Jump to content

Καινούριο Ενυδρείο Βοήθεια???


doraki

Recommended Posts

Η επιστημονικη παρεμβαση εγινε σε σεμιναριο και αν θυμαμαι καλα ηταν ο κυριος Shimek που οταν το ακουσε εφριξε!

Η χημικη αμμωνια ειναι δηλητηριο και δεν πρεπει να μπαινει σε ενυδρεια.

Αυτο με την μπριζολα και τα ακρα πηγαινε στα ουρα που εγραψες πιο πανω..

Link to comment
Share on other sites

Εσυ θα επρεπε να εισαι υπερμαχος αυτης της ιδεας γιατι πιστεψε με πιο φυσικη αμμωνια δεν υπαρχει!!!Αν σε ειχε τσιμπησει σφιγγα και δεν ειχες μαζι σου την χημικη θα το 'ξερες!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ θα επρεπε να εισαι υπερμαχος αυτης της ιδεας γιατι πιστεψε με πιο φυσικη αμμωνια δεν υπαρχει!!!Αν σε ειχε τσιμπησει σφιγγα και δεν ειχες μαζι σου την χημικη θα το 'ξερες!

Φιλε μου μη τρελαθουμε τωρα,σιγα μη ριξεις ουρα στο ενυδρειο..Ουτε αμμωνιες,ουτε ουρα,ουτε μπριζολες,ουτε μπεικον που ειχα διαβασει μια φορα χρειαζετε το ενυδρειο.Ειναι απλα πραγματα,μη το κανουμε επιστημη.

Τωρα τα βακτηρια εχουν εξεληχθει,μπορεις να βαλεις μετα απο 24 ωρες ψαρι,ποιος ο λογος να ριχνεις δηλητηρια?

Με τροφη μια χαρα στρωνει το ενυδρειο χωρις κανενα προβλημα.

Ας μη χαλαμε αλλο το θεμα της φιλης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το μπόλι.

Αρκεί να προέρχεται από υγιές ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τσακωνεστε!!!

Καταρχάς να σας πω ότι ευχαριστώ όλους για τις απόψεις/ ιδέες/ συμβουλές σας.

Κατα δεύτερον έχω ήδη ξεκινήσει το στρωσιμο με τς δύο σκευάσματα που σας έγραψα στη αρχή κ κατά το θέμα του dpap που από ότι κατάλαβα έχει ολοκληρωμένη άποψη για τα ενυδρεία κ φοβερά άρθρα,ΔΕΝ πρέπει να ανακατεύουμε τους τρόπους στρωσιματος.

Οποτε συνεχίζω ως έχει.

Τώρα για τα τεστ που μου ανεφερατε παραπάνω ξέρετε τι ακριβώς πρέπει να κοιτάξω κ πόσο κοστίζουν?

Για το μπόλι μπορω να το βάλω αφού τελειώσω με τη μέθοδο που κάνω η έχει πρόβλημα? (επειδή δεν είναι κάτι χημικό απλά βάζεις νερό από άλλο ενυδρείο)

Για την ταιστρα κ το χρονοδιακοπτη ξέρει κάνεις να μου προτείνει κάτι που να δουλεύει σωστά κ να είναι αξιόπιστο?

Ενδιαφέρομαι για γαρίδες κ σαλιγκάρια για το ενυδρείο με πλατυ κ γκαπυ (νομίζω ότι κ τα ωοζωοτοκα είναι σε αυτές τις ομάδες που μου γράψατε το link παραπάνω) κ θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε πως λέγονται για να παραγγείλω στο κατάστημα γιατί δεν έχει εδώ μόνο με παραγγελία.

Για τα άλατα μπορω να κάνω κάτι τώρα που είναι γεμάτο το ενυδρείο?

Αν βάλω τα ψαράκια μπορω να βάλω τα χέρια μου μέσα για να προσθέσω η να αφαιρέσω πράγματα η θα έχουν πρόβλημα τα ψαράκια?

Link to comment
Share on other sites

Το μπολι το βαζουμε για να επιταχεινουμε το στρωσιμο,μετα δεν εχει ουσια να το βαλεις.

Καλυτερα να παρεις μπολι για να τελειωνεις πιο γρηγορα και πιο ευκολα,δεν ανακατευεις μεθοδους ετσι.

Για τα τεστ,τα βασικα που πρεπει να παρεις ειναι αμμωνιας,νιτρικων (νο3) και νιτρωδων (νο2).

