Jump to content

Καινούριο Ενυδρείο Βοήθεια???


doraki

Recommended Posts

Σαν φυκι ειναι η βαλισνερια.Κερατοφυλλο ειναι αυτο.http://www.aquazone.gr/forums/topic/83245-ceratophyllum-demersum/

εντάξει τότε θα πρέπει να ψάξω κ για αυτο.Κ θα τα ψάλω κ στη πωλήτρια.... 😒
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ένα καλό site με πολλές πληροφορίες να συστήσεις στην πωλήτρια για να είναι ενημερωμένη . . . :bigemo_harabe_net-82:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ένα καλό site με πολλές πληροφορίες να συστήσεις στην πωλήτρια για να είναι ενημερωμένη . . . :bigemo_harabe_net-82:

Θα της πω να μπει στο aquazone να ενημερώνεται...Μα καλά εγώ που δεν έχω ιδέα πως μοιάζουν τα φυτά αυτη που τα αγοραζει δεν τα ξέρει;;; ?

Link to comment
Share on other sites

Κερατοφυλλο εχω, απλα δεν ξερω που μενεις και εαν βολευει...

Μενω Λουτσα, αλλιως στο μπαζααρ ειτε εδω ειτε Θεσσαλονικη, καποιος θα εχει, μεγαλωνει πολυ γρηγορα και πολλες φορες το πεταμε(αναλογα που μενεις παντα)....

Link to comment
Share on other sites

Κερατοφυλλο εχω, απλα δεν ξερω που μενεις και εαν βολευει...

Μενω Λουτσα, αλλιως στο μπαζααρ ειτε εδω ειτε Θεσσαλονικη, καποιος θα εχει, μεγαλωνει πολυ γρηγορα και πολλες φορες το πεταμε(αναλογα που μενεις παντα)....

μένω Ναύπακτο κ εδώ δυστυχως δεν έχει κανένας.... 😡
Link to comment
Share on other sites

Κερατοφυλλο εχω, απλα δεν ξερω που μενεις και εαν βολευει...

Μενω Λουτσα, αλλιως στο μπαζααρ ειτε εδω ειτε Θεσσαλονικη, καποιος θα εχει, μεγαλωνει πολυ γρηγορα και πολλες φορες το πεταμε(αναλογα που μενεις παντα)....

Καλα,συγγνωμη.....μετα απο ολο αυτο το κερατοφυλλο που μας μοιρασες στην πιτα εχεις κι αλλο?????χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ασε την φυση να κανει τη δουλεια της! Στρεσαρεις πιο πολυ τα ψαρια με το να τα κυνηγας και να τα μετακινεις!

Μπορεις να ελαφρυνεις την κατασταση προσθετωντας κι αλλα θηλυκα! Απ οτι ειδα εχεις 2 προς τεσσερα;

Παντως αν ηταν να μετακινησω καποιο, εγω θα μετακινουσα τα αρσενικα και οχι τα ετοιμογεννα θηλυκα!

Συμφωνω! :)

Link to comment
Share on other sites

Η παραγωγη δεν σταματαει ποτε, τωρα να δεις ποσο εχω :Ρ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας!!!Δεν τα προλαβαίνω πραγματικά τα μικρά.Κάθε μέρα ξεφυτρώνουν κάνα δυο απο τις κρυψώνες τους.Απορώ πού κατάφεραν να κρυφτούν αφού δεν είχα πολλά πράγματα μέσα.Δύο τα βρήκα στο εσωτερικό του φίλτρου.Ένα απο κάτω απο το κουτί του φίλτρου,κάποια είχαν γίνει ένα με το χαλίκι και πάει λέγοντας.Έχω στη γεννήστρα πάνω απο 15 μικρά.

Θέλω να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον Παναγιώτη (panos78) για το δέμα που μου έστειλε.Παναγιώτη τέλεια τα φυτάκια και τα ψαράκια τρελάθηκαν μόλις τα φύτεψα.Σε ευχαριστώ και δημόσια!!! :bow: :thumbsu:

Στέλνω κάποιες φώτο να μου πείτε τη γνώμη σας....Μην είστε πολύ σκληροί μαζί μου,σκεφτείτε μόνο ότι προσπαθούσα να ξεμπλέξω τα φυτά και να τα φυτέψω ενώ τράβαγε τα πόδια μου ο μικρός για να τον σηκώσω να δει τί κάνω μέσα στο ενυδρείο!!! :icon_dance:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και ένα σκούρο φόντο , βάλτε και ένα σκούρο φόντο ! :)

Link to comment
Share on other sites

Και τα μωράκια μας!!!!Καλά περιττό να σας πω ότι οι άντρες μου κάνουν πάρτυ με τα ψάρια.Κάθονται και κοιτάνε με τις ώρες το ενυδρείο σαν να είναι τηλεόραση... :hysterical:

Απο εδώ και πέρα δεν κοιτάω για άλλα μωρά.Όσα μάζεψα μάζεψα.Τώρα που έχω και τα φυτά θα ακολουθήσω την συμβουλή σας και θα αφήσω την φύση να κάνει την δουλειά της!!!

