Jump to content

Recommended Posts

Δεν φαινονται οι φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει Σακη... σωστα τα λες αλλα για ενηλικο ψαρι..

αυτο ειναι γοννος, δεν αντεχει μερες χωρις φαι ή αν αντεξει θα μεινει πισω στην αναπτυξη.

Χρυσανθη, ξαναπροσπαθησε με την φωτο..

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα και καινούριες φωτογραφίες. Τις ανεβάζω όλες, χθεσινές και σημερινές. Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτή η κοκκινίλα. Είναι πληγή, είναι όγκος, είναι απλά το χρώμα του, είναι κάτι άλλο; Χτες μου φάνηκε αδύνατο, αλλά σήμερα σκέφτηκα ότι ακόμα είναι γόνος, δεν έχει γίνει κανονικό ψαράκι σαν τα άλλα, είναι το πιο μικρούλι από όλα. Μήπως ανησυχώ υπερβολικά και θα είναι καλύτερα να το βάλω πίσω με τα άλλα μην πάθει τίποτα από αμμωνία σε δοχείο χωρίς φίλτρο; Πάντως αυτό που χτες έβλεπα να μοιάζει με λευκή ίνα πάνω στην κοκκινίλα σήμερα όσο κι αν κοίταξα δεν το είδα. Σκέφτομαι στ'αλήθεια να το βάλω πίσω με τα άλλα ή να κάνω λίγη ακόμα υπομονή;

DSCN8436.JPG

DSCN8432.JPG

DSCN8441.JPG

DSCN8446.JPG

DSCN8443.JPG

DSCN8447.JPG

DSCN8449.JPG

DSCN8448.JPG

DSCN8450.JPGDSCN8451.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω, εμένα μου φάνηκε αδύνατο. Σήμερα πάντως έφαγε γιατί απέκτησε κι αυτό ένα κακάκι να του κρέμεται όπως στα αδέρφια του. Ένα κόκκινο πράγμα έχει που δεν ξέρω τι είναι. Το τάισα, του έριξα μελαφίξ, θα του δώσω πάλι βιταμινούλες και σκέφτομαι να το βάλω πίσω με τα άλλα γιατί φοβάμαι μην σηκώσω αμμωνία στο δοχείο...

Link to comment
Share on other sites

βαλτο πισω γρηγορα και (αν και νομιζω εχεις) ριξε μελαφιξ στο ενυδρειο..

μετρησες αμμωνια? αν οχι μετρησε αμμωνια ,νιτρωδη και νιτρικα και πες τα αποτελεσματα μηπως καποιο εχει ανεβει.

οι κοκκινιλες ειναι συνηθως απο αμμωνια, εχει και κοκκινα βραγχια μηπως?

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα πίσω σήμερα γιατί φοβήθηκα μήπως τελικά δεν έχει τίποτα και το στείλω εγώ αδιάβαστο. Όπως ένας υγιής που πάει στο νοσοκομείο για εξετάσεις ρουτίνας και πεθαίνει τελικά από ενδονοσοκομειακή λοίμωξη!

Αυτή η κοκκινίλα είναι μόνο στο ένα από τα βράγχια του. Είναι τόσο μικρούλι, το μικρότερο μωρό, που δεν μπορώ να διακρίνω αν είναι κόκκινο το ένα από τα βράγχια, αν είναι πληγή, αν είναι όγκος, αν είναι το χρώμα του έτσι. Από την άλλη πλευρά δεν υπάρχει αυτό το χρώμα. Δεν ξέρω αν μπορείτε να καταλάβετε από τις φωτογραφίες.

Το είχα απομονώσει γιατί είχα την υποψία πως μία λευκή ίνα κρεμόταν από το σημείο με την κοκκινίλα και πήγε το μυαλό μου σε παράσιτα.

Έχω μία επιπλέον θεωρία: όταν το ψαράκι είναι γόνος, είναι διάφανο το σώμα του και διακρίνονται τα μάτια του, η κοιλίτσα του και άλλα όργανά του. Σκέφτηκα μήπως η κοκκινίλα που βλέπω είναι κάποιο όργανο που φαίνεται άσχημα επειδή ουσιαστικά το σώμα του είναι διάφανο.

