Jump to content

Καινούριο Ενυδρείο Βοήθεια???


doraki

Recommended Posts

Μπαίνω απο κινητό κ δεν ανοιγει το upload...

Κάτω αριστερά πατά εκει που λέει "Πλήρης Εκδοση" και θα δεις το παράθυρο που θα έβλεπες κανονικά σε εναν υπολογιστή. Απο εκει πήγαινε εξελιγμένη επεξεργασία και κανε upload τις φωτογραφίες.
Link to comment
Share on other sites

Κάτω αριστερά πατά εκει που λέει "Πλήρης Εκδοση" και θα δεις το παράθυρο που θα έβλεπες κανονικά σε εναν υπολογιστή. Απο εκει πήγαινε εξελιγμένη επεξεργασία και κανε upload τις φωτογραφίες.

Αυτο λέω δεν κάνει upload όταν πατάω browse(αυτο βγαζει για να επιλέξω αρχείο) δεν κάνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Μου πρότειναν μέσω του φόρουμ ένα φυτό το postia stratiotes σε πολύ καλή τιμή κάνει για τα γκαπυ μου;γιατι στα χαρακτηριστικά του διαβασα ότι είναι για ανοιχτα ενυδρεία χωρίς δυνατο ρεύμα νερού.Τι λέτε;επίσης το παιδί που το έχει μένει μακριά κ δεν ξέρω αν θα αντέξει το φυτό τη μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το προφίλ τους Pistia Stratiotes

Είναι φυτό επιφάνειας λοιπόν και οι μακριές του ρίζες είναι καλή κρυψώνα για τον γόνο,

το συναντάμε κυρίως σε ανοιχτά ενυδρεία όχι βέβαια οτι δεν πάει καλά στα κλειστά.

Μειονέκτημα του για εμένα είναι οτι πολλαπλασιάζεται γρήγορα και κόβει το φως

στα φυτά που βρίσκονται κάτω από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλοσοριζω τα νέα μέλη του κοπαδιού μου γκαπυ!!!

Παιδιά είχα τα δυο αρσενικά με τα δυο θηλυκά αλλα είναι μάλλον κ τα δυο με μικρά.Επειδή μου τα τσίγκλαγαν τα αρσενικά πήρα αλλα δυο θηλυκά να έχουν να κυνηγάνε. 😃

Μόλις τα εβαλα μέσα μετά την προσαρμογή πραγματικά απορισα με την ευκολία τους να κοπαδιασουν.Ζωντανεψαν όλα ακομα περισσότερο.κινουνται καλύτερα στο χώρο του ενυδρείου κ παίζουν μαζί.Ισως επειδή είναι τεράστιος ο χώρος σε σχέση με εκείνους που ήταν πριν κ το ευχαριστιούνται.

Επίσης ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την έναρξη του βιοτοπου μου με τα πρώτα μας ΑΛΗΘΙΝΑ ΦΥΤΑ!!!

Είχαν κλαδέματα με ρίζες.Ενα κερατοφυλλο νομίζω κ ένα αλλο που είναι σαν κλαδάκι με φύλα που ψηλώνει μέχρι την επιφάνεια.Θα ψάξω πως το λένε κ θα σας πω.Κ θα ανεβάσω φωτο μόλις βρω ευκαιρία.

Πάντως το χαίρομαι γιατι αρχισε να ζωντανεύει το ενυδρείο.

Πήρα κ τη γεννιστρα της σερρα για να σώσω τα μωρα.Θελω να γεμίσω το ενυδρείο με τα δικα μου ψαράκια.Εκτως αν βρω κάνενα αρσενικό που να μου αρεσει πολυυυυ.Γιατι θηλυκά θα γεννήσουν λογικά οπότε είμαι κομπλέ.Πεος το παρόν βεβαια,έπεται κ συνέχεια!!!! 😍

Έγινε επεξεργασία - doraki
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την γεννήστρα οι απόψεις διίστανται . Δεν είμαι υπέρ αυτής καθότι μπορεί να στρεσσάρει το θυληκό , άσε που πρέπει να ξέρεις ακριβώς την στιγμή που θα γεννήσει ώστε να μην έχεις το ψάρι εγκλωβισμένο μέρες .

Φυτά πολλά , ιδίως java moss , κερατόφυλλο και οτιδήποτε σε θαμνώδη μορφή ( βλ . microsorum pteropus narrow ) είναι η καλύτερη λύση . Όπως και να έχει η φύση θα κάνει την δουλειά της και θα επιζήσουν τα δυνατότερα .

