Jump to content

Nέο Ασιατικο Ενυδρειο...


stratigos24

Recommended Posts

Φωτιζονται καλα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν αναγκη οι κρυπτοκορίνες... οταν πιασει καλά ο βυθος 5-6 μηνες, θα πάρουν τα πάνω τους.

Μου αρέσει παρα πολυ αυτη η καφέ αλγη... που εχει αναπτυχθει..

Αν και θα προτεινα την μεσαια κρυπτοκορινα να την βάλεις καπου πισω , γιατι αν πιασει θα σου κρυψει ολες τις ρίζες.

Link to comment
Share on other sites

Και πανω που ελεγα σιγα σιγα να καθαρισω την καφε αλγη μου γραφεις αυτο.....χαχα....και σκεφτομαι να την αφησω στην ησυχια της.. :P

Για τις κρυπτοκορινες διαβασα οτι εχουν ενα θεμα στη μετεμφυτευση (αν το λεω σωστα) και οτι μπορει δηλαδη να αργησουν να πιασουν ακομα και αν τις μετακινησουμε στο ιδιο ενυδρειο αλλα σε αλλο σημειο. Καλο διαβασα οτι ειναι, οταν βαζουμε κρυπτοκορινες στο ενυδρειο, να τους κοβουμε τα μεγαλα και παλια φυλλα για να δωσουν πιο γρηγορα καινουρια. Εγω δεν το εκανα αλλα πιστευω οτι πανε οκ αν εξαιρεσουμε τα 3 φυλλα που χαλασαν και εκοψα. Πετανε και νεα ομως οποτε οκ. Παλαιοτερα ειχα σε αλλο ενυδρειο ιδια κρυπτοκορινα με seachem flourite red και ειχε πιασει με τη μια, αλλα ηταν μικρη χωρις μεγαλα φυλλα (ριζουλα απο χομπιστα).

Στην αρχη πισω την εβαλα οπως λες (πισω απο τα ξυλα) αλλα δεν μαρεσε μιας και ηταν τελειως κρυμμενη και σκεφτηκα κιολας να βαλω κανα ψηλο φυτο και να γεμισω το πισω μερος κατα μηκος. Βλεπουμε..

Φαντασου οτι ολες οι κρυπτοκορινες που βλεπεις στο ενυδρειο ηταν ενα φυτο που το εχω χωρισει σε 5 κομματια και εχω δωσει και ενα μικρο σε φιλο..

Οσον αφορα τη λιπανση, το βλεπεις οκ αυτο?

Προμηθευτικα και sera florena σημερα. Στη δοσολογια γραφει 15ml καθε βδομαδα για τα λιτρα μου. Να βαλω τη μιση (7-8ml) τη βδομαδα και να το παω εναλλαξ με το καλιο? Για παραδειγμα: Δευτερα - Τεταρτη - Παρασκευη Florena και Τριτη - Πεμπτη - Σαββατο Καλιο?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Βαζε βρε λίγο στις αλλαγές η σπάστο μες στην εβδομάδα, εγω θα εβαζα ταμπλετες στις κρυπτοκορινες και θα εριχνα λιγο καλιο για το microsum που εχεις...

Τα υπόλοιπα στοιχεια τα περνουν και απο το νερό του δικτυου .... και τις τροφές που ριχνεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει ταμπλετες tetra crypto στις κρυπτοκορινες και ριχνω και καλιο για την fern. Απλα πηρα και γενικο sera florena και ρωταω σν ειναι οκ να βαζω ετσι οπως εγραψα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα παμε.. Πηρα σημερα απο φιλο φυτακια..

Μπηκαν λοιπον: βαλλισνεριες νανα (μπηκαν και ταμπλετες σε αυτες), κλαδεμα απο πολυσπερμα πισω (δεν φαινεται), η java fern μετακινηθηκε πιο μεσα στο ενυδρειο και ενα φυτο επιφανειας (Ποιο ειναι? HYDROCOTYLE LEUCOCEPHALA?).

Ακομα μου εδωσε μαζι lemna minor αλλα δεν την εχω βαλει...και μαλλον δεν θα την βαλω για να μην εχω κανα θεμα και γεμισω...

