Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Κι ό,τι περισσέψει από τρίχες φέρτε από δώ σε μας που μας λείπουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Για ποιες γαριδες μιλας? Γιατι οι cherry δεν την τρωνε την συγκεκριμενη αλγη.

Caridina multidentata... Χρειάζεται 1 γαρίδα ανα 10 λίτρα περίπου για γίνει η δουλειά. (αρκεί βέβαια το ενυδρείο να μπορεί να τις υποστηρίξει)

Link to comment
Share on other sites

Caridina multidentata... Χρειάζεται 1 γαρίδα ανα 10 λίτρα περίπου για γίνει η δουλειά. (αρκεί βέβαια το ενυδρείο να μπορεί να τις υποστηρίξει)

 

Και παραπανω βαζεις , εφοσον τις ταιζεις...

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει παιδιά καλά και τα αλγοφάγα αλλά αν δεν βρίσκεις αυτό που φταίει τι να το κάνεις:) Εγώ προσωπικά οκ μια χαρά οι αμάνο τρώνε άλγουλες κλπ αλλά προσωπικά τις έβαλα περισσότερο επειδή ήθελα και γαριδούλες στο ενυδρείο κατά προτίμηση μεγάλες και να μην αναπαράγονται. Και τα ότο που έχω μπορεί να είναι αλγοφάγα αλλά εγώ έψαχνα γατοψαράκια μικρά που δεν ξυλώνουν τα φυτά να βάλω για να έχω και απαυτά. Φυσικά και είναι θετικό σε ένα φυτεμένο να υπάρχουν οργανισμοί που καταναλώνουν την άλγη αλλά ο σκοπός είναι να βρίσκεις την αιτία που την προκαλεί.

 

Θα σας δώσω μπόλικη για περούκες όταν ξεμπερδέψω γιατί τις φυλάω :D

 

Κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει κούμπα θέλω να με διαφωτιίσει... Παρατηρώ πολύ μικρά φυλλαράκια.. Σαν να έχει έλειψη co2. Δεν έχω και την καλύτερη διάχυση έναν κεραμικό έχω αλλά πάντα αυτόν είχα και είχε κανονικά φύλλα. Τι μπορεί να παίζει; Δεν παίρνει co2 εκεί χαμηλά;

 

Άντε να έρθει ο ριάκτορας γιατί μας τρώνε χρόνια και με πιάνουν πολλές τσίτες με το κεραμικό.

Link to comment
Share on other sites

Aαααα και ξέχασα να σας πω. Αυτή η τρίχοειδής άλγη ρε παιδιά έχει γίνει σαν καφέ τρίχα. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι σόι άλγη είναι αυτή. Διατομική τριχοειδής; Ούτε μπορώ να την προσδιορίσω αλλά ούτε και να καταλάβω ακόμα από τι τρέφεται και βγήκε.

 

Έχει γρήγορη εκδήλωση, δεν δείχνει να τρέφεται ιδιαίτερα από το φως γιατί ακόμα και νύχτα να την αφαιρέσεις πιθανότατα να την βρεις εκεί το επόμενο πρωί πρωτού ανοίξουν τα φώτα και αφαιρείται πανεύκολα γιατί δεν εφάπτεται δυνατά εκεί που πιάνει.

 

Πάντως είναι σαν καφέ τρίχες έτσι σαν γλιτσερές δείχνουν και όταν σήκωσα αμμωνία ήταν και αρκετά μακριές. Αυτά :P :P :P

 

Bρήκα 2 φωτογραφίες από 1 άσχετο ενυδρείο που δείχνουν πως φαίνεται.

post-61846-0-07425700-1466728855_thumb.jpg

post-61846-0-16923100-1466728859_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος τι είναι το παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

H άλγη λέγεται Melosira. Είναι διατομική βλενώδης τριχοειδής. 

 

 

Μεγάλες συχνές αλλαγές νερού , καθάρισμα, αύξηση (ίσως) του co2 και γαρίδες είναι οι λύσεις για να μην την ξαναδείς.

Link to comment
Share on other sites

H άλγη λέγεται Melosira. Είναι διατομική βλενώδης τριχοειδής. 

 

 

Μεγάλες συχνές αλλαγές νερού , καθάρισμα, αύξηση (ίσως) του co2 και γαρίδες είναι οι λύσεις για να μην την ξαναδείς.

Tom.... :P

Link to comment
Share on other sites

Tom.... :P

Ναι χααχχα δεν έχει την υπογραφή μου αυτή η πληροφορία :P

 

Με το co2 που αναφέρω παραπάνω πάντως κάτι δεν μου πάει καλά.. Πολύ μικρά φύλλα παρουσιάζει η cuba και κάτι μου δείχνει πως κάτι τρέχει με το co2 μου.. 

