Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

Διονύση!

 

το δοκίμασες το super food ή θα κάνω πρώτος το πείραμα??? :sword:

Link to comment
Share on other sites

κύριοι, θέλω να διαψεύσω τις συκοφαντίες εις βάρος μου! :judge:

 

ναι μεν δεν λέω, ο κάβουρας ήταν τσαμπούκι ...

 

 

αλλα τον έκανα γατάκι!! :bigemo_harabe_net-72:

 

IMG_2288_zpsuurnqvnu.jpg

 

 

 

φίλε  ,η ιδέα έπεσε στο τραπέζι αλλα καταγγέλω τον Μιχάλη που δεν έφερε εκείνο το μπουκαλάκι τσίπουρο που του ζήτησα καθ οδών! βλεπεις τα παιδιά είναι της coca cola !  :lolu:

 

να διαψεύσω επίσης τον κ. ψαροκόκκαλο, καθώς η συμμετοχή του ήταν καθοριστικής σημασίας ..

 

IMG_2295_zpstujslkfx.jpg

 

διακρίνεται άλλωστε το βλέμμα αγωνίας και σκληρής προσπάθειας :hysterical: :hysterical: :hysterical:

 

όσο για την... ενδυμασία μου έχω να δηλώσω οτι κατα βάθος στο υποσυνείδητο ίσως ήξερα οτι θα ήταν μια ξεχωριστή βραδιά με μια μεγάλη συνάντηση :bigemo_harabe_net-143: και κάτι σαν πρόβα..  Διονύσηηηη! περιμένω ακόμα 18 χρονάκια και μετά χτυπάω κουδούνι φίλε καιιι..... :bigemo_harabe_net-140:

 

:bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

 

λοιπον πέραν τις πλάκας ήταν μια πού ωραία βραδιά που αυτό το foroum ήταν η αφορμή για να γίνει, όπως είναι η αφορμή να γνωρίζεις και να συναναστρέφεσαι με εξειρετικούς χομπίστες και παιδιά όπως ο Διονύσης και ο Μιχάλης.

 

Να ευχαριστήσω και γώ με τη σειρά μου τον Dennis για την εξαιρετική φιλοξενία του και τη γυναίκα του για την ανοχή, τη διακριτικότητα και την ευγένεια της :)

 

Μπραβο παιδια απο τις φωτογραφιες βλεπω οτι περασατε πολυ καλα...

 

Μια ερωτηση στον Πανο?

 

Βρε φιλαρακι με κουστουμι πηγες να μπλεχτείς για το pappone ???

Αυτα τα κανει μονο ο  james bond...

 

Θεος....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδια απο τις φωτογραφιες βλεπω οτι περασατε πολυ καλα...

Μια ερωτηση στον Πανο?

Βρε φιλαρακι με κουστουμι πηγες να μπλεχτείς για το pappone ???

Αυτα τα κανει μονο ο james bond...

Θεος....

Οπως τα λες φιλαρακι, μονο εγω και ο James! Απλα δεν ειμαι σιγουρος οτι αυτός θα έβγαινε αλώβητος απο την όλη διαδικασία!! χαχαχαχα :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διονύση!

 

το δοκίμασες το super food ή θα κάνω πρώτος το πείραμα??? :sword:

Πανο μαλλον σκεφτηκε "τι στο καλο,τοσα θαλασσινα ειχε μεσα και σπιρουλινα....μια χαρα βιταμινες!Καλο θα κανει"....και μετα εβαλε 2 κυβακια σε νερο αντι για βιταμινες!!!!!

Πρεπει ακομα να ειναι τουαλετα...... :bigemo_harabe_net-119:  :bigemo_harabe_net-105:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε καλώς τα παιδια !!!

 

Έχασα ολο το γλέντι τόσες μερες !!!!  Μεχρι και "γλυκούλης έγραψε!

 

Εχω να πω ενα πραμα: ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΕΛΗ!!!

 

Εχει καταφέρει να κάνει ενα ατομικό χόμπι να βγαίνει έξω και να δημιουργεί φιλίες και παρέες!

 

Κάθε μήνα μαζευόμαστε σαν μια παρέα η μαλλον 2 (έχουμε και τους γλυκαναλατους  :bigemo_harabe_net-162: ) και ειναι σαν να γνωριζόμαστε απο παλια!

 

Τον Πανο και τον Μιχάλη δεν τους γνώριζα πριν απο το φόρουμ . Γνωριστήκαμε εδω και 2 χρονια σε καποια συνάντηση και φυσικά μεσα απο τα ποστ κτλ!

 

Παντα σε καθε συνάντηση χαιρομαι να βλέπω φίλους και να μαθαίνω νεα τους και οχι απαραίτητα ενυδρειακα!

