Jump to content

Καινούριο Ενυδρείο Βοήθεια???


doraki

Recommended Posts

Γεια σας. Καταρχήν λέγομαι Δώρα κ μένω σε επαρχία με δύο - τρία μαγαζιά σε μορφή pet shop.Αυτό το λέω για να καταλάβετε ότι δεν έχω ποικιλια προϊόντων που μπορω να δω από κοντά κ θέλω να μου προτείνετε κάποια σελίδα να χρησιμοποιώ που ξέρετε ότι είναι αξιόπιστη για τροφές,αξεσουάρ,ανταλλακτικά ακόμα κ ψαράκια. Να σας πΩ λίγα πράγματα για το ενυδρείο μου. Είναι ένα jewel aquarium 200 λίτρων περίπου. Έχει: -Φίλτρο δικό του με αντλία 600 l/h κ σφουγγάρια μπλε 2(ένα χρησιμοποιημένο κ ένα καινούριο),σφουγγάρι άνθρακα,μακαρόνια sera και έναν υαλοβαμβακα για το πάνω μέρος. -Θερμοστατη της jewel καινούριο που έχει θέση εντός του φίλτρου για ομοιόμορφη διανομή θερμότητας. -Λάμπες λευκές Sylvania standard F30W-154t8. Αυτά είχα με το ενυδρείο. Πήρα ένα θερμόμετρο ράβδο (απλό πίστεψα ότι είναι ποιο αξιόπιστο) το οποίο τοποθέτησα στην απέναντι πλευρά από το φίλτρο. Επίσης πήρα μια αποχή μικρή για τα ψαράκια μου,δύο πεντοκιλα χαλικακια σε φυσικό χρώμα,μου φάνηκε καλύτερο,ένα φυτό silk plan ψιλό για αρχή για να φαίνεται κ ποιο φυσικό κ ένα διακοσμητικό σαν κομμάτι ξύλου με τρύπες για να κρύβοντε κ κάπου τα ψαράκια μικρό αλλά όμορφο.Έχω παραγγείλει κ ένα κανονικό φυτό σαν κισσό που μπορω να το βάλω κ στα χαλίκια χωρίς άμμο,από ότι μου είπε η κοπέλα με τομαγαζί,το οποίο δεν χρειάζεται ιδιαίτερη φροντίδα.Θεώρησα καλή επιλογή κάτι που μπορεί να βοηθάει στην οξυγόνοση. Αυτά για τώρα κ σκοπεύω να παρω κ ένα μικρό σαν βάζο παλιό που βγάζει φουσκαλιτσες. Τώρα στα ψαράκια.Θα βάλω γκαπυ,πλατυ,καρδιναλιους κ αν χρειαστεί αργότερα γλυφτη. Για το στρωσιμο του ενυδρείου θα κάνω όλη τη διαδικασία με τα sera bio nitrivec κ aquatan για πέντε μέρες κ μετά θα το αφήσω να στρώσει για εφτά με οχτώ μέρες. Τώρα οι ερωτήσεις μου... -Μπορω να βάλω ένα η δύο ψαράκια ποιο εξωτικά μαζί με αυτά? -Έχω κάποια έλλειψη σε εξοπλισμό? -Θέλω να βάλω χρονοδιακοπτη στα φωτα κ αυτόματη ταισρα με μπαταρία (για να είμαι σίγουρη για τυχόν διακοπή ρεύματος).Ποια μου προτείνετε? Θέλω να βάζω στην ταιστρα δύο τροφές τουλάχιστον για τα ψαράκια για ποικιλία κ βιταμινουχα τροφή. -Αν δω ότι κάτι τρέχει με τα ψαράκια σε ποιον μπορω να απευθυνθώ,γιατί εδώ έχουμε ένα κτηνίατρο που δεν έχει πελάτες με ψάρια.

