Jump to content

My Reef Story


dimtsok

Recommended Posts

Εχε το νου σου την οσμοση σου να ειναι σωστη και ραν εχει κ απιονιστη..

Πεταξα λιγακι αλγη,και διαβαζω στα ξενα sites εδω και πολυ καιρο για το ποσο κυνδυνο εχουμε χωρις σωστη (σωστοτατη) οσμοση..οσο για τα lps αλλαξε λιγακι το aquascape σου να σου προσφερει πιο ανετες θεσεις για αυτα τα κοραλλια!

 

To Tds αυτή τη στιγμή δείχνει 7 και σκοπεύω να αλλάξω μεμβράνη μετά τις διακοπές....όσο για τα lps, δυστυχώς κάποια από αυτά θα τα αποχωριστώ γιατί πολύ απλά έχουν μεγαλώσει αρκετά πια για αυτό το ενυδρείο και δεν θέλω ούτε εγώ να τα βλέπω να ζορίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Παρά πολύ ωραίο !

Όπως πάντα άλλωστε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αριστουργημα,το λατρευω παρα πολυ.
Εισαι παλικαρι που τραβηξες κουπι και πηγες κοντρα στο ρευμα των λεντ!
Κι εγω μεταλλα ειχα σε ολα μου τα ενυδρεια μου,μαζι με δυο ακτινικες για ανατολη και δυση.Ενας συνδιασμος που για δεκαετιες εχει βγαλει REEFαρες!
Θεωρω οτι τα λεντ που υπαρχουν μεχρι σημερα εχουν ως κυριο στοχο το κερδος.Δεν νικιεται με τιποτα ουτε το γεματο σε ολα τα μηκη και τα πλατη του φασματος φως που εκπεμπουν τα μεταλλα αλλα ουτε και η ενταση τους.Μαλλον αδικω το ΠΛΑΣΜΑ.......................
Μπραβο σου ρε παλικαρι το ενυδρειο σου μου εφτιαξε πολυ την διαθεση ειναι ενα αριστουργημα και δικαιωσε την επιλογη σου με τα μεταλλα.Νομιζω δεν υπαρχει αλλο ενυδρειο σημερα με μεταλλα εδω στα ενυδεια μελων.

Φοβερα πραγματικα ολοφυσικα χρωματα,σου αξιζουν συγχαρητηρια.    :bow:  :bow:  :bow:  :bow:  :bow:  :bow:  :bow:  :bow:  :bow:  :bow:  :bow: 

Παμε τωρα για τις αλγες,λοιπον τα πραγματα ειναι πολυ απλα.
Θεωρω  πολυ πιθανο οτι αν ειχες τα ιδια watt φωτισμου σε λεντ μονο η με τ5 μονο,τοτε δεν θα εβγαζες τοσες αλγες και θα θεωρουσες οτι ολα βαινουν καλως στην χημεια του νερου σου!
Οπωσδηποτε βαζουμε απιονιστη.Mαλιστα εγω στην οσμωση μου στο σταδιο πριν τον απιονιστη επαιρνα παντοτε 1-2,και παντοτε μετρουσα με 2 οργανα που ποτε δεν χρειαστηκαν καλιμπραρισμα,ειχα τα υγρα καλιμπραρισματος και παντα συμφωνουσαν σ'αυτα.Ειλικρινα δεν καταλαβαινω πως καποιος αισθανεται ανετα με νουμερο πανω απο 2 μετα την οσμωση,δηλαδη πριν τον απιονιστη.Τιμες πανω απο 2tds θα σου εξαντλισουν πιο γρηγορα την ριτινη απιονισμου.
Ενω μετα τον απιονιστη επαιρνα ενα αδιαμφησβητητο 0 tds.

Για να βοηθησω,θα σου πω οτι τους 2 ανθρακες τους αλλαζα καθε 6 μηνες και καθε 3 μηνες το σφουγγαρι.

Αλλα οπωσδηποτε πρεπει να επιτεθεις στον φωσφορο με αντιδραστηρα γεματο αντιφωσφορο.
Επισης,αν χρησιμοποιεις,κοψε τις κοραλλοτροφες και ταιζε συχνοτερα αλλα λιγοτερο τα ψαρακια σου.(Ακομα και η μικρη ιχθυοφορτιση που εχεις μου αρεσει) :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - DIMITROS2013
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι τα λεντ που υπαρχουν μεχρι σημερα εχουν ως κυριο στοχο το κερδος.