 

Είμαι στις 110 φυσαλίδες και έχω βάλει πολύ ανατάραξη εδώ και μέρες για να ανεβάσω τα επίπεδα οξυγόνου και να μπορέσω ίσως να πιέσω και άλλο το co2. Αλλά οι 110 φυσαλίδες θα έπρεπε να ήταν αρκετές..Νομίζω πως απλά δεν έχω βρει τον τρόπο να κάνω σωστή διάχυση με τον κεραμικό μου διαχυτή..  Η μπουκώνει γρήγορα ή είναι τοποθετημένος σε λάθος σημείο, δεν ξέρω είναι λίγο μπέρδεμα αυτό με την σταθεροποιήση του διοξειδίου..

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχουν τα μικρα φυλλα της κουμπα με το co2?

Έχει ακόμα μικρότερα φύλλα όταν υπάρχει ανεπαρκές co2. Δεν μεγαλώνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Που το διαβασες αυτο ρε Ευθυμη παλι?

Η κουμπα μικρα φυλλα βγαζει,δεν εχει σχεση το co2.

Link to comment
Share on other sites

Ναι χααχχα δεν έχει την υπογραφή μου αυτή η πληροφορία :P

 

Με το co2 που αναφέρω παραπάνω πάντως κάτι δεν μου πάει καλά.. Πολύ μικρά φύλλα παρουσιάζει η cuba και κάτι μου δείχνει πως κάτι τρέχει με το co2 μου.. 

 

Είμαι στις 110 φυσαλίδες και έχω βάλει πολύ ανατάραξη εδώ και μέρες για να ανεβάσω τα επίπεδα οξυγόνου και να μπορέσω ίσως να πιέσω και άλλο το co2. Αλλά οι 110 φυσαλίδες θα έπρεπε να ήταν αρκετές..Νομίζω πως απλά δεν έχω βρει τον τρόπο να κάνω σωστή διάχυση με τον κεραμικό μου διαχυτή..  Η μπουκώνει γρήγορα ή είναι τοποθετημένος σε λάθος σημείο, δεν ξέρω είναι λίγο μπέρδεμα αυτό με την σταθεροποιήση του διοξειδίου..

Η εξωτερικό ριάκτορα ή εσωτερικό κυκλοφορητάκι όπως εγώ και να γίνεται εκεί η διάχυση κι η κυκλοφορία, βέβαια τη σπράιτ δεν την αποφεύγεις μ αυτό τον τρόπο, ο κεραμικός θέλει πάρα πολύ καλή κυκλοφορία στο ενυδρείο για να δουλέψει και πολλές φυσαλίδες οπότε σου τελειώνει και πιο γρήγορα η μπουκάλα. 

Link to comment
Share on other sites

Που το διαβασες αυτο ρε Ευθυμη παλι?

Η κουμπα μικρα φυλλα βγαζει,δεν εχει σχεση το co2.

Η κούμπα έχει μικρά φύλλα ανέκαθεν αλλά στην έλειψη co2 παρουσιάζει ακόμα μικρότερα. Δεν τα λέω εγώ, τα προφιλ του φυτού το λένε σχετικά με τις ανεπάρκειες που μπορεί να παρουσιάσει.

Αυτό που μπορώ εγώ να επιβεβαιώσω είναι ότι η αρχική ανάπτυξη της ήταν διαφορετική σχετικά με το φύλλωμα.

 

Η εξωτερικό ριάκτορα ή εσωτερικό κυκλοφορητάκι όπως εγώ και να γίνεται εκεί η διάχυση κι η κυκλοφορία, βέβαια τη σπράιτ δεν την αποφεύγεις μ αυτό τον τρόπο, ο κεραμικός θέλει πάρα πολύ καλή κυκλοφορία στο ενυδρείο για να δουλέψει και πολλές φυσαλίδες οπότε σου τελειώνει και πιο γρήγορα η μπουκάλα. 

Περιμένω τον εξωτερικό ριάκτορα Κωνσταντίνε. Δύσκολα τα πράγματα με τον κεραμικό.

Link to comment
Share on other sites

Η κούμπα έχει μικρά φύλλα ανέκαθεν αλλά στην έλειψη co2 παρουσιάζει ακόμα μικρότερα. Δεν τα λέω εγώ, τα προφιλ του φυτού το λένε σχετικά με τις ανεπάρκειες που μπορεί να παρουσιάσει.

Αυτό που μπορώ εγώ να επιβεβαιώσω είναι ότι η αρχική ανάπτυξη της ήταν διαφορετική σχετικά με το φύλλωμα.

 

Περιμένω τον εξωτερικό ριάκτορα Κωνσταντίνε. Δύσκολα τα πράγματα με τον κεραμικό.

Ποιο προφιλ τα γραφει αυτα?

