Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Παιδιά πριν χρόνια, όταν το χα παρατημένο το ενυδρείο (αλλαγές νερού κάθε 3 ή 4 μήνες λόγω βαρεμάρας) είχα γέννα απ τα cherry barb, χωρίς να έχω φυτά με 3-4 πλαστικά και πάλι είχα κι άλλα ψάρια μέσα, ένα γλίτωσε και το χω ακόμα. Το να βάλω σίτα ίσως να είναι η πιο εύκολη λύση γιατί να τα πιάσω και να τα απομονώσω είναι αδύνατον, δεν το χω. Νομίζω ότι θα τα τραυματίσω και φοβάμαι οπότε τα στρεσσάρω όλα έτσι. Οταν το πυκνοφυτέψω ίσως η φύση όπως λέει ο Στάθης να κάνει το θαύμα της και να επιζήσει κανένα. Πάντως τώρα που βάζω νερό Α.Ο. κι έχει μαλακώσει το νερό φαίνεται ότι το απολαμβάνουν κι ίσως γι αυτό έχουν αρχίσει τα παιχνίδια, φαντάζομαι μ αληθινά φυτά και μπόλικα ίσως κάτι να γίνει. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολυ καλη λυση η οσμωση...και τα φυτα θα τους δωσουν αλλη αισθηση ασφαλειας...παντως μην μας ξεχασεις οταν αλλαξεις βυθο...να δουμε ποσο διαφορετικο θα γινει το ενυδρειο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη λυση η οσμωση...και τα φυτα θα τους δωσουν αλλη αισθηση ασφαλειας...παντως μην μας ξεχασεις οταν αλλαξεις βυθο...να δουμε ποσο διαφορετικο θα γινει το ενυδρειο...

 

Εννοείται, θα γίνει καινούρια παρουσίαση όταν θα είμαι έτοιμος. 

Link to comment
Share on other sites

Η δουλιά έγινε, ο βυθός αλλάχτηκε κι η όλη διαδικασία μου πήρε περίπου 3 ώρες. Το τι βγήκε απ το βυθό δεν περιγράφεται, μέχρι και ψάρι σε προχωρημένη αποσύνθεση, ίσα που κατάλαβα ότι υπήρχε κεφάλι και σκελετός, καθαρίστηκε όλο κι έγινε γυαλί, πλέον είμαι έτοιμος για φυτά, φωτό από αύριο. 

Link to comment
Share on other sites

Να το παρακολουθείς για καμια εβδομάδα, υπάρχει περίπτωση να σου σηκώσει αμμωνία, ο βυθος κρατάει πολύ βιολογία, και προσεχε το ταισμα, λιγο και με μετρο, ισως ακομα και για κανα 2 μερες να μη ταισεις

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη παντως διαφορα..αντε να το δουμε και με αληθινα φυτα!!!

Ε δώσε τίποτα ντε!!!!

Ποιος βυθός κρατάει βιολογία; Αφού τον έβγαλα και τον καθάρισα εντελώς, το ενυδρείο στήθηκε απ την αρχή, μόνο γυαλί στεγνό είχε μείνει πριν βάλω την άμμο, βοήθησε κι η γυναίκα εννοείται. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ώριμο ενυδρείο βιολογία υπάρχει σχεδόν παντου, στο φίλτρο υπάρχει πιο πολύ αλλά υπάρχει και αρκετη στον βυθό, αλλάζοντας βυθό ή καθαριζοντας τον με νερό βρύσης καταστρέφεις αυτη τη βιολογία

Link to comment
Share on other sites

Ε δώσε τίποτα ντε!!!!

Ποιος βυθός κρατάει βιολογία; Αφού τον έβγαλα και τον καθάρισα εντελώς, το ενυδρείο στήθηκε απ την αρχή, μόνο γυαλί στεγνό είχε μείνει πριν βάλω την άμμο, βοήθησε κι η γυναίκα εννοείται.