Χωρις να θελω να χαλασω το θεμα του φιλου, αυτο μπορεις να μου εξηγησεις τινθε λεις να πεις; και οι κατασκευαστες μεταλου και τ5 στοχος το κερδος εχουν λογικα.

Link to comment
Share on other sites

Παρά πολύ ωραίο !

Όπως πάντα άλλωστε !!!!

 

Να σαι καλά Διονύση!

 

Αριστουργημα,το λατρευω παρα πολυ

 

Επισης,αν χρησιμοποιεις,κοψε τις κοραλλοτροφες και ταιζε συχνοτερα αλλα λιγοτερο τα ψαρακια σου.(Ακομα και η μικρη ιχθυοφορτιση που εχεις μου αρεσει) :thumbsu:

 

Φίλε σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και ακόμα περισσότερο για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σου. Μετά από αυτά που έγραψες αλλά και τις προτροπές του Πέτρου, μαζί με την αλλαγή της μεμβράνης θα προσθέσω και απιονιστή. Άλλωστε από ότι είδα το κόστος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο και σίγουρα  η ποιότητα του νερού που μπαίνει σε ένα ενυδρείο είναι από τους βασικούς παράγοντες επιτυχίας. Μετά τις διακοπές με το καλό θα γίνει το upgrade.... Από τροφές το μόνο που πέφτει είναι των ψαριών. Θα μπορούσες να μου πεις τι ποσότητα αντιφωσφόρου θα έβαζες για τα 180 λίτρα νερό που έχω και κάθε  πόσο θα τον άλλαζες? Ξέρω ότι δεν υπάρχει χρυσός κανόνας και όλα εξαρτώνται από την εικόνα του ενυδρείου, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σου. Σε ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά Διονύση!

 

 

Φίλε σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και ακόμα περισσότερο για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σου. Μετά από αυτά που έγραψες αλλά και τις προτροπές του Πέτρου, μαζί με την αλλαγή της μεμβράνης θα προσθέσω και απιονιστή. Άλλωστε από ότι είδα το κόστος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο και σίγουρα  η ποιότητα του νερού που μπαίνει σε ένα ενυδρείο είναι από τους βασικούς παράγοντες επιτυχίας. Μετά τις διακοπές με το καλό θα γίνει το upgrade.... Από τροφές το μόνο που πέφτει είναι των ψαριών. Θα μπορούσες να μου πεις τι ποσότητα αντιφωσφόρου θα έβαζες για τα 180 λίτρα νερό που έχω και κάθε  πόσο θα τον άλλαζες? Ξέρω ότι δεν υπάρχει χρυσός κανόνας και όλα εξαρτώνται από την εικόνα του ενυδρείου, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σου. Σε ευχαριστώ και πάλι.

Δεν μπορω να στο πω αυτο με τιποτα,μονος σου θα πρεπει να το διαβαζεις(βλεπεις και κρινεις)......................αλλα θα σου ριξω την φυτιλια κι εσυ αμα θελεις,αναψε την!

Την παγιδα οργανικων κι ανοργανων,που λεγεται αραγωνιτης(λεπτος,χοντρος δεν με νοιαζει),δεν σου χει περασει ποτε απο το μυαλο να την ξεφορτωθεις? :angel:

Έγινε επεξεργασία - DIMITROS2013
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να χαλασω το θεμα του φιλου, αυτο μπορεις να μου εξηγησεις τινθε λεις να πεις; και οι κατασκευαστες μεταλου και τ5 στοχος το κερδος εχουν λογικα.

Ωχ θα κανω του παλικαριου το θεμα κουρειο μου φαινεται! :sword: 

 

Ολοι εχουν στοχο το κερδος,αλιμονο!

Οπως επισης τα κακομοιρα τα ζωντανα μας ειναι πολυ πιο ευπροσαρμοστα απ'οτι νομιζουμε, ακομη και στο θεμα του φωτισμου.

Παρα ταυτα,βλεπουμε συνεχως και ξεπηδουν φωτιστικα λεντ σε υπερβολικα υψηλοτερη τιμη σε σχεση ακομη και με τα ακριβοτερα και αποδεδειγμενα αποτελεσματικοτερα στην κατηγορια τους παντα,φωτιστικα ειτε μεταλλου(π.χ. giessemann) ειτε τ5(π.χ. ati) η ακομη και σε συνδιασμο τους.

