Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

Οι τιμες σου ειναι μια χαρα στο νερο σου, τωρα απο την εμπειρια μου στα συγκεκριμένα κοραλια, οταν ειχα κατεβάσει τα θρεπτικά με την chaeto και ειχε "στεγνώσει" το ενυδρειο, τα sps απλα πεταγανε με χρωματα και υγεία απίστευτη, ενω τα συγκεκριμένα αρχίζαμε και μαραζωνανε.

Τα κρατούσα ζωντανα με πολυ τροφή για αυτα και ποιο πολυ target feeding αλλα ειναι ταλαιπωρία. Το φωτιστικό το παρελαβες; Ρωτάω να σιγουρεψουμε οτι δεν ειναι απο την αλλαγή φωτισμού.

ναι έτσι έχω τα sps πάνε μια χαρά και μερικά από τα lps να έχω πρόβλημα..ναι το φωτιστικό το παρέλαβα εδω και 2 μέρες το ίδιο που είχα αλλά σε 60 βατ απλά τώρα είμαι καλυμμένος σε θέμα φωτισμού σε όλο το ενυδρείο σύνολο 180 βατ. target feeding κάνω πάντα με κλειστά τα φώτα και 1 φορά την εβδομάδα βλέπω η πολύποδες ανοίγουν κανονικά .

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα lps είναι λίγο "βρόμικα".. δεν θέλουν αποστειρωμένα ενυδρεία, κάποια μάλιστα δεν θέλουν πολύ δυνατό φωτισμό και κυκλοφορία....

Θέλει λίγο μελέτη η θέση που πρέπει να τοποθετηθούν.

καλός μακάρι να βρω την αιτία φίλε... να δούμε και να μην έχω άλλη πια απόλυα

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Τασο μου,κατα την ταπεινη μου γνωμη το ολο προβλημα σου ειναι στο no3-0 που ανεφερες και ψιλοφαινεται και απο τη πρωτη φωτο(εκτος αν δεν φαινεται καλα γιατι ειμαι απο κιν.).

BB και ats μπορουν να στερουν αρκετη τροφη απο τα κοραλια-εμμεσα η' αμεσα.

Ξεκινα ταισματα και πιστευω πως θα βελτιωθουν τα πραγματα.

Εχω παψει εδω και καιρο να θεωρω το 0 στα no3 σαν καλη μετρηση αν δεν πεφτει ταυτοχρονα πολυ φαγητο στο νερο μας.

Ισως να ειναι,οπως ειπε και ο μαριος, στρες απο την προσθηκη του φωτιστικου!

Το εβαλες αριστερα το νεο; Μεγεια κιολας φιλε μου:-)

Link to comment
Share on other sites

Τασο μου,κατα την ταπεινη μου γνωμη το ολο προβλημα σου ειναι στο no3-0 που ανεφερες και ψιλοφαινεται και απο τη πρωτη φωτο(εκτος αν δεν φαινεται καλα γιατι ειμαι απο κιν.).

BB και ats μπορουν να στερουν αρκετη τροφη απο τα κοραλια-εμμεσα η' αμεσα.

Ξεκινα ταισματα και πιστευω πως θα βελτιωθουν τα πραγματα.

Εχω παψει εδω και καιρο να θεωρω το 0 στα no3 σαν καλη μετρηση αν δεν πεφτει ταυτοχρονα πολυ φαγητο στο νερο μας.

Ισως να ειναι,οπως ειπε και ο μαριος, στρες απο την προσθηκη του φωτιστικου!

Το εβαλες αριστερα το νεο; Μεγεια κιολας φιλε μου:-)