:)

post-50870-0-95020700-1394542351_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλα το πας αλλα εχω κανω καποιες παρατηρησεις. :P

Νομιζω οτι εχεις λιγο χαλικι και ειναι και λιγο χοντρο,αν μπορεις τουλαχιστον συμπληρωσε λιγο χαλικι ακομα γιατι δεν ξερω κατα ποσο θα πιασουν τα φυτα σου.

Βλεπω τον εχινοδορο οτι δεν ειναι βαθια φυτεμενος,δεν παει πιο μεσα?

Το polysperma βαλτο στις γωνιες,το μεγαλο ματσακι βαλτο απο την μερια που ειναι το φιλτρο και το μικρο ματσακι στην απεναντι πισω γωνια.Το μεγαλο ματσακι μεγαλωνοντας θα σου κρυψει και το φιλτρο.

Το αλλο φυτο που εχεις (egeria densa) καντο ενα ματσακι καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και ένα σκούρο φόντο , βάλτε και ένα σκούρο φόντο ! :)

Και εγώ ήθελα να πάρω ένα φοβερό που βρήκα που μοιάζει με πέτρες σε σκούρο καφέ-γκρι αλλά κόστιζε 60 ευρώ και το απέκλεισα με την μία....Σιγά σιγά όλα θα γίνουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ήθελα να πάρω ένα φοβερό που βρήκα που μοιάζει με πέτρες σε σκούρο καφέ-γκρι αλλά κόστιζε 60 ευρώ και το απέκλεισα με την μία....Σιγά σιγά όλα θα γίνουν. :)

Βαλε ενα σκουροχρωμο χαρτονι απο πισω και εισαι κομπλε.Το σκουρο θα τονισει και τα χρωματα των φυτων και των ψαριων σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα το πας αλλα εχω κανω καποιες παρατηρησεις. :P

Νομιζω οτι εχεις λιγο χαλικι και ειναι και λιγο χοντρο,αν μπορεις τουλαχιστον συμπληρωσε λιγο χαλικι ακομα γιατι δεν ξερω κατα ποσο θα πιασουν τα φυτα σου.

Βλεπω τον εχινοδορο οτι δεν ειναι βαθια φυτεμενος,δεν παει πιο μεσα?

Το polysperma βαλτο στις γωνιες,το μεγαλο ματσακι βαλτο απο την μερια που ειναι το φιλτρο και το μικρο ματσακι στην απεναντι πισω γωνια.Το μεγαλο ματσακι μεγαλωνοντας θα σου κρυψει και το φιλτρο.

Το αλλο φυτο που εχεις (egeria densa) καντο ενα ματσακι καλυτερα.

Το ξέρω για το χαλίκι το είδα κ εγώ θα το φροντίσω όσο ποιο σύντομα μπορώ.

Τώρα για τα φυτά.Δεν ξέρω αν κατάλαβα ποιά λες...

Το μεγάλο ματσάκι το δοκίμασα να το βάλω εκεί που λες απλά έχω θέμα με την ροή του φίλτρου.Χτυπάει στην μπροστά πλευρά το ενυδρείου και το ανακατεύει και έχει εγκοπές για να τραβάει το νερό χαμηλά απο την μία πλευρά και ψηλά απο την άλλη και μπουκώνει με τα φύλα για αυτό το φοβήθηκα.Λες να μην έχει πρόβλημα?

Ο εχινόδορος ποιός είναι???

Το άλλο που λες είναι εκείνα τα μικρούλικα τα φυλαράκια?

Επίσης ήθελα να ρωτήσω και το ξέχασα.Δεν έχω καθόλου χώμα μέσα στο υπόστρωμα θα πιάσουν τα φυτά με χαλίκι μόνο?Ή να κοιτάξω για χωματάκι?

:)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα πανε τα φυτα σου και χωρις υποστρωμα,απλα βαλε λιγο ακομα χαλικακι.

