Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

5 εκατοστά αλλά τι σχέση έχει αυτό αφού λέω ότι επιφάνεια νερού  με υπόστρωμα είναι 32 εκατοστά κι άλλα 10 εκατοστά μετά οι λάμπες. 

Link to comment
Share on other sites

5 εκατοστά αλλά τι σχέση έχει αυτό αφού λέω ότι επιφάνεια νερού  με υπόστρωμα είναι 32 εκατοστά κι άλλα 10 εκατοστά μετά οι λάμπες. 

Kωνσταντίνε με ένα πρόχειρο υπολογισμό βγάζεις γύρω στο 140 PAR @ DEPTH. Eίσαι σε υψηλό φωτισμό αλλά απλά για να ξέρεις εγώ χτυπάω 200αρι :) Αν αφαιρέσω τη 1α λάμπα τότε πάω εκεί που είσαι εσύ.

Αυτός ο υπολογισμός επηρεάζεται πολύ από το πάχος του υποστρώματος και σκέψου πως εγώ έχω και σημεία με 17 εκατοστά υπόστρωμα. Οπότε όπως καταλαβαίνεις εγώ είμαι σε πιο υψηλό φωτισμό από εσένα.

 

Εννοείται πως ένα PAR meter κάνει την δουλειά αυτή καλά, καθώς αυτά τα νούμερα αλλάζουν ανάλογα με το που μετράς (κέντρο, γωνίες , πλάτη κλπ). Αλλά με έναν απλό μπακαλίστικο υπολογισμό είσαι εκεί ενώ εγώ είμαι 214. Είναι συντριπτική η διαφορά και μάλλον είναι και πολύ περισσότερο απόσο θα πρεπε.

 

 

Παρόλα αυτά ακόμα δεν θα αλλάξω κάτι εγώ γιατί με το διοξείδιο στις 150 φυσαλίδες και τις επιθέσεις μου καθαρισμού της συγκεκριμένης άλγης , έχει αρχίσει να μειώνεται δραματικά.

Αν τώρα δω πως ΔΕΝ.. τότε θα προχωρήσω στην μείωση του φωτισμού γιατί θα είναι το μόνο που μένει.

 

Εδώ θα εστιάσω και λίγο στο διοξείδιο μου. Δεν ξέρω αν φταίει ο πολύ υψηλός φωτισμός και η υψηλή ανατάραξη αλλά το ενυδρείο διψάει για co2.. Από τις 100 στις 150 φυσαλίδες με σταδιακή αύξηση το checker δεν αλλάζει χρώμα ούτε λίγο. Παραμένει ανοιχτό πράσινο. Με αυτό το setup πραγματικά δεν ξέρω που πρέπει να φτάσει για να έχω το 100% των δυνατοτήτων του. Αυτό που κάνω πλέον είναι αύξηση της τάξεως των 10 φυσαλίδων και παρατήρηση των ζωντανών για 2 βράδια.. Σίγουρα θα χάνεται και πολύ στην επιφάνεια γιατί αποκλείεται να ζητάει τόσο.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται Ευθύμη να έχω 6000 lumen σχεδόν στα ίδια λίτρα με σένα εσύ στα 4400 και να είσαι πιο υψηλά, κάτι δεν υπολογίζεις σωστά. Ποιο είναι αυτό το σάιτ που τα υπολογίζει αυτά;

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ζητώ απ τους συντονιστές αλλά δεν πρόλαβα την επεξεργασία, Ευθύμη συγγνώμη αλλά δεν έχω δει πρόσφατη φωτό απ το ενυδρείο σου, γυρνώντας πίσω κάποιες σελίδες, μια φωτό που είδα 17 εκατοστά υπόστρωμα δεν υπάρχει, το υπόστρωμα είναι επίπεδο,  έχει η παρακάτω εικόνα 17 εκατοστά υπόστρωμα; Αν είχε θα έφτανε μέχρι το θερμόμετρο. Εχεις πρόσφατη φωτό να δούμε; 

 

IMG_0206_zpsgqbgg1w1.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Εκτος του οτι το ενυδρειο αυτο στη φωτο δεν εχει 17εκ υποστρωμα,Ευθυμη αυτο που μετρας με par ειναι λαθος,τα par δεν τα μετρας απο site αλλα με par meter και μονο ετσι ειναι σωστα και επισης θα πρεπει να εχεις και πολυ καλο οργανο,αλλιως μετραει οτι ναναι.

