Jump to content

Νεο Θαλασσινο Ενυδρειο....


Recommended Posts

Γραφε σε παρακαλω με πεζα γιατι ειναι σαν να φωναζεις ετσι :)

Ποσες αλλαγες εκανες μεχρι τωρα με την οσμωση;;

Υγ: με τοσα ρηφ εδω μεσα δεν μπορω να θυμαμαι ποιος εχει κανει τι και ετσι ρωταω οταν δεν θυμαμαι :)

Ρε συ ... cool πλακα εκανα, απο ενθουσιασμο το εγραψα. Ειναι δυνατον να φωναζω?

εχω κανει αρκετες δε θυμαμαι ποσες... καπου 4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 544
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πριν γεμίσεις τον κουβά

αφήνεις για λίγο να τρέξει έξω

λίγο νερό?

χμ ..... οχι παντα !

και μολις ετοιμαζα αλλαγη ... αδειασα οσο ειχα μαζεψει και ξαναγεμιζω απτην αρχη !

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Ενα δυο λιτρα μονο, τα πρωτα που μενουν μεσα στην οσμωση....

Μετρησεις;; Αντιφωσφορο/ανθρακα καθε ποτε αλλαζεις;; Τι αντιφωσφορο εχεις;;

Υγ: δεν στην λεω, απλα το επισυμενω :) παντα ειναι cool αγορι :)

Link to comment
Share on other sites

ενα δυο ? Τοσα πολλα? 1-2 λιτρα δεν αφηνα ποτε να τρεξουνε ..... 200-300 ml αφηνα ... λες να φταιει αυτο ? τωρα αφησα τα πρωτα 1-2 λιτρα ...

μετρησεις μολις ετοιμαζομαι να κανω

Ανθρακα και αντιφωσφορο δεν εχω αλλαξει ακομα ... αλλα το εξωτερικο φιλτρο μπηκε τελη Ιουλιου ... δηλαδη αυτα που ειναι μεσα τα εχω εναμιση μηνα περιπου

αυτη τη στιγμη το φιλτροι εχει μεσα:

Seagel Purigen kai PhosGuard της seachem ...

Επισης εξηγειστε μου λιγο παρακαλω: αυτο το flush kit επανω στην Α/Ο τι ρολο βαραει ? Μηπως εχω κανει κανα λαθος και με αυτο ?

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Το φλας κιτ ειναι για το καθαρισμο της μεβρανης της Α/Ο, καθε φορα που μαζευεις νερο, πριν την κλεισης και την μαζεψεις(αλλοι την μαζευουν αλλοι την εχουν σταθερα καπου, αρκει να εχεις μερος που να μην ενοχλει και τον χειμωνα να ειναι καπως προστατευμενη απ το κρυο), κλεινης την βανα της παροχης, ανοιγης το διακοπτη που εχει επανω το φλας κιτ, την ανοιγης σιγα σιγα για λιγη ωρα( εγω την αφηνω για 5-6 λιτρα) και μετα κλεινης την παροχη, την γυρνας στην θεση που ηταν πριν και κανεις οτι ειναι να κανεις απο εκει και μετα....

Κοιτα ουτε εγω αφηνω την οσμωση να τρεχει και να "πεταω" νερο ετσι, την αφηνω να τρεξη για λιγο και μετα την βαζω στο βαρελι...

Το purigen θελει "φρεσκαρισμα" και το seachem phosguard θελει αλλαγη καθε 7 μερες γιατι ειναι αντιφωσφορος αλουμηνιου, παρε ενα αντιφως σιδηρου και ασε το phosguard στο ντουλαπι σου για ωρα αναγκης....

Μετρησεις;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετρησεις:

27 οC

1.026 αλατότητα

pH >8

Φωσφορικα 0.05 mg/l

NH4 <0.05 mg/l

NO3 <10 mg/lt

Νο2 <0.025 mg/lt

Οι τιμες ειναι κατα προσέγγιση ... οπως εχω ξαναπει ακρη με τα υγρα tests της JBL δε μπορώ να βγάλω .. οι αποχρώσεις δεν είναι ποτε ακριβείς....

Δεν είναι τόσο καλές όσο θα ήθελα=περίμενα ...

πραγματικά δε ξέρω τι άλλο να κάνω ... έχω κάνει όσα μου είπατε ή έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις υπομονη, να αλλαξεις λιγο της ροες σου, να βαζεις βακτυριδια, να αλλαξεις τα υλικα αου γιατι θελουν αλλαγη/πεταμα, να μην ριχνεις τροφες :)

Εχεις kh-mg-ca τεστ;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις υπομονη, να αλλαξεις λιγο της ροες σου, να βαζεις βακτυριδια, να αλλαξεις τα υλικα αου γιατι θελουν αλλαγη/πεταμα, να μην ριχνεις τροφες :)

Εχεις kh-mg-ca τεστ;;

τι εννοεις να αλλαξω τις ροες μου? Βακτηρια προσθετω σχεδον καθε μερα ... ταισμα κανω μερα παρα μερα

τα τελευταια τεστς δε τα εχω οχι .... ουσιαστικα πριν τα κοραλια δε τα χρειαζομαι ?