 

Θεωρώ οτι ειναι τιμή μου και χαρα να συναντώ τέτοιους ανθρώπους και χομπιστες εντος και εκτός του φορουμ!

 

Παροτρύνω ολα τα μελη να προσπαθούν να έρχονται στις συναντήσεις του Aquazone!  Μονο κερδισμένοι και χαρούμενοι θα βγείτε !

 

Όλα τα παιδιά ειναι καταπληκτικά! 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καποιου το δαχτυλο σωθηκε απο θαυμα  ...ασε που τον εκανε να κλαιει σαν μικρο κοριτσακι

Αυτα μου τα ειπε ο διονυσης πριν φτασω,δεν ξερω αν αληθευουν 

 

Πολυ πολυ γελιο ειχε το βραδυ,κουβεντουλα και φυσικα μπαλιτσα με πιτσες κτλ!

Διονυσαρε ευχαριστουμε πολυ για τη φιλοξενια ρε κ τα υπολοιπα φιλε

Και φυσικα τη γυναικαρα σου που ηταν αορατη και δεν ειπε κουβεντα ο ανθρωπος 

 

Εμενα μου εκανε κ πολυ εντυπωση το ενυδρειο.Εχει τρομερες προοπτικες και θα ειναι κριμα να μην τις εκμεταλευτεις και να το δεις ακομα καλυτερο απ'οτι ειναι τωρα φιλε!

 

Απο χθες ο πανος ειναι και μεσα στο βιβλιο guiness.....εφτιαξε pappone με σκαρπινι,κυριλε παντελονι και πουκαμισο lacoste.....λευκο κιολας!!!!!!!Εισαι τεραστιος πανοοοοο!Εγω περιμενα πως δεν θα εβγαζες ουτε το σκακακι  

Και ενα ακομα ρεκορ....τουλαχιστον με βαση τη δικη μου ταπεινη εμπειρια με αυτο.......η πιο καθαρη κουζινα που εχει υπαρξει ποτε μετα απο παρασκευη pappone!

Ουτε μυρωδιες ουτε τιποτα!Ουτε τα χερια μου δεν μυριζαν με τα γαντια που φορεσαμε!Αλωβητος βγηκα 

Και αυτο μπορει να το αποδειξει κ το πουκαμισο του πανου που το φορεσε ξανα την επομενη μερα στη δουλεια

 

Αυτα.....τα αλλα την επομενη φορα :gunsmilie:  

 

 

κύριοι, θέλω να διαψεύσω τις συκοφαντίες εις βάρος μου! :judge:

 

ναι μεν δεν λέω, ο κάβουρας ήταν τσαμπούκι ...

 

 

αλλα τον έκανα γατάκι!! 

 

IMG_2288_zpsuurnqvnu.jpg

 

 

 

φίλε  ,η ιδέα έπεσε στο τραπέζι αλλα καταγγέλω τον Μιχάλη που δεν έφερε εκείνο το μπουκαλάκι τσίπουρο που του ζήτησα καθ οδών! βλεπεις τα παιδιά είναι της coca cola !  

 

να διαψεύσω επίσης τον κ. ψαροκόκκαλο, καθώς η συμμετοχή του ήταν καθοριστικής σημασίας ..

 

IMG_2295_zpstujslkfx.jpg

 

διακρίνεται άλλωστε το βλέμμα αγωνίας και σκληρής προσπάθειας :hysterical:

 

όσο για την... ενδυμασία μου έχω να δηλώσω οτι κατα βάθος στο υποσυνείδητο ίσως ήξερα οτι θα ήταν μια ξεχωριστή βραδιά με μια μεγάλη συνάντηση :bigemo_harabe_net-143: και κάτι σαν πρόβα..  Διονύσηηηη! περιμένω ακόμα 18 χρονάκια και μετά χτυπάω κουδούνι φίλε καιιι..... :bigemo_harabe_net-140:

 

 

 

λοιπον πέραν τις πλάκας ήταν μια πού ωραία βραδιά που αυτό το foroum ήταν η αφορμή για να γίνει, όπως είναι η αφορμή να γνωρίζεις και να συναναστρέφεσαι με εξειρετικούς χομπίστες και παιδιά όπως ο Διονύσης και ο Μιχάλης.

 

Να ευχαριστήσω και γώ με τη σειρά μου τον Dennis για την εξαιρετική φιλοξενία του και τη γυναίκα του για την ανοχή, τη διακριτικότητα και την ευγένεια της 

 

 

Καλα μου φιλαράκια!!!!

 

Η χαρά ειναι ολη δικιά μου !!!!

 

Χαίρομαι πάντα να σας βλέπω !!!   Πέρασα ενα εξαιρετικό απογευματοβραδο μαζί σας!

 

Πάντα πρεπει να βρίσκουμε ευκαιρίες να μαζευόμαστε!