Οι γαριδες υπαρχει περιπτωση να γινουν γευμα απο τα ψαρια και ειδικα απο τα πλατυ.Μπορεις να βαλεις ομως Αμανο γαριδες που ειναι πιο μεγαλες και θα επιζησουν σιγουρα.Αν θες να το ρισκαρεις μπορεις να βαλεις και red cherry γαριδες.

Καλο ειναι να βαζουμε τα χερια μας στο ενυδρειο οσο πιο λιγο γινετε,οτι αλλαγες εχεις να κανεις καλο ειναι να τις κανεις πριν βαλεις τα ψαρια μεσα.

Η ιδανικη θερμοκρασια για τα τροπικα ψαρια ειναι 26 βαθμοι.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

αν στρωσεις το φιλτρο-ενυδρειο με ζουμια τοτε δεν ειναι απαραιτητο το μπολι!

το μπολι το βαζουμε για να γλιτοσουμε την διαδικασια με τα ζουμια!

-χρονοδιακοπτη θα παρεις απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα-ηλεκτρονικα οποιος σου αρεσει!

-υγρα τεστ αμμωνιας ,νιτρωδη, νιτρικα , ειναι τα πιο αμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να γραψω οτι το μπολι δεν ειναι νερο απο αλλο ενυδρειο αλλα βιολογικο υλικο απο φιλτρο ενυδρειου που τρεχει πολυ καιρο χωρις ασθενειες.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε κοιτάω για μεγάλες γαρίδες κ αν μου κάνουν καλώς.Υπάρχει κάποιο άλλο είδος εκτός από τς ψάρια που μπορω να βάλω για να γίνει ποιο εξωτικό κ όμορφο το ενυδρείο μου?Μου αρέσει η διαφορετικότητα για αυτό το ψάχνω.Επίσης μου αρέσουν τα έντονα χρώματα (εξού κ τα χέρια που διάλεξα να βάλω έχουν πολλαααα.α χρώματα διαφορετικά κ έντονα)

Μερικά πράγματα θα τς βάλω σιγά σιγά δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να τα βάλω τώρα.Οποτε αναγκαστικα θα πρέπει να μπουν μετά από τα ψάρια.

Το νερό είναι σταθερά στου 26,5 βαθμούς είναι καλά?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που θα βαλεις στο ενυδρειο σου θα πρεπει να μπορουν να συμβιωσουν μεταξυ τους σε συμπεριφορα αλλα και σε παραμετρους νερου,δεν μπορεις να βαλεις οτι σου αρεσει απο οπτικη αποψη.Καποια ψαρια θελουν σκληρο νερο (βρυσης) και καποια ειδη θελουν μαλακο νερο (θα πρεπει να επεξεργαζεσε το νεο της αλλαγης με τυρφη η αντιστρωφη οσμωση).Οπως καταλαβαινεις δεν μπορεις να βαλεις ψαρια σκληρου νερου με ψαρια μαλακου νερου.Τα ψαρια που σου ειπαν,τα ζωοτοκα,ταιριαζουν μεταξυ τους.

Αυτη τη στιγμη εχεις ψαρια μεσα στο ενυδρειο σου η ειναι αδειο και το στρωνεις?Εχεις φυτα μεσα?

Αν ειναι αδειο και το στρωνεις ανεβασε την θερμοκρασια στους 30 για να εχεις γρηγοροτερη αναπαραγωγη βακτηριδιων στο φιλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που θα βαλεις στο ενυδρειο σου θα πρεπει να μπορουν να συμβιωσουν μεταξυ τους σε συμπεριφορα αλλα και σε παραμετρους νερου,δεν μπορεις να βαλεις οτι σου αρεσει απο οπτικη αποψη.Καποια ψαρια θελουν σκληρο νερο (βρυσης) και καποια ειδη θελουν μαλακο νερο (θα πρεπει να επεξεργαζεσε το νεο της αλλαγης με τυρφη η αντιστρωφη οσμωση).Οπως καταλαβαινεις δεν μπορεις να βαλεις ψαρια σκληρου νερου με ψαρια μαλακου νερου.Τα ψαρια που σου ειπαν,τα ζωοτοκα,ταιριαζουν μεταξυ τους.

Αυτη τη στιγμη εχεις ψαρια μεσα στο ενυδρειο σου η ειναι αδειο και το στρωνεις?Εχεις φυτα μεσα?