Οποτε θες ελα...αφου ξερεις...τα πεταω πια ελα εχω κρυπτοκορινες...μικρες ανουμπιες..ντοματιες..βαλισνεριες..πιστιες...ευκολα φυτακια για αρχη.. και κλαδεματα και ριζες..κριμα ειναι..ελα να σου δωσω και λιπασμα να ριξεις για ξεκινημα...
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ώριμο ενυδρείο βιολογία υπάρχει σχεδόν παντου, στο φίλτρο υπάρχει πιο πολύ αλλά υπάρχει και αρκετη στον βυθό, αλλάζοντας βυθό ή καθαριζοντας τον με νερό βρύσης καταστρέφεις αυτη τη βιολογία

 

Α μάλιστα, άλλο κατάλαβα εγώ, οπότε τώρα πρέπει να κάνω κάτι ή σιγά σιγά θα επανέλθει η βιολογία και στον καινούριο βυθό; 

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα, άλλο κατάλαβα εγώ, οπότε τώρα πρέπει να κάνω κάτι ή σιγά σιγά θα επανέλθει η βιολογία και στον καινούριο βυθό; 

 

Η βιολογία θα επανέλθει, αλλά εσυ να παρακαλουθεις για λίγες ημέρες μηπως ανεβάσει αμμωνία ή νιτρώδη, για αυτο μη ταισεις για κανα 2 ημέρες και για καμια εβδομάδα λίγο φαι. Λιγο προσοχή θέλει, τιποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου σηκωσει τιποτα απο αμμωνια...

Παιδια,τον βυθο τον αλλαξε,δεν ανακατεψε τον παλιο για να σηκωσει αμμωνιες και τετοια.

Το φιλτρο απο την στιγμη που εχει μεσα βιολογικο υλικο δεν θα εχει προβλημα και ξαναλεω οτι αλλαξε βυθο,καθαρισε τα παντα,δεν τα ανακατεψε. Για ποιον λογο να σηκωσει αμμωνια δηλαδη απο τη στιγμη που εχει φιλτρο που δουλευει κανονικα?

Ταιζε κανονικα,δεν θα εχεις προβλημα με αμμωνιες και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς, έβγαλα το 40% του νερού και το έβαλα στο κουτί απ το ΙΚΕΑ μαζί με τα ψάρια, στο ίδιο κουτί έβαλα και το φίλτρο και τον κυκλοφορητή να το δουλεύει, μετά άδειασα όλο τον βυθό και το υπόλοιπο νερό, γυάλισα στην κυριολεξία τον πάτο του ενυδρείου κι έγινε σαν τα πλαινά τα τζάμια, φανταστείτε πήρα το λάστιχο απ το μπαλκόνι με το πιστόλι πίεσης που έχει και του άλλαξα τα φώτα, αφού τον στέγνωσα εντελώς έριξα κατευθείαν την άμμο που την είχα πλύνει βέβαια απ το πρωί, μετά έβαλα 20 λίτρα νερό Α.Ο. 30 φρέσκο βρύσης προετοιμασμένο με prime, έβγαλα άλλα 30 λίτρα απ το κουτί με τα ψάρια, έβγαλα το φίλτρο απ το κουτί και το έβαλα στο ενυδρείο σε λειτουργία, έβγαλα τα ψάρια και μετά τα υπόλοιπα 10 λίτρα απ το κουτί και τέλειωσα. Εννοείται δεν τα τάισα καθόλου ούτε πριν ούτε μετά τη διαδικασία, εννοείται δεν άναψα φως παρά μόνο μια στιγμή να δω πως είναι και έβγαλα και τη φωτό και το κλεισα, σήμερα άνοιξαν τα φώτα στις 10 και στις 11:30 τα τάισα λίγο. Την άμμο την είχα πλύνει πολύ καλά και δεν έβγαλε θολούρα, η φωτό που είδατε είναι μόλις 1 ώρα μετά την έναρξη λειτουργίας. 

Μετρήσεις αργά το απόγευμα: pH=7 KH=3 GH=6 NO2=0 NO3=0. Ουσιαστικά έγινε 60% αλλαγή νερού γι αυτό μάλλον και τα μηδενικά νιτρικά. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα εκανες ολα!

Δεν εχει σχεση η αλλαγη βυθου με αμμωνιες και τετοια.

Αυτο θα το ειχες αν ακακατευες τον παλιο βυθο,κατι που εσυ δεν εκανες.

Ταιζε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σ ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μπορεί να συμβεί να ανεβάσει αμμωνία, χωρίς να είναι απαραίτητο βέβαια αυτό.

