Jump to content

Akridas Nano Reef


Akridas66

Recommended Posts

Γεια σου ρε Ακριδα με τα ωραια σου! Βαλε και μια γενικη να δουμε πως εγινε ...

Link to comment
Share on other sites

Εφτασεεεε!!!

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Απο βδομαδα με το σαμπ σε λειτουργεια και τα σχετικα :)

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να θεριέψουν και να μην χωράει χέρι Άγγελε! Έχει αρχίσει και γίνετε πολύ όμορφο το μικρό! Μια συμβουλή, προσπάθησε κανένα κοράλλι να μην ακουμπά τα τζάμια και προσπάθησε επίσης να τα έχεις γυαλί όλα πλην της πλάτης! Περιμένω update με το sump εν λειτουργία! Φτου φτου!!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Κωστα κανενα δεν ακουμπαει τζαμι και καθαρισμα με τις δουλειες τις υπολοιπες....

Αυριο λογικα ξεκιναω!

Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκες την catalafylia τραβατη λιγο,επισεις το βαμβακι βγαλτο απο εχτες μαζευει νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω χωρο ακομα για να την τραβηξω, μις την αλλαξα θεση ανοιξε κι αλλο!! Μολις καθαρισω λιγο θα την φτιαξω!!

Νιτρηκα εχω 2 μεχρι στιγμης κολημενα, το ξερω οτι μπορει να γινει εστια νιτρηκων, αλλα μου περιορηζει τις φυσαλιδες απ το σκιμμερ, μολις παει κατω τερμα το μαλλι....

Ευχαριστω Νικολα!!!! :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραία ολα σιγα σιγα περνει το δρόμο του!! θα ειναι σημαντική προσθήκη και το σαμπ που θα σου λύσει τα χέρια!

Link to comment
Share on other sites

Σε πια γωνια απ τις δυο;;

Μια jardinei ειναι αριστερα και ενα φραγκ seriatopora δεξια....

Δεν το εχω με τα ονοματα, ακομα μαθαινω :)

Ευχαριστω Λυκουργο :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Οι εργασιες ξεκινησαν, περιμενω να στεγνωση η κολλα καλα και προχωραω σε αφαιρεση του φιλτροκουτιου και εγκατασταση της υπερχειλησης....

Η ανλτια και η σωληνα επιστροφης τοποθετηθηκαν ηδη....

Ελπιζω να μην χρειαστη η σφουγκαριστρα και το εξτρα νερο εαν παει κατι στραβα....

Μια φωτο για το "καλο"!

Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

θα εχεις θεμα ,οταν την βαλεις σταματησε το νερο της επιστροφης 5 6 φορες και οταν τελειωσει το κατεβασμα σε 5 λεπτα ξαναβαλε μπρος .

Link to comment
Share on other sites

Θα το εκανα αυτο για τσεκαρω μην ξεχειληση το σαμπ...

Λες να μην ξαναπαρει;

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να πανε ολα καλα και απο σημερα να εισαι σαμπατος αδερφε :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε την έχω δουλέψει πιο παλιά αυτήν την υπερ/ση και δουλεύει άψογα! Καλή αρχή και κάνε πολλά on off στην επιστροφή μέχρι να σιγουρευτείς πως λειτουργεί άψογα!

Link to comment
Share on other sites

την τρίτη ένωση, αυτή που πάει έξω, έτσι όπως το βλέπω στη φωτό, δεν έπρεπε να την κάνεις πιο ψηλά από την εσωτερική;

Link to comment
Share on other sites

Τεο εαν λες αυτη που παει η ταπα ειναι πιο ψηλα, σκεψου οτι με περνει να την κατεβασω λιγο ακομα....

Παιδες ζοριστηκα αλλα τα καταφερα, το κακο ειναι οτι δεν μου αρεσει οπτικα και οτι μου τελειωσε το νερο και πρεπει να φτιαξω κι αλλο....

Δουλευει αψογα μεχρι στιγμης, αλλα ακομα κανω δοκιμες, αναβω σβηνο περιμενω και παμε παλι.....μακαρι να πετυχει αλλιως θα φαω μεγαλη απογοητευση.... Και εννοητε οτι δεν θα το ξανα επιχειρησω τωρα...!

