Jump to content

Akridas Nano Reef


Akridas66

Recommended Posts

οχι αδερφε απλα ακομα ειναι αδειο, σημερα κλεινει τρεις μηνες ζωης και εκτος απο μια εφιλια και ενα ζευγαρι κλοουν δεν εχει κατι αλλο,μολις γεμισει και ειναι υποφερτο στο ματι θα κανω παρουσιαση αν δεν μου την δωσει και γυρισω τελικα το μεγαλο σε reef που το σκεφτομαι σοβαρα μιας και εχω βαρεθει να συντηρω και τα 3 ταυτοχρονα ασε που ρευμα κατω απο 500-600 το τετραμηνο δεν βλεπω :cigar: :cigar: :cigar:

τοσο μονο ρευμα;μια χαρα εισαι

Link to comment
Share on other sites

Πια 3;! Για 2 ηξερα....ποποοοο πολυ ζεστα τι πηρες και εσυ....

Αντε αν δεν την παλευει διαλα το ενανκαι στησε ενα σωστο και πληρες, εμεις μαζι σου :)

Link to comment
Share on other sites

λες???και μου φαινοταν αρκετα τεσπα ετσι ειναι ενυδρειο και δεη πανε παρεα...

Link to comment
Share on other sites

λες???και μου φαινοταν αρκετα τεσπα ετσι ειναι ενυδρειο και δεη πανε παρεα...

ελα να σου δειξω λογαριασμο να κλαψεις!

Link to comment
Share on other sites

αγγελε ειναι το ρεεφακι ,το 700αρι με τα σκαλαρια που εκανα πριν λιγο καιρο παρουσιαση ,ενα μικρο γαριδες και μια γενιστρα σε λειτουργια για τα σκαλαρακια που μεγαλωνω,βασικα μια χαρα την παλευει αλλα μιας και με βλεπω να αφηνω το γλυκο εκανα σκεψεις για το 700αρι οτι γινει θα γινει αφου πρωτα μαζεψω το καταλληλο εξοπλισμο και φυγει και αυτο το καλοκαιρι μιας και τωρα το βαρος πεφτει στο αλλο μου χομπι εσυ ξερεις :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ αμαν, αγοριιιιιινα μου!!!

Καλα σιγα σιγα, μπαμ δεν γινεται, σκεψου, δες και αποφασισε :)

Εγω το γλυκο δεν μπορω να το αφησω, το κραταω με νυχια και με δοντια, αμα γινει το ρηφ τουμπανο και αλλαξω μυαλα βλεπουμε :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε Δια αν ηξερα την τρελα που θα παθω με τα ενυδρεια,θα κοιτουσα να εμπαινα στην δεη να εχω αλλα προνομια...τι να κανουμε θα το παλεψουμε ομως :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

φιλε Δια αν ηξερα την τρελα που θα παθω με τα ενυδρεια,θα κοιτουσα να εμπαινα στην δεη να εχω αλλα προνομια...τι να κανουμε θα το παλεψουμε ομως :thumbsu:

ετσι :)

Link to comment
Share on other sites

Update σε λιγες μερες, δεν υπαρχουν τπτ ουαου αλλαγες μεχρι στιγμης...

Εχω ερωτησει:

Υπαρχει περιπτωσει σε μια μοντιπορα πλαϊτ που εχασε καποια σαρκα, να ξανα βγει;;

Οχι απ την μια μερα στην αλλη(οπως την χανει :( ) αλλα σε περασμα καποιων μηνων....

Κατι παρατηρισα σημερα και θελω να δω εαν ειναι η ιδεα μου..... Οπως παντα, καμια φορα φανταζομαι πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμβαινει αυτο.Απλα ο υγιης ιστος μπορει να αναπτυχθει πανω στον νεκρο.Αυτο συμβαινει και στις ακρο που μπορει να χανουν την ζοοξανθελα τους σε καποιο σημειο τους απο διαφορους λογους,αλλα μπορει και γεμιζει στη συνεχεια με νεα και υγιη,αν προλαβεις βεβαια και αντιμετοπισεις γρηγορα το προβλημα.Νομιζω πως αυτο ρωτας Ακριδα,καλα καταλαβα? :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ναι κλοουν(πες μου ονομα γιατι νομιζω οτι σε κοροιδευω στα Ελληνικα)...

Σε μια μοντι που μου εδωσε ο Λυκουργος, εφυγε λιγη "πετσα" μετα απο 3 μερες, εκανα τεστ κτλπ και δεν βρηκα κατι ωστε να δικαιολογη την απωλια, αλλα επειδη τωρα ειμαι σε κατασταση συναγερμου την παρατηρω λιγο παραπανω απο οτι ολα τα αλλα, αυτες τις μερες λοιπον εχω την εντυπωση οτι εκει που εφυγε αρχιση να βγαινει νεα σιγα σιγα, αλλα επειδη ειμαι νεος στην θαλασσα ρωταω μηπως βλεπουν πουλακια τα ματια μου, εν οντως συμβαινει αυτο μιλαμε για πολυ μικρη διαφορα παντως...

Κραταω φωτογραφικο υλικο ωστε να μπορω να συγκρινω με τον καιρο.....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ναι κλοουν(πες μου ονομα γιατι νομιζω οτι σε κοροιδευω στα Ελληνικα)...