Εν ολιγης αγοραζεις σημερα την επιτομη της τεχνολογιας,το ακριβοτερο φωτιστικο λεντ και μετα απο μερικους μηνες ερχεται καποιο νεο μοντελο.

Ακομα πιο τραγικο ειναι οταν αυτο συμβαινει σε μοντελα απο την ιδια εταιρια.

Ετσι καταβαραθρωνεται η αξια του λεντ φωτισιτκου στο οποιο ειχες επενδυσει,χιλιαρικα(σε ευρω)!Αυτο φυσικα δεν ονομαζεται τεχνολογικη προοδος................αλλα υπερβολικο κερδος=αισχροκερδια.

Εκτος κι αν,οταν σχεδιαζε η εταιρια το φωτιστικο δεν ειχε κανει σωστη μελετη κι ερχεται τωρα,μεσα σε λιγους μηνες,να το διορθωσει αυτο μ'ενα καινουργιο μοντελο,μερικα χιλιαρικα ακριβοτερο(σε ευρω,παντα).

Δηλαδη ερχεται η ιδια να παραδεχθει οτι δεν ειχε επιλεξει το σωστο συνδιασμο λεντ στο φωτιστικο της για να σου δωσει πιο γεματο φασμα,ετσι σου προτεινει μια νεα λυση.

Δηλαδη η ιδια δεν ειχε κανει σοβαρη μελετη πανω σε δικα της reef με κοραλλια αλλα ο αγοραστης ηταν το πειραματοζωο.

Πολυ απλα σκεψου οτι καποια φωτιστικα τ5 οπως της ati(powermodule,sunpower) ειναι μοντελα δεκαετιας και παρολα αυτα κανεις δεν αμφισβητει την ποιοτητα τους αλλα και την αποτελεσματικοτητα τους με το περας των χρονων.

Επομενως οταν τα αγορασεις και επενδυσεις σ'αυτα,δεν χανουν ευκολα την αγοραστικη τους αξια οπως βλεπουμε με τα λεντ.

Αφου επισημανω οτι το πρωτο μοντελο Radion που βγηκε στην ενυδρειακη αγορα ειναι πολυ πιο προσφατης παραγωγης μοντελο σε σχεση με το παλιο καλο ati sunpower,τοτε αναρωτιεμαι.........

Ποιος θα αγοραζε σημερα το πρωτο μοντελο Radion?Αρα επεσε η αξια του στους κατοχους του!

Και ποσοι ακομα και σημερα αγοραζουν αυτο το ati sunpower,που ειναι παλαιοτερης κατασκευης και τεχολογιας σε σχεση με το Radion?

Το κοστος καινουργιου ati εννοειται οτι ειναι χαμηλοτερο απο το πρωτο Radion,δεν χρειαζεται αναφορα σ'αυτο αλλα η επενδυση αυτη δεν εχει χασει την αξια της.

ΕΙμαι καμμενος,εχω δοκιμασει το πρωτο μοντελο Radion και τον υπεριωνα.Το αποτελεσμα δεν ειναι καλυτερο απο τις τ5 και τα μεταλλα,ασε που ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΡΗ!

Το απογοητευτικο αποτελεσμα ηταν να γυρισω σουμπιτος στα μεταλλα με τις τ5,φορωντας γυαλια ηλιου στο σαλονι.

Και πιστεψε με δυσκολα παραδεχεσαι οτι εδωσες τοσα χιλιαρικα και δεν ικανοποιηθηκες στην πραξη.............ποναει πολυ το καταλαβαινεις? Π Ο Ν Α Ε Ι !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να στο πω αυτο με τιποτα,μονος σου θα πρεπει να το διαβαζεις(βλεπεις και κρινεις)......................αλλα θα σου ριξω την φυτιλια κι εσυ αμα θελεις,αναψε την!

Την παγιδα οργανικων κι ανοργανων,που λεγεται αραγωνιτης(λεπτος,χοντρος δεν με νοιαζει),δεν σου χει περασει ποτε απο το μυαλο να την ξεφορτωθεις? :angel:

 

Είχα ακριβώς αυτή τη σκέψη πριν 2-3 ημέρες και γενικά σκέφτομαι αρκετά το bb τώρα τελευταία......