Και ότι άλλο νομίζετε ότι πρέπει να ξέρω παρακαλώ γράψτε το. ΣΥΓΝΩΜΗ αν σας κούρασα αλλά έπρεπε να σας δώσω στοιχεία για να καταλάβετε τι χρειάζομαι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγχαρητήρια για το φόρουμ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για τη μορφολογία του κειμένου αλλά το είχα γράψει σε λάθος θέμα κ μέρα την επισήμανση σας έκανα copy paste από κινητό κ βγήκε έτσι.. :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλη και καλως ηρθες καταρχην για αρχη τα λιτρα σου ειναι πολυ καλα :thumbsu: μπορεις να φτιαξεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο και εχεις και πολλες επιλογες σε ψαρακια σε αυτα τα λιτρα..οσο αναφορα τις ερωτησεις σου τωρα μαγαζια υπαρχουν αρκετα και κανουν και αποστολες σε οτι χρειαστεις πολλα απο αυτα εχουν και βημα εδω στο φορουμ και θα τα βρεις στην αναλογη ενοτητα...το φιλτρο σου τωρα για αρχη ειναι οκ μετα αναλογα τα ψαρακια που θα βαλεις ισως χρειαστεις και ενα δευτερο εξωτερικο επισης μετα το στρωσιμο του καλο ειναι να βγαλεις τον ανθρακα και στην θεση του να βαλεις πιο πολυ βιολογικο...το φιλτρο επισης να ξερεις δεν στρωνει με ματζουνια και σε τοσες λιγες μερες αυτα βοηθουν στο στρωσιμο αλλα μεχρι εκει θα χρειαστεις τεστακια και καλυτερα υγρα να κανεις μετρησεις να δεις ποτε θα στρωσει το φιλτρο σου και αν θες να το στρωσεις πιο γρηγορα θα χρειαστεις μπολι δηλαδη βιολογικο απο ειδη στρωμενο φιλτρο απο ενυδρειο που ειδη τρεχει...τα ψαρακια που λες δυστηχως δεν ειναι συμβατα για να μπουν μαζι τα cardinal και οι πλεκο(γλυφτες) θελουν μαλακο νερο με χαμηλο ph ενω τα αλλα σκληρο και για αρχη θεωρω πως ειναι και πιο καταλληλα,αν σου παθουν τωρα κατι τα ψαρακια σου που το απευχομαι δυστηχως γιατρος για ψαρακια δεν υπαρχει, αλλα πολυ καλη θεληση γνωση και εμπειρια απο ολα τα παιδια εδω του φορουμ να σε βοηθησουν...καλη αρχη απο μενα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα :

Για τα ψαράκια όπως σου είπε και ο φίλος από πάνω , θα προτείνω να μείνεις μόνο σε platies και guppies.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ :

Xiphophorus maculatus

Poecilia reticulata

Ζωοτόκα Ψαρια

Για το στρώσιμο , ρίξε μια ματιά στο θέμα που έχω στην υπογραφή μου.

Για ότι απορίες έχεις, εδώ είμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

Montiliani σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.Όταν λες δεν είναι συμβατά εννοείς τα γκαπυ-πλατυ με τους καρδιναλιους-γλυφτες ή οι καρδιναλιοι με τους γλυφτες?Για μπόλι κοίταξα αλλά ένας που έχει ενυδρείο είναι άρρωστα δύο από τα ψάρια του κ ρίχνει μου είπε αντιβίωση κ καλύτερα να μην παρω όσο είναι άρρωστα.Έτσι μου είπε τουλάχιστον.

Το σφουγγαρακι άνθρακα θα κάνει κακό στα ψάρια αν το αφήσω για λίγο κάνα μήνα περίπου?Τι να βάλω στη θέση του?

Για τα τεστ που λες ρώτησα αλλά ήταν ακριβά για να τα παρω τώρα.Όμως σε λίγο καιρό θα κάνω έλεγχο (ελπίζω να μπορέσω).

Για γιατρό ρώτησα μήπως μπορεί να αναγνωρίσει τις αρρώστιες γιατί διάβασα ότι κάποιες περιπτώσεις θέλουν εμβολιασμό τα άρρωστα ψάρια κ τρόμαξα γιατί εγώ δεν παιζει να κάνω κάτι τέτοιο.Μακάρι να είναι καλα αλλά ρωτάω για να είμαι προετοιμασμένη για όλα!

:)

Θα κοιτάξω για την ενότητα με τα μαγαζιά που μου είπες.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση κ τις συμβουλές σου.

Θέλω να κάνω μια τελευταία ερώτηση.

Έφτιαξα το ενυδρείο κ έβαλα κ τα φάρμακα αλλά έχω ένα θέμα.

