Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

δε θα εμπιστευόμουν νερό με 0,08 φωσφορικά , οχι γιατί είναι πολλά , αλλά γιατί είναι ένδειξη γενικότερης κακής ποιότητας που μπορεί να κρύβει κάτι που δεν μπορούμε να μετρήσουμε

έχεις αυξημένο ρίσκο

θα σου συνιστούσα να το περάσεις από ενεργό άνθρακα αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις

φαντάζομαι ότι δεν πήρες δείγμα από την επιφάνεια η το βυθό της θάλασσας :D

Και εμένα μου κάνει εντύπωση το μικρό αυτό έστω νούμερο φωσφορικών.Κανονικά θα έπρεπε να μετρήσει κατευθείαν απο την θάλασσα.

Κάθε φορά που εγω με΄τράω απο το σημείο που πέρνω νερό μου δείχνει μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

δε θα εμπιστευόμουν νερό με 0,08 φωσφορικά , οχι γιατί είναι πολλά , αλλά γιατί είναι ένδειξη γενικότερης κακής ποιότητας που μπορεί να κρύβει κάτι που δεν μπορούμε να μετρήσουμε

έχεις αυξημένο ρίσκο

θα σου συνιστούσα να το περάσεις από ενεργό άνθρακα αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις

φαντάζομαι ότι δεν πήρες δείγμα από την επιφάνεια η το βυθό της θάλασσας :D

+1!Με τον Τάσο.

Και εμένα δεν μου αρέσει η μέτρηση αυτή :D .Για πες μας είχε φύκια ή άλγες στο σημείο εκείνο που πήρες το νερό γιατί αν είχε κάτι τρέχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε τίποτα οπτικά κακό.

Βασικά ήταν μια πρώτη δοκιμή που έκανα, η οποια έγινε και με πενιχρά τεχνικά μέσα.

Δηλαδή με μια Eheim 5000 και 20μέτρα λάστιχο. Η τροφοδοσία έγινε απο inverter που μετέτρεπε τα 12v του αυτοκινήτου σε 220.

Το επόμενο στάδιο θα είναι να πάρω δείγμα νερού απο 3 διαφορετικά σημεία που έχω τσεκάρει σε 3 διαφορετικές παραλίες και να τα πάω για έλεγχο σε κάποιο εργαστήριο. Μπορει και στο ΕΛ.ΚΕ.Θ.Ε.

Εχω βρει και μια βενζινοκίνητη αντλία με τεράστιο μανομετρικό, που θα τραβάω το νερό.

Οσο αφορα τα φωσφορικά, το δείγμα το πήρα απο 10cm νερό που ειχε μεινει μεα στο δοχειο οταν τελείωσα την αλλαγή(τότε το θυμήθηκα....).

Η μέτρηση να ξαναπώ οτι έγινε με φωτόμετρο, το οποίο έχει τεράστια ακρίβεια. Θέλω να πω οτι και με τα τεστ μπορει να μετράμε αλλα αντε να καταλάβεις την διαφορα στο χρώμα απο το 0.01 στο 0.05(!!!). Εγω προσωπικά δεν τα καταφερνω και τόσο καλά και για αυτο τον λόγο πηγα στα φωτόμετρα.

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση να ξαναπώ οτι έγινε με φωτόμετρο, το οποίο έχει τεράστια ακρίβεια. Θέλω να πω οτι και με τα τεστ μπορει να μετράμε αλλα αντε να καταλάβεις την διαφορα στο χρώμα απο το 0.01 στο 0.05(!!!). Εγω προσωπικά δεν τα καταφερνω και τόσο καλά και για αυτο τον λόγο πηγα στα φωτόμετρα.

και εμείς με φωτόμετρο μετράμε και βλέπουμε 0,00 στο nsw για αυτό πήραμε θάρρος :D

δεν εμπιστευθήκαμε τα απλά τεστ

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι τα φωτόμετρα μπορεί να είναι ακριβείας, δεν παύουν όμως κι αυτά να έχουν αποκλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξεκίνησα τις αλλαγές από θάλασσα με σκοπό να τις κάνω μηνιαίες και κάθε Κυριακή πρωί να με στη θάλασσα για νεράκι.Οι αλλαγές έγιναν εβδομαδιαίες και το υπερευχαριστιέμαι κιόλας. :D Πάω και χαλαρώνω και από το σάρακα :blink: και από τις δουλειές ;) .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξεκίνησα τις αλλαγές από θάλασσα με σκοπό να τις κάνω μηνιαίες και κάθε Κυριακή πρωί να με στη θάλασσα για νεράκι.Οι αλλαγές έγιναν εβδομαδιαίες και το υπερευχαριστιέμαι κιόλας. :D Πάω και χαλαρώνω και από το σάρακα :hysterical: και από τις δουλειές :blink: .

