Jump to content

Recommended Posts

Καλέ, πως και έχασα τέτοιο σώου? :money:Σήμερα το είδα.Μπράβο Καλιρόη, έμπαινε και γοήτευε......φοβερό, έγινες μανούλα.Να σου ζήσουν.Να μην ξεχνάς και εμάς όμως, να μας ενημερώνεις τακτικά... και θέλουμε και φωτό, να καμαρώνουμε. :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!

Εγώ τα λέω "common με κοιλιά fancy" και όχι fancy με μονή ουρά. Ο χρόνος θα δείξει πως ακριβώς θα βγούνε. :)

Μάλλον θα έχουμε νέο είδος, το commancy ή common red cap ή fancommon! :D

Από βδομάδα θα πάρω επιτέλους το Crystal Bio για τη λιμνούλα, θα βάλω μπόλι και θα μεταφέρω τους γονείς έξω ώστε να αμολήσω ελεύθερα τα μωρά στο ενυδρείο. Χτες βράδυ έσκασε μύτη άλλος ένας γόνος και αναμένω να σκάσουν και τα υπόλοιπα αυγά. Όταν βρίσκω χρόνο θα ανεβάζω και νέες φωτογραφίες. :)

Link to comment
Share on other sites

ο χρονος εδειξε για τον μεγαλο :).. fancy με μονη ουρα (πολλες φορες βγαινουν τετοια ψαρακια και απο γεννες fancy ψαριων , τα οποια οι παραγωγοι τα θεωρουν μη εκμεταλευσιμα και τα ξεχωριζουν απο τα υπολλοιπα (απαραδεκτο))

για τα αλλα θα φανει οταν φτασουν το μεγεθος του μεγαλου.. λογικα (ελπιζω, γιατι θα ειναι ομορφα) θα βγει και καποιο common με διπλη ουρα..

Υ.Γ. το συγκεκριμενο μικρο αν σκοπευεις να το εχεις μονιμα εξω στην λιμνη, δεν ξερω κατα ποσο θα τα καταφερει να βγαλει τον χειμωνα..

λογω σχηματος θα τρωει λιγοτερο απο τον πατερα του ή και απο τα αδερφια του (αν εχουν το σχημα του πατερα) και θα θελει μουλιασμενη τροφη... + οι θερμοκρασιες του χειμωνα..

ολα αυτα για τα μελλοντικα σου σχεδια στα λεω.. εγω θα το αφηνα μεσα (εστω τον χειμωνα) μαζι με την μανα του + και οποια αδερφακια του μοιασουν...

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλωσανε!!! :) :) :)

Μπραβο Χρυσανθη!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι γονείς μεταφέρθηκαν στην λιμνούλα και τα μικρά πλέον κολυμπάνε ελεύθερα στο ενυδρείο!

Με το που τα αμόλησα, πλακώσανε την άλγη! Κι έχω μπόλικη... Επίσης γίνεται χαμός από τα φυτά που θέλουν κλάδεμα και αυτά που ξερίζωσαν οι γονείς με τα κυνηγητά τους. Τα μικρά με φοβούνται και είναι πολύ γρήγορα, έβγαλα εκατό φωτογραφίες για να καταφέρω να μαζέψω αυτές. Έμοιασαν στον φαγάνα πατέρα τους, με ένα κακάκι δέκα μέτρα να τους κρέμεται, πιο μεγάλο από αυτά!

DSCN8419.JPG

DSCN8418.JPG

DSCN8417.JPG

DSCN8416.JPG

DSCN8413.JPG

DSCN8412.JPG

DSCN8407.JPG

DSCN8393.JPG

DSCN8382.JPG

Οι γονείς στη λιμνούλα. Είχε πέσει ο ήλιος, αύριο θα βγάλω καλύτερες αν μπορέσω.

DSCN8367.JPG

DSCN8366.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πιο μεγάλο από τα μωρά μου, είναι περίπου 3 εκατοστά. Έχει αρχίσει να παίρνει τα χρώματά του, φεύγει σιγά το σκούρο χρώμα και τη θέση του παίρνει το χρυσαφί του πατέρα του. Η κοιλιά του είναι στρουμπουλή σαν της μάνας του και πιο ανοιχτόχρωμη. Έχω την υποψία ότι θα γίνει κίτρινος σαν τον πατέρα του με μονή ουρά, αλλά μεγάλη και στρογγυλή άσπρη κοιλιά σαν της μητέρας του. Τα υπόλοιπα είναι όπως ήταν αυτός πριν.

4bd1509983df5477cef7828923021ff1.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κουκλί ο φαγάνας junior! Πάντως είναι fancy με μονή ουρά όπως λέει και ο Γιάννης (tsala). Common δεν τον κάνεις με τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

κουκλος!!!

