Jump to content

Nέο Ασιατικο Ενυδρειο...


stratigos24

Recommended Posts

Eδω και οι αγαπες μας.. Εχασε καποια ποιοτητα το βιντεο (ηταν 800mb και το εκανα 50mb..) αλλα βλεπεται κανονικα. Ισως καποια στιγμη ανεβασω το αρχικο αλλα τωρα δεν ειχα χρονο.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο!

Λοιπον διαβασα οτι το φυτο αυτο μπορεις να το δεσεις και στο ξυλο! Δεν ξερω αν πιανει στο ξυλο! Μαλλον πιο πολυ για διακοσμηση το κανουν αφου μπορει και ανεβαινει στην επιφανεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαθηκαν καποιες σελιδες μετα τη συντηρηση? Πχ εδω στο θεμα μου ειχαμε γραψει και αλλη μια σελιδα νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Χαθηκαν καποιες σελιδες μετα τη συντηρηση? Πχ εδω στο θεμα μου ειχαμε γραψει και αλλη μια σελιδα νομιζω.

kλαψτην σελιδα σου, κλαψτην...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαθηκαν καποιες σελιδες μετα τη συντηρηση? Πχ εδω στο θεμα μου ειχαμε γραψει και αλλη μια σελιδα νομιζω.

Αφου στενοχωρηθηκες τοσο πολυ, θα στο ξαναγραψω! Με τετοια ροη νομιζω οτι βλεπω σολωμους που πανε να γεννησουν! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eδω ενα σημερινο βιντεακι απο το ενυδρειο (επιλεξτε 720-1080p για καλυτερη ποιοτητα):

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσει παρα πολυ αυτη η καφεκιτρινη αποχρωση ολου του ενυδρειου!!!Δεν θυμαμαι αν στο'χω ξαναπει.....

Ετσι κανουν αυτα ολη μερα? :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι και εγω αν μου το εχεις ξαναπει. Οπως και να χει, χαιρομαι που σου αρεσει.

Οταν λες ''ετσι κανουν'' τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Εννοω frering στο τζαμι....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο! Τα φυτα κανανε τη διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

@Georgerocks

Ναι, το κανουν αρκετα συχνα μεσα στη μερα. Πρεπει γενικα να καθρεφτιζονται πολυ στα τζαμια.

@Sturm

Να σαι καλα!

Οντως, ειναι καλυτερο τωρα.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Τελικά καλά έκανες και έβαλες

Φυτά

Δείχνει πολύ ωραίο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το στήσιμο του ενυδρείου σου και τα ψαράκια! (παρεμπιπτόντως έχουμε το ίδιο ενυδρείο). Αν βαρεθείς την άλγη της πλάτης και θελήσεις ένα λιγότερο βιοτοπικό look, πάρε κανα-δυο σαλιγκάρια netrite. Εγώ έβαλα στο ενυδρείο ένα corona sun και ένα πορτοκαλί με βούλες, και έχει αστράψει από καθαριότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το στήσιμο του ενυδρείου σου και τα ψαράκια! (παρεμπιπτόντως έχουμε το ίδιο ενυδρείο). Αν βαρεθείς την άλγη της πλάτης και θελήσεις ένα λιγότερο βιοτοπικό look, πάρε κανα-δυο σαλιγκάρια netrite. Εγώ έβαλα στο ενυδρείο ένα corona sun και ένα πορτοκαλί με βούλες, και έχει αστράψει από καθαριότητα.

Οταν θα δεις το ενυδρειο σου γεματο απο τα αυγα τους που δεν εκολαπτονται σε γλυκο νερο και δεν ξεκολλανε απο τις επιφανειες,θα ευχεσε καλυτερα να ειχες αλγες..:P

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα δεις το ενυδρειο σου γεματο απο τα αυγα τους που δεν εκολαπτονται σε γλυκο νερο και δεν ξεκολλανε απο τις επιφανειες,θα ευχεσε καλυτερα να ειχες αλγες.. :P

Ουπς! Αλήθεια? Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο σαλιγκάρι που να τρώει αυγά netrite (ή να περάσω τα τζάμια anti graffiti σπρέυ? :jig:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχος δεν υπαρχει κατι που να τρωει τα αυγα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στο ενυδρειο εμφανιστηκαν καποια Ramshorn snails που ηρθαν πριν κανα μηνα μαζι με καποια φυτα και εχουν κανει το ενυδρειο λαμπικο απο την καφε αλγη. Στο βυθο πλεον δεν εχει αλγη (ειχε λιγη) και το πισω τζαμι που ηταν ολο γεματο απο καφε αλγη πλεον ειναι γυαλισμενο. Και τα ξυλα τα εχουν καθαρισει σχεδον ολα. Μου εχει κανει εντυπωση ποσο γρηγορα μεγαλωνουν αυτα τα Ramshorn snails. 3-4 εχουν γινει πολυ μεγαλα και ηρθαν ειτε σε αυγα ειτε πολυ πολυ μικρα που δεν τα εβλεπες ευκολα.

Τα φυτα πανε οκ με την μεσαια κρυπτοκορινα να εχει γινει θηριο (και οι αλλες καλα πανε αλλα οχι σαν αυτην που ειναι κατω απο το φως), τις υδροφυλλες τις εχω κουρεψει ηδη 2 φορες, η java fern παει καλα και το φυτο επιφανειας βγαζει συνεχεια νεα φυλλα. Εχω κοψει κιολας 2 φορες μερος του και εχω δωσει σε φιλους μου. Οι βαλλισνεριες νανα πανε οκ αλλα ψηλωνουν αργα.

Εδω ενα βιντεακι σημερινο (επιλεξτε 720 ή 1080p για καλυτερη ποιοτητα):

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο γίνεται φίλε μου και είναι εξελίξιμο. Το φυτό επιφανείας είναι lephocephala?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο εχει γινει! Σου περισσευει κανα κλαδεμα απο την leucokephala;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα παιδια.

@Sturm

Θα εχω σε λιγο καιρο κλαδεμα παλι και θα σου δωσω.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου φίλε! Να το χαίρεσαι!!

Δοκίμασες να βάλεις μια σκουρόχρωμη αφίσα ή κάποιο μαύρο χαρτόνι στην πλάτη του ενυδρείου σου;

Λίγο μου χαλάει την εικόνα η θέση της κρυπτοκορίνας στο κέντρο. Συνήθως αποφεύγουμε να βάζουμε φυτά ακριβώς στο κέντρο του ενυδρείου. Κανόνας του aquascape και καλά :D Αλλά πάλι, έτσι όπως είναι τοποθετημένα τα ξύλα σου, δε μπορώ να δω που θα μπορούσε να μετακινηθεί η κρυπτοκορίνα. Είναι και μυστήριο φυτό και δε σηκώνει και πολύ τις αλλαγές....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε

Το ενυδρείο σου έχει γίνει πανέμορφο

το φυτό στην επιφάνεια είναι φοβερό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...