Πάω να πάρω τώρα μετρήσεις γιατί αν τις αναβάλλω για αύριο δεν θα τις κάνω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία μέτρηση με στικ και μου έβγαλε νιτρικά 100!

Ελπίζω να είναι όντως αναξιόπιστο σε αυτό!

Θα κάνω και με υγρά τεστ, εννοείται.

Έκανα πρώτα αμμωνίας και περιμένω 15 λεπτά για το αποτέλεσμα.

Προληπτικά έκανα μία μίνι αλλαγή 5 λίτρων και ετοιμάζω 30 λίτρα αλλαγής για αύριο.

Έριξα και prime και θα συνεχίσω και με τα υπόλοιπα τεστ.

Το πρώτο πράγμα που έπρεπε να κάνω ήταν μετρήσεις...

:cigar:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Ούτε ένα χρόνο δεν έχω κλείσει ακόμα και έχω πάθει το "σύνδρομο του παλιού ενυδρείου" με αποτέλεσμα να το παραμελήσω. :shifty: Αμμωνία δόξα τω Θεώ δεν έχω, θα συνεχίσω με τις υπόλοιπες μετρήσεις και θα επανέλθω. Αύριο έχω φουλ πρόγραμμα και δεν προλαβαίνω ούτε ανάσα να πάρω, οπότε θα ξυπνήσω πουρνό πουρνό να κάνω την αλλαγή. :AAGGGHHH:

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις 100 νιτρικα ή και 100 να μην εχεις και εχεις τα μισα, υπαρχει προβλημα..

κανε μετρηση και αν ειναι οντως πολυ υψηλα ετοιμασε 60 -70 % αλλαγη και μετρα ξανα να δεις ποσο κατεβηκε.. με 30 λιτρα παλι ανεβασμενα θα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Φρίκαρα όταν είδα 100 στο στικ. Τελικά το υγρό τεστ τα έβγαλε 50, αλλά και πάλι είναι πολλά. Και που να μην είχα τα φυτά, τα οποία έχουν οργιάσει και μαζί τους και οι άλγες. Αν κάνω 30 λίτρα αλλαγή αύριο και άλλα 30 μεθαύριο; Το μεγαλύτερο δοχείο που έχω για τις αλλαγές χωράει 30 λίτρα.

Και νιτρώδη έχω 0, άρα από βιολογία είμαστε καλά, στις αλλαγές πάσχουμε.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Χρυσανθη μεγαλες αλλαγες και προσοχη στο ταισμα (κανε τεστ και στην λιμνη).

κανε την ετσι οπως ειπες την αλλαγη.. αλλα για να μην κουραζεσαι βρες τροπο να κανεις 50% αλλαγη την εβδομαδα ή κανε 2 30λιτρες μεσα στην βδομαδα..

οι γοννοι δεν θα συγχωρισουν αμμωνια και νιτρικα... γι αυτο μετρας συχνα και κρατα τα στο 15-20 max (μετρα να δεις ποσο θα σου κατεβει μετα την αλλαγη για να ξερεις ποσα λιτρα πρεπει να κανεις)

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ελαττώνω το τάισμα (γιατί τώρα ταίζω πολύ), κάνω καθημερινά μετρήσεις και αλλαγές μέχρι να πέσουν.

Θα ελέγξω και τη λιμνούλα και θα έχω το νου μου να κάνω τακτικές μετρήσεις και αλλαγές.

Δυστυχώς δεν μου φτάνει ο χρόνος και θα ζοριστώ μέχρι να βρω μία λύση.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω ούτε ενυδρεία, ούτε λιμνούλα γιατί δεν έχω χρόνο για τη συντήρησή τους.

Γι'αυτό ακριβώς και πήρα χρυσόψαρα, επειδή νόμιζα ότι δεν θέλουν πολλή φροντίδα και δεν απαιτούν μεγάλη κόστη. Μύθος!

Αλλά τα αγάπησα τα άτιμα και δεν μπόρεσα να μην συνεχίσω!

:mom:

Πάω για ύπνο...αύριο θα ξυπνήσω στις 7 για να προλάβω να κάνω την αλλαγή...