το ψαρι ειναι διασταυρωση fancy(red cap) με με κοινο (common ) , αρα οτι βγει στρουμπουλο με μονη ουρα (οπως αυτο) ειναι fancy με μονη ουρα (το σωμα κοιταμε πρωτα) και οτι βγει (αν βγει) λεπτο - μακροστενο με διπλη ουρα ,ειναι κοινο (common) με διπλη ουρα.

καποια ισως βγουν και καθαρα fancy ή καθαρα common

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι με στρουμπουλή κοιλιά και μονή ουρά! :)

Είμαι περίεργη να δω τι χρώματα θα αποκτήσουν.

Link to comment
Share on other sites

αρα ολα fancy με μονη ουρα..

να προσεχεις την τροφη τους (παντα μουλιασμα πριν το ταισμα)... και στην λιμνουλα οταν μπουν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το πιο μεγάλο από τα μωρά χρυσόψαρα έχει σχεδόν πάρει το χρώμα του και μεγαλώνει γρήγορα.

2014-06-09+17.57.33-MOTION.gif

2014-06-09+17.58.32-MOTION.gif

2014-06-09+17.58.45-MOTION.gif

Πάντα με ένα κακάκι κολλημένο...

Μήπως ήρθε η ώρα να τους δώσω και αρακά;

2014-06-09+13.00.06.jpg

Το λατρεύω! Είναι μεγάλη φάτσα!

2014-06-09+17.57.59.jpg

Ίδιος ο πατέρας του... με τη διαφορά ότι έχει την κοιλιά του red cap!

2014-06-09+17.59.09.jpg

Tsimpousi time!

2014-06-09+17.58.57.jpg

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κουκλος!

ηρθε η ωρα και για αρακα και για λαχανικα!(1 φορα την βδομαδα)

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα βάλω στο μενού και αρακά!

Σε παρακαλώ, tsala, μου θυμίζεις τι άλλα λαχανικά μπορώ να δίνω στα ψάρια μου; :D

Link to comment
Share on other sites

φυσικα.. και οχι μονο λαχανικα..

βρασμενα για 2-3 λεπτα

μαρουλι,σπανακι,πατατα(παραπανω ωρα βρασιμο),αρακα,κολοκυθακι,καροτο(ισως λιγο βρασιμο περισσοτερο),αυγο [σφηκτο.. κανενα τεταρτο βρασιμο.. μπορεις και ασπραδι (καθαρη πρωτεινη) και κροκο να δωσεις (δωσε μια μερα πριν την αλλαγη νερου)],

καθολου βρασιμο, μονο καθαρισμα και τεμαχισμα

αγγουρι, μηλο, μπανανα, φραουλα..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ουάου! Σ'ευχαριστώ πολύ! Ήξερα ότι είναι παμφάγα, αλλά από μόνη μου φοβόμουν να τους δώσω κάτι άλλο πέρα του αρακά! Σ'ευχαριστώ! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Κούκλος είναι ο άτιμος!! Ετοιμάσου να του βρούμε και νύφη σε λίγο..

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ζωοτόκα να είχα! Χαχαχα!

Δεν θέλουμε άλλα ζευγαρώματα, είμαστε πολλοί.

Τα άλλα μικρά ζούνε όλα, απλά κρύβονται στο χάος που έχει δημιουργηθεί από τα φυτά για να μην τα φάνε τα μεγάλα.

Τα μεγάλα, εν τω μεταξύ, έχουν γίνει αγέλη, με αρχηγό τον κίτρινο, τον ακολουθούν πάντα τα υπόλοιπα. :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανακάλυψα ένα από τα μωρά χρυσόψαρα, το πιο μικρό νομίζω, να έχει το ένα από τα δύο βράγχια του κόκκινο ή να λείπε, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι πολύ μικρό και από εκεί να κρέμεται κάτι σαν λευκή κλωστή. Αμέσως το μυαλό μου πήγε σε κάτι παράσιτα σκουλήκια που έχω διαβάσει στις ασθένειες των χρυσόψαρων. Το απομόνωσα σε ένα μικρό δοχείο και του έριξα βιταμινούλες στο νερό. Θα ψάξω να διαβάσω για το μπορεί να είναι και τι μπορώ να κάνω αλλά αν έχει κανείς κάποια ιδέα και μπορεί να με βοηθήσει. Θα προσπαθήσω να το βγάλω και φωτογραφία.