Σε μια μοντι που μου εδωσε ο Λυκουργος, εφυγε λιγη "πετσα" μετα απο 3 μερες, εκανα τεστ κτλπ και δεν βρηκα κατι ωστε να δικαιολογη την απωλια, αλλα επειδη τωρα ειμαι σε κατασταση συναγερμου την παρατηρω λιγο παραπανω απο οτι ολα τα αλλα, αυτες τις μερες λοιπον εχω την εντυπωση οτι εκει που εφυγε αρχιση να βγαινει νεα σιγα σιγα, αλλα επειδη ειμαι νεος στην θαλασσα ρωταω μηπως βλεπουν πουλακια τα ματια μου, εν οντως συμβαινει αυτο μιλαμε για πολυ μικρη διαφορα παντως...

Κραταω φωτογραφικο υλικο ωστε να μπορω να συγκρινω με τον καιρο.....

Σταθη,αλλα δεν με χαλαει να με λες και clooyn,μην σου πω πως μ'αρεσει κιολας :D. Το δικο σου ονοκατακι? :lmao:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Αγγελος, μετα απο δυο χρονια γνωριζομαστε, καλοι ειμαστε :P

Αυτο που παρατηρισα λες να ισχυει Σταθη; Η τσαμπα χαρηκα....

Link to comment
Share on other sites

Αγγελος, μετα απο δυο χρονια γνωριζομαστε, καλοι ειμαστε :P

Αυτο που παρατηρισα λες να ισχυει Σταθη; Η τσαμπα χαρηκα....

Ισχυει Αγγελε και μην ανησυχεις καθολου... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Σταθη :)

Λοιπον μικρο update!!

Αγορασα Α/Ο απ την water waves με μεβρανη 50gpd και flush kit, DI γα βαλω στο μελλον εαν κριθει απαραιτητο....

Τωρα παρελαβα ζωντανα κοπιποδα(4 τεμαχια) και ζωντανα ροτιφερς(1 τεμαχιο), κανω προσαρμογει για να ανεβασω την αλατοτιτα σταδιακα( απο 1011 αν θυμαμε καλα σε 1026)... Τα ροτιφερς ηραν ηδη 1026 και για την ωρα τα εχω κρεμαση για να πιασουν θερμοκρασια, λετε να τα κανω και αυτα προσαρμογη;;

Επισης αλλαξα αλατι, πηγα σε red sea απλο και η πρωτη παρατηρισει ειναι οτι διαλυεται πολυ καλητερα απ το tropic marin.... Κυριακη αλλαγη, με νερο απο Α/Ο και red sea, χεχεχεε!!

Επισς πηρα και αντιφωσφορο σιδηρου, χοντρο για καλτσα-σαμπ-φιλτρο, τι ποσοτητα να βαλω μην με στεγνωση τελειως;; Εχω 0,25 με τεστ salifert....

Αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

85gr στα 100lit θελει να βαλεις.Το red sea τι τιμες σου δινει?Κοιταξε το καλα αυτο ειναι πολυ σημαντικο κομματι για την σωστη πορεια του ενυδρειου σου

Link to comment
Share on other sites

Σορυ αλλα δεν το καταλαβα, 85 γραμμαρια στα 100 λιτρα;!

Θα το μετρησω αυριο για να εχει διαλυθει καλα καλα, και θα ποσταρω τα αποτελεσματα :)

Link to comment
Share on other sites

Σορυ αλλα δεν το καταλαβα, 85 γραμμαρια στα 100 λιτρα;!

Θα το μετρησω αυριο για να εχει διαλυθει καλα καλα, και θα ποσταρω τα αποτελεσματα :)

Σορυ :bigemo_harabe_net-58:.Απο την βιασυνη μου να παω να παρω τα παιδια απο το σχολειο,σου εδωσα την δοσολογια ενεργου ανθρακα(κρατα την).Αντιφωσφορο θελεις 35gr στα 100lit :D

Link to comment
Share on other sites

Οκ!! Ευχαριστω και για τα δυο, εβαζα με το ματι ηταν αρχη και μου αρεσει η υπερβολη σε καποια πραγματα, αλλα τωρα παμε με προσοχη :)

Link to comment
Share on other sites

Μπηκαν και τα κοπιποδα και ειναι σαν χιονια στο καμπαναριο, ξεσαλωμα στον υφαλο!!

Πετυχα και ενα σκουλικη φαραω 9 ποντους παναθεματο....το εβγαλα φωτος :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Σε λαθος ανθρωπο το λες, 2 μηνες τρεχη το ενυδρειο, κατσε να περασει κανα χρονος ακομα και βλεπουμε :) ακομα σκευτωμαι πως να βαλω το σαμπακι μπας και φυγη το φιλτροκουτι, αλλα τωρα δεν παιζει σαλιο :( σιγα σιγα πλεον οτι κανω :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πονος αβασταχτος αυτος με το σαμπ :(

Δεν εχω τρυπα στο ενυδρειο, τα κουτια υπερχειλησεις ειναι απλησιαστα και γενικα εχω κανει πατατοσαλατα το μυαλουδακι μου :(

Εχει ενα σωρο χρησιμα αθρα το φορουμ, αλλα χωρις €€ και βοηθεια δεν μπορεις να κανεις τπτ...

Τωρα θα μου ζητησες, οχι δεν ζητησα για πολλους λογους, ολο ζηταω βασικα, ντρεπομαι, δεν θελω να ζαλιζω τους αλλους και δεν εχω €€ αυτων τον καιρο :(

Απο υλικα εχω μονο το ενυδρειο που θα γινει σαμπ, ενυδρειακη συλικονη και ορεξη....λοιπουν πολλα ακομα :/

Τουλαχιστον εφτασα μεχρι εδω, χαρη στο AquaZone και τους ανθρωπους πισω απο αυτο, αλλιως καληνυχτα :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...