Μιχάλη στα νιτρικά έχω μπερδευτεί χρησιμοποιώ της σαλιφερτ και μετρώ πάντα 2 άρα έχω 0,2 η 2? έφαγα κόλλημα τώρα...Δεν είναι από το φωτισμό γιατί τον έβαλα πριν 2 μέρες, το κακό έχει ξεκινήσει πολύ πιο μπροστά έμενα το μυαλό μου πάει στο ΑΤς αλλιώς δεν εξηγείτε ένας λόγος που έχασα και το bubble μου πιστεύω είναι αυτος.Αυτην την στιγμή το σταματώ το ΑΤΣ και θα πάω για chaeto την είχα και στο παρελθών και ήμουν ικανοποιημένος όπως επίσης ο Μάριος έβαλε ένα καλό άρθρο για χαετο να ναι καλά! ...να μην μπορώ να κρατήσω lps τη έχω πάνω μου lpsδιωχτη.Ο φωτισμός Μιχάλη μπήκε από δεξιά!!και τα 2 κοραλια οπως ειναι τωρα..στα χαλια τους

post-51870-0-54300200-1404265530_thumb.jpg

post-51870-0-70708800-1404265542_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Τα Sps φαίνονται μια χαρά και να απολαμβάνουν το φωτισμό γενικά φαίνεται οτι κανεις πολυ δουλεια και μπράβο σου και εγω ειμαι τις άποψη οτι πρέπει να ταΐσεις λίγο παραπάνω και το λεω γιατι και εμένα βλέπω στο δικό μου το ενυδρειο τα σκληρά να εχουν χρωματα και ανάπτυξη και τα lps απλα να ζουν καθόλου ανάπτυξη απλα ζουν εγω δεν εχω ΑΤΣ αλλα ούτε χαετο ταΐζω σχετικά ωριακα τα κοραλια και με μετρήσεις νιτρικά 0 με 1 και φωσφορικά 0 και καποιες φορες 0.03 εχω σκοπό να ταΐζω λίγο παραπάνω όσπου να πανε τα νιτρικά 2 για να δω πως θα πανε και τα lps και την αντίδραση των sps.

Link to comment
Share on other sites

Και καμια τροφη για κοραλλια ισως βοηθειση, εγω ταιζω δυο φορες την βδομαδα και κραταω νιτρηκα 2-φωσφορικα 0,03 με ατς, αλλα που και που καποια lps δεν ανοιγουν τερμα....

Πριν καθαρισω το σαμπ, λογο detritus σηκωσα νιτρηκα 10, εχασα ενα φραγκ αλλα τα lps και τα μ****α ανοιξαν τεντα! Οποτε η τα sps ή τα lps θα πηγαινουν καλα, ολα λιγο δυσκολο, οχι ακατορθωτο αλλα δυσκολο, επισης καλο ειναι να βρεις ενα-δυο κοραλλια που να ειναι ο "δεικτης" σου, πχ εγω εχω την καταλαφυλια-τις εφυλιες και την τραχυφυλια για δεικτες, εαν δεν ανοιγουν καλα ή πολυ κατι τρεχει...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ε αφου το νεο φωτιστικο δεν ειναι πανω απο τα κοραλια που εχουν το προβλημα αριστερα,δεν ειναι στρες απο το νεο φωτιστικο:-)

Αυτο ειναι ευχαριστο τασο μου γιατι μπορεις να ξεκινησεις να ταιζεις λιγο παραπανω και να δεις συντομα βελτιωση φιλε μου!

Θα συμφωνησω και με οσα ειπαν τα παιδια παραπανω!

Παντως το ενυδρειο φαινεται πανεμορφο και μερικα κοραλια εχουν μεγαλωσει πολυ σε σχεση με τις προηγουμενες φωτο!Γι'αυτο και μονο σου αξιζουν πολλα μπραβο φιλε μου!!!

Φτου φτου!

Link to comment
Share on other sites

Τα Sps φαίνονται μια χαρά και να απολαμβάνουν το φωτισμό γενικά φαίνεται οτι κανεις πολυ δουλεια και μπράβο σου και εγω ειμαι τις άποψη οτι πρέπει να ταΐσεις λίγο παραπάνω και το λεω γιατι και εμένα βλέπω στο δικό μου το ενυδρειο τα σκληρά να εχουν χρωματα και ανάπτυξη και τα lps απλα να ζουν καθόλου ανάπτυξη απλα ζουν εγω δεν εχω ΑΤΣ αλλα ούτε χαετο ταΐζω σχετικά ωριακα τα κοραλια και με μετρήσεις νιτρικά 0 με 1 και φωσφορικά 0 και καποιες φορες 0.03 εχω σκοπό να ταΐζω λίγο παραπάνω όσπου να πανε τα νιτρικά 2 για να δω πως θα πανε και τα lps και την αντίδραση των sps.