Link to comment
Share on other sites

Τα χρειαζεσαι λιγο πριν τα κοραλλια για να δεις εαν ειναι εκει που πρεπει για κοραλλια...

Ταισμα καθε 3 μερες, τα υλικα αλλαγμα/πεταγμα και δες πως θα παει...

Παιξε λιγο με τους κυκλοφοριτες, αλλαξε του λιγο θεση, οι ροες ειναι λιγο περιεργο και ευαισθητο κομματι, δεν ειναι κατι στανταρ...

Link to comment
Share on other sites

Η καλη θεση για τους κυκλοφορητες ειναι κοντα στην επιφανεια η χαμηλα ?? Αυτη τη στιγμη εχω 2 κυκλοφορητες 2000 lt/h στην επιφανεια κοντα για να την αναταρασουν αντιδιαμετρικα τοποθετημενους για να κνουν στροβιλωδη ροη ...

Όσον αφορα τα κοραλια πρωτα θα τακτοποιησω το θεμα του φωτιστικου και μετα θα προχωρησω ....

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Η σωστη ροη ειναι να μην εχεις "νεκρα" σημεια πουθενα και να εχεις και καλη αναταραξη....

Οποτε ξεκινα να βρεχεσαι :P

Link to comment
Share on other sites

Ο Γοβιος που σας ελεγα τις προαλλες δε παει καλα ... οι επιθεσεις συνεχιζονται ... σε 2 - 3 σημεια τον εχουν σχεδον ματωσει και προχθες ειδα και τη Banded Reef coral γαριδα να τσιμπαει την ουρα του ...

Για καποιο λογο δε γινεται αποδεκτος στο ενυδρειο μου ...

Επειδη δε μπορω να καθομαι να τον κοιταω να κατασπαραζεται θελω να τον χαρισω ... Τον θελει κανεις ? Το ψαρι δεν ειναι αρρωστο και για την ωρα κινειται και τρωει κανονικα ... σε ενα αλλο ενυδρειο πιθανως να ανακαμψει ή και να δεχθει βέβαια κι εκεί επιθέσεις ως ο πιο αδυναμος κρίκος ..

Εάν ενδιαφέρεται κανείς ας μου πει . Μένω στον Άγιο Στέφανο Αττικής

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετρήσεις Ca και Mg με τα υγρά test της Salifert (εξαιρετική ακρίβεια)

Ca430-440 Ppm

Mg 1360-1380 ppm

ειμαι εντος οριων αποσο βλεπω ...

αγορασα σημερα επισης το Reef complete της seachem το οποιο περιεχει Ca, Mg και στροντιο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετρήσεις Ca και Mg με τα υγρά test της Salifert (εξαιρετική ακρίβεια)

Ca430-440 Ppm

Mg 1360-1380 ppm

ειμαι εντος οριων αποσο βλεπω ...

αγορασα σημερα επισης το Reef complete της seachem το οποιο περιεχει Ca, Mg και στροντιο

Το reef complete ανεβάζει το ca και κρατάει σταθερό το mg και το strontium...

Link to comment
Share on other sites

Τις αλλες μετρησεις τις ειχα κανει πριν 1-2 ημερες οποτε δεν εκανα παλι ....

Ο γοβιος απεβιωσε χθες ... το bicolor dottyback τον καθαρισε ...

και σημερα στραφηκε προς τους clown ... ακαριαια βγηκε και καθως το πηγαινα να παρει το porcelan express τελευταια στιγμη τον λυπηθηκα και τον γυρισα στο pet shop ...

Δε ξερω γιατι αυτο το ψαρι ηταν τοσο επιθετικο .... στο προφιλ εδω sto φορουμ γραφει οτι ειναι peacefull εαν δε κανω λαθος ... μηπως ηταν μικρο το ενυδρειο μου για τα γουστα του κι ενιωθε στριμωγμενο ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι το ψαρακι?

αν θες παλι ενα ψαρακι που

να μοιαζει με αυτο

παρε ενα royal gramma

φιλυσηχο ψαρακι

Link to comment
Share on other sites

ναιο αυτο ηταν .... λαθος δικο μου τοτε ... και του πετσοπα πρωτιστως

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς (ή ευτυχώς όπως το δει κανείς) με τρώει συνεχώς το θέμα του skimmer ...