Και προσωπικά μου έχει συμβεί, έβγαλα ψάρια και φίλτρο και έπλυνα την άμμο με ζεστό νερό από το θερμοσίφωνα, την έκανα καινούρια. Τα έβαλα πάλι όλα μέσα με αντιχλώριο κλπ  και για 2-3 ημέρες είχα λίγη αμμωνία αλλά και νιτρώδη. Τη επόμενη χρονιά που έκανα το ίδιο αλλά την άμμο την έπλυνα μόνο με νερό από το ενυδρείο δεν υπήρξε τέτοιο θέμα. Μη ξεχνάμε πως και ο βυθός λειτουργεί σαν το φίλτρο και συμβάλει σημαντικά στην απονιτροποίηση

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι τα cherry barb είναι μονίμως κρυμμένα τα 4 απ τα 5, ενώ όλα τα λέμον, τα νέον και ο πλέκο κόβουν βόλτες όλο το ενυδρείο, τα cherry δυστυχώς δεν βγήκαν καθόλου σήμερα, το ένα και μοναδικό αρσενικό μάλιστα δε βγήκε ούτε για φαί, τι συμβαίνει; Να ανησυχώ; Δεν τους αρέσει ο βυθός ο λευκός ή να είναι ακόμα στρεσαρισμένα; Πόσο να περιμένω και μπορώ να κάνω κάτι εγώ; 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι τα cherry barb είναι μονίμως κρυμμένα τα 4 απ τα 5, ενώ όλα τα λέμον, τα νέον και ο πλέκο κόβουν βόλτες όλο το ενυδρείο, τα cherry δυστυχώς δεν βγήκαν καθόλου σήμερα, το ένα και μοναδικό αρσενικό μάλιστα δε βγήκε ούτε για φαί, τι συμβαίνει; Να ανησυχώ; Δεν τους αρέσει ο βυθός ο λευκός ή να είναι ακόμα στρεσαρισμένα; Πόσο να περιμένω και μπορώ να κάνω κάτι εγώ; 

 

Για αρχή κάνε μετρήσεις να δουμε αν φταιει αυτό ή να το αποκλείσουμε.

Οταν τα φωτα είναι κλειστα πως συμπεριφέρονται ;

Μπορει να τα ενοχλει ο λευκος βυθός και ίσως να τον συνηθίσουν

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις στο ποστ 189, τώρα στο σκοτάδι που άναψα φως στο χώρο, τα 3 "κοιμούνται" στην άλλη πλευρά του ενυδρείου κι όχι κρυμμένα στα φυτά, άρα δεν έχουν συνηθίσει το βυθό, υπάρχει περίπτωση να μη το συνηθίσουν ποτέ; Βέβαια κάποια στιγμή θα βάλω φυτάκια να το καλύψω το περισσότερο, η πλάκα είναι ότι το πιο παλιό cherry που έχω δεν έχει πρόβλημα και βολτάρει κανονικά, τα άλλα 4 μένουν κρυμμένα. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φταίει και αυτό.

Μετρήσεις αμμωνίας έκανες ; Δεν είδα στις μετρήσεις να το λες.

Μέτρα όμως και αύριο για να είσαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Τεστ αμμωνίας δεν έχω, όμως ξαναλέω τα υπόλοιπα ψάρια κάνουν πάρτυ, κόβουν βόλτες όλο το ενυδρείο, μόνο 4 απ τα 5 cherry κρύβονται.

Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλαζεις βυθο,μπορει να χαλας καποια βακτηρια που εχει αλλα πολυ δυσκολα θα σου σηκωσει αμμωνια και αυτο θα γινει αν το φιλτρο που εχεις δεν ειναι αρκετο για το ενυδρειο η δεν υπαρχει αρκετη βιολογια μεσα σε αυτο.

Ο βασικος πυρινας βακτηριων ειναι το φιλτρο,το να αλλαξεις βυθο δεν επιρεαζει καπου.

Ο φρεσκος βυθος,πιο πολυ ενοχλει τα φυτα,παρα θα σηκωσει αμμωνια.

Το πιο πιθανο ειναι να ειναι στρεσαρισμενα απο την ολη διαδηκασια τα ψαρια,σιγα σιγα θα αρχισουν να ξεθαρευουν παλι.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι, αύριο κανόνισα να δώσω και τον πλέκο, θα πάει σε 450 λίτρα, για να μαι ειλικρινής μας έχει πιάσει μελαγχολία με τη γυναίκα μου, είναι ένα καταπληκτικό ψάρι και το έχουμε σα παιδί μας, ανάθεμα τον πετσοπά που μου τον έδωσε χωρίς να με ρωτήσει σε πόσα λίτρα θα μπει και μη μου πείτε ότι είμαι κι εγώ συνυπεύθυνος, ένας σωστός επαγγελματίας θα πρέπει να ενημερώνει, τι να λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις στη θεση του να παρεις ενα ζευγαρακι ancistrus,που ειναι σαν τον πλεκο αλλα δεν μεγαλωνουν πολυ η εναλλακτικα μια ομαδα απο γατοψαρα corydoras,τωρα που εχεις αμμο θα κανουν παρτυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...