Με λιγα λογια,αυτα που σου βγαζει το σαιτ μη τα λαμβανεις υποψιν σου γιατι ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε γίνεται..

 

Ακόμα και με τα watt να το υπολογίσεις που κάνεις και εσύ, εγώ βγάζω 1 watt ανά λίτρο και εσύ 0,8 με 0,9. Αστεία διαφορά απλά και πάλι έχει μία

 

H πίσω πλευρά που βλέπετε είναι 14 εκατοστά . Μπροστά καταλήγει στα 8 εκατοστά. 

Στην απέναντι η πίσω είναι 17.

 

Εγώ το είπα για το par meter ρε συ, εννοείται πως είναι μπακαλίστικο. Και 1 εκατοστό να παίξεις διαφορά αλλάζει αρκετά ο υπολογισμός και το αποτέλεσμα του.

 

Παιδιά μετά από την αύξηση του co2 στις 140 φυσαλίδες και ένα πλύσιμο του φίλτρου που έκανα στην αλλαγή προχτές η συγκεκριμένη άλγη δείχνει αρκετά "στάσιμη"¨.. Για να δούμε..

post-61846-0-01118900-1467012855_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , νέα από το μέτωπο..

 

Από προχτες που καθάρισα σχολαστικά το ενυδρείο, έκανα καθαρισμό φίλτρου και αλλαγή νερού στο κάδο, και αύξησα το διοξείδιο (στις 160 φυσαλίδες το λεπτό είμαι) η άλγη αυτή που με προβληματίζει 2 εβδομάδες και βάλε τώρα έχει παραμείνει παντελώς Στάσιμη στα σημεία που δεν είχα καθαρίσει!!!

 

Έχω χαρεί παιδιά με την εξέλιξη γιατί πρώτη φορά βλέπω πως πάω να νικήσω ένα ενυδρειακό πρόβλημα :) Και πιστέψτε με έχει τόσο γρήγορο ρυθμό ανάπτυξης που κάθε μέρα επίθεση της έκανα και δεν μπορούσα να την βάλω υπό έλεγχο. Σκεφτείτε πως καθάρισζα σχολαστικά και μετά από 24 ώρες ήταν σε μεγαλύτερη έκταση από πριν!

 

Αυτό που έκανα επίσης ήταν να χρησιμοποιήσω έναν κυκλοφορητή απέναντι από την έξοδο και έχω μία κυκλική ροή πολύ καλή χωρίς νεκρά σημεία και ταυτόχρονα πολύ υψηλή ανατάραξη γιατί όπως καταλαβαίνετε με το co2 εκεί ψηλά αυξάνονται οι ανάγκες για το οξυγόνο. Το ελάττωμα είναι η εξάτμιση που σημειώνεται σχετικά γρήγορα και το άλλο που ακόμα δεν το ξέρω είναι αν ενοχλούνται οι καρδινάλιοι γιατί το τι είναι "μεσαία" ροή δεν μπορώ να το προσδιορίσω. Αυτό που βλέπω είναι ότι σε κάποια σημεία του ενυδρείου δυσκολεύονται λίγο ενώ σε άλλα σημεία όχι. Δεν είναι και πολύ δραστήριοι (εκτός από το φαγητό) για να έχω καλή εικόνα.

 

Έχετε καμία παρατήρηση πάνω στα προηγούμενα;

 

Σαν 2ο θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι για τις λάμπες.

Αυτή τη στιγμή τρέχω με 2 daylight 6500κ μπρος -πισω και μία ροζ 4000κ στο κέντρο.Αυτό που παρατηρώ είναι πως το daylight πορτοκαλίζει τα χρώματα κάποιων φυτών που στην πραγματικότητα είναι ροζ ή κόκκινα. Βλέπε πχ την wallichi που μου είναι ροζ ψηλά και μου την δείχνει να πορτοκαλίζει.