Καλώς ήρθες στην ομάδα Νίκο!!!

Ετσι είναι...με ένα σπάρο δυό τριγώνια!!!!

Απο την ερχόμενη εβδομάδα ο καιρός θα χτυπήσει κάτι 28άρια, και σίγουρα μέσα σε αυτή θα κάνω το μπανάκι μου με παράλληλη μεταφορά νερού....

Σημ.....γιά θυμήστε μου πόσα μέλη είμαστε μέχρι τώρα ;)

Link to comment
Share on other sites

+1

άντε πάμε όλοι μαζί για μια νέα αρχή για το χόμπι μας άλλα και για τις βέλτιστες συνθήκες διαβιώσεις τον οργανισμών μας μέσα στο ενυδρείο :(:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή βλέπω ότι ο δρόμος άνοιξε διάπλατα, γιά να κάνουμε μιά σούμα μέχρι στιγμής,ποιοί και πόσοι απο εμάς έχουμε προχωρήσει σε αυτό το βήμα.

Στην διάρκεια του χρόνου ας αναφέρουμε και τα τυχώεν προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσουμε, έτσι ώστε να φτειάξουμε ένα καλό στατιστικό στοιχείο.

Τα παρακάτω ονόματα έχουν επιβεβαιώσει εδω μέσα ότι κάνουν τέτοιες αλαγές νερού.Υπάρχουν και κάποιο ακόμη στο θέμα αυτό που είπαν ότι θα προχωρήσουν, όμως ακόμη δεν μας το έχουν δηλώσει.

1) Big Blue

2) Panoscorfu

3) Lemeshianos

4) Tunicate

5) Abou

6) Πολυχρονάκης Νίκος

7) giannispass

Αυτοί είμαστε μέχρι στιγμής, και κανείς έως τώρα απο την παραπάνω λίστα δεν έχει αναφέρει κάποιο πρόβλημα στο ενυδρείο του, απο τις φυσικές αλλαγές θαλασσινού νερού.

Link to comment
Share on other sites

EI

καποτε καναμε και εμεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :(

τι θελετε να φτιαξω ξανα θαλασσινο? :D

παιδια τελικα με τα φωσφωρικα,τι γινεται?υποψιαζεστε νεκρο βακτηριοπλαγκτον?

και ο ξαδερφος μου εχει ανιχνευσει μαγαλες ποσοτητες αλλα κανει αλλαγες απο την πειραικη οποτε..........

εσεις που κανετε απο ανοιχτες περιοχες εξακολουθειτε να ανιχνευεται φωσφορικα? :D

Link to comment
Share on other sites

EI

καποτε καναμε και εμεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :(

τι θελετε να φτιαξω ξανα θαλασσινο? :D

παιδια τελικα με τα φωσφωρικα,τι γινεται?υποψιαζεστε νεκρο βακτηριοπλαγκτον?

και ο ξαδερφος μου εχει ανιχνευσει μαγαλες ποσοτητες αλλα κανει αλλαγες απο την πειραικη οποτε..........

εσεις που κανετε απο ανοιχτες περιοχες εξακολουθειτε να ανιχνευεται φωσφορικα? :D

Αφού δεν κάνεις πλέον αλλαγές δεν είσαι στη λίστα..... :D

Σε αυτό που ρωτάς, προσωπικά σε σχέση με πριν και μόνο απο μία μέτρηση πριν δύο αλλαγές, επειδή μου τελείωσε το test είχα ελαφρά μικρότερες τιμές φωσφορικών στο ενυδρείο μου, μετά απο την θαλασσινή αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακόμη μία αλλαγή νερού έκτάκτως σήμερα απο την θάλασσα, γιά την μείωση των φωσφορικών, που τελευταία με παιδεύουν, και συνοδεία βεβαίως με το ανάλογο μπανάκι.

Πανέμορφη ημέρα και όχι φυσικά πως το νερό ήταν ζεστό, αλά....μαθημένο το βουνό απο τα χιόνια!!!

Ξαναμέτρησα σήμερα το νερό της θάλασσας, και έχω πάθει πλάκα...τέλειες τιμές...

Μερικές απο αυτές...

Νιτρικά 0

Φωσφορικά 0

ΚΗ 7

PH 8

Πυκνότητα....1024!!!!....όπως πάει θα χρειαστεί να προσθέτω και αλάτι τεχνικό...είναι δυνατόν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρύβω ότι το έχω σκεφτεί να πέρνω νερό απο την θάλασσα. Γενικά είμαι της άποψεις ότι η φύση δεν αντιγράφετε με τίποτα σε κανένα τεχνικό περιβάλλον. Αυτό στο διαβεβαιώνουν τα σκυλιά μου...