Αν ειναι αδειο και το στρωνεις ανεβασε την θερμοκρασια στους 30 για να εχεις γρηγοροτερη αναπαραγωγη βακτηριδιων στο φιλτρο σου.

Είναι άδειο κ το στρωνω.Όπως είπα έχω μέσα ένα silk plan για ενυδρεία που από ότι μου είπαν το υλικό του είναι κατάλληλο για ενυδρεία δεν είναι πλαστικό κ ένα διακοσμητικό που μοιάζει με ξύλο.Έχω παραγγείλει ένα κισσό αλλά δεν έχει έρθει ακόμα κ θέλω να παραγγείλω ένα ξύλο μεγάλο που βρήκα για ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βάλω αγγελία αν χαρίζει κάνεις γαρίδες red cheery?υπάρχει περίπτωση τέτοια η μόνο με αγορά θα βρω?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ νωρις για γαριδες ακομα,τελειωσε το στρωσιμο του ενυδρειου σου και μολις ωριμασει λιγο βαζεις και γαριδες.Ομως οι γαριδες θελουν και αληθινα φυτα και ειδικα φυτα moss.

Τωρα για τα ψευτικα διακοσμητικα,προσωπικα προτειμω τα φυσικα υλικα,πετρες και ξυλα,τα πλαστικα δεν μου αρεσουν καθολου γιατι το ενυδρειο φαινετε πολυ ψευτικο.Ασε που μετα απο καιρο ξεβαφουν και ολα αυτα τα χρωματα μενουν μεσα στο νερο με αγνωστα αποτελεσματα στα ζωντανα μας..

Link to comment
Share on other sites

http://s1312.photobucket.com/user/Dora_Krav/library/Mobile%20Uploads?sort=3

Δεν ξέρω αν το βλέπετε αλλά προσπάθησα να βάλω μια φωτο να δείτε κ το πρόβλημα με τα άλατα που σας έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ νωρις για γαριδες ακομα,τελειωσε το στρωσιμο του ενυδρειου σου και μολις ωριμασει λιγο βαζεις και γαριδες.Ομως οι γαριδες θελουν και αληθινα φυτα και ειδικα φυτα moss.

Τωρα για τα ψευτικα διακοσμητικα,προσωπικα προτειμω τα φυσικα υλικα,πετρες και ξυλα,τα πλαστικα δεν μου αρεσουν καθολου γιατι το ενυδρειο φαινετε πολυ ψευτικο.Ασε που μετα απο καιρο ξεβαφουν και ολα αυτα τα χρωματα μενουν μεσα στο νερο με αγνωστα αποτελεσματα στα ζωντανα μας..

Ούτε εμένα μου αρέσουν αλλά φαίνονται αρκετά ικανοποιητικά.Τώρα για τα χρώματα που λες εγώ σκοπεύω να τα βγάλω όταν μπορέσω να παρω τα κανονικά.Για τα moss που λες θέλουν πολύ φροντίδα μετά?Είμαι άσχετη από τέτοια. ;)

Link to comment
Share on other sites

http://s1312.photobucket.com/user/Dora_Krav/library/Mobile%20Uploads?sort=3

Δεν ξέρω αν το βλέπετε αλλά προσπάθησα να βάλω μια φωτο να δείτε κ το πρόβλημα με τα άλατα που σας έλεγα.

εμενα μου δειχνει την φωτογραφια αλλα δεν βλεπω αλατα θολο νερο βλεπω επισης το φυτο ειναι ψευτικο?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ευχαριστωωωω...Άρα κάνει μια χαρά κ για γόνους αν υποθέσουμε ότι γεννάνε τα ψαράκια κ για τις γαρίδες...τέλειο φαίνεται!Μόλις παρω το ξύλο το πήρα κατευθείαν. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα άρθρα δεν τα έχω γράψει εγώ. :)

Διαβασα τις απαντήσεις σου σε αρκετά θέματα κ για αυτο το είπα.Επισης εσύ μου τα πρότεινες... ?

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου δειχνει την φωτογραφια αλλα δεν βλεπω αλατα θολο νερο βλεπω επισης το φυτο ειναι ψευτικο?

Το νερό δεν είναι θολο ή μάλλον είναι λόγο του bionitrivec.Αλατα έχει κάνει γραμμες στο τζαμι κ απο τη μεριά του φίλτρου κ απο την αλλη πλευρά...

Ναι είναι ψεύτικο το φυτό αλλα "κινείται" με το νερό οπότε δεν φαίνεται.Καλο τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...