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu: 
Λοιπον κι εμενα μ'αρεσει κι εχω να σου προτεινω το εξης.
Μιας κι εχεις μικρο εμβαδον,γιατι δεν κανεις ενα πολυ ριχο στρωμα,λευκο για να αντανακλανε τα μεταλλα κι απο κατω τα κοραλλια,μεσω του αραγωνιτη οπως γινεται στα ρηχα,στην φυση?
Αυτο το πολυ ριχο στρωμα αραγωνιτη το πετυχαινεις μ'ενα σακι περιπου.Ετσι καθε 2 μηνες δεν θα κανεις σκουπισμα,σιφωναρισμα αλλα ολικη αναρροφηση κι αλλαγη αραγωνιτη μ'ενα νεο σακι!
Βεβαια να σου επιστησω την προσοχη λεγοντας σου οτι για ολα οσα γραφω παραπανω,θεωρω οτι εχεις μεριμνησει ηδη με πολυ καλη ποσοτητα βραχου σε ενδυρειο και σαμπ.Οποτε δεν θα εχεις επιδραση στον κυκλο του αζωτου με τετοιες αλλαγες!Εγω το χω κανει αυτο με κυβο λιγο μεγαλυτερο απο τον δικο σου!
Πολυ ομορφο αποτελεσμα εχεις παντως,οφειλω να σου ξαναδωσω συγχαρητηρια,φοβερα τα μεταλλα σου!

Έγινε επεξεργασία - DIMITROS2013
Link to comment
Share on other sites

 Ε ρε πρίζες βραδιάτικα...........εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ιδέα, πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

:lolu:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο το ενυδρείο!!!!Μπραβο για το αποτέλεσμα

 

Τον συγκεκριμένο αραγωνίτη, από που τον έχεις αγοράσει?

Γύρισα χθες αρκετά ενυδρειακά μαγαζιά και βρίσκω μόνο τον κλασικό τον μπεζ

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο το ενυδρείο!!!!Μπραβο για το αποτέλεσμα

 

Τον συγκεκριμένο αραγωνίτη, από που τον έχεις αγοράσει?

Γύρισα χθες αρκετά ενυδρειακά μαγαζιά και βρίσκω μόνο τον κλασικό τον μπεζ

 

Σε ευχαριστώ! Τον αραγωνίτη τον είχα αγοράσει από το petsupermarket.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ θα κανω του παλικαριου το θεμα κουρειο μου φαινεται! :sword:

Ολοι εχουν στοχο το κερδος,αλιμονο!

Οπως επισης τα κακομοιρα τα ζωντανα μας ειναι πολυ πιο ευπροσαρμοστα απ'οτι νομιζουμε, ακομη και στο θεμα του φωτισμου.

Παρα ταυτα,βλεπουμε συνεχως και ξεπηδουν φωτιστικα λεντ σε υπερβολικα υψηλοτερη τιμη σε σχεση ακομη και με τα ακριβοτερα και αποδεδειγμενα αποτελεσματικοτερα στην κατηγορια τους παντα,φωτιστικα ειτε μεταλλου(π.χ. giessemann) ειτε τ5(π.χ. ati) η ακομη και σε συνδιασμο τους.

Εν ολιγης αγοραζεις σημερα την επιτομη της τεχνολογιας,το ακριβοτερο φωτιστικο λεντ και μετα απο μερικους μηνες ερχεται καποιο νεο μοντελο.

Ακομα πιο τραγικο ειναι οταν αυτο συμβαινει σε μοντελα απο την ιδια εταιρια.

Ετσι καταβαραθρωνεται η αξια του λεντ φωτισιτκου στο οποιο ειχες επενδυσει,χιλιαρικα(σε ευρω)!Αυτο φυσικα δεν ονομαζεται τεχνολογικη προοδος................αλλα υπερβολικο κερδος=αισχροκερδια.

Εκτος κι αν,οταν σχεδιαζε η εταιρια το φωτιστικο δεν ειχε κανει σωστη μελετη κι ερχεται τωρα,μεσα σε λιγους μηνες,να το διορθωσει αυτο μ'ενα καινουργιο μοντελο,μερικα χιλιαρικα ακριβοτερο(σε ευρω,παντα).

Δηλαδη ερχεται η ιδια να παραδεχθει οτι δεν ειχε επιλεξει το σωστο συνδιασμο λεντ στο φωτιστικο της για να σου δωσει πιο γεματο φασμα,ετσι σου προτεινει μια νεα λυση.

Δηλαδη η ιδια δεν ειχε κανει σοβαρη μελετη πανω σε δικα της reef με κοραλλια αλλα ο αγοραστης ηταν το πειραματοζωο.