Είχαν μείνει δύο γραμμές στο τζαμι από αλλατα μάλλον (το ενυδρείο ήταν της μαμάς μου κ είχε βάλει κάτι πιράνχας τα οποία έκαναν το ενυδρείο χάλια μαύρα,καταπράσινο,δεν ήξερε κ τι χρειάζονται ακριβώς για συντήρηση κ να τα αποτελέσματα,ετσι το άφησε σε εμένα που τρελαίνομαι κ το ίδιο κ ο άντρας μου κ το μικρό μας) και όσο κ αν τα καθάρισα τόσο καιρό που το είχα άδειο με ξύδι κ ζεστό νερό δεν βγήκαν καθόλου.Υπάρχει τρόπος να φύγουν?

Link to comment
Share on other sites

Montiliani σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.Όταν λες δεν είναι συμβατά εννοείς τα γκαπυ-πλατυ με τους καρδιναλιους-γλυφτες ή οι καρδιναλιοι με τους γλυφτες?Για μπόλι κοίταξα αλλά ένας που έχει ενυδρείο είναι άρρωστα δύο από τα ψάρια του κ ρίχνει μου είπε αντιβίωση κ καλύτερα να μην παρω όσο είναι άρρωστα.Έτσι μου είπε τουλάχιστον.

Το σφουγγαρακι άνθρακα θα κάνει κακό στα ψάρια αν το αφήσω για λίγο κάνα μήνα περίπου?Τι να βάλω στη θέση του?

Για τα τεστ που λες ρώτησα αλλά ήταν ακριβά για να τα παρω τώρα.Όμως σε λίγο καιρό θα κάνω έλεγχο (ελπίζω να μπορέσω).

Για γιατρό ρώτησα μήπως μπορεί να αναγνωρίσει τις αρρώστιες γιατί διάβασα ότι κάποιες περιπτώσεις θέλουν εμβολιασμό τα άρρωστα ψάρια κ τρόμαξα γιατί εγώ δεν παιζει να κάνω κάτι τέτοιο.Μακάρι να είναι καλα αλλά ρωτάω για να είμαι προετοιμασμένη για όλα!

:)

Θα κοιτάξω για την ενότητα με τα μαγαζιά που μου είπες.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση κ τις συμβουλές σου.

Θέλω να κάνω μια τελευταία ερώτηση.

Έφτιαξα το ενυδρείο κ έβαλα κ τα φάρμακα αλλά έχω ένα θέμα.

Είχαν μείνει δύο γραμμές στο τζαμι από αλλατα μάλλον (το ενυδρείο ήταν της μαμάς μου κ είχε βάλει κάτι πιράνχας τα οποία έκαναν το ενυδρείο χάλια μαύρα,καταπράσινο,δεν ήξερε κ τι χρειάζονται ακριβώς για συντήρηση κ να τα αποτελέσματα,ετσι το άφησε σε εμένα που τρελαίνομαι κ το ίδιο κ ο άντρας μου κ το μικρό μας) και όσο κ αν τα καθάρισα τόσο καιρό που το είχα άδειο με ξύδι κ ζεστό νερό δεν βγήκαν καθόλου.Υπάρχει τρόπος να φύγουν?

Τα guppies platies με του καρδινάλιους και τους πλεκόστομους και κάποιοι πλεκόστομοι με τους καρδινάλιους.

Τον άνθρακα τον χρειάζεσαι μόνο μετά από θεραπείες. Αλλιώς δεν είναι απαραίτητο να τον έχεις στο φίλτρο. Θα τον αντικαταστήσεις με βιολογικό υλικό.

Για τα άλατα ακουαφόρτε. :)

Link to comment
Share on other sites

.

Για γιατρό ρώτησα μήπως μπορεί να αναγνωρίσει τις αρρώστιες γιατί διάβασα ότι κάποιες περιπτώσεις θέλουν εμβολιασμό τα άρρωστα ψάρια κ τρόμαξα γιατί εγώ δεν παιζει να κάνω κάτι τέτοιο.Μακάρι να είναι καλα αλλά ρωτάω για να είμαι προετοιμασμένη για όλα!

Με συγχωρεις πρωτη φορα ακουω για εμβολιασμο των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Δώρα, καλως ήρθες.