Ξεφυγαμε λιγο με τα φυτα που εβαλα απο τον ορο βιοτοπικο... Τι να κανουμε... :)

post-42098-0-56510600-1400612053_thumb.jpg

post-42098-0-20022000-1400612059_thumb.jpg

post-42098-0-73621800-1400612064_thumb.jpg

post-42098-0-07267400-1400612070_thumb.jpg

post-42098-0-50252200-1400612075_thumb.jpg

post-42098-0-67527100-1400612080_thumb.jpg

post-42098-0-73891000-1400612087_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ξεφυγες; Ολα απο Ασια ειναι! Και τα ψαρακια σε τετοιο βιοτοπο ζουν! Εμενα μου αρεσει!

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα παμε.. Πηρα σημερα απο φιλο φυτακια..

Μπηκαν λοιπον: βαλλισνεριες νανα (μπηκαν και ταμπλετες σε αυτες), κλαδεμα απο πολυσπερμα πισω (δεν φαινεται), η java fern μετακινηθηκε πιο μεσα στο ενυδρειο και ενα φυτο επιφανειας (Ποιο ειναι? HYDROCOTYLE LEUCOCEPHALA?).

Ακομα μου εδωσε μαζι lemna minor αλλα δεν την εχω βαλει...και μαλλον δεν θα την βαλω για να μην εχω κανα θεμα και γεμισω...

Ξεφυγαμε λιγο με τα φυτα που εβαλα απο τον ορο βιοτοπικο... Τι να κανουμε... :)

Ουτε και εγω την εβαλα για τον ιδιο λόγο.

Ωραια, μ'αρεσει με τα περισσοτερα φυτα.

Keep going :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το επιφανειας ειναι αυτο που ρωτησα (Hydrocotyle Leucocephala), τοτε απο οτι βλεπω λεει οτι ειναι Αμερικης.

Για Vallisneria nana διαβαζω οτι ειναι Αυστραλιας.

Link to comment
Share on other sites

Και ενα βιντεακι που τραβηξα πριν λιγο:

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι,πολυ ωραιο!

Μεγια τα φυτα! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ενυδρειο φιλε μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ενα βιντεακι που τραβηξα πριν λιγο:

Λοιπον εγω θα επιμεινω πως το ρευμα ειναι πολυ δυνατο! Ειπαμε θελουν τρεχουμενα νερα αλλα νομιζω ειναι υπερβολικα πολυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bρε συ, καθε φορα που βαζω βιντεο και κανουν ετσι (δηλαδη ερχονται στο μπροστα τζαμι και κανουν σαν τρελα, λες και το κανουν επιτηδες και πανε και παιζουνε στη ροη...εγω να χαιρονται τα βλεπω) ειναι μετα απο αλλαγη νερου ή προσθηκη φυτων και τα πιανει να ξεκινανε παιχνιδιασματα και τετοια. Προσωπικα δεν βλεπω κατι να τα ενοχλει. Το ειχα βαλει το φιλτρο στη μιση ροη για 2 μερες αυτη τη βδομαδα να δω και δεν ειχαν καμια διαφορα τα ψαρια στις συμπεριφορες. Παρολα αυτα και στη μεση και λιγο πιο δυνατα απο τη μεση να βαλω το φιλτρο με καλυπτει μια χαρα και το νερο παρανεμει πεντακαθαρο. Οποτε αν πιστευεις σωνει και ντε οτι χρειαζεται μειωση το μειωνω και βλεπουμε παλι.

Εγω στο μονο θεμα που σκεφτομουν μηπως ειναι δυνατη η ροη ειναι για το βραδυ που θελουν να κοιμηθουν... Βλεπω οτι εχουν τα μερη τους. Το ενα παει πανω απο εκει που ερχεται το νερο στο ενυδρειο, αλλο παει πισω απο τα ξυλα, αρκετα ειναι πανω στην επιφανεια στη μεση προς αριστερα και ενα - δυο πανε κατω απο τις αριστερες κρυπτοκορινες.

Τελοςπαντων, παω να το χαμηλωσω να κοιμηθουν ηρεμα.... :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα σε χω πρηξει με αυτο! Χαχαχααχα! Ξερεις γιατι το λεω ομως; Kαπως ετσι πρεπει να ειναι τα πραγματα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Χαχα...σιγα...πλακιτσα να κανουμε..