 

Αν αντί της daylight στην πλάτη έβαζα μία λάμπα 4000κ ψυχρό λευκό προκειμένου να μου έδειχνε τα χρώματα σωστά θα ήταν οκ το setup; Θα είχα μπροστά daylight 6500 στο κέντρο ροζ λάμπα 4000 και στην πλάτη ψυχρη λευκή 4000κ.

 

Για να σας προλάβω παιδιά αυτό δεν πρόκειται να το κάνω τώρα. Θα περιμένω αρκετό καιρό μέχρι να βεβαιωθώ πως πάει ρολόι το ενυδρείο και μετά.. Καλό Σεπτέμβρη δηλαδή! Απλά θα ήθελα να ξέρω αν αυτό γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη ό,τι σου είπε ο Κώστας νομίζω τα λέει όλα, εγώ άλλα δεν θα πω. 

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη ό,τι σου είπε ο Κώστας νομίζω τα λέει όλα, εγώ άλλα δεν θα πω. 

Kωνσταντίνε δεν βλέπεις τι γράφω; Νιώθω πως δεν με διάβασες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη έχω την εντύπωση ότι πρώτα απ όλα σ ενδιαφέρει να επαναλαμβάνεις το δυνατό φωτισμό που έχεις και έχεις ξεφύγει απ την ουσία, εδώ δεν διαγωνιζόμαστε ποιος έχει τον καλύτερο εξοπλισμό, αν το καταλάβεις και σταματήσεις να το επαναλαμβάνεις εδώ και 50 σελίδες μαζί με το προηγούμενό σου θέμα τότε θα επικεντρωθούμε όλοι μαζί στην ουσία και θα λυθεί το πρόβλημά σου, εγώ προσπαθώ να σου πω ότι δεν φταίει ο υψηλός φωτισμός σου για την άλγη απλά γιατί δεν είναι σούπερ ντούπερ φωτισμός, υπάρχει εδώ στο φόρουμ ενυδρείο με 4χ45 Τ5 στα 120 λίτρα, αυτόν ναι τον λες υψηλό φωτισμό, αν εσύ το πιστεύεις ότι έχεις πολύ υψηλό φωτισμό όπως πιστεύεις ότι έχεις 17 πόντους βυθό ενώ έχεις μετά βίας 10 οκ πάω πάσο\. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη έχω την εντύπωση ότι πρώτα απ όλα σ ενδιαφέρει να επαναλαμβάνεις το δυνατό φωτισμό που έχεις και έχεις ξεφύγει απ την ουσία, εδώ δεν διαγωνιζόμαστε ποιος έχει τον καλύτερο εξοπλισμό, αν το καταλάβεις και σταματήσεις να το επαναλαμβάνεις εδώ και 50 σελίδες μαζί με το προηγούμενό σου θέμα τότε θα επικεντρωθούμε όλοι μαζί στην ουσία και θα λυθεί το πρόβλημά σου, εγώ προσπαθώ να σου πω ότι δεν φταίει ο υψηλός φωτισμός σου για την άλγη απλά γιατί δεν είναι σούπερ ντούπερ φωτισμός, υπάρχει εδώ στο φόρουμ ενυδρείο με 4χ45 Τ5 στα 120 λίτρα, αυτόν ναι τον λες υψηλό φωτισμό, αν εσύ το πιστεύεις ότι έχεις πολύ υψηλό φωτισμό όπως πιστεύεις ότι έχεις 17 πόντους βυθό ενώ έχεις μετά βίας 10 οκ πάω πάσο\. 

Kωνσταντίνε νομίζω το ξεπεράσαμε αυτό το θέμα...

 

Αυτά που έγραψα εγώ στο τελευταίο μου ποστ δεν είχαν να κάνουν με αυτό. Οπότε γιατί το αναφέρεις; Αλλά αφού το αναφέρεις θα επιμείνω πως είναι δυνατός φωτισμός και πως όλα μου τα φυτά , ακόμα και αυτά που ζητούν υψηλό φως θα πηγαίνανε καλά και με 2 λάμπες και 0,6 φωτισμό. Ο 0,6 φωτισμός για το ύψος του ενυδρείου μου και την απόσταση μου δεν είναι μεσαίος αλλά υψηλός. 

Εγώ τώρα έχω 1 w/λ οπότε καταλαβαίνεις αν είμαι σε υψηλό φωτισμό ή όχι..