 

Δεν θα πω τι χομπιστες είσαστε, γιατι ολοι γνωρίζουν τα ενυδρεία σας!

 

Αν δεν μου είχατε φάει και την ζωη με τα λεντακια μου....... :death: !!!

 

 

Πανουλη μου το βιντεακι σου που τρως τον κάβουρα εξαιρετικό ...... κρίμα που δεν έχουμε και το αλλο που σου τρώει εκείνος το δακτυλάκι σου :lolu: !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Xαχαχα παντα τετοια, ωραια περασατε μαγκες :thumbsu:

Ηταν λαθος τα επιθετικα καβουρια :lolu:

 

 

Δεν μπορείς να φανταστείς ποσο!

 

Τα είχα απο το πρωι σε σακούλα μεσα στο αυτοκίνητο και το βράδυ πήγαν να μας φάνε :hocky: !

 

Ρώτα τον 9δακτυλο Panozz :lolu: !

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδια απο τις φωτογραφιες βλεπω οτι περασατε πολυ καλα...

 

Μια ερωτηση στον Πανο?

 

Βρε φιλαρακι με κουστουμι πηγες να μπλεχτείς για το pappone ???

Αυτα τα κανει μονο ο  james bond...

 

Θεος....

 

 

Τώρα εγω οτι και να πω θα ειναι λιγο!

 

Απλα,  καθε φορά που τον συναντάω στην δουλεια του τον κραζω γιατι φοράει τζιν και δερματινο :judge: !

 

Τωρα πως μου έσκασε κουστουμαρισμενος να φτιάξει pappone :bbq:  ......  ενας θεος ξερει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο μαλλον σκεφτηκε "τι στο καλο,τοσα θαλασσινα ειχε μεσα και σπιρουλινα....μια χαρα βιταμινες!Καλο θα κανει"....και μετα εβαλε 2 κυβακια σε νερο αντι για βιταμινες!!!!!

Πρεπει ακομα να ειναι τουαλετα...... :bigemo_harabe_net-119:  :bigemo_harabe_net-105:

:bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:

 

 

Άλλος φαίνεται στις φωτο να δοκιμάζει το δημιούργημα του......

Link to comment
Share on other sites

Η παντοφλα επεσε μολις φυγατε :hysterical: :hysterical:

 

 

 

Οχι Βασίλη !

 

Ευτυχώς το διαλύσαμε τόσο αργα που κοιμόντουσαν όλοι!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι κανει ο ιαπωνας νιονιοοοοοο?

Και γενικα το ενυδρειο?

 

 

Γεια σου φιλαρακι μου!

 

Ο Ιάπωνας ειναι μια χαρα !    Τρωει τις ψιλές του αλλα επιβιώνει!

 

Και οπως λεει και ο λαος " Οτι δεν σε Σκοτώνει σε κανει πιο Δυνατό"!

 

Τα υπόλοιπα νεα ειναι μια γενικη σταθερότητα!

 

Το μονο ετσι που αλαξε την μονοτονία ηταν αιχμαλώτιση ενος ξεχασμένου κάβουρα (πριν 2-3 μηνες τον ειχα ξανα αναφέρει ) ο

 

οποιος με απασχόλησε πριν 2 εβδομάδες οταν ειδα σε μια τρύπα κατι σαν φωλιά!

 

Το τυπακι μάζευε κομμάτια απο σπασμένα κοράλλια SPS  και έκλεινε τρύπες στον βραχο!

 

post-53089-0-82380400-1450448180_thumb.jpg                                  post-53089-0-15870200-1450448188_thumb.jpg

 

Τον εβαλα στο Sump  γιατι δεν μου αρέσανε τα κόκκινα ματια του :crazysmile: !

 

 

Το θεματακι που ειχα με την δοσομετρικη νομιζω οτι το έλυσα με αυτες τισ ανεπίστροφες βαλβιδουλες που σου ειχα δείξει!

 

Εχει περάσει σχεδόν μήνας και δεν εχουν στομώσει ακομα , οποτε λεω να τις αφήσω και μια φορα το μήνα λιγο πλύσιμο και ξυδακι!

 

Αυτα τα νεα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι που την παλευει ο κουκλαρος διονυση :jig:  :jig:

 

Κριμα ρε συ να μην εχεις πιασει τον καβουρα οταν φτιαχναμε το "μαγικο ζωμο" να επαιρνε και αυτος τη συμμετοχη του στη συνταγη :usd:  :usd:  :usd:

 

Αν και εδω ο πανος γλεντησε τους μεγαλους,αυτον θα τον ειχε για οδοντογλυφιδα :usd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα!

 

Εχω σοβαρο προβλημα με μια poccilopora!

 

TΤην εχω κανα μηνα και πήγαινε  τελεια ! Πολύποδες παντου , ανάπτυξη σουπερ!

