Jump to content

Recommended Posts

Μόλις το τσέκαρα ξανά γιατί δεν θέλω να ψοφήσει και να έχω ένα πτώμα μέσα στη γεννήστρα. Ευτυχώς το είδα να κολυμπά κανονικά. Θα το ελέγξω ξανά μετά. Τελικά είναι πολύ δύσκολο να μεγαλώνεις γόνους, θέλει απίστευτη προσοχή να μην τους παραταίσεις, αλλά να τραφούν σωστά για να αναπτυχθούν σωστά. Ενώ λέω ότι θα είμαι προετοιμασμένη για τα χειρότερα, δηλαδή να τους χάσω όλους ή να πεθάνει η μάνα, τελικά στεναχωριέμαι όταν συμβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως ειναι καλα ο γοννος...

μια χαρα ειναι η κοιλιτσα του.. ετσι πρεπει να ειναι.. τωρα γιατι ηταν ετσι...

τελειωνε την λιμνουλα και βγαλτον εξω τον αρσενικο..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η κοιλιτσα! Οταν ειναι φαγωμενα ειναι πορτοκαλι! Μην αγχωνεσαι δεν παρατρωνε!

Link to comment
Share on other sites

Το έλεγξα ξανά και κολυμπάει κανονικά, δόξα τω Θεώ! :bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ ανακάλυψα δύο νέους γόνους στο ενυδρείο! Τον έναν κατάφερα να τον βάλω στην γεννήστρα, τον άλλο τον έχασα και δεν τον έβρισκα. Έψαξα ξανά τώρα αλλά πάλι τίποτα. Ελπίζω να προλάβω να τον βρω εγώ πριν τον βρει ο φαγάνας!

Link to comment
Share on other sites

Τον βρήκα και τον άλλο γόνο! Είχε καθίσει πάνω στη γεννήστρα, τον έβαλα μέσα της! Τώρα έχω ένα μεγάλο, δύο μεσαία (πλέον) και δύο μικρούλια νεογέννητα, έχουν ακόμα τον λεκιθικό σάκο! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις γινει εξπερ!! Βγαλε τον Νηρεα γιατι η Δωριδα δεν θα αντεξει για πολυ... Κολυμπαει κανονικα? ή ξεκουραζεται συνεχεια?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα βάλεις σε άλλο ενυδρείο μόνα τους θα είναι καλύτερα. Επίσης αν ανεβάσεις θερμοκρασία και ταίζεις περισσότερο θα μεγαλώσουν πιο γρήγορα.

Είναι πολύ όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις γινει εξπερ!! Βγαλε τον Νηρεα γιατι η Δωριδα δεν θα αντεξει για πολυ... Κολυμπαει κανονικα? ή ξεκουραζεται συνεχεια?

Σήμερα δεν κυνηγιούνται! Έτσι κάνουν, υπάρχουν μέρες που κυνηγιούνται και μέρες ανάπαυσης. Ακόμα και στις μέρες που ζευγαρώνουν συνήθως το απόγευμα σταματάνε. Αυτές οι περίεργες στάσεις δεν διαρκούν για πολύ, απλά κάθε φορά που την βλέπω έτσι φοβάμαι μήπως δεν συνέλθει. Αύριο θα περάσουμε το καλώδιο και θα βάλω σκούπα στη λίμνη. Μεθαύριο θα πάω να πάρω το συντριβανάκι και θα συνδέσω συντριβάνι και φίλτρο. Το μόνο που περιμένω είναι ένα βιολογικό υλικό. Μέχρι τότε, θα χρησιμοποιήσω το βιολογικό που έχει το φίλτρο και θα πάρω μπόλι από το ενυδρείο.

Αν τα βάλεις σε άλλο ενυδρείο μόνα τους θα είναι καλύτερα. Επίσης αν ανεβάσεις θερμοκρασία και ταίζεις περισσότερο θα μεγαλώσουν πιο γρήγορα.

Είναι πολύ όμορφα!