 

Κάνε 24 χ 3 /80 και θα καταλάβεις αν και θα συνεχίσω να επιμένω πως αυτός ο τρόπος αργά η γρήγορα θα ξεπεραστεί και θα μετράμε διαφορετικά το φως μας.

 

Για να κλείσω.. Εγώ ρε συ Κώστα, άλλα έγραψα στο τελευταίο μου ποστ.

 

Μία ανακοίνωση για το πως πάει η άλγη έκανα και μετά ζήτησα τη γνώμη σας για έναν συνδιασμό. Δεν έκανα αναφορά στην προηγούμενη συζήτηση μας.

 

υγ. Εγώ κρατάω το μέτρο Κωνσταντίνε και μετράω όχι εσύ , χωρίς παρεξήγηση αλλά μπορώ να βάλω τον χάρακα και να σου πω αν το 10 είναι 17. Νομίζεις καταλαβαίνεις τι θέλω να πω..Δεν με ενδιαφέρει το 10 να το κάνω 17. Μακάρι να ήταν 10 να σου πω την αλήθεια εν τέλει.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

74 βατ εχεις σε 100 λιτρα μεικτα..υπαρχουν εδω μεσα πολλοι με πολυ υψιλοτερο φωτισμο απο σενα και χωρις θεματα.

40 λιτρα μεικτα εχω,30 καθαρα και μπορει και λιγοτερα και εχω 45 βατ φως...και τα φωτιστικα μου ειναι 10εκ πανω απο την επιφανεια του νερου και δεν εχω θεματα εκτος απο λιγο bba που την εχω απο την αρχη και δεν με απασχολει κιολας.

Τραβας πολυ τα θεματα..νορμαλ φωτισμο εχεις,ουτε καν 1 βατ ανα λιτρο δεν εισαι.

Link to comment
Share on other sites

74 βατ εχεις σε 100 λιτρα μεικτα..υπαρχουν εδω μεσα πολλοι με πολυ υψιλοτερο φωτισμο απο σενα και χωρις θεματα.

40 λιτρα μεικτα εχω,30 καθαρα και μπορει και λιγοτερα και εχω 45 βατ φως...και τα φωτιστικα μου ειναι 10εκ πανω απο την επιφανεια του νερου και δεν εχω θεματα εκτος απο λιγο bba που την εχω απο την αρχη και δεν με απασχολει κιολας.

Τραβας πολυ τα θεματα..νορμαλ φωτισμο εχεις,ουτε καν 1 βατ ανα λιτρο δεν εισαι.

Κώστα αυτό που αναφέρω είναι ότι εχω μέσα 16 λίτρα υπόστρωμα και πολλά εκατοστά βυθό σε σχέση ίσως με το σύνηθες. Για αυτό το λόγο αναφέρω πως ένας φωτισμός ακόμα και 0,6 θα μπορούσε να θεωρηθεί υψηλός.

 

Με τα 80 λίτρα καθαρά που σου έδωσα είναι 0,9 , το πόσα ακριβώς είναι θα σε γελάσω δεν έχω μετρήσει. Για τον δικό σου φωτισμό μου είχε κάνει εντύπωση όταν το είδα αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ρώτησα γιατί σκέφτηκα για να το κάνει αυτός κάτι θα ξέρει :P Αν τώρα η bba βγαίνει και ξαναβγαίνει ίσως και να ναι αυτό αλλά εσύ διαβάζεις το ενυδρείο καλύτερα πέραν του ότι είσαι και πολύ πιο έμπειρος.

 

Απλά εγώ τώρα στο προηγούμενο ποστ μου δεν ανέφερα κάτι σχετικά με τον φωτισμό! Αντιθέτως, νόμιζα πως αυτό έληξε. Ανέφερα κάτι ευχάριστο :) και 1 απορία και καθόμαστε τώρα και συζητάμε για το αν είναι πολύ , μεσαίο , ιδανικό κλπ...  Με αυτά και με αυτά ούτε μπορέσαμε να "γλεντήσουμε" τον αποχωρισμό μου από την τρίχα αλλά ούτε να μάθω και εγώ για την απορία μου! :P

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις ότι τα τραβάς μόνος σου Ευθύμη και τα ξεχειλώνεις για να πιστέψεις κάτι που δεν ισχύει, μόνο και μόνο για τον εγωισμό σου, 3χ25 κάνει 75, τώρα πως στα 80 λίτρα αυτό κάνει 1watt ανά λίτρο μόνο εσύ το ξέρεις. Σου απάντησε ξανά κι ο Κώστας και δεν λες να το καταλάβεις, τι άλλο να σου πω; Να σε βοηθήσουμε θέλουμε, εσύ δεν θέλεις, το πας αλλού και παρεξηγείσαι κι όλας, λυπάμαι. 