 

Πριν 3 μερες ξαφνικα βλεπω ενα ασπρο κλαδακι! Την επομενη 2 φουντιτσες σκετος σκελετός! 

 

Σημερα αυτο......post-53089-0-02472900-1450715931_thumb.jpg                              post-53089-0-62307500-1450715942_thumb.jpg

 

Νεκρώσεις με γεωμετρική προοδο :notfair: !

 

 

Τι να κανω .?

 

Ειναι και κοραλλι φίλου  με ιστορία!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοψε το ασπρο και κρατα το ζωντανο λογικα θα σταματησει το κανει αυτο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διονύση, κανε οτι λεει ο Νίκος. Κόψε πιο χαμηλα απο εκει που εχει νεκρώσει, κόψε σε υγιή ιστό. Απ οσο βλεπω το υπόλοιπο εχει πολύποδες κανονικά ετσι;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διονυση μηπως ο καβουρας ειχε μαμα μπαμπα και γενικα σοι?

Το βραδυ πριν πεσεις για υπνο κανε μια καταδυση με κλειστα φωτα και φακο.

Εχεις αλλα καβουρακια?Mythrax?

Παρατηρησε και τη φλογα μηπως το γλενταει.Αοκλειεται να κανει τετοιο κακο απλα το αναφερω σαν μια πολυ απιθανη παραμετρο.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Διονυση μηπως ο καβουρας ειχε μαμα μπαμπα και γενικα σοι?

Το βραδυ πριν πεσεις για υπνο κανε μια καταδυση με κλειστα φωτα και φακο.

Εχεις αλλα καβουρακια?Mythrax?

Παρατηρησε και τη φλογα μηπως το γλενταει.Αοκλειεται να κανει τετοιο κακο απλα το αναφερω σαν μια πολυ απιθανη παραμετρο.

Πλάκα μου κανεις !!!!!

Έχω βάλει εδώ και 2 εβδομαδες και συχνάζει σε αυτό το μέρος ! Ένα καβούρι gibbesi !

Μου είπανε ότι είναι reef safe !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Καλημέρα σε ολους!

 

Ενα σύντομο Up!

 

To  ενυδρείο βρίσκεται σε μια σχετικη σταθερότητα!  

 

Αφου βρήκα ακρη με την δοσομετρικη εδω και αρκετο καιρο δουλεύει απροβληματιστα.

 

Ενα προβλημα με τα Νιτρικα που πήγαν απο 5 σταθερο μηνες ανεβηκαν στα 10  !!!

 

Αιτια : Ισως πριν 10 μερες έλειπα εξωτερικό για δουλεια και το σκιμμερ υπολειτουργουσε  τουλαχιστον 3 μερες!

 

Εκανα αλλαγή νερου και σκούπα οπως παντα και εβαλα ενα ξεχασμένο Nitrogen Sponge tis KENT!

 

1 εβδομαδα τωρα παντως δεν ειδα καμια αλλαγη !  Παλι στο 10!

 

Χθες εβαλα και κανα λιτρο Siporax ( oxi για αυτο το λογο ) μπας και βοηθήσει!

 

Γενικα οι τιμες !

 

Temp        24,5

 

Salinity      35ppt

 

Ph             8,1 - 8,2

 

Kh              8,3

 

Ca             450

 

Mg           1430    μετα απο πολυ καιρο με πάνω απο 1500

 

ΝΟ3           10!

 

Κατι ευχάριστο που θα ηθελα να μοιραστώ μαζι σας

 

     Μια Accropora που ειχα παρει απο το Frag Swap πέρυσι σχεδον 10 μηνες !

 

Μετα απο την 1η εβδομαδα καφετισε και εχασε ολους τους πολύποδες.  Ηταν νεκρη σχδον 6-7 μηνες . και ξαφνικά πριν 2-3 μηνες

 

αρχισε να πρασινίζει και τωρα ειναι γεματη πλοκαμακια   post-53089-0-89229600-1455703598_thumb.jpg   :jig: !!!

 

Μερικες προσθηκες ακομα των τελευταίων μηνων

 

 

post-53089-0-19043800-1455704027_thumb.jpg   Acropora Valida

 

post-53089-0-29748200-1455704061_thumb.jpg    Acropora tricolor

 

post-53089-0-64413200-1455704103_thumb.jpg    Montipora kati...

 

Επειδη οπως ξέρετε με τα ονοματα δεν τα παω καλα αν βλέπετε κατι αλλο μου το λετε!

 

Οι φωτο ειναι χαλια το ξέρω  :cigar: !   Αλλα i phone με λεντ ειναι συνδυασμός που σκοτώνει ! Θα ξαναπροσπαθησω να βγαλω τιποτα καλύτερο!

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...