Αν κατάλαβα καλά το έχεις γεμίσει το ενυδρείο και έχεις ρίξει τα βακτήρια και το αντιχλώριο? Νομίζω ότι το sera bio nitrivec θέλει εισαγωγή ψαριών μετά το πρώτο 24ωρο.. Αν δεν βάλεις κάποιο ψαράκι τότε τα βακτήρια δεν θα λειτουργήσουν όπως πρέπει (πιθανόν να πεθάνουν απο ασιτία). Δες την υπογραφή του dpap που έχει σύνδεσμο για το θέμα με την πρώτη επαφή με το ενυδρείο και διάβασε τα άρθρα, είναι πάρα πολύ κατατοπιστικά.... Ξεκίνα με τον κύκλο του αζώτου και το άρθρο για το στρώσιμο με βακτήρια για να ξέρεις πως γίνεται. Το στρώσιμο του ενυδρείου θέλει καιρό, υπομονή και προσοχή. Δες στα διαδικτυακά μαγαζιά για μετρήσεις αμμωνίας - νιτρώδη - νιτρικά. Είναι σημαντικά γιατί από αυτά θα καταλάβεις πως πηγαίνει το στρώσιμο....

Το σφουγγάρι άνθρακα άστο για καμιά 10 μέρες για να τραβήξει διάφορα χημικά και μετά στην θέση του βάλε βιολογικό υλικό (συμπλήρωσε από τα μακαρόνια της sera που έχεις).

Μην πάρεις τίποτα πλαστικά διακοσμητικά (εγώ την έπαθα. Τα αγόρασα και μετά τα πέταξα). Με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις ξύλα ή φυτά τα οποία θα προσφέρουν στα ψαράκια πιό υγιείες περιβάλλον. Δες στα ενυδρεία των μελών για να πάρεις ιδέες για το στήσιμο.

Δημήτρη, στην περίπτωση που έχει γεμίσει το ενυδρείο με νερό μπορεί να καθαρίσει τα άλατα με ακουαφόρτε ή θα πρέπει να είναι άδειο έτσι ώστε να το ξεπλύνει μετά?

Link to comment
Share on other sites

.

Για γιατρό ρώτησα μήπως μπορεί να αναγνωρίσει τις αρρώστιες γιατί διάβασα ότι κάποιες περιπτώσεις θέλουν εμβολιασμό τα άρρωστα ψάρια κ τρόμαξα γιατί εγώ δεν παιζει να κάνω κάτι τέτοιο.Μακάρι να είναι καλα αλλά ρωτάω για να είμαι προετοιμασμένη για όλα!

Με συγχωρεις πρωτη φορα ακουω για εμβολιασμο των ψαριων.

Ίσως να αναφέρεται στην ασθένεια της νηκτικής κύστης, όπου σε κάποιες περιπτώσεις αντιμετωπίζεται με την αφαίρεση του αέρα από τη νηκτική κύστη με σύριγγα.

Δώρα, για μπόλι μπορείς να βάλεις κι εσύ αγγελία (στην κατηγορία των αγγελιών) αναφέροντας την περιοχή που σε βολεύει, αλλά και να κοιτάξεις το θέμα "Που μπορώ να βρω μπόλι σε όλη την Ελλάδα".

Επίσης είναι σημαντικό προτού βάλεις οποιοδήποτε ψάρι να έχεις κάνει πρώτα τεστ στο νερό σου.

Ψαρο-γιατρός δυστυχώς δεν γνωρίζω να υπάρχει, αλλά σε περίπτωση που (χτύπα ξύλο) συμβεί κάτι εδώ μέσα θα βρεις όχι μόνο χρήσιμες πληροφορίες αλλά και οι υπόλοιποι θα προσπαθήσουν να σε βοηθήσουν, ο καθένας με την εμπειρία του.

Καλή αρχή σου εύχομαι! :)

Υ.Γ. Εγώ έβγαλα τα άλατα από το δικό μου με ζεστό νερό, ξύδι και πανάκι με μικροϊνες.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Dpap φοβερά ψαράκια κ τέλειο το άρθρο.Μάλλον θα μείνω σε αυτά κ ΣΙΓΟΥΡΑ θα βάλω κ εκείνα που είναι ωοζωοτοκα.Καταπληκτική εμφάνιση.Σε ευχαριστώ.Δεν ήξερα ότι ο άνθρακας δεν κάνει να μείνει στο ενυδρείο κ έβαλα κ τα μακαρόνια μέσα όπως έλεγαν οι οδηγίες.Έχουν προβλημα τα μακαρόνια πρέπει να τα αλλάξω πριν βάλω τα ψαράκια?Επίσης νόμιζα ότι δεν επιτρέπεται να βάλω χημικά πάνω στο γυαλί του ενυδρείου κ γενικά το καθαρίζω με πανάκι ξύδι κ νερό.Αν το ήξερα πριν το γεμίσω θα το έκανα με viakal. :)

Stav κ εγώ δεν ήξερα ότι γίνεται αλλά είδα κ φωτογραφίες σε εγκυκλοπαίδεια ψαριών που έβγαζαν τα ψαράκια κ έκαναν ένεση αλλά δεν θυμάμαι για τι ασθένειες ήταν.

