Jump to content

60λίτρα νέος χομπίστας


Recommended Posts

30 minutes ago, Siempre said:

Θα το βάλω μόνο του.

 

Μόλις εντόπισα μικρά άσπρα σαν σκουλικάκια. Είδα δύο με το μάτι μου. Τί μπορεί να είναι;

Πιο καθαρή φώτο δεν μπορούσα να βγάλω καθώς δεν εστίαζε.

tnbgvU1FQZirlsRrattgUw.png

Εαν τα βλεπεις να κουνιουνται παιζει να ειναι και πλαναρια. Δεν ειναι κακα για το ενυδρειο. Μπορει να μπουν με την εισαγωγη φυτου ή και απο υπερβολικο τάισμα. Λογικα καποια θα τα φαει ο μονομαχος...καποια μπορεις να τα αφαιρεις και εσυ μηχανικα και μετα υπαρχει και παγιδα για να αφαιρεσεις οσο πιο πολλα μπορεις. Δεν ειναι επικίνδυνα για το ενυδρείο απλα αντιαισθητικά.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Irakles said:

Υδρες?? Ή πλαναρια???

Δεν ειμαι σιγουρος παντως θα μπορουσε να ειναι και detritus worms. Τωρα που ειδα και το δικο μου τζαμι στο ενυδρειο ειδα ενα ή δυο πολύ μικροσκοπικα ασπρα σκουλικια παρα πολυ μικρα ομως να κινουνται. Ας μας διαφωτησει καποιος πιο εμπειρος....Αυτα που μολις τωρα ειδα στο δικο μου ειναι ακομα πιο μικρα απο αυτο που εβαλε ο φιλος στην φωτο.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έγινε η μεγάλη αλλαγή και μπήκε ο Μονομάχος μέσα! 

 

Μετρήσεις: Αμμωνία 0. Νο2 0. Νο3 8

 

Δείχνει να του αρέσει! Έχει πάθει πολιτισμικό σοκ βέβαια!

20068026_10213418385236218_1528488209_n.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στις αρχές είχα πολλές, οι ύδρες είναι πολύ χαρακτηριστικές. Είναι άσπρες και πάντα κολλημένες στα τζάμια, σπάνια τις βλέπεις εν κινήσει. Έχουν ένα πόδι που κολλάει στο τζάμι και καταλήγει σε μερικά πλοκαμάκια που αιωρούνται για να πιάσουν ότι περνάει. Ολο αυτό μαζί ήταν μισό με ένα εκατοστό μήκος.

Τα πλανάρια νομίζω είναι σαν μικρά άσπρα σκουληκάκια και κολυμπάνε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

Παιδιά έγινε η μεγάλη αλλαγή και μπήκε ο Μονομάχος μέσα! 

 

Μετρήσεις: Αμμωνία 0. Νο2 0. Νο3 8

 

Δείχνει να του αρέσει! Έχει πάθει πολιτισμικό σοκ βέβαια!

20068026_10213418385236218_1528488209_n.jpg

No3 με ποιο τεστ μετρας 8;

Ομορφο ενυδρειο καλη αρχη!!;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. @kostascb @Fishermen1234 @stathis spithas

 

Με υγρά της Api. Εντάξει μπορεί να είναι και 10 απλά το βλέπω πιο κάτω. Γενικά το χρωματολόγιο της api είναι απαράδεκτο. 

 

Ο Μονομάχος έφαγε το μεγάλο το physa.(Πρέπει να το αφαιρέσω το υπόλειμμα; Είναι σε δύσκολο σημείο) Τα 3 νεογέννητα που εντόπισα πρώτη φορά χθες δεν τα βλέπω πουθενά πλέον. Επίσης το helena έχει ώρες που είναι ακίνητο στον βυθό. Δεν ξέρω αν ζει ή αμύνεται!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.

19/7 έκανα την αλλαγή μου πάλι 35% περίπου.
21/7 έριξα πρώτη φορά λίγο υγρό λίπασμα για τα φυτά.(Απο την δόση που έλεγε έβαλα πιο λίγο απο το μισό)

Σήμερα έκανα μετρήσεις.

Αμμωνία 0. Νο2 0. Νο3 0-1

Γιατί κατέβηκαν τόσο πολύ τα νιτρικά; Είναι κακό σημάδι;
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά.

19/7 έκανα την αλλαγή μου πάλι 35% περίπου.
21/7 έριξα πρώτη φορά λίγο υγρό λίπασμα για τα φυτά.(Απο την δόση που έλεγε έβαλα πιο λίγο απο το μισό)

Σήμερα έκανα μετρήσεις.

Αμμωνία 0. Νο2 0. Νο3 0-1

Γιατί κατέβηκαν τόσο πολύ τα νιτρικά; Είναι κακό σημάδι;
 

Ειναι απο την αλλαγη νερου που εκανες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά.

19/7 έκανα την αλλαγή μου πάλι 35% περίπου.
21/7 έριξα πρώτη φορά λίγο υγρό λίπασμα για τα φυτά.(Απο την δόση που έλεγε έβαλα πιο λίγο απο το μισό)

Σήμερα έκανα μετρήσεις.

