Jump to content

Nέο Ασιατικο Ενυδρειο...


stratigos24

Recommended Posts

Ελα στην εκθεση να μου φερεις και το φυτο που το εχω αναγκη τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι.... http://www.aquazone.gr/forums/topic/97354-ooiuiococ-aethiao-11-ieouanssio-2014/

Δεν το ειδες? :)

Πολυ ομορφη η εικονα με το φως του ηλιου!!!

Μακαρι να μπορουσαμε να φωτισουμε ετσι φυσικα τα ενυδρεια μας!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το Σαββατο φευγω εκτος Ελλαδος.

Ναι, ωραια θα ηταν να τα ειχαμε με φυσικο φως..

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδω το ενυδρειο, αφου αφαιρεσα τις υδροφυλλες απο πισω, εκανα ενα κλαδεματακι στα φυτα και εφτιαξα την λευκολεφαλα να βρισκεται σε ολη την επιφανεια.

post-42098-0-86293200-1413988290_thumb.jpg

Eδω και στο original μεγεθος η φωτο: http://oi58.tinypic.com/301mrdu.jpg

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματικα ωραιο.

Πως εχεις πετυχει τοσο σκουρο χρωμα στο νερο; Την λευκοκεφαλα δεν την παρασερνει η ροη στην επιφανεια;

Link to comment
Share on other sites

Nα σαι καλα, Παρασκευα.

Το χρωμα ειναι ετσι απο χρηση τυρφης, catappa (αν και εχω καιρο να βαλω) και alder cones. Το χρωμα που αποτυπωνεται στη φωτο, ειναι λιγο πιο σκουρο απο αυτο που εχω.

Tην Λευκοκεφαλα, οχι, δεν την παρασερνει, γιατι πιανεται και στην εισαγωγη του φιλτρου και σε ενα θερμομετρο και στον θερμοστατη απο την αλλη μερια κλπ..

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εδω και ενα βιντεακι που τραβηξα μολις απο το ταισμα. Ειναι χειροτερο ποιοτικα απο τα προηγουμενα βιντεο που εχω τραβηξει (...τωρα θα μου πειτε...καλα πως γινεται? Αυτο το τραβηξα με την lumix tz7 τα υπολοιπα που εχω βαλει κατα καιρους ειναι με το κινητο razr i xt890 και βγαζει πολυ καλυτερο βιντεο...περιεργο) αλλα βλεπεται. Επιλεξτε 720p λοιπον (το κινητο τραβαει και 1080p ή lumix εως 720p) για πιο καλο αποτελεσμα.

Και για να προλαβω καποιον που μπορει να σκεφτει αρνητικα για καποια κομματακια τροφης που πεφτουν κατα το ταισμα μου στον βυθο, μετα ψαχνουν και τα ψαρια και τρωνε οσα βρισκουν καθως και τα σαλιγκαρια που απο αυτα δεν μενει πραγματικα τιποτα. Με το που πεσει τροφη, πανε εκει που επεσε λες και τη μυριζουν και τα καθαριζουν ολα. Εντυπωση μου εχει κανει το ποσο αμεσα πανε στα σημεια που εχει τροφη. Παλαιοτερα, αν μου φευγανε 2-3 φυλλαρακια λιγο πιο μεγαλα απο την τσιμπηδα, αμεσως τα επιανα παλι απο τον βυθο για να μην εχουμε κανα θεμα. Τωρα με τα σαλιγκαρια., εχω βρει την υγεια μου που λενε.

Και το μεσημερι που ταισα παλι, εφυγαν 2-3 κολλημενα φυλλα σχετικα μεγαλα και εκατσαν κατω απο την κρυπτοκορινα στο κεντρο. Μετα απο λιγο 2 μεγαλα σαλιγκαρια και κανα μικρο ηταν εκει και την τρωγανε. Μετα απο λιγο δεν υπηρχε τιποτα. :)

Και για του λογου το αληθες, εδω και 2 φωτο τωρα που εχουν μαζευτει αρκετα κατω απο εκει που ταισα και επεσε λιγη τροφη. Tωρα, πως πανε αμεσως, οπως ειπα και πιο πανω και πως καταλαβαινουν που εχει τροφη τοσο γρηγορα εντυπωση μου κανει.

post-42098-0-43693000-1413995478_thumb.jpg

post-42098-0-21145400-1413995575_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο Νικο! Πανεμορφο! Δυο σκεψεις εχω μονο: 1) Παρατηρησα πως μερικα ψαρια εχουν φουσκωμενες κοιλιες. Για προσεξε το λιγο αυτο! 2) Ο βυθος ειναι ενταξει γιατι μου φαινεται λιγο περιεργα, σαν αρχη κυανο!

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα Θοδωρη.

