκαταλείψω αλλά μάλλον θα με εγκαταλείψει αυτό. Το άλλαξα μέρος με λιγότερο φως λιγότερη ροη αλλά...δεν πειράζει δεν το βάζω κάτω όλα στο πρόγραμμα είναι και η απώλειες με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω άλλο ένα το ίδιο πρασινωπό!!!

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριεσαι τασο μου,εσυ να εισαi καλα και ξαναδοκιμαζεις ενα,συντομα.

Παντα θα υπαρχει στο ενυδρειο ενα κοραλι που δεν θα "τραβαει" οποτε μην χαλιεσαι :thumbsu:

Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι ειναι το bubble,τα οποια ειναι πολυ ανθεκτικα και τα μονο πραγματα που μπορουν να επιρρεασουν την υγεια τους ειναι δυνατο φως-δυνατη ροη-ελλειψη τροφης και προσωπικη και ταπεινη εμπειρια(αλλοι φιλοι μπορει να μην εχουν παρατηρσει το ιδιο) kh πανω απο 9.

Αν καποια στιγμη καταλαηξεις η' βρεις την αιτια,κανε ενα κοπο ρε τασο μου να μας τον αναφερεις γιατι εχω μεγαλη απορια :wacko:

Και αν τελικα το χασεις(ελπιζω να το σωσεις την τελευταια στιγμη) ψαξε το βραχακι του γενκοτερα!

Ρε συ ξερεις τι θυμηθηκα????......καμια fts θα δουμε :usd::usd:

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριεσαι τασο μου,εσυ να εισαi καλα και ξαναδοκιμαζεις ενα,συντομα.

Παντα θα υπαρχει στο ενυδρειο ενα κοραλι που δεν θα "τραβαει" οποτε μην χαλιεσαι :thumbsu:

Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι ειναι το bubble,τα οποια ειναι πολυ ανθεκτικα και τα μονο πραγματα που μπορουν να επιρρεασουν την υγεια τους ειναι δυνατο φως-δυνατη ροη-ελλειψη τροφης και προσωπικη και ταπεινη εμπειρια(αλλοι φιλοι μπορει να μην εχουν παρατηρσει το ιδιο) kh πανω απο 9.

Αν καποια στιγμη καταλαηξεις η' βρεις την αιτια,κανε ενα κοπο ρε τασο μου να μας τον αναφερεις γιατι εχω μεγαλη απορια :wacko:

Και αν τελικα το χασεις(ελπιζω να το σωσεις την τελευταια στιγμη) ψαξε το βραχακι του γενκοτερα!

Ρε συ ξερεις τι θυμηθηκα????......καμια fts θα δουμε :usd::usd:

τελικά σήμερα αφαιρέθηκε και το bubble προσπάθησα δοκίμασα τα πάντα αλλά τίποτα δεν πειράζει...σήμερα παράγγελλα ένα επιπλέων φωτισμό που ήθελα ένα razor 60 βατ , πιστεύω να είμαι καλυμμένος τώρα όσο αφορά τον φωτισμό !!Μιχάλη σε 1 εβδομάδα που θα έρθει o φωτισμός θα βγάλω και 1 fts!!

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε τασο μου,ευχαριστα νεα! :jig:

Με το καλο να σου ερθει,οπως ειπαν και τα παιδια!

Θα βοηθησει πολυ το ενυδρειο σου!

Για το Bubble μη στεναχωριεσαι,θα ξαναβαλεις και θα παει τελεια αυτη τη φορα :thumbsu:

Τουλαχιστον δοκιμασες και ελεγξες τα παντα.

Υποσχεθηκες fts ε,το σημειωσα :usd:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά έχω πρόβλημα με τα lps είχα χάση 2 και τώρα άλλα 2 τα οποία δεν τα βλέπω να είναι στα καλά τους δεν ξέρω τη μπορεί να φταίει η μετρήσεις είναι η εξής Κh=8,2 Ca=415Mg=1380No3=0,2Po4=0,04...μήπως κάτι με το ΑΤΣ?απο φωτισμό παίζω στα 83% μήπως είναι δυνατός .Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει

η φωτογραφίες δεν είναι τωρινές στην πρώτη Φώτο έχω νέκρωση στην άκρη από αριστερή μεριά σιγά σιγά προχωρεί προς την μέση, και στην δεύτερη στην μέση από το κοράλλι γύρο γύρο έχει ασπρίσει

post-51870-0-25873200-1404179944_thumb.jpg

post-51870-0-79752400-1404179967_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Απο κυκλοφορια πως εισαι;

Το μαγνησιο σου ειναι λιγο τσιμπιμενο, αλλα οχι τοσο ωστε να κανει ζημια...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω πρόβλημα με τα lps είχα χάση 2 και τώρα άλλα 2 τα οποία δεν τα βλέπω να είναι στα καλά τους δεν ξέρω τη μπορεί να φταίει η μετρήσεις είναι η εξής Κh=8,2 Ca=415Mg=1380No3=0,2Po4=0,04...μήπως κάτι με το ΑΤΣ?απο φωτισμό παίζω στα 83% μήπως είναι δυνατός .Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει

η φωτογραφίες δεν είναι τωρινές στην πρώτη Φώτο έχω νέκρωση στην άκρη από αριστερή μεριά σιγά σιγά προχωρεί προς την μέση, και στην δεύτερη στην μέση από το κοράλλι γύρο γύρο έχει ασπρίσει

Οι τιμες σου ειναι μια χαρα στο νερο σου, τωρα απο την εμπειρια μου στα συγκεκριμένα κοραλια, οταν ειχα κατεβάσει τα θρεπτικά με την chaeto και ειχε "στεγνώσει" το ενυδρειο, τα sps απλα πεταγανε με χρωματα και υγεία απίστευτη, ενω τα συγκεκριμένα αρχίζαμε και μαραζωνανε.

Τα κρατούσα ζωντανα με πολυ τροφή για αυτα και ποιο πολυ target feeding αλλα ειναι ταλαιπωρία. Το φωτιστικό το παρελαβες; Ρωτάω να σιγουρεψουμε οτι δεν ειναι απο την αλλαγή φωτισμού.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα lps είναι λίγο "βρόμικα".. δεν θέλουν αποστειρωμένα ενυδρεία, κάποια μάλιστα δεν θέλουν πολύ δυνατό φωτισμό και κυκλοφορία....

Θέλει λίγο μελέτη η θέση που πρέπει να τοποθετηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...