Jump to content

Nέο Ασιατικο Ενυδρειο...


stratigos24

Recommended Posts

Προσωπικα seachem potassium χρησιμοποιουσα.

Τις ταμπλετες αυτες δεν τις εχω δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, για seachem παω σε καλιο (εξαρχης να το ριξω ή αμα δω οτι το χρειαζεται το φυτο να το ριξω τοτε?).

Link to comment
Share on other sites

Ενα σημερινο κοντινο βιντεο απο τα ψαρακια... (720p ή 1080p για καλυτερη ποιοτητα)

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ομορφα! Εγω θα το επιανα καπου αλλου το μικροσοριουμ ωστε να φουντωσει περιμετρικα! Εκει που ειναι τωρα δεν φουντωνει απο πισω γιατι ειναι το τζαμι!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα τα ψαρακια σου!Να τα χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα!

Σημερα εριξα 1ml καλιο seachem (σκεφτομαι να ριξω παλι αλλο 1ml μεθαυριο, οι οδηγιες λενε 2.5ml στα 60 λιτρα....60 λιτρα και το ενυδρειο μου να υπενθυμισω) ) πηρα και αυτες τις ταμπλετες για τις κρυπτοκορινες. Λενε 1 ταμπλετα καθε 20 λιτρα. Εγω σκεφτομαι να σπασω τη μια ταμπλετα και να την βαλω κοντα στις μπροστα κρυπτοκορινες και την αλλη μιση στις πισω. Σωστα? Και ακομα, καθε ποτε τις αλλαζω αυτες? Λενε οτι ειναι μακρας διαρκειας αλλα δεν ξερω για ποσο ειναι... Bλεπω οτι ληγουν 7/2014... Να εχουν θεμα?

@Sturm

Μαρεσει εκει η java fern οπτικα και δεν θα ελεγα οτι ειναι περιορισμενη απο τα τζαμια, αλλα αν οντως δω κατι τετοιο την παω σε πιο ανοιχτο μερος. Σκεφτηκα καποια τμηματα της να τα δεσω και σε κανα ξυλο απο αυτα που εχω μεσα αλλα δεν ειμαι για να βγαζω εξω ξυλα ωστε να τις περασω την πετονια.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα τις ταμπλετες ( 2 στο συνολο, μιση - μιση την καθε μια 2-3-4 εκατοστα απο τα φυτα) και αλλαξα θεση καπως στα φυτα (δηλαδη εβαλα μια μεγαλη κρυπτοκορινα στο κεντρο και αφησα τις υπολοιπες στο πλαι οπως ηταν) και νομιζω οτι ειναι καλυτερα οπτικα τωρα.

Σκεφτομαι και καμια valisneria nana σε ολο το πισω μερος του ενυδρειου να γινει καπως ετσι.....καποια στιγμη... :P

post-42098-0-86846900-1399751601_thumb.jpg

post-42098-0-87278900-1399751653_thumb.jpg

post-42098-0-74467200-1399751730_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Καλιο θα ριχνεις καθημερινα και οτι δοσολογια γραφει,μη το φοβασε,δεν θα εχεις προβλημα αλγης μ αυτο το λιπασμα.

Ταμπλετες,μιση σε καθε κρυπτοκορινα.

Link to comment
Share on other sites

Αρνητικα αποτελεσματα για τα φυτα σε περιπτωση υπερδοσολογιας (να υπαρξει δηλαδη περισσεια καλιου στο νερο) παιζει να υπαρξει με το καλιο (μηπως εχω σχετικα λιγα φυτα για το ενυδρειο δηλαδη κλπ)? Να το ριχνω με τα φωτα ή και πριν να εχουν αναψει δεν υπαρχει θεμα?

Οσον αφορα τωρα τις ταμπλετες, μπορεις να καταλαβεις για τις συγκεκριμμενες καθε ποτε θελουν ανανεωση? Τις εβαλα τελειως κατω να ακουμπησουν τζαμι, λαθος? Μηπως ηθελαν πιο ψηλα για να ''διαλυθουν'' καλυτερα? (η αμμος μου ειναι κοκκομετριας 0.3mm) Και ακομα, οτι ληγουν 7/14, να με απασχολει?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Με το καλιο δεν θα εχεις προβλημα,εγω στο δικο μου εριχνα την 2πλασια δοση απο αυτη που γραφει καθημερινα.Το καλιο δεν φερνει αλγες και με τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου οτι περισευει το τραβας.Τα λιπασματα δεν νομιζω οτι παιζει ποτε τα ριχνεις,με η χωρις φωτα.Εγω προσωπικα τα ριχνω ολα μολις αναψουν τα φωτα.

Τωρα για τις ταμπλετες,καλα εκανες και τις εβαλες βαθυα,ομως επρεπε να παρεις αλλες που να μη λειγουν τοσο γρηγορα.Λογικα δεν θα προλαβεις να βαλεις αλλες και θα τις πεταξεις αυτες που θα σου εμειναν γιατι θα εχουν λειξει μεχρι να ξαναχρειαστεις.Εγω τις dennerle που ειχα τις εβαζα καθε 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ταμπλετες της sera που ειδα θελαν καθε 20 μερες και γιαυτο δεν τις πηρα. Της seachem θελουν καθε 3-4 μηνες. Dennerle καθε 6μηνο και κατι jbl που σου ειχα παραθεσει και πιο πανω, διαβασα καποιος να λεει οτι θελουν αλλαγη 1 φορα το χρονο ( :blink:). Ολα αυτα ομως δεν εχουν να κανουν και με το ποσα φυτα και τι απαιτησεων εχουμε στο ενυδρειο? Πχ αν ειχα απαιτητικα φυτα και ενα φουλ φυτεμενο, παλι σε 6 μηνες θα ηθελαν πχ οι dennerle αλλαγη ή πιο συντομα? Για αυτες που πηρα δεν βρισκω κατι και ναι, δυστυχως δεν κοιταξα ημερομηνια οταν τις πηρα.