Εννοεις:

1) πως ετσι πρεπει να πηγαινουν τα ψαρια ή

2) οτι αυτη ειναι η ιδανικη ροη που βλεπω στο βιντεο?

Αν το πρωτο, τοτε και εμενα ετσι κανουν γενικα και που και που πιανει η τρελα (συνηθως μετα απο αλλαγη νερου ή μετα απο καποια παρεμβαση μου βαζοντας φυτα κλπ) και κανουν αυτο στο μπροστα τζαμι (που σκαει το νερο) που φαινεται και στο βιντεο που εβαλα.

Απο εκει και περα, δεν αποκλειεται η ροη οπως λες να ειναι πιο δυνατη απο αυτο που θα επρεπε αλλα δεν ξερω πως να το καταλαβω.

Το αφηνω λιγο πιο πανω απο τη μεση λοιπον και βλεπουμε.....(μπορει να τους το ανεβαζω για 1-2 ωρες που και που να παιζουν... :devil: )

Ενημερωτικα, το ph αρχισε να πεφτει και τωρα ειμαι στο 7. Λεω να σταθεροποιηθω καπου στο 6.5. Καλα ειναι για τα ψαρια?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ph! Οκ για δοκιμασε λιγο κι εσυ τη ροη! Πειραματισου!

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω στα φυτακια που πηρα (βασικα σε 1 φυλλο μιας βαλλισνεριας και σε ενα ''κλωναρι'' απο το επιφανειας) κατι μαυρες τριχουλες. Τι αλγη ειναι? bba? Να αφαιρεσω το φυλλο της βαλλισνεριας και να καθαρισω το κλωναρι ή να τα αφησω ως εχουν και δεν θα εχω θεμα?

post-42098-0-52772000-1400765555_thumb.jpg

post-42098-0-94692600-1400765556_thumb.jpg

post-42098-0-05226700-1400765558_thumb.jpg

post-42098-0-16869500-1400765559_thumb.jpg

post-42098-0-44553100-1400765560_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και 2 πιο καλες φωτο απο το ''κλωναρι'' του φυτου επιφανειας που εχει το θεματακι..

post-42098-0-29568600-1400779210_thumb.jpg

post-42098-0-63324800-1400779211.txt

Link to comment
Share on other sites

Kατα πρωτον να σου πω πως το φυτο αυτο ειναι Αμερικανικο! Κατα δευτερον νομιζω δεν ειναι επιφανειας! Και τριτο και τελευταιο εχει θεμα με bba!

Link to comment
Share on other sites

Αν το επιφανειας ειναι αυτο που ρωτησα (Hydrocotyle Leucocephala), τοτε απο οτι βλεπω λεει οτι ειναι Αμερικης.

Για Vallisneria nana διαβαζω οτι ειναι Αυστραλιας.

Kατα πρωτον να σου πω πως το φυτο αυτο ειναι Αμερικανικο! Κατα δευτερον νομιζω δεν ειναι επιφανειας! Και τριτο και τελευταιο εχει θεμα με bba!

To ξερω, στο ειχα γραψει κιολας. :)

Απο εκει και περα, το φυτο ειναι οκ αλλα μονο ενα κλωναρι εχει μαυρες τριχουλες. Κοβω (ή καθαριζω) αυτο το κλωναρι και οκ?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Kοψτο το κλωναρι αλλα να ξερεις οτι αν υπαρχει θεμα μεσα στο ενυδρειο θα ξαναβγει!

Link to comment
Share on other sites

Nαι, κατι διαβασα. Θα δουμε. Λευκοκεφαλα ειναι και πολυ το εχουν ως επιφανειας αλλα αμα θες το φυτευεις κιολας σε ενα σημειο και ανεβαινει στην επιφανεια η συνεχεια του και γινεται παλι ''επιφανειας''.

Παντως μαρεσει πολυ το φυτο. Παει και πολυ καλα, πρασινο πρασινο και εβγαλε (μεσα σε 2 μερες που το εχω) αλλα 3-4 νεα φυλλα.

Τελος, επιτελους καταφερα να πετυχω 2 ψαρακια να κανουν παιχνιδια αγαπης :P και τα τραβηξα βιντεο. Θα ανεβει σε λιγο.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εδω και ενα βιντεο απο το youtube με το φυτο αυτο για να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...