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αυτό που αναφέρω είναι ότι εχω μέσα 16 λίτρα υπόστρωμα και πολλά εκατοστά βυθό σε σχέση ίσως με το σύνηθες. Για αυτό το λόγο αναφέρω πως ένας φωτισμός ακόμα και 0,6 θα μπορούσε να θεωρηθεί υψηλός.

 

Με τα 80 λίτρα καθαρά που σου έδωσα είναι 0,9 , το πόσα ακριβώς είναι θα σε γελάσω δεν έχω μετρήσει. Για τον δικό σου φωτισμό μου είχε κάνει εντύπωση όταν το είδα αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ρώτησα γιατί σκέφτηκα για να το κάνει αυτός κάτι θα ξέρει :P Αν τώρα η bba βγαίνει και ξαναβγαίνει ίσως και να ναι αυτό αλλά εσύ διαβάζεις το ενυδρείο καλύτερα πέραν του ότι είσαι και πολύ πιο έμπειρος.

 

Απλά εγώ τώρα στο προηγούμενο ποστ μου δεν ανέφερα κάτι σχετικά με τον φωτισμό! Αντιθέτως, νόμιζα πως αυτό έληξε. Ανέφερα κάτι ευχάριστο :) και 1 απορία και καθόμαστε τώρα και συζητάμε για το αν είναι πολύ , μεσαίο , ιδανικό κλπ...  Με αυτά και με αυτά ούτε μπορέσαμε να "γλεντήσουμε" τον αποχωρισμό μου από την τρίχα αλλά ούτε να μάθω και εγώ για την απορία μου! :P

Αν δεις ποσο παχος υποστρωμα εχω εγω στο δικο μου θα καταλαβεις...το υψος του ενυδρειου ειναι 30 και αν μετρησεις απο την επιφανεια μεχρι το γρασιδι ειναι 15εκ και πισω ειναι πολυ λιγοτερο.Και σου λεω οτι σε λιγοτερο απο 30 λιτρα καθαρα εχω 45 βατ φως.

Και η bba δεν βγαινει και ξαναβγαινει,ειναι εκει στασιμη απο τοτε που στηθικε το ενυδρειο και το φως δεν φταιει σ αυτο.

Αλλο εχω πολυ φως στο ενυδρειο μου και αλλο εχω πολυ φως και λογο απειριας δεν μπορω να το διαχειριστω.

Στο εχω ξαναπει,χωρις να εχεις εμπειρια στα φυτεμενα δεν πας να φτιαξεις high tech  απο τη μια μερα στην αλλη,ολο προβληματα θα εχεις και θα το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τώρα θα βγω και εγωιστής..

 

Πόσες φορές πρέπει να γράψω πως ΔΕΝ με ενδιαφέρει να κερδίσω στον διαγωνισμού του υψηλού φωτισμού.

 

Αν είμαι εγωιστής εγώ τότε θα είναι και ο Τοm Barr. Στην προσπάθεια μου να αναγνωρίσω τι στο καλό είναι αυτή η άλγη είχα γράψει στην σελίδα του και μέσα σε όλα μου απάντησε πως ο φωτισμός είναι τσιμπημένος και πως καλό θα ήταν να μειωθεί. Ε μάλλον και αυτός οράματα θα βλέπει Κωνσταντίνε τι να σου πω. Η θα τον κόλησα λίγο εγωισμό.

 

Εγώ δεν ανταγωνίζομαι κανέναν , ούτε σε φως ούτε σε ομορφιές. Αν ανταγωνιζόμουν κάποιον πρώτον θα ήμουν προετοιμασμένος και 2ον θα ήταν ξεκάθαρο.

