Jump to content

Καινούριο Ενυδρείο Βοήθεια???


doraki

Recommended Posts

Δώρα να είσαι καλά, είμαστε εδώ για να βοηθάμε ό ένας τον άλλο, πίστευα ότι σου έστειλα αρκετά φυτάκια αλλά μάλλον είναι πολύ λίγα για τα 200λιτρα σου, θα κοιτάξω να μαζέψω ότι άλλο μπορώ και να στο στείλω.

Χρειάζεσαι κι άλλο χαλίκι γύρω στα 10 κιλά να ανέβει λίγο ο βυθός, έτσι θα μπορείς να φυτέψεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά θα το κάνουμε ΖΟΥΓΚΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δώρα να είσαι καλά, είμαστε εδώ για να βοηθάμε ό ένας τον άλλο, πίστευα ότι σου έστειλα αρκετά φυτάκια αλλά μάλλον είναι πολύ λίγα για τα 200λιτρα σου, θα κοιτάξω να μαζέψω ότι άλλο μπορώ και να στο στείλω.

Χρειάζεσαι κι άλλο χαλίκι γύρω στα 10 κιλά να ανέβει λίγο ο βυθός, έτσι θα μπορείς να φυτέψεις καλύτερα.

Σε ευχαριστώ πολύ.Αν βρεις κάτι αλλο πες μου.Μια χαρά ειναι κ αυτα που μου έστειλες για τώρα.Ζωντανεψαν το χώρο. 😊

Για το χαλίκι θα κοιτάξω όσο ποιο σύντομα μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ? θα βάλεις μέσα καμιά πέτρα ? Ριζες ? Να γεμίσει λίγο το τοπίο ?

Έγινε επεξεργασία - panos78
Link to comment
Share on other sites

Μολις βαλεις μερικα φυτακια ακομα,θα γινει ακομη πιο ομορφο! :)

Κ εγώ έτσι πιστεύω.Θα κάνω κ τις αλλαγές τώρα που είδα πως φαίνεται κ θα γινει καλύτερη διακόσμηση.

Aν θες κοψε λιγο τις ριζες απ τα φυτα για να τους δωσεις κινητρο να μεγαλωσουν!

Δεν ήξερα ότι μπορώ να πειράξω τις ρίζες.Εγω αργησα για αυτον ακριβως τον λόγο στο φύτεμα γιατι πήγαινα προσεχτικά μην χαλάσω τις ρίζες. ?

Θα το κάνω κ αυτο με την αλλαγή νερού. ?

Έγινε επεξεργασία - doraki
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα στα καινουρια φυτα αφηνω 3-4 ποντους ριζα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα στα καινουρια φυτα αφηνω 3-4 ποντους ριζα!

+1000

κάνε και ένα μικρό κλαδεματάκι από πάνω να πάρει φόρα το polysperma.

Έγινε επεξεργασία - panos78
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1000

κάνε και ένα μικρό κλαδεματάκι από πάνω να πάρει φόρα το polysperma.

Σωστος!

Τα φυλλα που βλεπεις κιτρινα, αρρωστα τα κοβεις! Εγω θα εκοβα και τα παρακλαδια και θα μεταφυτευα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φυτο rotala που σου ειπα να τα βαλεις μαζι,ειδα οτι κατω κατω δεν εχει φυλλα.Εγω θα σου ελεγα να το κοψεις αυτο το κομματι,οχι τελειος και να το φυτεψεις απο πιο κατω.Ξερω οτι θα ειναι πιο κοντο μετα το φυτο αλλα θα ειναι καλυτερο για το φυτο και μετα θα βγει και πιο ομοιομορφο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις άλλες ρίζες και πέτρες μέσα να γεμίσει λίγο? Τι λες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1 στον απο πανω μου!

Με κανενα ξυλαρακι ακομα και καμια πετρα θα γινοταν ακομα καλυτερο.

Δεσε και καμια ανουμπια και κανενα microsorum πανω και μαζι με μερικα ευκολα φυτα ακομα θα γινει σουπερ.

Ανετα μπορεις να φτιαξεις ενα παρα πολυ ομορφο ενυδρειο χρησιμοποιοντας μονο ευκολα φυτα.Φαντασια θελει πως θα το στησεις και που θα βαλεις τα φυτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για πάρε 2 ιδέες για να καταλάβεις τι λέμε φυτεμένο:

Αυτό ήταν το δικό μου που έφυγε για Β.Ευβοια

post-52363-0-47420600-1394573046_thumb.jpg

και αυτό είναι του φίλου Δημήτρη (patdim)

post-52363-0-09832900-1394573090_thumb.jpg

το οποίο είναι όλο DIY

και τα δύο με εύκολα φυτάκια, πέτρες από το βουνό, ρίζες και πολύ αγάπη!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις άλλες ρίζες και πέτρες μέσα να γεμίσει λίγο? Τι λες?

Παναγιώτη ναι θα βαλω κ αλλα πραγματάκια μέσα σιγά σιγά λόγω έλλειψης χρόνου κ χρημάτων.Τρεχω όλη μέρα γιατι κανονίζουμε γαμο-βάφτιση μαζί κ ειμαι με το μικρό πακέτο στους δρόμους.οπότε μόλις λασκάρω λίγο θα ψάξω κ πέτρες κ κλαδιά.😊

+1 στον απο πανω μου!