Καλή επιτυχία και εύχομαι να σου πάει όπως το επιθυμείς και σου αρέσει .

Υ.Γ. : Στο παρελθόν ένα από τα θυληκά μου γέννησε σε φάση που δεν το είδα , μάλλον νύχτα .

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την γεννήστρα οι απόψεις διίστανται . Δεν είμαι υπέρ αυτής καθότι μπορεί να στρεσσάρει το θυληκό , άσε που πρέπει να ξέρεις ακριβώς την στιγμή που θα γεννήσει ώστε να μην έχεις το ψάρι εγκλωβισμένο μέρες .

Φυτά πολλά , ιδίως java moss , κερατόφυλλο και οτιδήποτε σε θαμνώδη μορφή ( βλ . microsorum pteropus narrow ) είναι η καλύτερη λύση . Όπως και να έχει η φύση θα κάνει την δουλειά της και θα επιζήσουν τα δυνατότερα .

Καλή επιτυχία και εύχομαι να σου πάει όπως το επιθυμείς και σου αρέσει .

Υ.Γ. : Στο παρελθόν ένα από τα θυληκά μου γέννησε σε φάση που δεν το είδα , μάλλον νύχτα .

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές.

Η κοπέλα που έχει το μαγαζί κ μου την πρότεινε την έχει κ στο σπίτι της κ δεν βαζει τη θηλυκια μέσα αλλα μόλις δει τα μικρά τα παίρνει με την αποχη κ τα βαζει στη γεννηστρα.Ειναι ένα κουτί με τούλι γυρω γυρω.Κ μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα γιατι κ εγώ φοβόμουν για τη θηλυκια κ δεν ήξερα κ ποτέ γεννάει.

Φυτά σιγά σιγά θα βαλω κ αλλα.Αλλα για τώρα καλά είναι. 😊

Αντε να δουμε κ μωρααα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το προφίλ τους Pistia Stratiotes

Είναι φυτό επιφάνειας λοιπόν και οι μακριές του ρίζες είναι καλή κρυψώνα για τον γόνο,

το συναντάμε κυρίως σε ανοιχτά ενυδρεία όχι βέβαια οτι δεν πάει καλά στα κλειστά.

Μειονέκτημα του για εμένα είναι οτι πολλαπλασιάζεται γρήγορα και κόβει το φως

στα φυτά που βρίσκονται κάτω από αυτό.

Κ εγω αυτο φοβάμαι ποιο πολύ για το διάστημα που θα λείπω μην κρύψει όλο το φως κ πνίξει την επιφάνεια.Αφου βρηκα κάποια αλλα προς το παρόν το αφηνω το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Την γεννήστρα δεν την έχω χρησιμοποιήσει και ούτε πρόκειται . Απλά είπα την γνώμη μου και σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει από εδώ και από εκεί . Να ' σαι καλά , και μην ξεχνάς ( ; ) . Φωτοοοοοοοοοοοοοό λέμε .

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω αυτο φοβάμαι ποιο πολύ για το διάστημα που θα λείπω μην κρύψει όλο το φως κ πνίξει την επιφάνεια.Αφου βρηκα κάποια αλλα προς το παρόν το αφηνω το συγκεκριμένο.

Δεν μου αρέσει ( γούστα είναι αυτά ) . Μου θυμίζει βάλτο με βατράχια . Όπως τα λέμε στο χωριό μου , Μπάκακες . LoL .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Άφησε την γεννηστρα ήσυχη και την φύση να κάνει το θαυμα της.Συνηθίζεται να λέμε "τα δυνατότερα και τα εξυπνότερα θα επιβιώσουν"!!

Μην τα περιορίζεις και μην τα στρεσάρεις.Βάλε μπόλικα φυτάκια και θα πάνε όλα καλά . . .

Άσε που τα μικρά πάνε σφαίρα και δεν σε βλέπω να τα πιάνεις ευκολα. . . ;)

Link to comment
Share on other sites

Άφησε την γεννηστρα ήσυχη και την φύση να κάνει το θαυμα της.Συνηθίζεται να λέμε "τα δυνατότερα και τα εξυπνότερα θα επιβιώσουν"!!

Μην τα περιορίζεις και μην τα στρεσάρεις.Βάλε μπόλικα φυτάκια και θα πάνε όλα καλά . . .