Mary74 σε ευχαριστώκ καλώς σας βρήκα!! Έβαλα τα υγρά όπως μου έδωσε τις οδηγίες από το κατάστημα.Πρώτα το aquatan 30 no με φίλτρο να δουλεύει πάντα κ το θερμοστατη μέσα κ μετά από μια ώρα 5 καπάκια nitrivec , από το οποίο θα βάζω από 2,5 καπάκια για άλλες τέσσερις μέρες κ μετά θα αφήσω γύρω στις 5-7 μέρες το ενυδρείο για να βάλω τα ψαράκια.θα κοιτάξω κ για τα υπόλοιπα που είπες.Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Kalliroi δεν ήξερα ότι είχε αγγελία για μπόλι αλλά δεν νομίζω να έχω θέμα αν δεν βάλω έτσι?Ευχαριστώ για την βοήθεια.Τα άλατα τα καθάριζα για πολύ καιρό με μούλιασμα με ζεστό νερό κ ξύδι κ τρίψιμο κ από όλα.Αλλά κ πάλι έμεινε μια γραμμή.

Πάντως παρόλο που έβαλα μόνο μια φορά τα υγρά χτες βράδυ σήμερα τι νερό έχει κάνει φυσαλίδες οξυγόνου κ έγινε κρύσταλλο...

Για τα πλαστικά mary74 πήρα το silk plant το οποίο φαίνεται υπέροχο κ το κομματάκι που φαίνεται σαν ξύλο (δεν είναι πλαστικά κάτι άλλο υλικό μου είπαν κατάλληλο για ενυδρεία).έχω παραγγείλει ζωντανό φυτό (δεν θυμάμαι τι ακριβώς) κ περιμένω.Όταν μπορέσω να βρω πως θα ανεβάσω φωτο από τη μέχρι τώρα εμφάνιση του ενυδρείοΥ μου.

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.Τρελαίνομαι πραγματικά για το υδάτινο στοιχείο κ όλα όσα ζουν σε αυτό κ μόνο που βλέπω το ενυδρειακι μου γεμάτο νερό χαίρομαι αφάνταστα κ ήρεμη παρόλο που ακόμα δεν έχω ψαράκια.Που να βάλω κ τα ψαράκια μου μέσα.Ο μικρός μου να δείτε πως κάνει.Είναι 16 μηνών κ με λατρεία στο νερό ( όπως οι γονείς του ;) ) κ μόλις είδε αναμμένο φως κ νερό στο ενυδρείο από τη χαρά του καθόταν κ του γέλαγε για αρκετή ώρα.Με τα ψαράκια μέσα θα κάθεται όλη μέρα μπροστά κ θα τα χαζεύει.χεχε

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θα έχεις θέμα αν δεν βάλεις μπόλι, θα έχεις όμως θέμα αν βάλεις ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο. Εγώ σου πρότεινα το μπόλι ως την πιο γρήγορη μέθοδο. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, όπως για παράδειγμα με τροφή. Εγώ που τα έστρωσα με ψάρια μέσα είχα απώλεια ενός ψαριού, από την αμμωνία μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα σε ευχαριστώ για τη πληροφορία.Όταν λες με τροφή πως γίνεται?Έχει θέμα στο φόρουμ να το δω?Δεν ξέρω αν αναλύεται στο θέμα του dpap...Δεν πρόλαβα ακόμα να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα σε ευχαριστώ για τη πληροφορία.Όταν λες με τροφή πως γίνεται?Έχει θέμα στο φόρουμ να το δω?Δεν ξέρω αν αναλύεται στο θέμα του dpap...Δεν πρόλαβα ακόμα να το δω.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79779-oonthoeii-iyio-aaioaenaassio-iaa-oci-dhnioethec-onioetho/#entry714942

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι το καλυτερο ειναι να βαλεις μια αγγελια για μπολι.Το στρωσιμο με τροφη μπορει να δημιουργησει προβληματα ειδικα σε καποιον αρχαριο[π.χ μυκητες].Εγω προσωπικα[που επισης δεν βιαζομαι,ετσι κι αλλιως η υπομονη ειναι μια αρετη απαραιτητη για τους κατοχους ενυδρειων] βρισκω πολυ ασφαλες και το στρωσιμο με αμμωνια.Οτι και να επιλεξεις σου ευχομαι καλη αρχη και ευτυχως θα βρεις εδω πολλους με μεγαλη εμπειρια ,ετοιμους να σε βοηθησουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πανε ολα μια χαρα... Ο συνδεσμος που εχει ο Δημητρης στην υπογραφη του τα εχει ολα μαζεμενα και ειναι οσα πρεπει να ξερει κανεις για να ξεκινησει....

