Jump to content

Nέο Ασιατικο Ενυδρειο...


stratigos24

Recommended Posts

Να στε καλα.

@theodor72

Ναι, εχω δοκιμασει και με μαυρο φοντο, με καφε σκουρο και με πορτοκαλι (http://www.aquazone.gr/forums/topic/92506-naai-aoeaoeei-aaioaenaaei/page-5#entry906812 και http://www.aquazone.gr/forums/topic/92506-naai-aoeaoeei-aaioaenaaei/page-5#entry905494) αλλα επελεξα το ασπρο διοτι ετσι ειναι λιγο πιο φωτεινο το ενυδρειο που θελω να ειναι ετσι επειδη μπαινει και λιγο φως στον χωρο εκει που ειναι το ενυδρειο και αμα εβαζα πιο σκουρο θα ηταν σκοτεινο πολλες ωρες για τα ψαρια πιστευω.

Για την κρυπτοκορινα που λες, αμα την εβαζα πισω απο τα ξυλα θα χανοτανε. Αλλο μερος δεν ειχα να την βαλω που να εχει αρκετο στρωμα αμμου. Φαντασου οτι εκει που ειναι αυτη εχει 2-3 εκατοστα αμμο το πολυ. Κατι βαλλισνεριες που ειναι μπροστα δεξια, παιζει να ειναι και σε μονο 1.5 εκατοστο υψος βυθου. Δεν το πηγαινα για φυτεμενο και ετσι δεν ειχα σωστη ποσοτητα για φυτεμα. Παλι καλα που μπηκαν και σταθηκαν τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ναι...ειναι παρα πολυ ομορφο!!!

Θυμισε μου...η αμμος σου ειναι μπεζ? Βαζεις τυρφη?

Υ.Γ.Καλα ρε συ.....στις 5.30 το πρωι καθεσαι και ανεβαζεις φωτογραφιες???χαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος ειναι μπεζ της aquatica.

Ναι, το νερο της αλλαγης το επεξεργαζομαι με τυρφη. Στο ενυδρειο μεσα βαζω alder cones και φυλλα catappa.

ΥΓ: Οπως μας την βαρεσει.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! :)

Και απο σκληροτητες πως εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταια φορα που ειχα μετρησει (ενω στη βρυση εχω gh 10 και kh 5) το ενυδρειο ειχα 4 και 2.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Απο που προμηθευτηκες την αμμο;

Link to comment
Share on other sites

Απο ωκεανο την ειχα παρει , τωρα δεν ξερω αν εχει. ~7 ευρω τα 5 κιλα.

Μετρησα παλι χθες gh και kh και ειχα 5 και 3, μια μοναδα ανοδο, λογικα απο την αναπληρωση που κανω τωρα το καλοκαιρι (το gh 4 και kh 2 τα ειχα μετρησει Μαιο), αν και βαζω νερο απο το ηδη επεξεργασμενο με τυρφη που κανω και την αλλαγη, αλλα για να μην εχω καθολου ανοδο, θα πρεπει αυτο που βαζω της αναπληρωσης να ειναι ακομα πιο χαμηλο για να μην εχω ανοδο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η καλλιτεχνική φωτογραφία! Οι hygrophilla έχουν θέμα με το φως! Τι λάμπες είπαμε πως έχεις; Φαίνεται πως δε τους αρκεί το φως και χάνουν όλα τα κάτω φύλλα τους. Σαν φοίνικες μοιάζουν! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχυει, δεν βλεπω τις υδροφυλλες να πηγαινουν οπως στο πρωτο μου ενυδρειο που ειχα παλι. Τα πανω φυλλα ειναι οκ, αλλα οντως χανουν τα κατω. Τις κουρευω σχετικα συχνα, αλλα πιο αργα απο οτι στο παλιο μου που κουρευα καθε βδομαδα.

Λιπασματα ριχνω sera florena και seachem καλιο αλλα στα αλλα φυτα εκτος απο τις υδροφυλλες, ειχα βαλει στην αρχη ταμπλετες βυθου tetra crypto. Μηπως να βαλω και σε αυτες στη ριζα τους καμια ταμπλετα?