να σαι καλα φιλε μου!!!

ναι όντος αφιερώνω πολύ χρόνο στο ενυδρείο και από τάισμα ρίχνω αρκετά θα έλεγα από ζουμιά 2 φορές την εβδομάδα fuel for reefs της seachem και 1 φορά την εβδομάδα reef snow καταψυγμένη 1 φορά την εβδομάδα και 1 την εβδομάδα ζωντανό φυτοπλαγκτον και φυσικά flakes 2 την ημέρα!

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Και καμια τροφη για κοραλλια ισως βοηθειση, εγω ταιζω δυο φορες την βδομαδα και κραταω νιτρηκα 2-φωσφορικα 0,03 με ατς, αλλα που και που καποια lps δεν ανοιγουν τερμα....

Πριν καθαρισω το σαμπ, λογο detritus σηκωσα νιτρηκα 10, εχασα ενα φραγκ αλλα τα lps και τα μ****α ανοιξαν τεντα! Οποτε η τα sps ή τα lps θα πηγαινουν καλα, ολα λιγο δυσκολο, οχι ακατορθωτο αλλα δυσκολο, επισης καλο ειναι να βρεις ενα-δυο κοραλλια που να ειναι ο "δεικτης" σου, πχ εγω εχω την καταλαφυλια-τις εφυλιες και την τραχυφυλια για δεικτες, εαν δεν ανοιγουν καλα ή πολυ κατι τρεχει...

καλο κολμπο με της εφυλιες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε αφου το νεο φωτιστικο δεν ειναι πανω απο τα κοραλια που εχουν το προβλημα αριστερα,δεν ειναι στρες απο το νεο φωτιστικο:-)

Αυτο ειναι ευχαριστο τασο μου γιατι μπορεις να ξεκινησεις να ταιζεις λιγο παραπανω και να δεις συντομα βελτιωση φιλε μου!

Θα συμφωνησω και με οσα ειπαν τα παιδια παραπανω!

Παντως το ενυδρειο φαινεται πανεμορφο και μερικα κοραλια εχουν μεγαλωσει πολυ σε σχεση με τις προηγουμενες φωτο!Γι'αυτο και μονο σου αξιζουν πολλα μπραβο φιλε μου!!!

Φτου φτου!

να σαι παντα καλα σε ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντι να βγαλεις το ατς , δεν κλεινεις το σκιμερ;

θα "πάω" για χαετο και βλέπω όταν είχα το ΑΤΣ με σκιμερ υπήρχαν μέρες που το σκιμερ υπολειτουργούσε και έτσι το έκλινα για 3 με 4 μέρες και ξανά έμπαινε μπροστά!!

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

και ενα βιντεακι απο κινιτο!

Τασσο ανοιξε το βιντεο το εχεις ιδιωτικο.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ μου αρεσει το δεξι κομματι του βραχου!!

Μολις μεγαλωσουν λιγο τα κοραλλια θα γινει τουμπανο!!!

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου φτου τασο μου!

Υπεροχο ρε φιλε και οσο περναει ο καιρος και μεηαλωνουν θα γινεται ακομα καλυτερο;-)

Το θεμα με τα lps συνεχιζεται;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φιλε

Πολύ αρέσει το στήσιμο

του βράχου

Με τις plate λογικά όταν μεγαλώσουν

περισσοτερο , θα έχεις πρόβλημα

με τα διπλανά κοραλια

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μου αρεσει το δεξι κομματι του βραχου!!

Μολις μεγαλωσουν λιγο τα κοραλλια θα γινει τουμπανο!!!

να σαι καλα φιλε μου ναι οντος αυτο περιμενω να το δω οπως το φαντζομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνω με τον akrida66 μόλις μεγαλώσουν θα δείξει πολυ το όμορφο ενυδρειο σου!

ναι ετσι!!...να σαι καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Τασσο το ενυδρειο ειναι σουπερ ,μπραβο σου να το χαιρεσε,βλεπω οτι και με το κλαμακι ολα οκ

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...