Πολυ απλα σκεψου οτι καποια φωτιστικα τ5 οπως της ati(powermodule,sunpower) ειναι μοντελα δεκαετιας και παρολα αυτα κανεις δεν αμφισβητει την ποιοτητα τους αλλα και την αποτελεσματικοτητα τους με το περας των χρονων.

Επομενως οταν τα αγορασεις και επενδυσεις σ'αυτα,δεν χανουν ευκολα την αγοραστικη τους αξια οπως βλεπουμε με τα λεντ.

Αφου επισημανω οτι το πρωτο μοντελο Radion που βγηκε στην ενυδρειακη αγορα ειναι πολυ πιο προσφατης παραγωγης μοντελο σε σχεση με το παλιο καλο ati sunpower,τοτε αναρωτιεμαι.........

Ποιος θα αγοραζε σημερα το πρωτο μοντελο Radion?Αρα επεσε η αξια του στους κατοχους του!

Και ποσοι ακομα και σημερα αγοραζουν αυτο το ati sunpower,που ειναι παλαιοτερης κατασκευης και τεχολογιας σε σχεση με το Radion?

Το κοστος καινουργιου ati εννοειται οτι ειναι χαμηλοτερο απο το πρωτο Radion,δεν χρειαζεται αναφορα σ'αυτο αλλα η επενδυση αυτη δεν εχει χασει την αξια της.

ΕΙμαι καμμενος,εχω δοκιμασει το πρωτο μοντελο Radion και τον υπεριωνα.Το αποτελεσμα δεν ειναι καλυτερο απο τις τ5 και τα μεταλλα,ασε που ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΡΗ!

Το απογοητευτικο αποτελεσμα ηταν να γυρισω σουμπιτος στα μεταλλα με τις τ5,φορωντας γυαλια ηλιου στο σαλονι.

Και πιστεψε με δυσκολα παραδεχεσαι οτι εδωσες τοσα χιλιαρικα και δεν ικανοποιηθηκες στην πραξη.............ποναει πολυ το καταλαβαινεις? Π Ο Ν Α Ε Ι !

Θα συμφωνησω σε ολα, αλλα οσα γραφεις για τα λεντ δεν νομισω οτι γινονται για το κερδος.....απλα ειναι νεα τεχνολογια που εξελισεται και οι εταιρεις τρεχουν να την προλαβουν. Τ5 και μεταλλα εχουν σταματησει να εξελισονται εδω και χρονια, ταβανιασανε, γι αυτο δεν ηπαρχουν και νεα μοντελα. Αντιθετα στα λεντ ολο και καποιος χομπιστας σκεφτεται κατι πρωτοτυπο και οι εταιριες τρεχουν να προλαβουν, δωρις να πρωτοπωρουν αλλα χρεωνοντας πανακριβα την ιδεα καποιου αλλου και απαξιονοντας το προηγουμενο μοντελοντους. Βεβαια περα απο τα μοντελα των πρωτων χρονων , πιστευω οτι μπορεις να πετυχεις ιδιο αν οχι καλυτερο αποτελεσμα με λεντ πλεον, κανοντας ταυτοχρονα και πολυ οικονομια. Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει για το συγκεκριμενο ενυδρειο απο τον φιλο και συνχομπυστα Γιαννη85, οπου χαρικτηριστκα μου λεει πως το νερο του ενυδρειου οταν το βλεπεις απο κοντα σου ερχεται να το πιεις στο ποτηρι! Τοσο κρυσταλλινο.

Βλεποντας τις φωτογραφιες σου φιλε Δημητρη πραγματικα μου επεσε το σαγονι. Τι λες τωρα???

Το μυστικο με την ρεαλιστικη απεικονιση της εικονας του καθε ενυδρειου κρυβεται σε μια καλη μηχανη. Αλλιως χρειαζεται να το δει καποιος απο κοντα για να καταλαβει.

Ειναι προκληση παντως αυτο που εφαρμζεις στο θεμα φωτισμου! Διαβαζα το σχολιο του Δημητρη και δεν απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα. Βεβαια ειναι και θεμα γουστου ή προσωπικης αντιληψης το θεμα του φωτισμου.

Αν απο μεριας μου δεν υπηρχε θεμα κοστους στην καταναλωση των μεταλλων και Τ5, πιστεψε με δεν θα ειχα παει σε λεντ.