Άσε που τα μικρά πάνε σφαίρα και δεν σε βλέπω να τα πιάνεις ευκολα. . . ;)

χαχα λες;;;Ε αστη να υπάρχει όσο δεν έχω μεγάλα φυτά.Μου είναι δύσκολο οικονομικά να τα πάρω μεγάλα κ όλα μαζί.Κ δεν μπορώ να τα ωλεπω να τα τρώνε αληθεια με πιάνει η καρδιά μου κ μόνο που το σκέφτομαι.Προτιμω να προσπαθήσω να τα γλυτώσω κ αν τα καταφέρουν καλώς αλλιως θα ξέρω ότι έκανα ότι καλύτερο μπορούσα για τώρα. ?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα πας,δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσε!

Μονο κανε λιγο υπομονη με τα ψαρακια γιατι το ενυδρειο σου ειναι φρεσκο,για την ωρα μη βαλεις αλλα.

Περιμενουμε και φωτο να δουμε τι εχεις φτιαξει!:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι φώτο είναι με κινητό κ δεν έχουν κ την καλύτερη ευκρίνεια αλλά κάτι γίνεται.Τα ψαράκια μου τα αδικεί η ποιότητα χρωματικά είναι πολύ έντονα και ζωηρά τα χρώματά τους.

Επίσης δεν τρελαίνομαι κ δεν πήζω πιστέψτε με.Απλά είμαι πολύ ενθουσιασμένη και χαρούμενη που μετά απο τόσα χρόνια που έχω το ενυδρείο μου άδειο κ με έπιανε κατάθλιψη να το βλέπω ξαφνικά ζωντάνεψε...Δεν ξέρω πόσοι το έχετε ζήσει αλλά για σκεφτείτε πώς θα νιώθατε εσείς!!!Και επειδή δεν μοιράζονται όλοι τον ίδιο ενθουσιασμό για το ίδιο πράγμα είπα να τον μοιραστώ με εσάς που είστε το ίδιο τρελαμένοι με τα ενυδρεία κ τα ψάρια όπως κ εγώ. :)

Θέλει δουλειά ακόμα αλλά υπομονή για τα υπόλοιπα.Τα απαραίτητα τα έκανα.Και για να σας προλάβω όταν μεγαλώσουν τα φυτά κ μπορούν να σταθούν οπτικά στο χώρο θα βγάλω τα ψεύτικα.Προς το παρόν τα ψαράκια τα βολεύουν.Ήδη έχει βρει τη θέση του το καθένα. :)

post-50870-0-86450200-1392326169_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι φώτο είναι με κινητό κ δεν έχουν κ την καλύτερη ευκρίνεια αλλά κάτι γίνεται.Τα ψαράκια μου τα αδικεί η ποιότητα χρωματικά είναι πολύ έντονα και ζωηρά τα χρώματά τους.

Επίσης δεν τρελαίνομαι κ δεν πήζω πιστέψτε με.Απλά είμαι πολύ ενθουσιασμένη και χαρούμενη που μετά απο τόσα χρόνια που έχω το ενυδρείο μου άδειο κ με έπιανε κατάθλιψη να το βλέπω ξαφνικά ζωντάνεψε...Δεν ξέρω πόσοι το έχετε ζήσει αλλά για σκεφτείτε πώς θα νιώθατε εσείς!!!Και επειδή δεν μοιράζονται όλοι τον ίδιο ενθουσιασμό για το ίδιο πράγμα είπα να τον μοιραστώ με εσάς που είστε το ίδιο τρελαμένοι με τα ενυδρεία κ τα ψάρια όπως κ εγώ. :)

Θέλει δουλειά ακόμα αλλά υπομονή για τα υπόλοιπα.Τα απαραίτητα τα έκανα.Και για να σας προλάβω όταν μεγαλώσουν τα φυτά κ μπορούν να σταθούν οπτικά στο χώρο θα βγάλω τα ψεύτικα.Προς το παρόν τα ψαράκια τα βολεύουν.Ήδη έχει βρει τη θέση του το καθένα. :)

Σε νιωθω..εχω ενα 100αρι που το βλεπω καθε μερα αδειο εδω και χρονια και με πιανει η καρδια μου και τωρα το ξαναστηνω.