Αμμωνία 0. Νο2 0. Νο3 0-1

Γιατί κατέβηκαν τόσο πολύ τα νιτρικά; Είναι κακό σημάδι;
 

Κάτι που τράβηξαν τα φυτά, κάτι η αλλαγή νερού προέκυψε το μηδέν.

Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Έτσι πρέπει να λειτουργεί το σύστημα.

Βέβαια τώρα τα φυτά θα πεινάσουν, αφού τα no3 είναι το <<φαί τους>>.:)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ωραία παιδιά ευχαριστώ.

 

Ο μονομάχος είναι μια χαρά στο ενυδρείο. Οι μετρήσεις είναι κομπλέ. Το μόνο θέμα που υπάρχει τώρα είναι οτι έχω γεμίσει σκούρη καφέ άλγη και σε μερικά σημεία και πράσινη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πάνω στο ξύλο σαν να έχουν φυτρώσει άσπρες τριχίτσες ας το πουμε. Παραθέτω φώτο. (Το ενυδρείο έχει απο 30 ως 32 βαθμούς κάθε μέρα)

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Link to comment
Share on other sites

On 7/23/2017 at 11:50 PM, Siempre said:

Νο3 0-1
Γιατί κατέβηκαν τόσο πολύ τα νιτρικά; Είναι κακό σημάδι;

Κακο σημαδι δεν ειναι, θα δεις πολλες φορες νιτρικα χαμηλα ακομα και μηδενικα. Εχεις αρκετη φυτομαζα και ενα μονο ψαρι μεσα. Εαν δεις καποιες ανεπάρκειες στα φυτα ισως χρειαστει να προσθεσεις εσυ Nitrogen αλλα αυτο θα το κοιταξεις σε βαθος χρονου.

 

3 hours ago, Siempre said:

Το μόνο θέμα που υπάρχει τώρα είναι οτι έχω γεμίσει σκούρη καφέ άλγη και σε μερικά σημεία και πράσινη.

Μηπως ριχνεις πολυ λιπασμα; Κοιταξε λιγο τις δοσολογιες σου και εαν χρειαστεις τις μειώνεις. Η φωτοπεριοδος σου επισης μπορει να παιζει ρολο. Θα χρειαστει να αφαιρεσεις μηχανικα καποια ποσοτητα αλγης με τις αλλαγες σου. Προσπαθησε να την περιορισεις πριν γινει ανεξέλεγκτη. 

 

2 hours ago, Siempre said:

Επίσης πάνω στο ξύλο σαν να έχουν φυτρώσει άσπρες τριχίτσες ας το πουμε. Παραθέτω φώτο. (Το ενυδρείο έχει απο 30 ως 32 βαθμούς κάθε μέρα)

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Αυτο τωρα ισως ειναι και fungus. Εχεις δοκιμασει να το αφαιρεσεις;

Link to comment
Share on other sites

Για την πιθανή άλγη επάνω στο ξύλο , ρίξε μια ματιά εδώ 

 

Άλγες Γλυκού Νερού

 

ίσως αναγνωρίσεις το είδος :)

Link to comment
Share on other sites

@dpap Ευχαριστώ! @Constantinos_S Δεν νομίζω να φταίει το λίπασμα. Έχω ρίξει δύο φορές μόνο υγρό λίπασμα, και ενώ έλεγε στα 50 λίτρα 5 φσιτ, εγώ έβαλα μόνο δύο.

Link to comment
Share on other sites

Οι δόσεις που αναγράφονται , αφορούν συνήθως φουλ φυτεμένα ενυδρεία. Καλά έκανες και έβαλες μόνο 2 φσιτ :)

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Siempre said:

@Constantinos_S Δεν νομίζω να φταίει το λίπασμα.

Εαν απο λιπασμα εισαι οκ τοτε κοιτα τις τιμες των φωσφορικών σου, την φωτοπεριοδο σου ή ακομα και αν εχεις τον καταλληλο φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Constantinos_S φωσφορικά πως μετράω;

 

 

Έλειπα 1 βδομάδα σε διακοπές. Την Τετάρτη ήρθε η αδερφή μου και τάισε τον μονομάχο(2 φυλλαράκια του έβαλε) και ήταν μια χαρά.

 

Σήμερα μπαίνω σπίτι και ο μονομάχος ήταν σχεδόν νεκρός. Τον έβαλα στην παλιά του γυάλα μέχρι να πάρω μετρήσεις κλπ. Αμμωνία είμαι στο 0. Τώρα μετράω και τα άλλα. Όμως το ενυδρείο γέμισε πράσινη άλγη. Παραθέτω φώτο. Το ψάρι ίσως και να ήταν η ώρα του, το λέω επειδή και ο προηγούμενος 1,5 χρόνο μου είχε αντέξει. Δεν ξέρω τί μπορεί να έγινε.

