Jump to content

Νεες Φωτο Απο Το Ενυδρειο Μου.


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα το νερο απο τοενυδρειο το εχω ετοιμασει σε δοχεια 3 μερες αλλα δεν μου εφτασε , οποτε συμπληρωσα νερο οσμωσεις και αλλατι .Ποσες μερες πρεπει να το αφησω για να βαλω μεσα τον αραγωνιτη? Τα υλικα στο σαμπ ανθρακα αντιφωσφορο υαλοβαμβακα βιολογικα υλικα και σκιμερ ποτε πρεπει να μπουν?

Έγινε επεξεργασία - κουρκουλης
Link to comment
Share on other sites

Αφού άφησες το αλάτι να σπάσει 3 μέρες ο αραγονητης μπαίνει άμεσα !

Στο σαμπ βάζεις άνθρακα, αντιφοσφορο και λίγο βράχο ! Και υαλοβάμβακας για τα σωματίδια αλλά τον αλλάζεις τακτικά !

Αλλά βιολογικά υλικά δεν χρειάζεσαι !

Βάλε αργότερα χαετο με φως και θα είσαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα δοχείο να σε καλύπτει στις αλλαγές σου ώστε να μην ταλεπωρησε με πολλα!

Βάλε άμεσα στο προγραμμα και αυτόματη αναπλήρωση !

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμμερ ξεκινάει από τώρα !

Βλέπετε το Αλτσχάιμερ με έχει βαρέσει από τώρα και χρειάστηκα 3 post για να απαντήσω σε μια ερώτηση :)

Link to comment
Share on other sites

Διονυση το θεμα μου ειναι οτι το πρωι συμπληρωσα αλλατι ,το αλλατι ειναιτο red sea να βαλω τον αραγωνιτη το απογευμα?

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα αλάτια σε 24 ώρες δεν έχουν ίχνος τοξικότητας πάντα μιλώντας για ψάρια και Κοραλία!φαντασου ο κατασκευαστής του Red Sea pro ( μωβ κουτί ) συστήνει 4 η 6 ώρες αν θυμάμαι καλά να χρησιμοποιείται με ζωντανούς οργανισμούς !!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω βαλει σε μια γεννηστρα τον ανθρακα και τον αντιφωσορο που πεφτει η επιστροφη του σκιμερ και περνα απο μεσα ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Απο καθολου δεν ειναι κακο

Link to comment
Share on other sites

Απο την ώρα που δεν εχεις ζωντανά μην σε νοιάζει για το αν εχει διαλυθεί το αλάτι και ποσες ωρες θέλει, δεν ειναι κακο αυτο που έκανες με την γενηστρα αλλα σίγουρα δεν ειναι αποτελεσματικό η σε κάποιο φίλτρο η σε ριακτορα ειναι οι σωστές λυσεις αξιοποίησης του υλικού τωρα εγω διαφωνώ ως προς την χαετο αν εισαι τακτικός σε αλλαγες και καθαρισμούς δεν θα χάνεις τιποτα ειδικά αν εχεις ενα καλο σκιμερ για τα λίτρα σου

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο φιλε μου!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεμισε το ενυδρειο και ολα εχου παρει το δρομο τους  Το deltec mce 600 ειμαι οκ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο παλιο ενυδρειο τα βραχια μου εχουν βγαλει αλγη τωρα εχω γυρισει τους κυκλοφορητες πανω τους για να καθαρισουν.Καθαριζω οτι μενει και τα βαζω μεσα η βαζω καινουριο βραχο. Η αλγη ειναι καφε χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Φωσφωρικα εχουν μεσα πολλα αφου τα ξησεις και τα καθαρισεις βαλτα αλλα βαλε αντιφωσφωρο χ2 χ3  μεχρι να μηδενισουν οι τιμες ,μετρησε με hanna.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το mce600 έχει mediabox για τα υλικά σου. καλύτερα να ταβάλεις εκεί και θα δουλεύουν πολύ καλύτερα.

ακόμα και αν δεν το έχεις, μπορείς να βάλεις τα υλικά σου σε κάλτσα στο τελυταίο στάδιο της επιστροφής του skimmer ;)

 

τον βράχο σου θα έλεγα να τον κρατήσεις και να τον κουράρεις κανένα μήνα πριν τον βάλεις στο νέο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Απο διαύγεια σκίζει..

Βαλε αρκετή ποσοτητα αντιφωσφορου μεσα και μετέφερε οσα βραχάκια ειναι καθαρά και δεν εχουν βγάλει τίποτα εκτος κοραλλινης...

Link to comment
Share on other sites

θαναση εβαλα και αντιφωσφορο αλουμινιου μαζι με του σιδιρου για καλητερη απορροφηση των φωσφορικον, εκανα καλα; Να ριξω μεσα ενα φακελακι κοπιποδα που εχω θα κανω καλο η κακο

Έγινε επεξεργασία - κουρκουλης
Link to comment
Share on other sites

θαναση εβαλα και αντιφωσφορο αλουμινιου μαζι με του σιδιρου για καλητερη απορροφηση των φωσφορικον, εκανα καλα; Να ριξω μεσα ενα φακελακι κοπιποδα που εχω θα κανω καλο η κακο

Καλα εκανες για το πρώτο...

Τα κοπιποδα ριξτα οταν βαλεις και αλλον βραχο,με 4 κοματια που θα πανε τα κακόμοιρα?

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα τελικα μετα απο μια καλη προσαρμογη, τα ψαρακια μου ειναι στο καινουριο ενυδρειο .Εχω βαλει δεκα κιλα ζωντανο βραχο και απο το παλιο μου ενυδρειο ολο το βιολογικο υλικο που ειχα .Τωρα καταλαβα πως μπορει να ενιωθαν στο πιο μικρο.Μακαρι να πανε ολα καλα και απο αυριο μετρισεις και φωτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κλεισε τα φωτα,με το καλο να παει.

Link to comment
Share on other sites

8 9 ωρες εαν εχεις τ5 εισαι μια χαρα με λεντ που τα περισοτερα εχουν προγραμμα ανατολης δυσης το δουλευεις αναλογικα.

Link to comment
Share on other sites

attachicon.gif001.pngattachicon.gif004.png :thumbsu:  παιδια καθαρισε

Δεν ξερω γιατι θανασαρε αλλα μου αρεσει πολυ ετσι ρε συ!

Αν μπουν κοραλακια στα βραχια θα δειξει τελειο!

Πανεμορφο και καθαρο,φτου φτου φιλε!

Link to comment
Share on other sites

post-58669-0-44211100-1430933898_thumb.pngpost-58669-0-36740400-1430933913_thumb.png Παιδια φωτο με τα ψαρι μου μεσα. Μιχαλη και εγω λεω λιγα βραχια ακομα και μετα κοραλακια και τελος απλο και ωραιο. Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...