Συν της αλλης δεν χωραει το σκιμμερ στο σαμπ για να αδειαζω το κυπελο και πιανει τρελο χωρο, δωρο αδωρο με λιγα λογια, μια λυση ειναι να παω στο tunze 9002-9004 που χωρανε και περισευουν.....

Για να δουμε!

Φωτος για γνωμες!!e8etubym.jpgsasy5age.jpg

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτή με την τάπα εννοουσα, αλλα φαίνεται ότι δουλευει και πιο κάτω. Οποτε όλα καλα. :)

Εμφανισιακά, στο ειχα πει ότι φαίνεται αρκετά..αλλά αφού κάνει δουλειά και είναι φτηνη δεν πειράζει. θα τη συνηθισει το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Θα την συνηθησω, εδω δεν βλεπω πια τα tire up εκει θα κολλησω, σιγα...

Σαν αποδοση δεν μου γεμιζει το ματι, κατεβαζε πιο λιγο νερο απ οτι ανεβαζε, μετα θυμηθηκα οτι η αντλια επιστοφη εχει ρυθμισει και το φτιαξα, αυριο με νερακι τελευταια τεστ και βλεπουμε!!

Πρεπει να δω τι θα κανω με σκιμμερ τωρα :(

Link to comment
Share on other sites

ότι κι αν κανεις με το sump, προσπάθησε να βάλεις και χωρο για refugium. Κανει τρομερή δουλειά, τουλάχιστον σε μικρά ενυδρεία, κανει τη διαφορά. Όταν ειχα εγω στο 30λιτρο,

ειχα σταθερές τιμες συνέχεια, 0 φωσφορικά, 0 νιτρικά, κωπήποδα άπειρα και χωρις καν skimmer..

Link to comment
Share on other sites

Ats εννοεις;; Με μπερδεψες, κατσε γιατι εχω χαζεψει τοσες ωρες μονος μου :P

Link to comment
Share on other sites

Ριχτε και μια ματια τι υπηρχε πισω απ το φιλτροκουτι, σαν σαλιγκαρια μοιαζουν!

Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

εχω κι εγω τέτοια, στην πλάτη του ενυδρείου. Άκακα είναι, είναι καλο δείγμα ότι παει καλα το ενυδρείο.

Το refugium είναι ένα μικρο "ενυδρείο" που εχει μεσα μια μια μακροάλγη ( chaeto, caulerpa..) και συνήθως ένα-δυο κομματακια ζωντανού βράχου. Εχει δικό του φωτισμό, μια λάμπα

οικονομίας αρκει.

Ο σκοπός είναι να καλλιεργείται η μακροάλγη ώστε να απορροφάει νιτρικά από το κυρίως ενυδρείο. Παράλληλα, μεσα στη μακροάλγη αναπτύσονται διάφοροι μικρο-οργανισμοί ( κωπήποδα,

αμφίποδα κλπ ) που χρησιμεύουν σαν τροφή για τα ψάρια.

Επίσης, εφόσον λειτουργεί με φως 24ωρο, ανταγωνίζεται οποιαδήποτε άλγη τυχον φυτρώνει στο ενυδρείο σου.

Επίσης, εκει μεσα μπορεις να βάζεις και κάποιο ζωντανό που δεν θέλεις να το εχεις στο κυρίως ενυδρείο

Πολλοί που έχουν sump φτιάχνουν κι ένα χωρο για refugium. Εγω ειχα μονο refugium, με μια μικρή αντλία έστελνα νερο από το κυριως ενυδρείο στο refugium και αυτό επέστρεφε από το

refugium με υπερχείλιση ( σημαντικό, για να εχω χαμηλή ροή επιστροφής ώστε να μην πεθαίνουν τα κωπήποδα).

Στο 80λιτρο που εχω τωρα δεν εχω ακομα refugium αλλά την chaeto μου την εχω προσωρινά μεσα στο ενυδρείο σε μια γεννήστρα. Εχω διαβάσει σε διαφορα ξενα forum ότι το κανουν κι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...