20967713_10213771446262523_2096296306_o.jpg

20967770_10213771446342525_1690632542_o.jpg

Έγινε επεξεργασία - Siempre
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Siempre said:

@Constantinos_S φωσφορικά πως μετράω;

 

 

Έλειπα 1 βδομάδα σε διακοπές. Την Τετάρτη ήρθε η αδερφή μου και τάισε τον μονομάχο(2 φυλλαράκια του έβαλε) και ήταν μια χαρά.

 

Σήμερα μπαίνω σπίτι και ο μονομάχος ήταν σχεδόν νεκρός. Τον έβαλα στην παλιά του γυάλα μέχρι να πάρω μετρήσεις κλπ. Αμμωνία είμαι στο 0. Τώρα μετράω και τα άλλα. Όμως το ενυδρείο γέμισε πράσινη άλγη. Παραθέτω φώτο. Το ψάρι ίσως και να ήταν η ώρα του, το λέω επειδή και ο προηγούμενος 1,5 χρόνο μου είχε αντέξει. Δεν ξέρω τί μπορεί να έγινε.

20967713_10213771446262523_2096296306_o.jpg

20967770_10213771446342525_1690632542_o.jpg

Με υγρα τεστ λογικα...πολύ αλγη βλέπω. Πως σου ξέφυγε έτσι; Να το δουν και οι έμπειροι να σου πουν. Εύχομαι αυτο που βλέπω να μην ειναι κυανό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

@Constantinos_S φωσφορικά πως μετράω;

 

 

Έλειπα 1 βδομάδα σε διακοπές. Την Τετάρτη ήρθε η αδερφή μου και τάισε τον μονομάχο(2 φυλλαράκια του έβαλε) και ήταν μια χαρά.

 

Σήμερα μπαίνω σπίτι και ο μονομάχος ήταν σχεδόν νεκρός. Τον έβαλα στην παλιά του γυάλα μέχρι να πάρω μετρήσεις κλπ. Αμμωνία είμαι στο 0. Τώρα μετράω και τα άλλα. Όμως το ενυδρείο γέμισε πράσινη άλγη. Παραθέτω φώτο. Το ψάρι ίσως και να ήταν η ώρα του, το λέω επειδή και ο προηγούμενος 1,5 χρόνο μου είχε αντέξει. Δεν ξέρω τί μπορεί να έγινε.

20967713_10213771446262523_2096296306_o.jpg

Καλησπέρα φιλέ μου..το φως δεν έκλεισε ποτε του ενυδρειου??δεν έχω ξαναδεί προσωπικά τέτοια έξαρση ειδικα σε μια βδομάδα..βάλε μια σκούπα να την μαζεψεις..το χτυπάει ο ήλιος το ενυδρείο?εριξες κανένα περίεργο λιπασμα?

Link to comment
Share on other sites

@Constantinos_S πολύ φοβάμαι οτι είναι κυανοβακτήριο. @νικολας86 το φως κάθε μέρα άναβε 17:00 με 24:00. Ήλιος δεν το χτυπάει καθόλου.

 

Ο μονομάχος πέθανε. Έκανα μια αλλαγή νερού μαζεύοντας ότι μπορούσα απο την πράσινη άλγη. Αγόρασα και έβαλα μέσα μια αεραντλία. Απενεργοποίησα τον φωτισμό και σκέπασα το ενυδρείο με μια χοντρή κουβέρτα.

Αύριο φεύγω διακοπές και γυρνάω το Σάββατο. Απλά επειδή οι μέρες είναι πολλές και φοβάμαι για τα φυτά, θα πω την αδερφή μου να έρθει την Πέμπτη, να το ξεσκεπάσει και να ενεργοποιήσει τον φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι δεν βλέπω μια μόνο αλγη, αλλα αρκετα είδη + αυτό που φοβόμουν (κυανοβακτηριο). Ησουν συνεπής στις αλλαγές σου; Σε καθε αλλαγή πρέπει να γίνεται μηχανική αφαίρεση αλγης για να μην ξεφύγει το πράγμα. Λυπάμαι για το ψαράκι σου ομως πρέπει να διορθώσεις οτι εχει παει στραβά με το ενυδρείο. Απο τον φωτισμο, την φωτοπεριοδο, την ροή του φιλτρου σου...Δεν ξερω για ολα τα φυτα σου αλλα αυτα που ειδα στην φωτο δεν τα ειδα και στην καλυτερη κατασταση. Κανε μετρησεις νιτρικων και φωσφορικών να δεις που βρίσκεσαι. Μπορει το ιδιο το νερο να εχει υψηλή περιεκτικότητα σε φωσφορικά και γι αυτο να εχεις αυτην την μεγαλη έξαρση...Απο την αλλη το κυανοβακτηριο δείχνει οτι κατι δεν πάει καλα με τις συνθήκες του ενυδρείου και πλημμελούς συντήρησης και καθαρισμού...Πρέπει να βρεις τις αιτίες αλλα για να μην πηξεις παρτα ενα βημα την φορα.

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές ήταν στην ώρα τους. Κάθε 10 μέρες 30%. Πάντα προσπαθώ να τραβήξω με το λάστιχο άλγες ή περιττώματα. Φωσφορικά πως μετράω; @Constantinos_S

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...