Τα είχα μέχρι πριν λίγες μέρες σε ένα δοχείο 30 λίτρων με αερόφιλτρο, αλλά μάζεψε βρωμιά και δεν μπορούσα να βάλω σκούπα με τα μικρά μέσα. Ένα μου έπαθε μύκητες και το έχασα, γι'άυτό το έβαλα με γεννήστρα στο ενυδρείο των γονιών τους, επειδή το ενυδρείο είναι ώριμο και μπορώ να κάνω κανονικά τις ρουτίνες μου εκεί. Μεθαύριο που θα τελειώσω τη λιμνούλα σκέφτομαι να τα βάλω εκεί και να αμολήσω ελεύθερα στο ενυδρείο τα μικρά. Η θερμοκρασία είναι στους 19.8 χωρίς θερμοστάτη, τον άναψα όμως και σταδιακά θα φτάσει στους 22. Τάισμα κάνω αρκετό νομίζω, το λιγότερο 3 φορές την ημέρα, το περισσότερο 5 με υγρή τροφή και τροφή σε σκόνη για τον πιο μεγάλο. Δύο φορές έχω φτιάξω αρτέμια, ελπίζω να προλάβω σήμερα να βάλω κι άλλη για εκκόλαψη. Μάλιστα ο μεγάλος σήμερα βλέπω ότι έχει κακάκι κολλημένο στο ποπουδάκι του. Στον πατέρα του έμοιασε που τρώει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα νεογέννητα. Τώρα έχω 4 νεογέννητα και 3 από τις προηγούμενες γέννες.

DSCN8079.JPG

Να ο μεγάλος. Το βλέπετε το κακάκι που σέρνει; Γίνεται νηστεία και αρακάς σε γόνους;

DSCN8084.JPG

Link to comment
Share on other sites

ταιζε πιο πολυ αρτεμια αν μπορεις..

μια χαρα ειναι στην γεννηστρα, μην τα βγαλεις απο εκει για κανενα μηνα, ωστε να τρωνε σωστα..

μονο τον πατερα βγαλε στην λιμνη, την μανα αφησε την για λιγο διαστημα στο ενυδρειο να ηρεμισει..

για βιολογικο υλικο πανε στο πρακτικερ και παρε ελαφροπετρα (την πιο ψιλη , γιατι εχει 2 ειδη) , πολυ καλο πλυσιμο ομως γιατι βγαζει πολυ σκονη..

ειπαμε, οχι και νηστεια σε γοννους...μια χαρα ειναι το κακακι..αν δεν εχουν να ανυσηχεις..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω τώρα, είχα μία δουλειά αλλά μου ακυρώθηκε, οπότε θα εκμεταλλευτώ το κενό. Για φίλτρανση στη λίμνη έχω πάρει το Fluval 306, το οποίο έχει δικό του βιολογικό υλικό. Αλλά θα το αντικαταστήσω με το Crystal Bio το οποίο είναι πολύ καλό από ότι μου είπε ο GIANNIS KOI. Δεν θα χρειαστώ πολύ μεγάλη ποσότητα από βιολογικό υλικό, ώστε να βάλω ελαφρόπετρα, αυτό νομίζω το κάνουν αυτοί που έχουν μεγάλες λίμνες, για λόγους εξοικονόμησης. :)

Link to comment
Share on other sites

κι αυτοι που εχουν πολλα ενυδρεια.. σαν κι εμενα :D

πανως κανει πολυ καλη δουλεια.. και ειναι και πανφθηνο!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες, έχω ελαφρόπετρα, που είχα πάρει για να μετατρέψω σε γλάστρα την γυάλα. Θα το έχω υπόψη μου, αν χρειαστώ κάποια στιγμή βιολογικό υλικό και δεν έχω. Έβαλα και αρτέμια να γίνεται, οπότε από αύριο το μεσημέρι τα μωράκια μου θα φάνε καλά! Πήρα και διάφανο μπουκάλι για να βλέπω τι γίνεται, την τελευταία φορά τράβηξα πολλή σαβούρα μαζί με τις αρτέμιες και άντε να καθαρίζεις αυγά και τσόφλια!

