Jump to content

Recommended Posts

χαρισε και κανενα βρε τσιγκουνα! :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοείται, εδώ λέω να αρχίσω να φτιάχνω λίμνες σε φίλους και γνωστούς αν δεν έχω τι να τα κάνω! :D Αλλά βλέπω τα άλλα τα παιδιά που χαρίζουν και κανείς δεν θέλει χρυσόψαρα!

Link to comment
Share on other sites

ζητανε αρκετοι κατακαιρους για λιμνες..

το θεμα ειναι οτι πιθανον θα ειναι μακρυα αυτος που τα θελει και αυτος που τα δινει δεν τα στελνει...

η αποστολη δεν ειναι τιποτα, ακομα κι αν πανε τα ψαρακια Κρητη ή Εβρο, αρκει να σκεφτουμε οτι θα ειναι καλα εκει που θα πανε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, μπορεί να τα πονάμε επειδή είναι "παιδιά" μας αλλά αν είναι να πάνε σε ένα καλό σπίτι γιατί να μην τα στείλουμε; Μήπως αυτά που αγοράζουμε στα καταστήματα φυτρώνουν εκεί; Και σε εκείνους τα στέλνουν! Βρήκα ακόμη ένα! Ήταν ανάμεσα στο τζάμι και το δίχτυ της γεννήστρας, νόμιζα ήταν μέσα και αυτό ήταν έξω! Το έβαλα μέσα όμως, κι έχω 9 μικρά! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

αντε μπραβο!

θελω κι εγω! αλλα εχει πρασινισει φουλ το νερο και δεν μπορω να δω.. :(

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλεις κι εσύ; Χρυσόψαρα; Δε σου φτάνουν τα δικά σου; Αλλά αν είναι να συμπεθεριάσουμε θα σου δώσω από τα παιδιά μου! :P

Link to comment
Share on other sites

τι να σου φτασουν 14 χρυσοψαρα... :D

θελω κι αλλους γοννους να βρω... δεν μου φτανουν οι 5 :D

αν δεν βρω αλλους και μεγαλωσουν αυτοι οι 5, θα τους κρατησω... αν βρω κι αλλους, θα χαριστουν ή θα φτιαξω λιμνη :D

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι αν δεν τα βλέπεις εσύ δεν θα τα βλέπουν και οι γονείς τους, οπότε μπορεί να γλυτώσουν μέχρι να ξεπρασινίσει το νερό και να δεις -έκπληξη!- νέα ψαράκια! :)

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο ελπιζω :D

αλλα ενταξει.. δεν ειμαι αχαριστος.. και τα 5 καλα ειναι.. 1 χρονο παλευα να βγαλω ψαρακια..

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ την κουβέντα σας και αν αλλάξεις του γόνους με μωρά θα μπορούσα κάλιστα να διαβάζω το παιδί και νέοι γονείς (ψαρογονείς)!!! :bigemo_harabe_net-193:

Με το καλό τα ψαράκια σας να μεγαλώσουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμέ! Κάνω πρόβα για να είμαι έτοιμη όταν θα γίνω μάνα! Δεν μπορώ να φύγω και να τα αφήσω, πρέπει να τα τσεκάρω συνεχώς μην σφηνώσουν στη γεννήστρα, πρέπει να τα ταίζω κάθε 2 ώρες, πρέπει να τους προετοιμάζω το φαί. Μόνο πάνες δεν έχει χρειαστεί να τους αλλάξω ακόμα! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε Μαιρη!

πανες τους αλλαζει το φιλτρο σου :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς πόσο σκ@@ωμένο είναι το ενυδρειακό βαμβάκι όταν το αλλάζω, όντως είναι σα να τους αλλάζω πάνες!

Link to comment
Share on other sites

χαχχα! κι εμενα δεν παει πισω, μην νομιζεις!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένας γόνος προστέθηκε στην παρέα, σύνολο 10 γόνοι! :)