Εγώ απλά προσπαθώ να φτιάξω κάτι όμορφο και μοιράζομαι διαδικτυακά κάποιες απόψεις μου.

 

Αν αυτό λέγεται εγωισμός τότε είναι η σειρά μου να πάω πάσο.

 

Πολύ φιλικά αλλά ας το αφήσουμε τελείως εδώ το θέμα αυτό γιατί δεν μπορεί να προχωρήσει η επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις ποσο παχος υποστρωμα εχω εγω στο δικο μου θα καταλαβεις...το υψος του ενυδρειου ειναι 30 και αν μετρησεις απο την επιφανεια μεχρι το γρασιδι ειναι 15εκ και πισω ειναι πολυ λιγοτερο.Και σου λεω οτι σε λιγοτερο απο 30 λιτρα καθαρα εχω 45 βατ φως.

Και η bba δεν βγαινει και ξαναβγαινει,ειναι εκει στασιμη απο τοτε που στηθικε το ενυδρειο και το φως δεν φταιει σ αυτο.

Αλλο εχω πολυ φως στο ενυδρειο μου και αλλο εχω πολυ φως και λογο απειριας δεν μπορω να το διαχειριστω.

Στο εχω ξαναπει,χωρις να εχεις εμπειρια στα φυτεμενα δεν πας να φτιαξεις high tech  απο τη μια μερα στην αλλη,ολο προβληματα θα εχεις και θα το δεις.

Το καταλαβαίνω αυτό που λες Κώστα. Πράγματι αλλάζουν πολύ οι απαιτήσεις στις παροχές στο high tech. Ίσως και για αυτό η κατακόρυφη αύξηση του co2 να ήταν το κλειδί να πεθάνει αυτή η άλγη..

 

Τώρα ήταν αυτό, μετά θα είναι τα λιπάσματα. Καταλαβαίνω ακριβώς που το πας και έχεις δίκιο! Μακάρι να το διαχειριστώ και ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

Ας το αφήσουμε όμως εδω ρε συ γιατί βλέπεις παρεξηγούμαστε μερικοί και γραπτό στο γραπτό δεν βοηθάει!

 

Αν θες και δεν σου κάνει κόπο πες μου για την ερώτηση μου 3-4 ποστ πριν!

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού ακόμα πιστεύεις πως 3χ25 κάνει πάνω από 80 πως θέλεις δηλαδή να επικοινωνήσουμε; Αφού δε σε ενδιαφέρει να διαφημίζεις το φωτισμό σου πως γίνεται και δεν υπάρχει σελίδα να μην αναφέρεσαι σ αυτόν; Τις απόψεις σου τις μοιράζεσαι αλλά χ10, 40 σελίδες νήμα και μόνο 3 φωτό, επειδή δε μιλάνε οι άλλοι δε σημαίνει πως δεν ισχύει, απλά εγώ τα λέω έξω απ τα δόντια, σ αρέσει δε σ αρέσει και μη βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα. 

Link to comment
Share on other sites

Αφού ακόμα πιστεύεις πως 3χ25 κάνει πάνω από 80 πως θέλεις δηλαδή να επικοινωνήσουμε; Αφού δε σε ενδιαφέρει να διαφημίζεις το φωτισμό σου πως γίνεται και δεν υπάρχει σελίδα να μην αναφέρεσαι σ αυτόν; Τις απόψεις σου τις μοιράζεσαι αλλά χ10, 40 σελίδες νήμα και μόνο 3 φωτό, επειδή δε μιλάνε οι άλλοι δε σημαίνει πως δεν ισχύει, απλά εγώ τα λέω έξω απ τα δόντια, σ αρέσει δε σ αρέσει και μη βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα. 

Εγώ βάζω λόγια στο στόμα σου; Εσύ μίλησες για τον εγωισμό μου και εσύ μου είπες πως τους 10 πόντους τους έκανα 17. Εγωιστικά και αυτούς ε;

 

Εγώ 40 σελίδες ΔΥΣΦΗΜΩ τον φωτισμό μου και αναρωτιέμαι αν είναι η αιτία κάποιων προβλημάτων. Την διαφήμιση που ακριβώς την είδες; Βλέπεις πουθενά να γράφω " Καλά πάω τραίνο με τα φοβερά μου ΦΩΤΑ!!!"