DSCN8087.JPG

Το ψαρο-βρεφοκομείο μου!

DSCN8089.JPG

DSCN8092.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραια τα ψαρουλια!

να βαζεις μια λαμπα κολυμμενη στο μπουκαλι.. σε λιγα λεπτα θα πανε ολες προς το φως..

επειτα με μια συριγγα και αφου εχεις προσαρμοσει ενα κομματι λαστιχο απο αεραντλια, θα τις ρουφας χωρις τα τζοφλια και αυγα..

προσοχη! επειτα θελουν ξεπλυμα σε γλυκο νερο (βρυσης) και μετα ταισμα στα μικρα, εχεις σιτακι για να τις ξεπλενεις?

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Θα χρησιμοποιήσω ένα φακό! Αυτό για το ξέπλυμα δεν το ήξερα! Λόγω του αλατιού; Και πάλι ξέχασα να βάλω αντιχλώριο στο νερό του μπουκαλιού! Να βάλω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

οχι αστο τωρα, δεν πειραζει..

προφανως θα γινει η δουλεια και με φακο..

ετσι ταιζες τοσο καιρο? :sword::gunsmilie::ballistic::D

λογω αλατιου,ναι.. και ισως βαζουν μεσα καποιο buffer ωστε να ανεβει το ph πανω απο 8, αυτο δεν το ξερω..

εγω στα δικα μου αυγα (απο ebay) βαζω εκτος απο αλατι και μαγειρικη σοδα για να ανεβει το ph... οπως καταλαβαινεις ολα αυτα πρεπει να φυγουν πριν μπουν στο νερο οι αρτεμιες..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ τα σακουλάκια της sera και το κιτ της sera και οι οδηγίες δεν λένε τίποτα παραπάνω από όσα έκανα μέχρι τώρα. Θαύματα έχω κάνει με τον φακό, όχι μόνο έχω ταίσει, αλλά έτσι έπιασα τον έναν γόνο χτες το βράδυ που είχαν σβήσει τα φώτα, στο ένα χέρι είχα τον φακό και το άλλο μέσα στο ενυδρείο με το κύπελλο που τον μάζεψα. :D

Link to comment
Share on other sites

Χαρα και εργασια τα μωρα σου.... Μαμ, κακα και νανι!!!! Μη σου πω τα ζηλευω λιγακι...♡♥

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι περίεργη να δω και τι ψάρια θα βγούνε. Common red cap? :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι εχεις της sera γι αυτο στο ειπα.. εκει εχουν βαλει αλατι αυτοι..γι αυτο ξεπλυμα πριν το ταισμα ;)

αλλα θα χρειαστεις σιτακι για το ξεπλυμα (αν δεν εχεις)..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα που περιλαμβάνεται στο κιτ ;)

Σ'ευχαριστώ πολύ, η βοηθειά σου ήταν και είναι πολύ σημαντική! :)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένας γόνος προστέθηκε στην παρέα! Σύνολο 8 γόνοι, 5 μικροί, 2 μεσαίοι κι ένας μεγάλος! Κι έχει κι άλλα αυγά στο ενυδρείο! :bigemo_harabe_net-143:

Link to comment
Share on other sites

ωραια τοτε..

αυτα ειναι, αντε να δουμε ποσοι θα μαζευτουν στο τελος! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Στις αρχές φοβόμουν ότι είναι πολλά και τι θα τα κάνω. Αρχίζοντας όμως να έχω απώλειες και μένοντας με 3 μωρά στεναχωρήθηκα και φοβήθηκα ότι μπορεί να μην επιζήσει κανένα. Γι'αυτό τώρα όποιο δω το μαζεύω και θα προσπαθήσω να τα φροντίσω όσο καλύτερα γίνεται. Και αν τελικά καταλήξω με πολλά δεν πειράζει, θα έχω μερικά στη λιμνούλα, μερικά στο ενυδρείο και θα φτιάξω και λίμνη στο πατρικό μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...