Τα χρυσόψαρα μετά από μία μέρα ξεκούρασης, άρχισαν πάλι το κυνηγητό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όση χαρά πήρα χτες που μάζεψα καμιά δεκαριά γόνους, τόση απογοήτευση πήρα σήμερα το πρωί που τους έψαχνα και δεν τους έβρισκα. Τους είχα βάλει μέσα στη γεννήστρα, μαζί με τους τρεις γόνους που είχα από πριν. Επειδή είναι διάφανοι και τις πρώτες μέρες κάθονται σε διάφορα σημεία ακίνητοι, είναι πολύ δύσκολο να τους δεις. Έψαξα και με τον φακό, αλλά τίποτα. Υποψιάζομαι ότι ο μεγάλος γόνος, που αρχίζει να γίνεται ψάρι, τους έφαγε. Μόνο έναν γλύτωσα που τον έβαλα δίπλα σε μία δεύτερη γεννήστρα που πήρα, πλαστική. Μέχρι που σε κάποια φάση βλέπω τη γεννήστρα πεσμένη στο νερό και τον γόνο άφαντο. Έψαξα πολλές φορές για να τον βρω αλλά μάταια. Ελπίζω να κρύβεται και να μην τον έφαγε ο φαγάνας πατέρας τους. Την στερέωσα καλά την γεννήστρα και θα δω μήπως μπορώ να κάνω καμιά πατέντα και την κρεμάσω, δεν έχω εμπιστοσύνη στις βεντούζες. Έτσι τώρα έχω τον μεγάλο γόνο, 2 μεσαίους κι ένα μικρό που δεν έχω καταφέρει να πιάσω ακόμα για να μεταφέρω στην δίπλα γεννήστρα. Αλλά έχω κι ένα αυγό στην πλαστική γεννήστρα και δυο τρία ακόμα αυγά στο τζάμι που μόλις μπορέσω θα μεταφέρω στη γεννήστρα χωρίς τα ψάρια, τον έχω ικανό τον μεγάλο γόνο να τα φάει!

Link to comment
Share on other sites

κριμα...... σιγουρα δεν τους βρισκεις?

κι εμενα ενας γοννος ειναι αρκετα μεγαλος και θα φοβομουν να εβαζα μαζι του νεο γοννο λιγων ημερων.. ισως ειναι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Σου τα μάτιασα... Σίγουρα ο μεγάλος θα σου βγεί αρσενικό common .... πήρε από τον μπαμπά του.... :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα έναν γόνο πολύ μικρούλη και τον έβαλα στην πλαστική γεννήστρα μόνο του. Ο μεγάλος γόνος έχει αρχίσει να γίνεται χρυσόψαρο! Νομίζω είναι ίδιος ο μπαμπάς του :P

DSCN8068.JPG

DSCN8069.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι η δική μου γεννήστρα ελαττωματική ή αν είναι όλες έτσι. Οι βεντούζες ξεκόλλησαν και έπεσε μέσα στο ενυδρείο για δεύτερη φορά. Ο γόνος τώρα είναι εκτεθειμένος στον φαγάνα. Αύριο θα την πάω πίσω και θα πάρω αυτή με το διχτάκι. Έχω δει άλλα δύο αυγά πάνω στο τζάμι, το ένα είναι έτοιμο να σκάσει, σήμερα είχαμε πάλι κυνηγητό, οπότε αναμένω να δω κι άλλους γόνους. Θα έχω δύο γεννήστρες, το βρεφοκομείο και το νηπιαγωγείο, δεν ξαναβάζω βρέφη στο νηπαγωγείο, θα μου το φάει ο φαγάνας junior!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο μικρος!

εχουν γενικα ενα θεμα με τις βεντουζες.. θελουν αρκετη πιεση για να κολλησουν, αν κολλησουν καλα πολυ δυσκολα φευγουν..

πρεπει να τις πατησεις με δυναμη για να φυγει ολος ο αερας απο μεσα.. βαλε τον αντρα του σπιτιου να το κανει :D

αν παλι εχουν θεμα οι βεντουζες, βαλτες σε καυτο νερο για λιγη ωρα και θα ειναι ετοιμες ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, θα το κάνω αύριο, προς το παρόν την έχω αφήσει γκρεμισμένη και αύριο θα την φτιάξω και θα αναζητήσω τον γόνο! Σ'ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν τη χρησιμοποιησεις πλυνε τις βεντουζες και μετα σκουπισε τις με πανακι. Υστερα υγρανε τις ελαχιστα και κολλα τις!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανακάλυψα νέους γόνους! :)

Αυτή τη φορά δεν τους έβαλα με τον φαγάνα αδερφό τους, αλλά μόνους τους στην δίπλα γεννήστρα. Μάζεψα 3, τον τέταρτο δεν τον πρόλαβα.

Φοβάμαι την γεννήστρα μην ξεκολλήσει πάλι, παρόλο που την κόλλησα όσο καλύτερα μπορούσα. Αύριο, ή αν προλάβω σήμερα, θα πάω να πάρω άλλη μία με διχτάκι γιατί τουλάχιστον δεν πέφτει, και αυτή θα την κρατήσω για εναλλακτική.

Ο μεγάλος γόνος έχει αρχίσει να γίνεται ψάρι!

DSCN8169.JPG

DSCN8175.JPG

DSCN8178.JPG

DSCN8180.JPG

DSCN8181.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...