Προσοχη!!!! Τα μακαρονια δεν τα βγαζεις απο το φιλτρο σου και ΔΕΝ πλενουμε τα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης....

Οσον αφορα το nitrivec ακολουθησε τις οδηγιες που γραφει η εταιρεια στο μπουκαλι για να γινει σωστα η δουλεια. Οποτε λεει να βαλεις ψαρακι να το βαλεις. Οχι ολα μαζι τα ψαρια ομως....

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι το καλυτερο ειναι να βαλεις μια αγγελια για μπολι.Το στρωσιμο με τροφη μπορει να δημιουργησει προβληματα ειδικα σε καποιον αρχαριο[π.χ μυκητες].Εγω προσωπικα[που επισης δεν βιαζομαι,ετσι κι αλλιως η υπομονη ειναι μια αρετη απαραιτητη για τους κατοχους ενυδρειων] βρισκω πολυ ασφαλες και το στρωσιμο με αμμωνια.Οτι και να επιλεξεις σου ευχομαι καλη αρχη και ευτυχως θα βρεις εδω πολλους με μεγαλη εμπειρια ,ετοιμους να σε βοηθησουν.

Πιστευεις οτι δημιουργει προβλημα η τροφη και οχι η αμμωνια που ειναι δηλητηριο?Να ξερεις οτι αυτη η μεθοδος που κανεις δεν ειναι αποδεχτη,ριχνεις ενα δηλητηριο στο ενυδρειο σου.Η τροφη οταν μεινει μεσα στο ενυδρειο σου δινει αμμωνια και μια χαρα δουλεια κανει,εχω στρωσει ολα τα ενυδρεια μου ετσι και ποτε δεν ειχα θεμα.

Βεβαια το μπολι ειναι το καλυτερο και το πιο γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Αρα αμμωνια εχεις και στη μια και στην αλλη περιπτωση.Απλα στην περιπτωση της τροφης προκειμενου ν'αποκτησεις αμμωνια κινδυνευεις κι'απο αλλα.Παλαιοτερα εριχναν ουρα που τ'αφηναν σκεπασμενα για 2-3 μερες

Link to comment
Share on other sites

Η μια αμμωνια ειναι χημικη και η αλλη φυσικη,καμια σχεση η μια με την αλλη...και μπριζολα να πεταξεις μεσα και να την αφησεις παλι αμμωνια θα εχεις...μη το παμε στα ακρα ρε παιδια..

Link to comment
Share on other sites

doraki εσυ απο δω και περα μην διαβαζεις γιατι πεταξα το γαντι στον rastafarian

Link to comment
Share on other sites

doraki εσυ απο δω και περα μην διαβαζεις γιατι πεταξα το γαντι στον rastafarian

Δεν εχω σκοπο να το συνεχισω,απλα να ξερεις οτι η χρηση χημικης αμμωνιας ειναι ο πιο λαθος τροπος στρωσιματος.Αλλου το προτεινουν..εδω δεν ειναι αποδεκτο και με επιστημονικη παρεμβαση και γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και αστειευομαι με το γαντι!ειμαι ετοιμος ν'ακουσω και να πειστω απο επιχειρηματα.Μ'αρεσει να συζηταω και να προβληματιζομαι.Η αμμωνια λοιπον ειναι δηλητηριο για τα ψαρια ουτως η αλλως γι'αυτο και αγωνιζομαστε να την ξεφορτωθουμε Το θεμα ειναι οταν μπει το ψαρι να εχουμε βιολογια.Μιλαω παντα για καθαρη αμμωνια χωρις προσθετα Αυτο με την μπριζολα και τα ακρα δεν το καταλαβα......

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτοντως αν εχεις το link με την επιστημονικη παρεμβαση και γνωμη θα μ'ενδιεφερε να το δω.Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...