Jump to content

Γλυκό μου, μικρό μου και φτηνό μου Reef #2


Aquazone Project Team

Recommended Posts

Εδώ μπορείτε να υποβάλετε ερωτήσεις, σχόλια και παρατηρήσεις που αφορούν το θέμα: Γλυκό μου, μικρό μου και φτηνό μου reef

www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50474

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 170
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα υπάρξει παρουσίαση και του τρίτου τρόπου που αναφέρατε;

Επίσης τι ρουτίνες θα κρατήσετε;

Link to comment
Share on other sites

Δείξτε μας και καμιά ποιο μεγάλη φωτογραφία.

πολυ ενδιαφερον περιμενουμαι και αλλες πληροφοριες μας βλεπω του αλατιου :D:thumbup::hysterical:

πολυ καλη δουλεια και παρα πολυ καλη ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική δουλειά, πολύ μελετημένη και πολύ χρήσιμη ειδικά τις εποχές που ζούμε που τα οικονομικά όλων είναι πιεσμένα.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά γι'αυτό το καταπληκτικό αποτέλεσμα.

:D

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρξει παρουσίαση και του τρίτου τρόπου που αναφέρατε;

Επίσης τι ρουτίνες θα κρατήσετε;

Η τρίτη ''πρόταση'' εχει ανέβει .

Οι ρουτίνες θα παρουσιαστούν στην τρίτη ενότητα του άρθρου. όπου θα υπάρχουν οι τρεις διαφορετικοί τρόποι ρουτίνας-συντήρησης.

Θα παρουσιαστούν επίσης και οι τρόποι στρωσίματος της κάθε πρότασης.

Link to comment
Share on other sites

Nice.

Επίσης παρατήρησα ότι στη τρίτη περίπτωση το ενυδρείο είναι τελείως άστρωτο αφού χρησιμοποιήθηκε και νεκρό βράχος. Θα υπάρξει στρώσιμο ημερών σε σχέση με τις άλλες 2 προτάσεις. Sry αν μου διαφεύγει κάτι μιας και δεν ξέρω από θαλασσινό.

Link to comment
Share on other sites

Δείξτε μας και καμιά ποιο μεγάλη φωτογραφία.

Θα τοποθετηθούν μεγαλύτερες φωτογραφίες όταν γίνει η τελική παρουσίαση των ενυδρείων με τους ζωντανούς οργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Nice.

Επίσης παρατήρησα ότι στη τρίτη περίπτωση το ενυδρείο είναι τελείως άστρωτο αφού χρησιμοποιήθηκε και νεκρό βράχος. Θα υπάρξει στρώσιμο ημερών σε σχέση με τις άλλες 2 προτάσεις. Sry αν μου διαφεύγει κάτι μιας και δεν ξέρω από θαλασσινό.

Το κάθε ενυδρείο-πρόταση έχει στρωθεί ή στρώνεται με διαφορετικό τρόπο.

Στη τρίτη περίπτωση περιμένουμε να ολοκληρωθεί ο κύκλος ώστε να παρουσιαστούν και οι τρεις μαζί.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη παρουσιαση. για να περνουμε ιδεες εμεις του γλυκου αφου μας περνεται τα μυαλα.ετοιμα τα εχω τα μικρουλια .

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο .Θα βοηθησει πολλους που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να φτιαξουν ενα μικρο pico reef. :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο .Θα βοηθησει πολλους που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να φτιαξουν ενα μικρο pico reef. :thumbup::hysterical:

Ειναι μια προσπαθεια απο εμας για εσας...Ετσι γιατι ''λιγο'' αλατακι μεσα σε ολη την πικρα που ζουμε κανει καλο :D ....

Link to comment
Share on other sites

Εχω την τυχη να εχω δει τα ενυδρια του Ορεστη και του Αιολου απο κοντα...και πραγματικα μπορω να πω πως δεν εχουν να ζηλεψουν και πολλα απο 1 ενυδριο μεγαλυτερων διαστασεων !!!

Παιδια στο μελλον θα σας χρειαστω σιγουρα....το project του Ορεστη μου χει παρει τα μυαλα....

Keep going...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την τυχη να εχω δει τα ενυδρια του Ορεστη και του Αιολου απο κοντα...και πραγματικα μπορω να πω πως δεν εχουν να ζηλεψουν και πολλα απο 1 ενυδριο μεγαλυτερων διαστασεων !!!

Παιδια στο μελλον θα σας χρειαστω σιγουρα....το project του Ορεστη μου χει παρει τα μυαλα....

Keep going...

Τα ενυδρεία καλύπτουν διάφορες προτιμήσεις, που θα μπορούσαν να παρουσιαστούν όχι τρεις αλλά δεκατρείς προτάσεις....από τα πιο απλά μέχρι και τα πιο σύνθετα.

Αυτό που μένει τώρα είναι να ολοκληρωθεί η παρουσίαση και των τριών, ο τρόπος που θα συντηρηθεί το καθένα, καθώς και άλλες πληροφορίες που αφορούν τα απαραίτητα για τη σωστή συντήρησή τους.

Link to comment
Share on other sites

εσεις οι βορειοι ειστε παλαβοι!!!

ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια!!!

τα ειδα και τα τρεια απο κοντα και επαθα σοκ!!!

ειναι τελεια!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον. Συγχαρητήρια για την ιδέα και την εκτέλεση.

Link to comment
Share on other sites

ενα μπραβο και παλι και στους 3 σας.περιμενω πως και πως να δω τον τροπο συντηρησης τους λογο του οτι εχω κι εγω ενα pico (10lt dennerle nano cube) με ζωντανο βραχο και αραγονιτη.το μεγαλο μου φυσικα προβλημα ειναι πως το 10ωρο της φωτοπεριοδου λογο των λιγων λιτρων η θερμοκρασια ανεβαινει αρκετα.καλη συνεχεια και αναμενω την εξελιξη των pico σας.

