Jump to content

Reefάροντας Στο Δωμάτιο!!!


VasilisM3

Recommended Posts

7.5 λιτρα ειναι πολυ μικροομως....και λιγη αλγη θα χωραει..+λιγα κοπιποδα....20% του ενυδρειου σου πρεπει θεωρητικα να ειναι για να εχεις αποτελεσματα! Αλλα απο το καθολου ειναι σιγουρα καλυτερο, ακομη και ενα μικρο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε μου το μέλος Discos είχε refugium 17λίτρα σε 1000 λίτρα main με φουλ ψάρια και κοράλλια!!!Μεγάλο ρόλο παίζει η κυκλοφορία!

Διάβασε το είναι πολύ ενδιαφέρον άρθρο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη αφου ειναι να μπεις φανταρος και κανεις σχεδια για το ενυδρειο(ξυλο κτλ) τοτε οντως εισαι "καψουρης" φιλε μου!

Βλεπω να κανεις σκοπια και στο "αλτ τις ει" να λες διαστασεις και σχεδια για το aquascape :usd:

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη αφου ειναι να μπεις φανταρος και κανεις σχεδια για το ενυδρειο(ξυλο κτλ) τοτε οντως εισαι "καψουρης" φιλε μου!

Βλεπω να κανεις σκοπια και στο "αλτ τις ει" να λες διαστασεις και σχεδια για το aquascape :usd:

Εύκολα τον βλέπω έτσι Μιχάλη... Καμμενάκι είναι αχαχαχαχαχα!!! Έχει μπλέξει και με εμάς όμως και έχει μουρλαθεί!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις και αδιο κωστα...ασε που οταν μπαινεις φανταρος σχεδον "απαγορευεται" να εχεις καψουρα με γυναικα....οποτε καλυτερα το reef :jig::jig::bigemo_harabe_net-131:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το μέλος Discos είχε refugium 17λίτρα σε 1000 λίτρα main με φουλ ψάρια και κοράλλια!!!Μεγάλο ρόλο παίζει η κυκλοφορία!

Διάβασε το είναι πολύ ενδιαφέρον άρθρο :thumbsu:

Φυσικα και το εχω διαβασει, πολυ καλο αρθρο και χρονια πριν γραμμενο, αλλα το περασμενο καλοκαιρι ηταν ανενεργος αρκετο καιρο και δεν μπηκα στον κοπο να τον ρωτησω γιατι το σχεδιασε ετσι "αιρετικα"?Αυτα που σου λεω δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου, δες παρακατω και για τις ροες αναλογα με τη χρηση που το θες

http://successfulreefkeeping.com/learn/refugium/

http://reefkeeping.com/issues/2008-06/reefslides/index.php

http://www.livingreefs.com/threads/refugium-basics.451/

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ,

στα 300 λίτρα, έχω ένα 60 λιτρο σαμπ με ένα απλό σκίμμερ της jad αλλά όλο το υπόλοιπο είναι chaeto, χωρίς κυκλοφορία ιδιαίτερη αφού η επιστροφή μου είναι μία eheim 1000.

Την chaeto την φωτίζω με ένα σποτ led 7 w .

Τα νιτρικά μου είναι 0 από τότε που έχω chaeto μόνιμα ( 5 μήνες ) και ταίζω μόνο φυλλαράκι αλλά , ειδικά τα ΣΚ , μπορεί και να ταίσω 7 φορές μέσα στην ημέρα.

Στο ενυδρείο έχω μόνο sps.

Δεν ξέρω πως ανεβάζουν βίντεο από το youtube στο φόρουμ αλλά αν γράψεις στο youtube , sps reef tank mantal 7 , θα δεις το ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Μανταλ ειναι φοβερο!!!!! Εχεις θεμα με πληροφοριες και σχετικα;; Εμεινα καγκελο :Ο

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έκανα λάθος που ανέβασα βίντεο σε ξένο θέμα.

Αν αυτό ισχύει , ζητάω συγγνώμη από τον Βασίλη .

Το έβαλα μόνο για να δείξω αυτό που ισχυρίζεται και ο DISCOS , για την chaeto.

Κατά τα άλλα , δεν έχω κάνει παρουσίαση αλλά κάποια στιγμή θα το κάνω.

Akidas66 , σε ευχαριστώ.

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παναγιωτη,σουπερ το ενυδρειο :jig: ...φτου φτου!

Οταν εχεις χρονο και διαθεση ανοιξε ενα θεμα να μας το παρουσιασεις.

Για τετοια ενυδρεια ειναι κριμα να μην ξερουμε λεπτομερειες!

Βασιλη συγνωμη για τα offtopic :blush:

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα μόνο για να δείξω αυτό που ισχυρίζεται και ο DISCOS , για την chaeto.

Παναγιώτης

Παναγιωτη πανεμορφο....αλλα το εστησες οχι οπως ο Diskos, αλλα οπως τα λινκ που παρεθεσα......περιπου 20% του DT +χαμηλη κυκλοφορια.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη πανεμορφο....αλλα το εστησες οχι οπως ο Diskos, αλλα οπως τα λινκ που παρεθεσα......περιπου 20% του DT +χαμηλη κυκλοφορια.

Όπως και να το στήσεις , η chaeto κάνει όλη τη δουλειά!

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη αφου ειναι να μπεις φανταρος και κανεις σχεδια για το ενυδρειο(ξυλο κτλ) τοτε οντως εισαι "καψουρης" φιλε μου!