Ένα πράγμα με αποτρέπει. Πόσο σταθερές μένουν οι τιμές? Αν βρω σημείο και πέρνω νερό θα είναι πάντα οι τιμές σταθερές ή με κάθε αλλαγή θα αλλάζω της αναλογίες/παραμέτρους του ενυδρειακού νερού?

Link to comment
Share on other sites

1024 !!! Πολύ περίεργο, πρόσφατα το νερό στη Χαλκιδική ήταν 1036

... και κάτι άσχετο, η αλατότητα στη νεκρά θάλασσα είναι 24%, ενώ όλες οι άλλες θάλασσες έχουν ποσοστό 35 τοις χιλίοις !!!

Αν ποτέ κουβαλήσεις νερό από τη νεκρά θάλασσα φέρε μόνο ένα μπιτόνι και κάνε ανάμιξη όσμωση... θα βγάλεις 1000 λίτρα !!! :):wub::)

Link to comment
Share on other sites

1024 !!! Πολύ περίεργο, πρόσφατα το νερό στη Χαλκιδική ήταν 1036

... και κάτι άσχετο, η αλατότητα στη νεκρά θάλασσα είναι 24%, ενώ όλες οι άλλες θάλασσες έχουν ποσοστό 35 τοις χιλίοις !!!

Αν ποτέ κουβαλήσεις νερό από τη νεκρά θάλασσα φέρε μόνο ένα μπιτόνι και κάνε ανάμιξη όσμωση... θα βγάλεις 1000 λίτρα !!! :):wub::)

Μα να σου πω κάτι....κάθε φορά που μετράω εκεί είναι στο 1024-1025 με εξαίρεση μόνο μία φορά που μέτρησα 1028.

Γιά να σου πω και την αλήθεια, το καταλαβαίνεις αμέσω μόλις βγείς απο εκείνα τα νερά.Αλάτι στο σώμα σου σχεδόν καθόλου...λες και βγήκες απο πισίνα!!!

Αυτό με την θάλασσα που είπες στο τέλος, στα υπ'όψιν!!! :o

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

1024 !!! Πολύ περίεργο, πρόσφατα το νερό στη Χαλκιδική ήταν 1036

... και κάτι άσχετο, η αλατότητα στη νεκρά θάλασσα είναι 24%, ενώ όλες οι άλλες θάλασσες έχουν ποσοστό 35 τοις χιλίοις !!!

Αν ποτέ κουβαλήσεις νερό από τη νεκρά θάλασσα φέρε μόνο ένα μπιτόνι και κάνε ανάμιξη όσμωση... θα βγάλεις 1000 λίτρα !!! :wub::):o

33.7% παρακαλώ! :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Dead_Sea

Έγινε επεξεργασία - amorealex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου αρεσει πολυ η ιδεα σας και το σκευτομαι και εγω μιας και θα κανω ενα 60 λιτρο με μ****α κοραλια φανταζομαι θα λετε να το δοκιμασω σωστα? τι λετε για την περιοχη του ζουμπερι εχει μετρησει κανεις? εχει δει κανεις κατι αρνητικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα το πρόγραμμα, έχει μπανάκι και μάζεμα νεράκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να δεις. :thumbup:

:P χαχα εγώ την αλαγη μου την έκανα την προηγούμενη Κυριακή αλλά τα νερά μπουζι βρήκα και μια μικρή αλγη την οποία τίμησαν τα tang μου την εξαφάνισαν σε χρόνο ντετε.συνεχίζουμε λοιπών γερά

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά μπανάκι τελικά σήμερα, σε πεντακάθαρα νερά και μαζί μιά γεναία αλλαγή νερού με θαλασσινό νερό στο ενυδρείο, αργά το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια μετρησα και εγω εχθες σε μια παραλια εδω κοντα μου.

οι τιμες ειναι:

αλατοτητα = 1030

PH = 8

KH = 8

NO2 = 0

NO3 = 0

PO4 = 0

NH3-NH4 = 0

ειναι καλες να ξεκινησω αλαγες?

τελικα χρειαζεται να περασω απο καποια διεργασια το νερο πριν κανω αλαγη στο ενυδρειο?

(εκτος της θερμοκρασιας που θα την φερο στα ιδια)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετρησα και εγω εχθες σε μια παραλια εδω κοντα μου.

οι τιμες ειναι:

αλατοτητα = 1030ρυθμισε την εκει που θες

PH = 8

KH = 8

NO2 = 0

NO3 = 0

PO4 = 0

NH3-NH4 = 0

ειναι καλες να ξεκινησω αλαγες?

τελικα χρειαζεται να περασω απο καποια διεργασια το νερο πριν κανω αλαγη στο ενυδρειο?

(εκτος της θερμοκρασιας που θα την φερο στα ιδια)

Link to comment
Share on other sites

η αλατοτητα θα παει στο 1026.

οι αλλες ειναι ειδιες με του ενυδρειου.

θα το επιχειρισω αμεσα μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...