Το φως μου ειναι λιγο περιεργο (led 10w μαμισιο το οποιο το εχω μειωσει στο μισο με dimmer γιατι πριν εβγαζα αρκετες αλγες και κυανο). Απο οταν το μειωσα ολα οκ εκτος απο λιγη αλγη που πιανει το επιφανειας λογω του οτι ειναι κοντα στο φως. Εκει που ειναι παντως εχουν φως δεν τους κοβει το επιφανειας και τα αλλα φυτα πανε οκ. Η μεσαια κρυπτοκορινα μου εχει κανει εντυπωση που πραγματικα παει σφαιρα και εχει βγαλει 100 νεα φυλλα. Οι αλλες στα πλαγια αριστερα ναι μεν ειναι οκ και εχουν υγεια, αλλα δεν εχουν την ιδια αναπτυξη.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι 2 νεες υδροφυλλες που φυτρωσαν δεν εχουν χασει μεχρι στιγμης τα φυλλα στον κορμο τους... για να δουμε...

Εδω ενα βιντεο update μιας και κλεισαμε τις 200 μερες λειτουργιας (επιλεξτε 1080p - 720p για καλυτερη ποιοτητα):

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται όλο και πιο όμορφο.

:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου εχει γινει πολυ ομορφο Νικο! Μπραβο ρε φιλε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο!!! :thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Να και ενα βιντεακι που οι αρλεκινοι δεν πανε περα δωθε σαν τρελοι!!!! :D :D :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, απο τοτε που αλλαξα θεση στο ενυδρειο και μπηκαν και τα φυτα σταματησαν να κοπαδιαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να τα επηρεασε οτι αλλαξες θεση στο ενυδρειο.....πιο πολυ τα περισσοτερα φυτα.....πιστευεις δηλαδη οτι πριν αισθανονταν καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αισθανοντα χειροτερα πριν ..... μηπως ειχαν περισσοτερο αγχος διοτι το ενυδρειο ηταν διπλα στην πορτα του δωματιου, οποτε οποιος εμπαινε τον εβλεπαν αποτομα και τρομαζαν? Τωρα ειναι στην αλλη μερια και τους ερχεται πιο ομαλα πιστευω και συν τα φυτα που εχει το ενυδρειο ηρεμισαν και τελος. Αυτο βλεπω δηλαδη, οτι ειναι πιο ηρεμα κλπ. Δηλαδη, το κοπαδιασμα που εκαναν, μπορει να το εκαναν απο εκνευρισμο, μπορει να ενοιωθαν καποια απειλη κλπ ή μπορει και κατι αλλο που δεν μου ερχεται. Μπορει και παλι μολις μπει κανα φθινοπωρο να κανουν τα περα δωθε τους και να τα κοβουν το καλοκαιρι... :P

Βασικα, στην αρχη οταν τα πηρα (ηταν μικρα) και για 2 μηνες, κοπαδιαζαν, αλλα καθολου φοβο, ετρωγαν απο το χερι μου, ερχοντουσαν ολα μαζι οπου ημουν, ολα ωραια. Μετα απο καποια φαση κρυβονταν απο μενα, με απεφευγαν κλπ. Ολα αυτα οταν το ενυδρειο ηταν διπλα στην πορτα. Τωρα παλι, ολα εχουν γινει οκ. Τρωνε απο το χερι μου και απο την τσιμπηδα, ερχονται ολα μαζι εκει που ειμαι να δουν κλπ. Που και που, μπορει να νοιωσουν και κανα φοβο σε καποια κινηση μου, αλλα οκ, ολα ειναι μεσα στο προγραμμα. Γενικα, καλα παμε παντως..

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mια ενημερωση, με ενα βιντεακι που τραβηξα πριν μια εβδομαδα που ειδα το ενυδρειο να εχει φυσικο φως του ηλιου που περναγε για λιγα λεπτα απο το ανοιγμα της τεντας.

Επιλεξτε 720p - 1080p.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aπιθανο φιλαρακι! Πολλα μπραβο!

Να ρωτησω, δεν βλεπω ροη, ειχες κλειστο το φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι με τη ροη εσυ... Τωρα θελεις να την δυναμωσω?!? :lolu:

Περα απο την πλακα, οπως ειχα πει, πλεον εχω βαλει γενικα τη ροη στη μεση (για να μην ειναι ουτε πολυ δυνατη αλλα ουτε πολυ αδυναμη).

Να σαι καλα, χαιρομαι που σου αρεσει. Επιφανειας να δουμε ποτε θα σου δωσω...ασε που βγαζει σαν τρελο.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...