Απλα σου ειπα λιγο προσοχη με τα ψαρακια τωρα στην αρχη γιατι οταν ξεκιναμε ειμαστε ενθουσιασμενοι με αποτελεσμα να κανουμε λαθος πραγματα και μετα να τρεχουμε να τα σωσουμε.Οπωτε σιγα σιγα τα επομενα για να εισαι σιγουρη οτι ολα πανε καλα.

Μολις βαλεις και τα φυτα θα γινει σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

Σε νιωθω..εχω ενα 100αρι που το βλεπω καθε μερα αδειο εδω και χρονια και με πιανει η καρδια μου και τωρα το ξαναστηνω.

Απλα σου ειπα λιγο προσοχη με τα ψαρακια τωρα στην αρχη γιατι οταν ξεκιναμε ειμαστε ενθουσιασμενοι με αποτελεσμα να κανουμε λαθος πραγματα και μετα να τρεχουμε να τα σωσουμε.Οπωτε σιγα σιγα τα επομενα για να εισαι σιγουρη οτι ολα πανε καλα.

Μολις βαλεις και τα φυτα θα γινει σουπερ!

Είδες το ήξερα ότι θα καταλαβαίνατε.

Τα είδες τα φυτά?Μπορείς να μου πεις πώς λέγεται το κλαδάκι εκείνο???

Έχω φυτέψει ήδη δύο είδη απλά αυτό που σου λέω το έχω μοιράσει.

Link to comment
Share on other sites

Δυο μικρές παρατήρησεις τώρα που είναι νωρίς. . .

Το χαλίκι στο βυθό σου είναι πάρα πολύ λίγο και εφόσον θέλεις να ασχοληθείς με τα φυτάκια θα έχεις θεματάκι.

Χρειάζεται να προσθέσεις κι άλλο.

Επίσης την έξοδο του φίλτρου μπορείς να την στρίψης λίγο προς τα κάτω και να δημιουργείς έναν πιο ελαφρύ κυμματισμό.

Άσε που αν βλέπω καλά το σωληνάκι της εξόδου το έχεις βάλει ανάποδα :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ για σένα και τα ψαράκια σου!

Αφού το αγαπάς θα τα πας μια χαρά! :)

Το κερατόφυλλο μπορείς να το αφήσεις και στην επιφάνεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλετος χωρος για κολυμπι!!!χαχαχα!

Συμφωνω με τον φιλο rastafari πιο πανω.....

Μπραβο ρε συ doraki!Πολυ χαιρομαι!Και φυσικα....αν δεν πεις εδω τον πονο σου,που θα τον πεις και να σε καταλαβουν!!!χαχαχα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυο μικρές παρατήρησεις τώρα που είναι νωρίς. . .

Το χαλίκι στο βυθό σου είναι πάρα πολύ λίγο και εφόσον θέλεις να ασχοληθείς με τα φυτάκια θα έχεις θεματάκι.

Χρειάζεται να προσθέσεις κι άλλο.

Επίσης την έξοδο του φίλτρου μπορείς να την στρίψης λίγο προς τα κάτω και να δημιουργείς έναν πιο ελαφρύ κυμματισμό.

Άσε που αν βλέπω καλά το σωληνάκι της εξόδου το έχεις βάλει ανάποδα :P

Χεχε οκ.Φαίνεται ότι είναι ανάποδα αλλά είναι το ίδιο κ απο τις δύο πλευρές.

Για το χαλίκι το έχω στο νου μου αλλά αργότερα γιατί δεν μπορώ να το αγοράσω αυτή τη στιγμή.Έχουμε εμβόλια του μικρού κτλ που δεν μπορώ να βάλω κ αυτα τα έξοδα.Αλλά όπως είπαμε σιγά σιγά.Το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι να βάλω χαλίκι. :thumbsu:

Άλλα ψαράκια δεν βάζω.Θα μείνω με αυτά.Θα γεννήσουν κάποια στιγμή οπότε θα γεμίσουμε μικρά.

Ερώτηση: Τί χρειάζονται τα φυτά?Θέλουν κάποιο λίπασμα ή κάτι τέλος πάντων για να μεγαλώνουν σωστά?

:usd:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ για σένα και τα ψαράκια σου!

Αφού το αγαπάς θα τα πας μια χαρά! :)

Το κερατόφυλλο μπορείς να το αφήσεις και στην επιφάνεια ;)

Ευχαριστώωωωω!!! Το σκέφτηκα κ εγώ να το αφήσω αλλά μετά είπα να κάνω ένα θαμνάκι πρώτα στο πυθμένα κ βλέπουμε.Έχω στα σχέδια το java moss οπότε βλέπουμε.