Βλεπω να κανεις σκοπια και στο "αλτ τις ει" να λες διαστασεις και σχεδια για το aquascape :usd:

Εννοείται φίλε μου ;) Εδώ λεω πως και κάθε μου άδεια θα έρχομαι και θα το προχωράω το πράγμα...αχχαχα

Εύκολα τον βλέπω έτσι Μιχάλη... Καμμενάκι είναι αχαχαχαχαχα!!! Έχει μπλέξει και με εμάς όμως και έχει μουρλαθεί!

+1000000000000000000000000000000000000000000000000000 i love reefing guys :thumbsu:

Φυσικα και το εχω διαβασει, πολυ καλο αρθρο και χρονια πριν γραμμενο, αλλα το περασμενο καλοκαιρι ηταν ανενεργος αρκετο καιρο και δεν μπηκα στον κοπο να τον ρωτησω γιατι το σχεδιασε ετσι "αιρετικα"?Αυτα που σου λεω δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου, δες παρακατω και για τις ροες αναλογα με τη χρηση που το θες

http://successfulreefkeeping.com/learn/refugium/

http://reefkeeping.com/issues/2008-06/reefslides/index.php

http://www.livingreefs.com/threads/refugium-basics.451/

Πολύ ωραία τα link φίλε!Έχω βαλει την αδερφή μου να βοηθάει λίγο που τα πάει καλά στα Εγκλέζικα χιχιχ

Βασίλη ,

στα 300 λίτρα, έχω ένα 60 λιτρο σαμπ με ένα απλό σκίμμερ της jad αλλά όλο το υπόλοιπο είναι chaeto, χωρίς κυκλοφορία ιδιαίτερη αφού η επιστροφή μου είναι μία eheim 1000.

Την chaeto την φωτίζω με ένα σποτ led 7 w .

Τα νιτρικά μου είναι 0 από τότε που έχω chaeto μόνιμα ( 5 μήνες ) και ταίζω μόνο φυλλαράκι αλλά , ειδικά τα ΣΚ , μπορεί και να ταίσω 7 φορές μέσα στην ημέρα.

Στο ενυδρείο έχω μόνο sps.

Δεν ξέρω πως ανεβάζουν βίντεο από το youtube στο φόρουμ αλλά αν γράψεις στο youtube , sps reef tank mantal 7 , θα δεις το ενυδρείο μου.

Ρε Παναγιώτη μόνο 2 ψαράκια έχεις μέσα ρε τρελέ?χαχαχ

Τι να πω πραγματικά μου πέσανε τα σαγόνια..να το χαίρεσαι και να μας δίνεις "τροφή" για σκέψεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καλο δρομο εισαι χαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Παναγιώτη μόνο 2 ψαράκια έχεις μέσα ρε τρελέ?χαχαχ

Τι να πω πραγματικά μου πέσανε τα σαγόνια..να το χαίρεσαι και να μας δίνεις "τροφή" για σκέψεις!!!

Δεν έχω μόνο 2 .

Έχω ένα blue tang , ένα veliferum , δύο κλόουν , ένα wrasse , ένα μανδαρίνο , ένα gobie.

Απλά, το ενυδρείο το έχω επειδή μου αρέσουν μόνο τα κοράλια.

Link to comment
Share on other sites

Bασιλη εαν εχεις χωρο κανε το refiugium λιγο πιο μεγαλο.την εισοδο του refiugium τοποθετησε την στην πλατη του ενυδρειου μεσα σε φιλτροκουτι για να μην σου πιανει αλγες 'η κοραλινη.ετσι εχω κανει το δικο μου βαρυντικο αλλα ανεβαζω 1500λτ/ωρα.πεφτει πολυ κοπιποδο και αμφιποδο και τα κοραλια τσιτα μερα-νυχτα.keep reefing φιλε! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πολύβιε το ενυδρείο θα μπει γωνία οπότε το refugium θα μπει στην δεξιά πλευρά όπως φαίνεται στο σχήμα.Θα είναι σε δικό του διαμέρισμα στην ντουλάπα.

Αν προλάβω αύριο με τα τρεχάματα ίσως μπάξω και σκιμμεράκι έτσι για το καλό πριν φύγω!!!χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρεσεις ρε βασιλη και πολυ χαιρομαι την ορεξη σου φιλε :thumbsu:

Ειμαι σιγουρος πως θα κανεις πολυ ωραια πραγματα!

Ασε που βλεπω αυριο το βραδυ να μας λες τι skimmer πηρες :jig:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι φίλε Mad να πάνε όλα καλά και να γίνουν όπως τα σκέφτομαι!!!

Πλέον πήρα και βράχο (ευχαριστώ πολύ και πάλι τον Μάνο για το υπέροχο κομμάτι) και περιμένω και το skimmer.

Δυστυχώς αύριο πρωί μπαίνω οπότε το βραδάκι θα σας χαιρετήσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη βασιλη,μη σε αγχωνει τιποτα :thumbsu:

Θα περασεις καλα και ουτε που θα καταλαβεις ποτε θα περασει ο καιρος!

Τι skimmer?

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer που επέλεξα είναι το Bubble Magus CURVE 5!

Πιστεύω ότι σε καμια βδομάδα θα έρθει σπίτι μου! :jig:

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε μου!!!

Θα το περιεργαστό στην έξοδο μου!!!Καλύτερα θα τρελαθώ πιο πολύ...χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...