Αν διαβαζω σωστα αυτο: ''Add 1 tablet per 20 litres of aquarium water initially. Follow this by adding 1 tablet per 40 litres for re-fertilisation at each partial water change. Simply crush the tablet and push into the substrate near the plants' roots.''

Μηπως λεει, βαζουμε μια ταμπλετα ανα 20 λιτρα και σε καθε αλλαγη προσθετουμε και μια νεα ταμπλετα καθε 40 λιτρα νερου?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο λεει αλλα αν το κανεις μπορει να εχεις προβλημα με αλγες.

Οι ταμπλετες λιωνουν πολυ αργα και θεωρω υπερβολη ολα αυτα που γραφουν.

Οι ταμπλετες και το καθε ποτε πρεπει να μπαινουν δεν παιζει ρολο με το ποσα και τι φυτα εχουμε.Ετσι και αλλιως ταμπλεςτες δεν βαζουμε σε ολα τα φυτα,αλλα μονο σ αυτα που τρεφονται απο τις ριζες,τα αλλα τρεφονται απο τα φυλλα,δηλαδη απο τα υγρα λιπασματα που ριχνουμε στο νερο.Οπωτε αν ειχες ενα φουλ φυτεμενο με δυσκολα φυτα,θα ηταν λαθος να το πλακωνες με ταμπλετες γιατι στα περισσοτερα φυτα θα ηταν αχρηστες.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, σωστα. Δεν τρεφονται ολα απο τις ριζες. Και αν ειχα ενα ενυδρειο με φουλ φυτα που τρεφονται απο τη ριζα, παλι το καθε φυτο θα ειχε την ταμπλετιτσα του αρα ειναι το ιδιο πραγμα.

Θα βαλω αλλη μια δοση απο αυτες τις ταμπλετες λοιπον σε κανα μηνα και μετα παιρνω αλλες που να μην ληγουν τοσο συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια η φωτο που ανεβασες απο τις βαλισνεριες....αλλα αυτη δεν ειναι η valisneria nana αλλα η gigantea.....απλα να ξερεις μην παρεις την nana και περιμενεις να γινει ετσι.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανονικη σε προηγουμενο ενυδρειο αλλα επειδη παιρνει πολυ υψος ελεγα οτι θα ηταν καλυτερα να βαλω nana που ειναι πιο καταλληλη για το υψος του ενυδρειου μου και παει εως 80 εκατοστα υψος.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτα τα 2 εδω nana εχουν απο οτι λενε (καλα στην πρωτη φωτο η κρυπτοκορινες δεξια δασος ολοκληρο..):

post-42098-0-45075700-1399845813_thumb.jpg

post-42098-0-23639300-1399845816.txt

Πιστευω οτι ειναι οκ αλλα το βλεπουμε αμα βαλω πως θα πανε.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτα ειναι nana μαλλον....η gigantea πρεπει να εχει πιο παχια φυλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ενυδρείο και πολύ ωραίο το στήσιμο με τα ξύλα και τα φυτά όπως τά'χεις απλώσει τελευταία. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

@Angelkouk

Να σαι καλα. Πιστευω οτι αμα μπει και κανενα ψηλο φυτο πισω θα δειξει πιο ομορφα.

Link to comment
Share on other sites

Προμηθευτικα και sera florena σημερα. Στη δοσολογια γραφει 15ml καθε βδομαδα για τα λιτρα μου. Να βαλω τη μιση (7-8ml) τη βδομαδα και να το παω εναλλαξ με το καλιο? Για παραδειγμα: Δευτερα - Τεταρτη - Παρασκευη Florena και Τριτη - Πεμπτη - Σαββατο Καλιο?

Aκομα, μαλλον εχουμε το συνδρομο της Κρυπτοκορινας (που λεμε οτι αρκετες φορες θελουν καιρο για να προσαρμοστουν) μιας και ειδα σε 2 απο αυτες που εχω, να εχει γινει ενα φυλλο στην καθε μια ανοιχτο κιτρινο - ασπρο? Φωτο θα βαλω αυριο, γιατι τα ειδα τα φυλλα το πρωι που δεν ειχε αναψει το φως, εφυγα απο το σπιτι πριν αναψει και γυρισα αφου ειχε σβησει.

Τελος, αν βαλω vallisneria nana και polysperma, να βαλω και σε αυτα τα φυτα ταμπλετες ή δεν χρειαζονται και ειναι οκ και μονο με τα υγρα λιπασματα?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τα φυλλα της κρυπτοκορινας που αναφερεις σαπιζουν; Αν ναι κλαδεψε τα και αφαιρεσε τα!

Link to comment
Share on other sites

Nαι, νομιζω πως 2 φυλλα χαλασαν αλλα θα τα δω καλυτερα σημερα με το φως. Αν οντως ειναι χαλασμενα, θα τα κοψω απο οσο πιο κοντα στις ριζες γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Eδω και τα φυλλα που για κοψιμο πανε τελικα.

post-42098-0-49679500-1400248996_thumb.jpg

post-42098-0-10288600-1400248998_thumb.jpg

post-42098-0-40050100-1400248999_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοφτα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφαιρεθηκαν. Εριξα και την πρωτη δοση florena σημερα..

Η κρυπτοκορινες ευτυχως περαν απο αυτα τα 2-3 φυλλα που χαλασαν και εκοψα, βγαζουν και καινουρια οποτε ειμαστε οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...