1) Ναι, εχουν φουσκωμενες κοιλιες 2-3 που ειναι και πιο μεγαλοσωμα. Μου ειχε κανει και εμενα εντυπωση γιατι τα πηρα απο μικρα και οσο μεγαλωναν αυτα τα 2-3 παραφουσκωσαν και ελεγα τι μπορει να ειναι, μην εχουν κανα προβλημα, μην ειναι αυγομενα, μη δεν ενεργουνται σωστα, μηπως ειναι τα θυληκα ετσι? κλπ. Προσωπικα, δεν τα βλεπω να εχουν προβλημα κινησης, ορεξης και ειναι παντα ετσι απο οταν μεγαλωσαν. Διαβασα και λιγο για τα ψαρια αυτα και λεει οτι τα θυληκα ειναι πιο γεματα, στρογγυλα και μεγαλοσωμα. Τωρα κατι αλλο δεν ξερω για να σου πω. Η ποσοτητα του ταισματος μου ειναι οκ γενικα.

Θα τα βγαλω και αυριο καλες κοντινες φωτο να τα δεις.

2) Το ενυδρειο εχει περασει κυανο πριν αρκετους μηνες. Επιανε κυανο στο μπροστα μερος και αλλαξα 2 φορες την αμμο εκει. Απο τοτε που μειωσα λιγο τον φωτισμο (θυμασαι, που εχω παρει dimmer για led και εχω κανει τον φωτισμο 5/9 απο 9/9 που ηταν η ενταση) δεν ξαναεβγαλα κατι. Σουλατσαρουν και τα σαλιγκαρια που μπηκαν αργοτερα και τον αεριζουν καθαριζουν συνεχεια. Τον καθαριζω και εγω στις αλλαγες καμια φορα απο αυτα τα κομματακια κλπ που βλεπεις και ειναι σαν κομματακια νεκρης αλγιτσας, σαν κομματακια που βγαζει το ξυλο που εχουν μαλακωσει/παπαριασει κλπ. Ειδικα αμα εβλεπες το πισω σημειο (το καθαρισα τωρα καπως στην τελευταια αλλαγη... με το λαστιχο δηλαδη ρουφαγα τετοια οπως εβγαζα το νερο για να κανω αλλαγη) ηταν γεματο διοτι η κυκλοφορια εκει δεν ειναι καλη. Ισως και απο εκει πισω να ερχονται προς τα μπροστα με την κινηση του νερου και να γεμιζω ετσι λιγη ''βρωμιτσα''. Γενικα το παρακολουθω και βλεπουμε.

3) Για την ροη δεν θα πεις τιποτα?!? :lolu::lolu::lolu::lolu::lolu::lolu:

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο το στομα μου το πηρες, μετακινησε την εξοδο του φιλτρου .... πλακα κανω! Το ξεπερασαμε αυτο! Μια χαρα την βλεπω την ροη και τα ψαρια πιο ισοροπημενα.

Ταιζεις καθολου σπιρουλινα; Αν οχι ξεκινα να ταιζεις συχνα πυκνα και παρατηρησε αν ξεφουσκωσουν καθολου!

Τι να σου πω, εσυ ξερεις τι γινεται στον βυθο σου. Παντως εμενα μου φανηκε λιγο περιεργα!

Ρε συ η λευκοκεφαλα σου θα φτασει μονη της εδω στο σπιτι μου ετσι που μεγαλωσε!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα!

Ναι, σπιρουλινα εχω και ταιζω. Μια που εχει σαν βαση τη σπιρουλινα της ocean nutrition και αλλη μια sera που πηρα προσφατα εχει και εκεινη μεσα. Και μια γενικη ocean nutrition και εκεινη εχει.

Θα ταισω λιγο παραπανω την σπιρουλινα της ocean nutrition αυτες τις μερες να δω αλλα φοβαμαι μη μεινουν τα υπολοιπα μισα απο απο το πολυ χ@σιμο. :P

Κοιτα, τωρα που μου ειπες για τον βυθο, εκατσα και ειδα ενα βιντεο που ειναι το ενυδρειο μου πριν 3-4 μηνες και βλεπω οτι τοτε δεν ειχε τιποτα μπροστα παρα μονο λιγο πισω. Αυτο που συνειδητοποίησα τωρα ειναι οτι τοτε, δεν ειχα μειωσει καθολου την ροη του φιλτρου και την ειχα στο τερμα. Αρα ισως αυτα που εχω μπροστα να ειναι λογω χαμηλης κυκλοφοριας μιας και ειχα βαλει το φιλτρο στα 2/5 εντασης αν μπορουμε να το πουμε ετσι τους τελευταιους αυτους μηνες. Τωρα το εχω ανεβασει (τοσο ειναι και στο βιντεο που εβαλα απο πανω που ταιζω) στα 4/5 και βλεπω και τα ψαρια να ειναι καλυτερα, κανουν κολπα που και που πανε παιζουν κοντρα στην ροη κλπ.