Εν τω μεταξύ μου φάνηκε χτες το βράδυ ότι σε δύο από τα τρία μεγάλα μωρά υπήρχε κάτι λευκό πάνω στο κεφάλι τους και επειδή φοβήθηκα για μύκητες, που είχαν πάθει τα πρώτα μου μωρά, ξεκίνησα προληπτικά θεραπεία με melafix.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Οι ασθένειες που νομίζω ότι σχετίζονται με σκουλίκια είναι οι παρακάτω:

1. Anchor Worm - Ίνες σαν σκουλήκια, κυρίως στην ουρά ή στο δέρμα

2. Leech - Κρέμονται από το σώμα (συνήθως συνοδεύεται από ξύσιμο)

3. Lernaea sp. - Εξωτερικά σκουλίκια

4. Flatworms - Βραγχιοσκώληκες

Οι αντιμετώπιση τους γίνεται με αντιπαρασιτικά φάρμακα ή υπερμαγγανικό κάλιο

Ελπίζω όλα να πάνε καλά με τον μικρό...

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λεει ο Σακης για τα σκουλικια..

βαλε φωτο αν μπορεις.. και δες σιγουρα αν ειναι σκουλικι..

καλα εκανες για τα αλλα και εριξες μελαφιξ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, έβγαλα φωτογραφίες και τις μεγέθυνα. Μοιάζει να έχει πληγή και μου φαίνεται αδυνατισμένο. Του έριξα και λίγη τροφή αλλά δεν έδειξε ενδιαφέρον. Στις φωτογραφίες δεν φαίνεται αυτή η λεπτή άσπρη ίνα που είδα με γυμνό μάτι. Στις φωτογραφίες δείχνει χειρότερα από ότι φαίνεται από κοντά. Προφανώς το έχει καιρό και δεν το είχα παρατηρήσει, είναι μεγάλη σε έκταση για το μέγεθός του η "πληγή". Ερχόταν μπροστά, κοντά μου, στην επιφάνεια, δεν κρυβόταν όπως τα άλλα μικρά μωρά. Και τα μεγάλα μωρά δεν του έδιναν σημασία, π.χ. να το κυνηγήσουν. Έτσι πλησίαζε και ένα άλλο μικρό που είχε πάθει fungus όταν τα είχα στο 30λιτρο δοχείο τα μωρά. Λες και ήθελε να ζητήσει φροντίδα. :(

skitch.png?resizeSmall&width=832

skitch.png?resizeSmall&width=832

skitch.png?resizeSmall&width=832

Link to comment
Share on other sites

Από συμπεριφορά ο μικρούλης ασθενής (όπως και όλα τα υπόλοιπα στο ενυδρείο) είναι φυσιολογικά. Κολυμπάει και μάλλον πρέπει να παίζει με την αντανάκλασή του στο τζάμι. Την τροφή που του έριξα δεν έφαγε, εκτός αν έφαγε λίγη και περίσσεψε. Του έβαλα στην επιφάνεια μία λευκοκεφάλα, να μην είναι μόνο του σε ένα εντελώς άδειο δοχείο και έβαλα μία αεραντλία να οξυγονώνει το νερό.

Στα ψάρια μέσα στο ενυδρείο τους έριξα μία ταμπλέτα σήμερα για φαγητό και ήρθαν μπροστά και τα τρία μεγάλα και άρχισαν να την τσιμπάνε. Παρατηρώντας τα από μπροστά είδα ότι δεν δείχνουν να έχουν κανένα σημάδι μύκητα, το πιο μεγάλο μόνο αν το δω από το πλάι έτσι όπως πέφτει το φως δείχνει κάτι σαν λευκό χνούδι, αλλά λίγο. Μακάρι τελικά να μην είναι μύκητας ή να θεραπεύεται τόσο γρήγορα, αν είναι. Ίσως και να κάνω λάθος, γιατί το συγκεκριμένο ψάρι έχει αρχίσει να παίρνει το χρώμα του, το οποίο είναι λευκό σαν την μάνα του αλλά με το σώμα του πατέρα του. Πιστεύω θα βγει πολύ όμορφο! Ανυπομονώ να δω και τα άλλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Απ ότι βλέπω (ή καλύτερα απ οτι δεν βλέπω ^_^) οι φωτογραφίες δεν εμφανίζονται

Γενικά μην πολυταίζεις εφόσον θεωρείς πως υπάρχει θέμα με ασθένεια - Επιβαρύνεις το νερό

Το ψαράκι θα φάει όταν θα νιώσει καλύτερα

(Είναι τελείως λογικό να θεωρείς πως πρέπει να φάει, αλλά να ξέρεις πως μπορεί να αντέξει αρκετές ημέρες χωρός τροφή και χωρίς να επιβαρυνθεί περαιτέρω ο οργανισμός του)

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...