:)

Απλετος χωρος για κολυμπι!!!χαχαχα!

Συμφωνω με τον φιλο rastafari πιο πανω.....

Μπραβο ρε συ doraki!Πολυ χαιρομαι!Και φυσικα....αν δεν πεις εδω τον πονο σου,που θα τον πεις και να σε καταλαβουν!!!χαχαχα!!!!

Χε χε.Είδες???Απο ένα ενυδρειάκι που ήταν 30 ψάρια σε 20 λίτρα νερό τώρα είναι 6 σε 200.Πρέπει να τους φαίνεται ωκεανός!!!χαχαχαχα Πραγματικά έχουν τεντωθεί στη γύρα.χεχεχεχεχε :bigemo_harabe_net-66:

Όντως αν δεν τα πεις σε κάποιους που ξέρουν κ ασχολούνται δεν βγάζεις άκρη.Ο άντρας μου τρελαίνεται να τα βλέπει του αρέσουν πολύ αλλά δεν έχει την υπομονή να ασχοληθεί τόσο όσο εγώ.Όπως επίσης δεν κάθεται να διαβάσει τίποτα απολύτως.Πόσο μάλλον για ένα χόμπυ.χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώωωωω!!! Το σκέφτηκα κ εγώ να το αφήσω αλλά μετά είπα να κάνω ένα θαμνάκι πρώτα στο πυθμένα κ βλέπουμε.Έχω στα σχέδια το java moss οπότε βλέπουμε.

:)

Χε χε.Είδες???Απο ένα ενυδρειάκι που ήταν 30 ψάρια σε 20 λίτρα νερό τώρα είναι 6 σε 200.Πρέπει να τους φαίνεται ωκεανός!!!χαχαχαχα Πραγματικά έχουν τεντωθεί στη γύρα.χεχεχεχεχε :bigemo_harabe_net-66:

Όντως αν δεν τα πεις σε κάποιους που ξέρουν κ ασχολούνται δεν βγάζεις άκρη.Ο άντρας μου τρελαίνεται να τα βλέπει του αρέσουν πολύ αλλά δεν έχει την υπομονή να ασχοληθεί τόσο όσο εγώ.Όπως επίσης δεν κάθεται να διαβάσει τίποτα απολύτως.Πόσο μάλλον για ένα χόμπυ.χεχεχε

Το ίδιο συμβαίνει και με τον δικό μου, μάλιστα αυτός είναι που με παραμαζεύει να μην σπαταλάω χρόνο και χρήμα για αυτά, σε αντίθεση με τους περισσότερους εδώ που είναι άντρες και τρώνε παντόφλα από τις γυναίκες τους! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώωωωω!!! Το σκέφτηκα κ εγώ να το αφήσω αλλά μετά είπα να κάνω ένα θαμνάκι πρώτα στο πυθμένα κ βλέπουμε.Έχω στα σχέδια το java moss οπότε βλέπουμε.

:)

Χε χε.Είδες???Απο ένα ενυδρειάκι που ήταν 30 ψάρια σε 20 λίτρα νερό τώρα είναι 6 σε 200.Πρέπει να τους φαίνεται ωκεανός!!!χαχαχαχα Πραγματικά έχουν τεντωθεί στη γύρα.χεχεχεχεχε :bigemo_harabe_net-66:

Όντως αν δεν τα πεις σε κάποιους που ξέρουν κ ασχολούνται δεν βγάζεις άκρη.Ο άντρας μου τρελαίνεται να τα βλέπει του αρέσουν πολύ αλλά δεν έχει την υπομονή να ασχοληθεί τόσο όσο εγώ.Όπως επίσης δεν κάθεται να διαβάσει τίποτα απολύτως.Πόσο μάλλον για ένα χόμπυ.χεχεχε

Το ίδιο συμβαίνει και με τον δικό μου, μάλιστα αυτός είναι που με παραμαζεύει να μην σπαταλάω χρόνο και χρήμα για αυτά, σε αντίθεση με τους περισσότερους εδώ που είναι άντρες και τρώνε παντόφλα από τις γυναίκες τους! :D

Αντρες ρε κοριτσια,τι περιμενετε..γουροοοουυυννιιαααααα!!! αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...