Με κανενα ξυλαρακι ακομα και καμια πετρα θα γινοταν ακομα καλυτερο.

Δεσε και καμια ανουμπια και κανενα microsorum πανω και μαζι με μερικα ευκολα φυτα ακομα θα γινει σουπερ.

Ανετα μπορεις να φτιαξεις ενα παρα πολυ ομορφο ενυδρειο χρησιμοποιοντας μονο ευκολα φυτα.Φαντασια θελει πως θα το στησεις και που θα βαλεις τα φυτα.

Έχεις δίκιο κ εγώ είδα κάποια πράγματα που θέλω να βαλω διαφορετικα στο χώρο.Οντως μπορεί να γίνει τέλειο.Εχω δρομο ακομα αλλα με τη βοηθεια σας μια χαρά θα τα καταφέρω.

Και μος εννοειται!

👍
Link to comment
Share on other sites

Πετρες παρε απ τη φυση! Καλο πλυσιμο και εισαι μια χαρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό, αυτά έχουν πολύ τρέξιμο.

:bigemo_harabe_net-186:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κλαδιά μπορώ να πάρω απο ποτάμι?Γιατί είναι πανάκριβα το λιγότερο που βρήκα ήταν μια βλακεία και το είχαν 30 ευρώ... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό, αυτά έχουν πολύ τρέξιμο.

:bigemo_harabe_net-186:

Έχουν όντως...Ευχαριστούμε!!!Και σκέψου ότι τρέχω μαζί με το μικρό...τί να κάνεις όμως αξίζει το τρέξιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κλαδιά μπορώ να πάρω απο ποτάμι?Γιατί είναι πανάκριβα το λιγότερο που βρήκα ήταν μια βλακεία και το είχαν 30 ευρώ... :wacko:

Καλυτερα οχι..μπορει να τα βαλεις και μετα να σου σαπισουν μεσα στο ενυδρειο η να σου μεταφερουν οργανισμους με αγνωστα αποτελεσματα για το ενυδρειο σου.

Δεν κανουν ολα τα ξυλα απο τη φυση για το ενυδρειο.Προσωπικα δεν θα το διακινδυνευα.

Η τιμη των ξυλων στα πετ σοπ παει αναλογα το βαρος τους και αναλογα το ειδος του ξυλου. Τα red moor ξυλα απ οτι θυμαμαι πανε γυρω στα 20-25 ευρω το κιλο,σου ζυγιζουν το ξυλο και αναλογα το βαρος το πληρωνεις.Κοιτα ομως και στις αγγελιες εδω,ολο και κατι μπορεις να βρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα οχι..μπορει να τα βαλεις και μετα να σου σαπισουν μεσα στο ενυδρειο η να σου μεταφερουν οργανισμους με αγνωστα αποτελεσματα για το ενυδρειο σου.

Δεν κανουν ολα τα ξυλα απο τη φυση για το ενυδρειο.Προσωπικα δεν θα το διακινδυνευα.

Η τιμη των ξυλων στα πετ σοπ παει αναλογα το βαρος τους και αναλογα το ειδος του ξυλου. Τα red moor ξυλα απ οτι θυμαμαι πανε γυρω στα 20-25 ευρω το κιλο,σου ζυγιζουν το ξυλο και αναλογα το βαρος το πληρωνεις.Κοιτα ομως και στις αγγελιες εδω,ολο και κατι μπορεις να βρεις.

+1

Σωστός!!! ο από πάνω!!! χαχαχα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά help!!

Τα τζάμια του ενυδρείου έχουν κάτι στάμπες κίτρινες που ξαναεμφανίζονται όσο κ αν τις καθαρίζω...Μένει καθαρό για μια μέρα και ξανά την επόμενη αρχίζουν να φαίνονται...Τί μπορεί να είναι???Μπορώ να βάλω ένα μικρό γλύφτη για να καθαρίζει??Ταϊζω τρεις φορές την ημέρα απο λίγο και έχω πάνω απο 15 μικρά στη γεννήστρα.Ένα που είχα δει μέσα στα φυτά έζησε για κάποιες μέρες αλλά το βρήκα σφηνωμένο ανάμεσα στο τζάμι και την γεννήστρα...Μάλλον το κυνήγησαν για να φτάσει εκεί.Και δυστυχώς πάει αυτό.Αλλά όλα τα ψαράκια είναι υγιέστατα.

Τί μπορώ να κάνω για τις κιτρινίλες???

Link to comment
Share on other sites

Μοιαζει μ αυτο η μ αυτο?

Δεν χρειαζεται να παρεις κανενα ψαρι,απλα πρεπει να βρεις τι φταιει και να το διορθωσεις.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Doraki αν καταφέρεις βγάλε καμιά φωτό με το φως ανοιχτό, νομίζω θα είναι καλύτερα να το δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πράσινη σποτ άλγη σκριβως στα τζαμια.Απο ότι λέει δεν είναι επιβλαβή για το ενυδρείο σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...