 

Εγώ λόγια στο στόμα σου δεν έβαλα , εσύ έγραψες ότι είμαι εγωιστής και πως μάλιστα παραλάζω τα δεδομένα  (με τα εκατοστά του βυθού). Αν μου βρεις κάτι που σχολίασα και δεν εμπίπτει σε αυτά που γράφεις εδώ είμαι πες το.

 

Μου λες έξω από τα δόντια πράγματα που δεν ισχύουν, εκτός αν μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε. Που να σου πω και κάτι; Αυτό μάλλον συμβαίνει και εκεί θα το ρίξω εγώ. Γιατί δεν νοούμαι πως εδώ και 40 σελίδες αναφέρω ενδιασμούς για το αν ο φωτισμός μου είναι προβληματικός και εσύ τώρα έρχεσαι και μου λες ότι τον διαφημίζω. Δεν το νοούμαι αυτό φίλε γιατί ή εγώ τα γράφω ανάποδα ή εσύ με διαβάζεις στο πόδι και δεν καταλαβαίνεις τι λέω.

 

Πως σου φαίνεται η ιδέα να λήξει εδώ η συζήτηση; Εμένα φανταστική πάντως.

 

Και όταν λες "εμείς εδώ προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε", να ξέρεις πως ακριβώς το ίδιο σου λέω και εγώ χωρίς να στο έχω πει. "Εμείς εδώ προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε". Ασχέτως αν εσύ ακούς συγκεκριμένα άτομα για τους δικούς σου λόγους. Δεν διαφέρουμε θέλω να σου πω σε περίπτωση που πιστεύεις πως εσύ θα μπορούσες να με βοηθήσεις ενώ εγώ όχι. Αυτό είναι το 1

 

Το 2ο είναι πως αυτό δεν έγινε όμως, γιατί για κάποιον λόγο δεν αναφέρθηκες καθόλου στην ΜΙΣΗ σελίδα ποστ που έκανα αλλά μου μίλησες για μια χτεσινή συζήτηση. Μήπως εσύ είσαι εγωιστής ρε Κωνσταντίνε και από χτες σε έχει πιάσει να κλείσει αυτό το θέμα με την δική σου άποψη;

 

Τέλος, παρατήρησε το στυλάκι που γράφω και απαντάω εγώ από χτες και θα καταλάβεις αν είχα κάποια τάση εγωισμού και αν ήθελα να περάσει το δικό μου σε κάτι.

 

Τέλος ιστορίας..

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

3χ25 80 και κάτι δεν απάντησες... Και μετά απ αυτό εγώ τελειώνω απ αυτό το νήμα, κρίμα για την πλατφόρμα που δεν μπορούμε να απεγγραφούμε από νήμα, θα πρέπει να το κοιτάξουν αυτό οι moderator. Καλές υπομονές στους υπόλοιπους. 

 

jmXpqeY.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Πόσο εύκολα εμείς οι άνδρες παίζουμε με τους πόντους. Το 10 το λέμε 18 και το 18 10. Θα είναι στην φύση μας μάλλον χααχαχχααχχααχαχαχ

 

Κωνσταντίνε , μπορώ να πάω να ανοίξω το φως να σου βάλω δίπλα το μέτρο και να σου βγάλω μία ωραιότατη φωτό... Αλλά δεν θα το κάνω ρε συ φίλε...δεν θα το κάνω γιατί επιμένεις να μην θέλεις να σταματήσουμε εδώ αυτή τη διαμάχη...

 

Μπορώ να πω ότι σήμερα ήταν πολύ χαρούμενη ενυδρειακή ημέρα.. Μην μου την χαλάσουμε.. Ορίστε για να δεις πως δεν είμαι εγωιστής λέω "χαλάσουμε και όχι "χαλάσεις"..

 

Άς το αφήσουμε εδώ και ας επικεντρωθούμε σε ωραία θέματα για τα ενυδρεία μας και τα ψαράκια μας. Πως σου φαίνεται αυτό;

Μακάρι να συμφωνήσεις..