Τα φυλλα της κουμπα ετσι και αλλιως βγαινουν μικρα Ευθυμη,δεν φταιει το co2.Επισης το μεγεθος των φυλλων των φυτων μικραινει η μεγαλωνει σε σχεση με το φως.Μικροτερα φυλλα περισσοτερο φως,μεγαλητερα φυλλα λιγοτερο φως.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο προφιλ τα γραφει αυτα?

Τα φυλλα της κουμπα ετσι και αλλιως βγαινουν μικρα Ευθυμη,δεν φταιει το co2.Επισης το μεγεθος των φυλλων των φυτων μικραινει η μεγαλωνει σε σχεση με το φως.Μικροτερα φυλλα περισσοτερο φως,μεγαλητερα φυλλα λιγοτερο φως.

Κώστα θα μπορούσαμε να πω ότι το πολύ φως που έχω βοηθάει την cuba να είναι πιο συμπαγής. Αλλά εγώ αυτό δεν το βλέπω συμπαγές. Λάθος ανάπτυξη μου κάνει. Την θυμάμαι μέχρι το 2ο κλάδεμα να παρουσιάζει διαφορετικό τρόπο ανάπτυξης με οριζόντια ανάπτυξη και φύλλωμα μεγαλύτερο.

 

Αν θες μπορώ να ποστάρω και τις αναφορές σχετικά με τις ανεπάρκειες που παρουσιάζει. Φύλλα προς τα πάνω, κιτρίνισμα, μικρό φύλλωμα. Αυτά τα 3 είναι τα πιο χαρακτηριστικά στην έλειψη co2. Eγώ παρατηρώ το τελευταίο μέρες τώρα.

Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν απλά αλλάζει συμπεριφορά κλάδεμα με κλάδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει οκ αφου εχεις βγαλει αυτο το συμπερασμα δεν εχω να πω κατι αλλο...το μονο που εχω να σου πω,ειναι να αφησεις το ενυδρειο στην ησυχια του,πολυ το ψυριζεις και δεν το αφηνεις,ολο αλλαγες εισαι.

Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει οκ αφου εχεις βγαλει αυτο το συμπερασμα δεν εχω να πω κατι αλλο...το μονο που εχω να σου πω,ειναι να αφησεις το ενυδρειο στην ησυχια του,πολυ το ψυριζεις και δεν το αφηνεις,ολο αλλαγες εισαι.

Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.

Το έχω αφήσει (σχετικά ), μόνο αυτή την άλγη που είχα ποστάρει προηγουμένως παλεύω λίγο παραπάνω απόσο θα ήθελα να ασχολούμαι γιατί θέλει αλλαγές και συχνή καθαριότητα. Αν δεν είχα αυτό το θέμα δεν θα είχα να πειράζω τίποτα ρε συ :) Θα περιοριζόμουν στην εβδομαδιαία μου αλλαγή και θα ήμουν εντάξει. Με έχει υποβάλει σε συχνότερη ενασχόληση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχεις αφησει στην ησυχια του Ευθυμη και γι αυτο εχεις ολο προβληματα.Ολο αλλαζεις πραγματα,μια τον φωτισμο,μια το aquascape,μια το co2,μια τη λιπανση.

Πιστευεις οτι ολα αυτα ειναι τυχαια?

Οσο το πειραζεις,τοσο περισσοτερα προβληματα θα σου βγαζει.

Τωρα εισαι ετοιμος να αλλαξεις το co2 παλι επειδη λες οτι η κουμπα βγαζει μικρα φυλλα και λες οτι φταιει αυτο...

Το ενυδρειο σου δεν θα ωριμασει ποτε!

Και να σου πω και κατι αλλο?

Εισαι αρχαριος και πηγες και εμπλεξες σε πραγματα που δεν ξερεις και δεν εχεις εμπειρια πανω σ αυτα.

Το χομπι αυτο θελει μικρα βηματα καθε φορα,δεν μπορει καποιος που να μη ειχε ποτε του ενυδρειο,ξαφνικα να θελει να γινει μεσα σε μια μερα Αμανο...

Και στο ξαναειπα,βιαζεσαι και βγαζεις συμπερασματα επειδη καπου διαβασες κατι...Ο συνδιασμος ολων αυτων σε οδηγει σε λαθη,πεταμενα λεφτα και τζαμπα κοπο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχεις αφησει στην ησυχια του Ευθυμη και γι αυτο εχεις ολο προβληματα.Ολο αλλαζεις πραγματα,μια τον φωτισμο,μια το aquascape,μια το co2,μια τη λιπανση.

Πιστευεις οτι ολα αυτα ειναι τυχαια?

Οσο το πειραζεις,τοσο περισσοτερα προβληματα θα σου βγαζει.