Ναι, σε λιγο θα ερθει μονη της η Λευκοκεφαλα... :P Περα απο την πλακα, σορρυ που δεν εχω στειλει ακομα για να κανονισουμε να σου δωσω, απλα εχει πεσει λιγο τρεξιμο..

Link to comment
Share on other sites

Σκετη σπιρουλινα της ocean nutrition εχεις; Οχι τροφη που εχει βαση την σπιρουλινα, σκετη σπιρουλινα! Η σπιρουλινα βοηθαει στην αποκατασταση της χλωριδας των εντερων, δεν προκαλει χ@σιμο! :D Αν προσθετεις και σκορδοζουμο ακομη καλυτερα.

Την λευκοκεφαλα θα μου την δωσεις στην συγκεντρωση που θα ερθεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτη ειναι μια χαρα! Δοκιμασε και αν θες και την chlorela της seachem! Βαλε και σκορδοζουμο και εισαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Eγινε. Θα ριξω και μια ματια σε αυτη της seachem. Θα δω και για το σκορδοζουμο γιατι δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε. Ειδα, υπαρχουν και ετοιμα σκευασματα.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχουν! Εγω δεν ειχα καμια ορεξη να ασχοληθω με μαγειρικη και ποσο μαλλον με το σκορδο το οποιο και απεχθανομαι και γιαυτο τον λογο πηγα και αγορασα αυτο της seachem, το garlic guard ( το οποιο παρεπιπτωντος βρωμοκοπαει )!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Bλεπω στα συστατικα απο τις τροφες που εχω εδω, σκορδο εχει μονο η sera vipan και η ocean nutrition community formula flakes αν και δεν λενε ποσο της 100%.

Εχω μια dr bassleer την regular αλλα δεν εχει μεσα. Βλεπω οτι βγαζει αλλη τροφη με σκορδο αυτη η εταιρεια, την Dr. Bassleer Biofish Food garlic αλλα εχει 2%. Φανταζομαι θα ειναι πιο δραστικο καποιο προιον σαν αυτο της seachem (σκευασμα σκορδοζουμου).

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα εκανες και εβγαλες τις υγροφιλιες....πιο ομορφο ειναι τωρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν ηθελα να τις βγαλω, αλλα εξαρχης δεν πηγαιναν καλα. Σκεφτομαι να βαλω τιποτα αλλο ψηλο πισω στο κεντρο αλλα ισως το αφησω και ετσι. Θα το σκεφτω.

Link to comment
Share on other sites

1) Παρατηρησα πως μερικα ψαρια εχουν φουσκωμενες κοιλιες.

Να'σαι καλα Θοδωρη.

1) Ναι, εχουν φουσκωμενες κοιλιες 2-3 που ειναι και πιο μεγαλοσωμα. Μου ειχε κανει και εμενα εντυπωση γιατι τα πηρα απο μικρα και οσο μεγαλωναν αυτα τα 2-3 παραφουσκωσαν και ελεγα τι μπορει να ειναι, μην εχουν κανα προβλημα, μην ειναι αυγομενα, μη δεν ενεργουνται σωστα, μηπως ειναι τα θυληκα ετσι? κλπ. Προσωπικα, δεν τα βλεπω να εχουν προβλημα κινησης, ορεξης και ειναι παντα ετσι απο οταν μεγαλωσαν. Διαβασα και λιγο για τα ψαρια αυτα και λεει οτι τα θυληκα ειναι πιο γεματα, στρογγυλα και μεγαλοσωμα. Τωρα κατι αλλο δεν ξερω για να σου πω. Η ποσοτητα του ταισματος μου ειναι οκ γενικα.

Θα τα βγαλω και αυριο καλες κοντινες φωτο να τα δεις.

Eδω καποιες φωτο (οσο μπορεσα καλυτερες) και ενα βιντεο (1080p επιλεξτε στο youtube για καλυτερη ποιοτητα) Στην ουσια 2 ειναι τα ''φουσκωμενα'' (στις φωτο και το βιντεο, διχνω το πιο ''φουσκωμενο'') και ειναι ετσι οπως ειπα απο παντα (απο οταν μεγαλωσαν δηλαδη γιατι τα εχω απο μικρα). Ορεξη, χρωμα, δερμα και κινηση και τα 2 μια χαρα.

post-42098-0-26629500-1414184839_thumb.jpg

post-42098-0-28166100-1414184851_thumb.jpg

post-42098-0-84677000-1414184859_thumb.jpg

post-42098-0-99158200-1414184870_thumb.jpg

post-42098-0-75469000-1414184879_thumb.jpg

post-42098-0-23695400-1414184889_thumb.jpg

post-42098-0-41037800-1414184897_thumb.jpg

post-42098-0-16656700-1414184907_thumb.jpg

post-42098-0-70214800-1414185014_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...