Τουλαχιστον θα επελεγα ενα ΑΤΙ 6Χ80...αλλα σκεφτομαι τον λογαριασμο της ΔΕΗ και το κοστος αλλαγης των λαμπτηρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες γεια σας, ελπίζω όλοι να επιστρέψατε καλά από τις διακοπές σας και όλοι να βρήκατε τα ενυδρεία σας χωρίς κάποιο απρόοπτο συμβάν.

Το δικό μου ενυδρείο δεν υπάρχει πια....σήμερα ξεκίνησα τη διάλυση του και η οποία θα ολοκληρωθεί τις επόμενες ημέρες. Σας ευχαριστώ όλους

για τις συμβουλές σας και την υποστήριξη σας. Φυσικά και δεν θα μείνω χωρίς ενυδρείο....θα κρατήσω κάποια κοράλια και τα οποία θα μπουν σε

ένα νάνο 30αράκι.....εις το επανιδείν λοιπόν με το νέο μικρότερο my reef story!

Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια φιλε Δημητρη!!

Περιμενουμε θεμα με το νεο ενυδρειο

το οποιο σιγουρα θα ειναι εξαιρετικο

Link to comment
Share on other sites

Παίδες γεια σας, ελπίζω όλοι να επιστρέψατε καλά από τις διακοπές σας και όλοι να βρήκατε τα ενυδρεία σας χωρίς κάποιο απρόοπτο συμβάν.

Το δικό μου ενυδρείο δεν υπάρχει πια....σήμερα ξεκίνησα τη διάλυση του και η οποία θα ολοκληρωθεί τις επόμενες ημέρες. Σας ευχαριστώ όλους

για τις συμβουλές σας και την υποστήριξη σας. Φυσικά και δεν θα μείνω χωρίς ενυδρείο....θα κρατήσω κάποια κοράλια και τα οποία θα μπουν σε

ένα νάνο 30αράκι.....εις το επανιδείν λοιπόν με το νέο μικρότερο my reef story!

Τι στο δι@τ@νο εγινε Δημητρη?Γιατι δεν ξαναστηνεις το ιδιο και πας σε μικροτερο?
Link to comment
Share on other sites

Τι στο δι@τ@νο εγινε Δημητρη?Γιατι δεν ξαναστηνεις το ιδιο και πας σε μικροτερο?

Κατι μου λεει πως εκανε πραξη ,τις σκεψεις του Πανου

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι γίνεται με εσάς ;;;

Πλάκα μας κάνετε όλοι ;;;

Δεν είναι δυνατόν να διαλύονται στολίδια σαν και αυτά έτσι !

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η κρίση έκανε το χόμπι - κυρίως στα θαλασσινά - να μοιάζει ως είδος πολυτελείας!

 

Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα Δημήτρη γιατί ήταν υπέροχο ενυδρείο. Καλή συνέχεια με το νανάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει για το συγκεκριμενο ενυδρειο απο τον φιλο και συνχομπυστα Γιαννη85, οπου χαρικτηριστκα μου λεει πως το νερο του ενυδρειου οταν το βλεπεις απο κοντα σου ερχεται να το πιεις στο ποτηρι! Τοσο κρυσταλλινο.

Βλεποντας τις φωτογραφιες σου φιλε Δημητρη πραγματικα μου επεσε το σαγονι. Τι λες τωρα???

Το μυστικο με την ρεαλιστικη απεικονιση της εικονας του καθε ενυδρειου κρυβεται σε μια καλη μηχανη. Αλλιως χρειαζεται να το δει καποιος απο κοντα για να καταλαβει.

Ειναι προκληση παντως αυτο που εφαρμζεις στο θεμα φωτισμου! Διαβαζα το σχολιο του Δημητρη και δεν απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα. Βεβαια ειναι και θεμα γουστου ή προσωπικης αντιληψης το θεμα του φωτισμου.

Αν απο μεριας μου δεν υπηρχε θεμα κοστους στην καταναλωση των μεταλλων και Τ5, πιστεψε με δεν θα ειχα παει σε λεντ.

Τουλαχιστον θα επελεγα ενα ΑΤΙ 6Χ80...αλλα σκεφτομαι τον λογαριασμο της ΔΕΗ και το κοστος αλλαγης των λαμπτηρων!

digital reason μη ξανα γραψεις, ρε αγορι μου σχολια. Του το ματιασες του Μητσου το ενυδρειο!!!!

 

Ρε φιλε γιατι????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...