Τωρα εισαι ετοιμος να αλλαξεις το co2 παλι επειδη λες οτι η κουμπα βγαζει μικρα φυλλα και λες οτι φταιει αυτο...

Το ενυδρειο σου δεν θα ωριμασει ποτε!

Και να σου πω και κατι αλλο?

Εισαι αρχαριος και πηγες και εμπλεξες σε πραγματα που δεν ξερεις και δεν εχεις εμπειρια πανω σ αυτα.

Το χομπι αυτο θελει μικρα βηματα καθε φορα,δεν μπορει καποιος που να μη ειχε ποτε του ενυδρειο,ξαφνικα να θελει να γινει μεσα σε μια μερα Αμανο...

Και στο ξαναειπα,βιαζεσαι και βγαζεις συμπερασματα επειδη καπου διαβασες κατι...Ο συνδιασμος ολων αυτων σε οδηγει σε λαθη,πεταμενα λεφτα και τζαμπα κοπο.

Δεν διαφώνω Κωστά σε τίποτα κυρίως με τα τελευταία. Έμπλεξα σε πιο προχωρημένες καταστάσεις που δυσκολεύομαι να διαχειριστώ. Ακόμα και το υπόστρωμα μου είναι ένα υπόστρωμα για πιο έμπειρο χομπίστα που θα μπορέσει να διαχειριστεί τις ιδιότητες του και τον τρόπο που συμπεριφέρεται. Εμένα αντί να με διευκολύνει έφτασε να με μπερδεύει :)

Από την άλλη τα φυτά είναι επίσης δύσκολα και προσδίδουν ακόμα μεγαλύτερη δυσκολία στη γενική διατήρηση.

Έκανα απότομο άλμα σε απαιτήσεις γνώσεων το ξέρω. Θα το παλέψω φυσικά, αλλά ξέρω πως συνεισφέρω αρνητικά στο να μη βρει τον ρυθμό του.

Link to comment
Share on other sites

Και παιδιά να ρωτήσω κάτι. Είχα την εντύπωση ότι το πρόγραμμα λίπανσης της seachem είναι πολύ βαρύ και απαιτεί φουλ φυτεμένα ενυδρεία απαιτήσεων. Παρατηρώ πως η ΕΙ έχει μεγαλύτερες δόσεις από την SEACHEM. 

Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση η φιλοσοφια προγραμματος ΕΙ με της seachem

Nαι αυτό το έχω καταλάβει. Ότι πατάνε σε άλλη φιλοσοφία. Οπότε για αυτό οι δόσεις είναι μεγαλύτερες της EI; Καλά έχω δει; Εμένα αυτή την άλγη κάτι την έθρεψε ρε συ.. Εσύ πιστεύεις πήρε κεφάλι λόγω δικής μου κακομεταχείρισης και αλλαγών;

 

Πάντως για να μη λέμε τα πράγματα μόνο αρνητικά , τα φυτά πάνε καλά. Φυτά όπως wallichi Που είναι πολύ δύσκολα πάει σφαίρα..

Link to comment
Share on other sites

Θα στο ξαναπω για αλλη μια φορα,δεν εχεις κανενα πολυ δυσκολο φυτο,εχεις μετρια και καποια δυσκολα και σου ξαναειπα οτι ειναι νωρις για να βγαλεις συμπερασμα αν τα φυτα σου πανε καλα η οχι.Σε 2-3-4 μηνες τα ξαναλεμε και εκει θα δεις αν τα φυτα σου παραμενουν καλα.

Οσο για τα προγραμματα λιπανης ,αλλη φιλοσοφια το ενα αλλο το αλλο.Δεν μπορεις να συγκρινεις 2 ανομοια πραγματα.Το ενα δουλευει αλλιως και το αλλο αλλιως και γι αυτο εχουν διαφορετικες δοσολογιες.

Link to comment
Share on other sites

Θα στο ξαναπω για αλλη μια φορα,δεν εχεις κανενα πολυ δυσκολο φυτο,εχεις μετρια και καποια δυσκολα και σου ξαναειπα οτι ειναι νωρις για να βγαλεις συμπερασμα αν τα φυτα σου πανε καλα η οχι.Σε 2-3-4 μηνες τα ξαναλεμε και εκει θα δεις αν τα φυτα σου παραμενουν καλα.

Οσο για τα προγραμματα λιπανης ,αλλη φιλοσοφια το ενα αλλο το αλλο.Δεν μπορεις να συγκρινεις 2 ανομοια πραγματα.Το ενα δουλευει αλλιως και το αλλο αλλιως και γι αυτο εχουν διαφορετικες δοσολογιες.

Θα δούμε τότε σε βάθος χρόνου πως θα εξελιχτεί.

 

Εγώ από δύσκολα έχω την wallichi, την furcata, την fissidens, την cuba και την perennis.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...