Το μεγαλο ματσακι που σου λεω να το βαλεις μπροστα απο το φιλτρο,εννοω οχι κολλητα,βαλτο λιγο πιο μπροστα,δεν θα εχεις προβλημα.

Τα 2 κλαδακια που σου λεω,ειναι αυτα που το ενα ειναι αναμεσα στα 2 ματσακια και το αλλο μπροστα απο το φιλτρο,2 ειναι ολα και ολα.:P

Ο εχινοδορος ειναι ενα πλατυφυλλο που εχεις διπλα απο το ξυλο,σαν ραδικι που ειναι :P

Τελικα αυτο που σου ειπα για egeria densa τελικα δεν ειναι,ειναι Rotala rotundifolia

Link to comment
Share on other sites

για σαιτ θα προτεινα το blue fish,το amazonios,και το avisos να ξερεισ βρισκονται σε (θεσσαλονικη,Αθηνα) ειναι πολυ αξιοπηστα και μπορεισ να βρεισ καταλογουσ με ψαρακια βαβαια ειναι λιγο ακριβα ολα απο οτι ξερω :jig::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

για σαιτ θα προτεινα το blue fish,το amazonios,και το avisos να ξερεισ βρισκονται σε (θεσσαλονικη,Αθηνα) ειναι πολυ αξιοπηστα και μπορεισ να βρεισ καταλογουσ με ψαρακια βαβαια ειναι λιγο ακριβα ολα απο οτι ξερω :jig::thumbsu:

Αυτο τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα πανε τα φυτα σου και χωρις υποστρωμα,απλα βαλε λιγο ακομα χαλικακι.

Το μεγαλο ματσακι που σου λεω να το βαλεις μπροστα απο το φιλτρο,εννοω οχι κολλητα,βαλτο λιγο πιο μπροστα,δεν θα εχεις προβλημα.

Τα 2 κλαδακια που σου λεω,ειναι αυτα που το ενα ειναι αναμεσα στα 2 ματσακια και το αλλο μπροστα απο το φιλτρο,2 ειναι ολα και ολα. :P

Ο εχινοδορος ειναι ενα πλατυφυλλο που εχεις διπλα απο το ξυλο,σαν ραδικι που ειναι :P

Τελικα αυτο που σου ειπα για egeria densa τελικα δεν ειναι,ειναι Rotala rotundifolia

οκ το πιασα.Εντάξει θα κάνω τις αλλαγές σε λίγες μέρες που θα κάνω αλλαγή νερού να είναι ποιό εύκολο γιατί ταλαιπωρήθηκα με το ύψος του νερού.Μέχρι τότε ελπίζω να μην έχουν πρόβλημα...Πάντως τα ψάρια άλλαξαν συμπεριφορά απευθείας με το που τελείωσα τα φυτέματα και το μάζεμα με τα φύλλα.Είναι πολύ καλύτερα απο πριν!!! :)

Ο εχινόδορος όχι δεν πάει ποιό μέσα γιατί έχει μεγάλη ρίζα και δεν έφτανε το υπόστρωμα...Μπορώ λες να μαζέψω λίγο χαλίκι απο γύρω γύρω και να το στριμώξω στην ρίζα για να καλυφτεί το φυτάκι?Να κάνει σαν βουναλάκι εννοώ.Τί λες?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα φυτα εχουν μεγαλες ριζες.μπορεις να τις κοψεις λιγο.

Μη κανεις βουναλακι γιατι θα παρεις χαλικι απο αλλου για να το κανεις.Βαλε καλυτερα λιγο ακομα χαλικακι παντου.Υπολογισε οτι το παχος του βυθου σου πρεπει να ειναι 5 ποντοι.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα φυτα εχουν μεγαλες ριζες.μπορεις να τις κοψεις λιγο.

Μη κανεις βουναλακι γιατι θα παρεις χαλικι απο αλλου για να το κανεις.Βαλε καλυτερα λιγο ακομα χαλικακι παντου.Υπολογισε οτι το παχος του βυθου σου πρεπει να ειναι 5 ποντοι.

:bigemo_harabe_net-117: Τέλεια!!!!!Ευχαριστώ...Πάντως ζωντάνεψε το ενυδρείο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις βαλεις μερικα φυτακια ακομα,θα γινει ακομη πιο ομορφο! :)

Link to comment
Share on other sites

Aν θες κοψε λιγο τις ριζες απ τα φυτα για να τους δωσεις κινητρο να μεγαλωσουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...