Link to comment
Share on other sites

ενα μπραβο και παλι και στους 3 σας.περιμενω πως και πως να δω τον τροπο συντηρησης τους λογο του οτι εχω κι εγω ενα pico (10lt dennerle nano cube) με ζωντανο βραχο και αραγονιτη.το μεγαλο μου φυσικα προβλημα ειναι πως το 10ωρο της φωτοπεριοδου λογο των λιγων λιτρων η θερμοκρασια ανεβαινει αρκετα.καλη συνεχεια και αναμενω την εξελιξη των pico σας.

Πολύ σύντομα θα αναφερθεί και το θέμα της συντήρησης τους, και του προβλήματος στη θερμοκρασία, αλλά και της αναπλήρωσης, όπου λύση γ αυτό το θέμα (για ένα μικρό ενυδρείο) μπορείς να δεις εδώ.... www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=49725&hl=

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

εχθές πήγα να πάρω κάποια πραγματάκια από ένα πετ σοπ στην γειτονιά μου (χαριλαου) κι έπεσα πάνω σε θαλασσινούς... Είχαν στημένο στο μαγαζί, ένα 25-30λίτρα με 2 κλόουνάκια.

Πάνω στην συζήτηση που είχαμε για γλυκό ή θαλασσινό, διαφορές, κόστος κλπ. μου είπαν ότι δεν έχει και τεράστια διαφορά, αν δεν ξεφύγεις πολύ με κοράλλια κλπ...

Στο συγκεκριμένο δε ενυδρείο, είχαν ένα "μυστήριο" (για μένα) κρεμαστό skimmer, που είχε και σφουγγάρια. Χαρακτηριστικά μου λέει: "βάζεις αυτό και τελείωσες..."

Ποια η γνώμη σας? Ποιο το κόστος αυτού? Είναι απαραίτητο? Είναι κάτι επιπλέον από αυτά που έχετε κάνει ή είναι μια διαφορετική προσέγγιση?

Link to comment
Share on other sites

εχθές πήγα να πάρω κάποια πραγματάκια από ένα πετ σοπ στην γειτονιά μου (χαριλαου) κι έπεσα πάνω σε θαλασσινούς... Είχαν στημένο στο μαγαζί, ένα 25-30λίτρα με 2 κλόουνάκια.

Πάνω στην συζήτηση που είχαμε για γλυκό ή θαλασσινό, διαφορές, κόστος κλπ. μου είπαν ότι δεν έχει και τεράστια διαφορά, αν δεν ξεφύγεις πολύ με κοράλλια κλπ...

Στο συγκεκριμένο δε ενυδρείο, είχαν ένα "μυστήριο" (για μένα) κρεμαστό skimmer, που είχε και σφουγγάρια. Χαρακτηριστικά μου λέει: "βάζεις αυτό και τελείωσες..."

Ποια η γνώμη σας? Ποιο το κόστος αυτού? Είναι απαραίτητο? Είναι κάτι επιπλέον από αυτά που έχετε κάνει ή είναι μια διαφορετική προσέγγιση?

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι και προτάσεις ώστε να το συντηρήσεις.

Αν επιλέξεις μικρές και συχνές αλλαγές νερού δεν είναι απαραίτητο το skimmer σ ένα μικρό και ΜΗ φορτωμένο ενυδρείο.

Φυσικά αν τοποθετηθεί μόνο καλό θα κάνει!!!

Όσον αφορά το κόστος του βασικού εξοπλισμού δεν διαφέρει τρομερά, και στην παρουσίαση του θέματος θα αναφερθούμε και σ αυτό το κομμάτι για τα "επιπλέον" ενός τέτοιου συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Με έχει τρελάνει αυτό το project! Σε συνδυασμό με αλλαγές νερού από θάλασσα θα είναι ιδανικά μικρών απαιτήσεων! Μπράβο παιδιά! :D

Στη μια από τις προτάσεις θα χρησιμοποιηθεί η μέθοδος αλλαγής νερού από θάλασσα.

Ο καθένας από εμάς θα αναλύσει και το τρόπο που επέλεξε να συντηρεί το ενυδρείο του.

Link to comment
Share on other sites

Στη μια από τις προτάσεις θα χρησιμοποιηθεί η μέθοδος αλλαγής νερού από θάλασσα. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια...... :D:thumbup:

Έχω ένα παροπλισμένο 15λιτρο hmm.gif Ποιός θα αναλάβει να το τρυπήσει;;;;;

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και για τους τρεις για την φοβερη αυτη προσπαθεια. :thumbup:

Το ενυδρειο του Αιολου που ειδα απο κοντα ειναι ενα

ΔΙΑΜΑΝΤΙ :D

Περιμενουμε ολοι τα δουμε τα συνολικα project!!!

Έγινε επεξεργασία - konchrist
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και για τους τρεις για την φοβερη αυτη προσπαθεια. :thumbup:

Το ενυδρειο του Αιολου που ειδα απο κοντα ειναι ενα

ΔΙΑΜΑΝΤΙ :D

Περιμενουμε ολοι τα δουμε τα συνολικα project!!!

Eυχαριστουμε πολυ τους συνχομπιστες για το ενδιαφερον.Ελπιζουμε τα αποτελεσματα να σας εκπληξουν....

Το σιγουρο ειναι πως τα pico εχουν αλλη μαγεια απο τα μεγαλα reef.Ειναι πραγματικα το απολυτο παιχνιδι για εναν τρελαμενο σαν εμας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...