Σε προηγούμενες σελίδες του thread είχαμε πει ότι εάν κάνω τακτικές αλλαγές νερού (εβδομαδιαίες ... που τις κάνω) μπορώ να το αποφύγω. Δυστυχώς όμως το θέμα με απασχολεί καθ' ότι στην επιφάνεια του νερού μου υπάρχει διαρκώς μια λαδίλα (βιοφίλμ) την οποία για να την εξαφανίσω σηκώνω την έξοδο του φίλτρου εκτός του νερού για να προκαλείται ανατάραξη, γεγονός όμως που οδηγεί σε εξάτμιση και το νερό να πιτσιλάει έξω από το ενυδρείο, η αλατότητα να παίζει και γύρω γύρω να γίνεται χαμός από υγρασία...

Αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω και skimmer (μ' αρέσει που αποφάσισα να κάνω nano reef κι όχι κανονικό reef γιατί θα ήταν πιο φτηνό).

Το skimmer λοιπόν που θα αγοράσω θέλω να έχει 2 βασικά χαρακτηριστικά:

1) Να είναι μικρό κι ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ δεδομένου ότι το ενυδρείο είναι μικρό κι οτιδήποτε ξένο μέσα στο νερό με ενοχλεί (ακόμα και τοςυ κυκλοφορητές με το θερμοστάτη εάν γινόταν θα τους αφαιρούσα).

2) Να είναι φυσικά αποτελεσματικό.

Η έρευνα που έκανα απέδωσε τα εξής 2 αποτελέσματα:

α) http://www.marinedepot.com/AquaMaxx_HOB_1_Hang_On_Back_Protein_Skimmer_Hang_On_Venturi_Needle_Wheel_Protein_Skimmers-AquaMaxx-UJ1151-FIPSHONW-vi.html

β) http://www.marinedepot.com/AquaC_Nano_Remora_Hang_On_Protein_Skimmer_Hang_On_Spray_Injection_Protein_Skimmers-AquaC-AC3411-FIPSHOSI-vi.html

Εννοείται ότι λόγω κόστους και μόνο τείνω προς το δεύτερο. Είναι όμως αποτελεσματικό;; Επίσης εάν το αποφασίσω από που μπορώ να κάνω την παραγγελία;; Το συγκεκριμένο site το βάζω ενδεικτικά για να δείτε τα skimmer που βρήκα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ φίλε μου τα παιδιά εδώ στα είχαμε πει...Και για μεγαλύτερο και για sump και όλα :)

Ίσως τώρα που είσαι σχετικά στην αρχή να το σκεφτείς ξανά για λίγο μεγαλύτερο με sump

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνισω με τον Βασιλη εδω, κανε υπομονη, μαζεψε κανα φραγκακι στην ακρη και σιγα σιγα ετοιμασε ενα μεγαλητερο, ταυτοχρονα μαθε απ το μικρο τα λαθοι και τα σωστα που εκανες, ετσι ωστε ενα μεγαλητερο να ειναι καλητερο στους τομοις που δεν τα πηγες καλα σε αυτο....

Για το βιοφιλμ θα σου προτηνα να στρεψεις τον εναν κυκλοφοριτη ελαφρος προς την επιφανεια....

Link to comment
Share on other sites

για το φιλμ στην επιφάνεια δημιούργησε ανατάραξη με ενα κυκλοφοριτή φίλε μου. όσο για το skimmer και γενικά ότι εξοπλισμό σκέφτεσαι να αγοράσεις, γνώμη μου έχε στο μυαλό σου να σε καλύπτει και για το επόμενο ενυδρείο σου.. κάνε τους υπολογισμούς σου και δες τι λίτρα μπορείς να φτάσεις. Αγορές σε εξοπλισμό που μετά απο λίγους μήνες θα σου είναι άχρηστος μόνο πρόσθετο κόστος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν μόνο το κόστος που με απέτρεψε από το μεγαλύτερο. Υπάρχει άλλο ένα ενυδρείο στο σπίτι γλυκού νερού 300 λίτρα, το οποίο μου αρέσει και δε θέλω να το διαλύσω αλλά δε θέλω να πάω και σε δεύτερο μεγάλο δεδομένου ότι δε μπορώ κάθε σαββατοκύριακο να κάνω αλλάγες νερού σε 2 τεράστια ενυδρεία. Χώρια που το μεγάλο θαλασσινο ενυδρείο θέλει και πολύ αλάτι για τακτικές αλλαγές νερού οπότε ακόμα κι αυτό μετατρέπεται σε υπολογίσιμο έξοδο. Συνεπώς για την ώρα θα μείνω στο μικρό. Εάν στο μέλλον διαλύσω το γλυκού νερού, τότε πιθανώς να το μετατρέψω σε θαλασσινό ενυδρείο ...

Δε μου είπατε όμως τα skimmer πως σας φαίνονται ...;;;

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

δεν τα λες και φτηνά πάντως.. σε αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να πας σε κατι πιο "αναγνωρισμενο". ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι φθηνα

αν σκεφτεις πως πιο επωνυμα skimmer

παιζουν στις ιδιες τιμες

(αλλα οχι εξωτερικα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...