Link to comment
Share on other sites

3χ25 80 και κάτι δεν απάντησες... Και μετά απ αυτό εγώ τελειώνω απ αυτό το νήμα, κρίμα για την πλατφόρμα που δεν μπορούμε να απεγγραφούμε από νήμα, θα πρέπει να το κοιτάξουν αυτό οι moderator. Καλές υπομονές στους υπόλοιπους. 

 

jmXpqeY.jpg

Ναι μην ξεχάσεις να δώσεις τις ευχές σου για υπομονή στους υπολοίπους καθώς και τις προγραμματιστικές σου γνώσεις για το πως θα στηθεί η πλατφόρμα για δυνατότητα απεγγραφής.

 

Δεν φτάνει που μου λες διάφορα εδώ και ώρα τώρα γίνεσαι και προσβλητικός. Εγώ προσβολές όμως δεν γουστάρω και κάτι με πιάνει με την προσβολή. Οπότε απεγγράψου εικονικά από το "νήμα" για να μη ξαναδω ποστ σου και έτσι θα τα πάμε μια χαρά. Άλλου τα δικά σου αλλού τα δικά μου γιατί στην επόμενη προσβολή θα πάψει να είναι μία χαρούμενη ενυδρειακή μέρα. Μόνο αυτό σου λέω εγώ.

 

Ακούς εκεί θα "πεις κιόλας καλή υπομονή στους υπολοίπους". Δεν ξαναγράφω κιόλας ρε και δεν με νιάζει. Από που και ως που εκπροσωπείς και τους άλλους για να ξέρεις πως χρειάζονται υπομονή για να βοηθούν στο θέμα.

 

Ντροπή σου και μόνο ντροπή σου. Εκεί που θέλεις να είσαι ευγενικός και μέσα στις καλοσύνες για να πάρεις τις απαντήσεις σου ξέρεις να το κάνεις. Μέσα στο "μου" στα "Μου" και τα φατσάκια είσαι. Εδώ που δεν έχεις να πάρεις κάτι εξίσου χρήσιμο ξέρεις να προσβάλεις;

 

Άντε τώρα μην βγάλω κανένα καινούργιο πρόσωπο και γίνουμε μπίλιες. 

 

Εγώ ήμουν είμαι και θα είμαι ευγενής και ποτέ δεν προσβάλω κανέναν σε οτιδήποτε κάνω. Αυτό υπηρετώ σαν τρόπο συμπεριφοράς και για αυτό και με θυμώνει να το κάνει κάποιος.

 

Επειδή που και που αρμόζει όμως..Καλή υπομονή στους κοντινούς σου!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θεματάκι και πάτε να το χαλασεται.κριμα δεν είναι?στείλτε πμ να τα βρείτε γιατί η αλήθεια είναι ότι προσφέρεται και δυο στο φόρουμ.φιλικα πάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα θερμοκρασιών δεν περίμενα πως θα αντιμετωπίσω πρόβλημα γιατί έχω σε ημιυπόγειο το ενυδρείο και διατηρεί καλές θερμοκρασίες.

 

Παρόλα αυτά με την συσσωρευμένη ζέστη έφτασα να το βρω και 27,5. Μετά τους 28 δεν θέλω να πάει γιατί πιθανότατα να έχω κάποια προβλήματα.

 

Επειδή δεν έχω κάποιο chiller έκανα το εξής. 1 Inverter κλιματιστικό που έχω στο δωμάτιο του έβαλα timer που είχε στις επιλογές του. Ανοίγει μόνο του το μεσημέρι, κλείνει μετά από κάποιες ώρες και ξανα ανοίγει αρκετά μετά πάλι για κάποιες ώρες.

 

Πολύ ασύμφορο δεν είναι αλλά ούτε και οικονομικό. Αυτό που μπορώ να επιβεβαιώσω είναι ότι κάνει άψογη δουλειά σε σημείο που ενεργοποιείται ο θερμοστάτης σε κάποιες φάσεις για να μείνει το ενυδρείο σταθερά στους 25,5.

 

Αν κάποιος δεν έχει κοιτάξει για σύστημα με ανεμιστήρες και έχει ένα κλιματιστικό που θα μπορούσε να πάρει χρονοδιακόπτη , τότε νομίζω πως θα τον σώσει στις διακοπές του καλοκαιριού και δεν θα έχει άγχος για τις θερμοκρασίες..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...