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή κάνω την αλλαγή. Είχα από χθες έξω την αεραντλία, γιατί την είχα στο δοχείο με το μωρό και λέω "Ας τη βάλω να δουλεύει να όσο κάνω την αλλαγή. Τα μωρά έχουν ξετρελαθεί με τις μπουρμπουλήθρες και παίζουν, έχουν πολύ πλάκα! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν τράβηξα, την επόμενη φορά. :)

Ερώτηση: έκανα την αλλαγή νερού, πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για να μετρήσω ξανά νιτρικά; Τώρα, αργότερα μέσα στη μέρα ή αύριο;

Link to comment
Share on other sites

μετρησε τωρα Χρυσανθη.. 30 λιτρα εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Περίπου, 30 λίτρα είναι το δοχείο αλλά δεν το γεμίζω μέχρι πάνω. Οκ, θα μετρήσω και θα επανέλθω. :)

Το πιο μεγάλο από τα μωρά μου γίνεται πανέμορφο, έχει χρώμα λευκό και βερυκοκί!

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά πάλι βγήκαν 50. Θα ετοιμάσω νερό να κάνω κι άλλη αλλαγή απόψε. Μέτρησα και στη λιμνούλα, όλα μηδενικά, αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά. Ίσως τα φυτά να τραβάνε όλα τα νιτρικά. Και στον μονομάχο που μέτρησα όλα μηδέν μου βγήκαν, τα φυτά που έχω τραβάνε πολλά νιτρικά. Να συμπληρώσω στη λιμνούλα και στο μονομάχο νερό από την αλλαγή που θα έχει πολλά νιτρικά; :)

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά μου όσο μεγαλώνουν, ομορφαίνουν. Αυτά τα 3 είναι ίδια στο σχήμα του σώματός τους με το άλλο που έβγαλα στη λιμνούλα, αλλά έχουν πιο ανοιχτό χρώμα, λευκό-βερυκοκί, όχι το έντονο κίτρινο του πατέρα τους. Πήγα λοιπόν να βγάλω φωτογραφία το πιο μεγάλο που έχει αρχίσει να βγάζει το χρώμα του, για να δείτε πόσο όμορφο γίνεται και...

DSCN8452.JPG

...βγήκε κακομούτσουνο! :lol2:

DSCN8471.JPG

DSCN8460.JPG

DSCN8462.JPG

DSCN8453.JPG

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ψαράκια ! Μπράβο σου ! :)

Link to comment
Share on other sites

κουκλια ολα!

οχι , μην ριχνεις ντρικα στα αλλα ψαρια.. εχεις μπολικα και μεγαλα- αλλου ειδους φυτα στην λιμνη και τραβανε νιτρικα.

κανε κι αλλη αλλαγη και ξαναμετρα. βρες κερατοφυλλο να τους βαλεις στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κερατόφυλλο, ένα μικρό κομμάτι αλλά δεν αναπτύσσεται, και έχω και καμπόμπες, εγκέριες, hygrophilia που τραβάνε νιτρικά. Το τελευταίο διάστημα δεν καθάριζα ούτε κλάδευα γιατί μέσα στον χαμό από τα φυτά κρύβονταν τα μωρά, ακόμα συχνάζουν εκεί τα τρια μικρότερα. Εν τω μεταξύ γέμισα άλγες, τάιζα και πολύ και ίσως τα φυτά να άρχισαν να χαλάνε, η τροφή να περισσεύει και τα βακτήρια να δουλεύουν σε τρελούς ρυθμούς. Δόξα το Θεώ έχω καλό φίλτρο από ότι βλέπω τελικά και δυνατή βιολογία (έβαλα λίγο Crystal Bio στη θέση από το μπόλι που έδωσα στη λίμνη) και δεν ανέβασα αμμωνία και νιτρώδη, αλλά γέμισα νιτρικά. Θα κάνω κι άλλη αλλαγή σήμερα και θα ξαναμετρήσω. Το πιο μεγάλο ψαράκι μόλις αποκτήσει όλο το χρώμα του θα το βγάλω και αυτό έξω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μεγαλώσουν λίγο ακόμα και πάρουν όλο το χρώμα τους.

Σε λίγες μέρες θα βάλω το πιο μεγάλο που σχεδόν έχει πάρει το χρώμα του.

Ακόμα είναι 2-3 εκατοστά. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...